כותרות TheMarker >
  ';

  אלי אלון עיתונות ישראלית

  באתר זה מוצגים מקצת מאמרים וכתבות פרי עטו של העיתונאי אלי אלון שפורסמו בעיתונות הישראלית

  אלי אלון החל כתיבתו העיתונאית בגיל 15 כשכתב במדור"חדשות לנוער" בעיתון "מעריב לנוער" לאחר שירותו הצבאי היה כתב עיתון "הארץ" פירסם מאות רבות של ידיעות ,כתבות ,ומאמרים בעיתונות הישראלית
  בשנים האחרונות כותב במספר אתרי אינטרנט חדשותיים.

  ארכיון

  הכנסייה הטמפלרית באלוני אבא תשוקם במימון ממשלת גרמניה

  3 תגובות   יום ראשון, 11/6/17, 12:49

  התמונה של ‏אליעד אלון‏.

  החזית  המערבית  של הכנסייה הטמפלרית באלוני אבא [צילום: אלי אלון]

   

  הכנסייה הטמפלרית באלוני אבא תשוקם במימון גרמניה

   

   

  ממשלת גרמניה תסייע במימון שיקום מבנה הכנסייה ה"טמפלרית" במושב אלוני אבא שבעמק יזרעאל, העומד נעול שומם וריק מזה למעלה מ-20 שנה ויותר. למאמץ שיקום הכנסייה נירתם הסופר מאיר שלו תושב המקום. מבנה הכנסייה המשוקם ישמש מרכז תרבות יישובי ואזורי

   


  >הסופר מאיר שלו נרתם לשיקום הכנסייה

  ▪  ▪  ▪
   מאת:אלי אלון   / יום ראשון 11 יוני 2017  12:30

  במרכזו של המושב השיתופי אלוני אבא בשולי צפונו של עמק יזרעאל שוכנת כנסייה "טמפלרית" או ליתר דיוק כנסייה אוונגלית, ישנה ויפה שנבנתה, על-ידי נוצרים גרמנים שהתגוררו במושבה הטמפלרית "וולדהיים" (נווה- יער), בתחילת המאה שעברה. 

  הגם שכנסיה זו ייחודית בסביבתה ובעלת ערך אדריכלי והיסטורי מהמעלה הראשונה (ואין זו הגזמה א.א) עומדת היא מזה כמה עשרות שנים נטושה, ריקה ונעולה וקיים חשש כי אם לא תשוקם ותשומר ויעשו בה עבודות הצלה דחופות תיהרס או תפגע כבר בשנים הקרובות או בעשורים הקרובים בשל פגעי הזמן . 

  המועצה האזורית עמק יזרעאל שבתחום שיפוטה נמצא מושב אלוני אבא, בשיתוף האגודה החקלאית של המושב, דנים כבר שנים לא מעטות בדבר עתידו של מבנה הכנסייה והצורך והחשיבות של שיקום המבנה ההיסטורי. הועלו בזמנו רעיונות שונים כמו למשל, להקים במקום בית קפה ובית עסק מסחרי אולם הן נידחו (וטוב שכך א.א) לבסוף סוכם כי בכנסיה המשוקמת יוקם מרכז תרבות יישובי ואזורי שישמש לאירועים הצגות ומופעי תרבות קטנים עם כ-100 מקומות ישיבה אולי קצת יותר .

  .
  '' 
   החזית המזרחית של הכנסייה הטמפלרית באלוני אבא [צילום: אלי אלון  ]

  הסופר מאיר שלו נרתם לשיקום הכנסייה

   

  למאמץ לשיקום הכנסייה נרתם הסופר מאיר שלו המתגורר במקום. הסופר הנודע שכמה עלילות  הטמפלרים בארץ מופיעות בסיפוריו, יצר קשר ראשוני,(כך מספרים יודעי דבר) בין שגרירות גרמניה בישראל למועצה האזורית ואגודת המושב אלוני אבא בעניין שיקום הכנסייה. ממשלת גרמניה הודיעה לאחר בחינת הנושא כי היא מסכימה לממן עלות עבודות הצלה ושיקום ראשוניות של הכנסייה הטמפלרית. בסוף החודש שעבר נערך ברחבת הכנסייה באלוני אבא, במעמד שגריר גרמניה בישראל ד"ר קלמנס פון גצה, טקס חתימת הסכם שיתוף פעולה בין ממשלת גרמניה לאגודה החקלאית אלוני אבא, לפיו תממן ממשלת גרמניה עבודות הצלה ושיקום ראשוניות של המבנה ההיסטורי. בטקס ונשאו דברים השגריר ד"ר קלמנס פון גצה, אייל בצר ראש המועצה האזורית עמק יזרעאל, כן השתתף אורי בן-ציוני מנהל מחוז הצפון של המועצה לשימור אתרי מורשת בישראל שאמר כי גם המועצה לשימור תירתם לשימור המקום. הסופר מאיר שלו איחל שהכנסייה ההיסטורית תהפך למרכז תרבות ואמנות ועשיה שוקקת

  סיפורה ההיסטורי של הכנסייה

   

  המושבה הגרמנית וולדהיים הוקמה בסמוך לישוב הטמפלרי בית לחם (הגלילית) בשנת 1907. המתיישבים הגרמנים בחלקם טמפלרים קנו את אדמות "אום אל עמד" מידי משפחת טואני שישבה בבירות וקראו למקום וולדהיים" (שמשמעותו בתרגום לעברית נווה יער) וישבו במקום בין השנים 1907-1948. במשך קרוב ל-40 שנה. 

  בשנים 1915-1916 נבנתה במושבה הגרמנית וולדהיים כנסייה אוונגלית לשימוש לתפילה ולהתכנסות בכספם של בני הקהילה הפרוטסטנטית (אוונגלית) ושל מייסדי המושבה הגרמנית בחיפה, אשר חזרו, לפחות בחלקם אל חיק הכנסייה הפרוטסטנטית. 
  המקום שימש ככנסייה למעשה עד שנת 1948. מדי יום א' היה הגיע כומר מחיפה וניהל את תפילת יום ראשון. מעל גג הרעפים האדום של הכנסייה התנוסס צלב ושבשבת דמוית התרנגול. לאחר הקמת המדינה מסיבה לא ידועה התמוטט-נעלם הצלב ונותרה עד היום השבשבת דמוית התרנגול. 

  אחרי שהטמפלרים הביעו הזדהות ותמיכה בשלטונו הנאצי של היטלר, וחששם של הבריטים כי הטמפלרים המתגוררים בארץ ישראל יהפכו לגייס חמישי הפכו הבריטים את המושבה ולדהיים למחנה מעצר גדול, בשנות ה-40 גורשו חלק מתושבי המקום ולקראת סוף שנות ה-40 עזבו אחרוני הטמפלרים את וולדהיים, בבתיהם הנטושים התיישבו ראשוני מושב אלוני אבא. המושב עלה לקרקע, ב-1948 ע"י גרעין "במאבק" של תנועת הנוער הציוני. והפך למושב שיתופי. שם היישוב עם היוסדו נקרא "נווה יער" שהוא תרגום של שם במושבה הגרמנית וולדהיים. ב-1955 הוחלף שם היישוב ל"אלוני אבא" על שמו ולמען הנצחתו של אבא ברדיצ'ב הצנחן, שנפל בעת שפעל מאחורי קווי האויב באירופה להצלת שארית הפליטה. ברדיצ'ב נמנה על ראשוני החברים בגרעין המייסד. 

  לאחר הקמת המושב אלוני אבא שופץ פנים מבנה הכנסייה והפך לבית התרבות של אלוני אבא. משנת 1948 עד 1971 שימש המבנה כבית תרבות של אלוני אבא. ותיקי המושב מספרים כי במבנה הכנסייה התרכזו חיי התרבות של המושב כאן נערך סדר פסח משותף. כאן התקיימו מסיבות בר מצווה, פעילויות ומפגשי נוער התכנסויות ועוד. ליאורה ענבר, בתם של שושה ובני בורשטין מוותיקי מושב בית לחם הגלילית הסמוך לאלוני-אבא, למדה בבית ספר יסודי משותף לתלמידי בית לחם הגלילית ולמושב אלוני-אבא בשם "אלון הגליל" ומספרת: "כשהיינו ילדים נערכו בכנסיה הצגות סיום שנת הלימודים של בית הספר ואז היא נראתה לי ענקית..." 

  בשנות ה-70 הוקם במושב אלוני אבא בית תרבות חדש והכנסייה הפכה לשמש בעיקר מועדון נוער בו התכנסו בני הנוער וצעירים בני המקום. בשנות ה-80 החל ליפול טיח מהגג והוחלט לנעול את הכנסייה ולאסור הכניסה אליה. מאז ועד היום עומדת הכנסייה נעולה ושוממה.

  לשמר "שימור מחמיר"

   

  ביקרתי בימים אלה באלוני אבא .ישוב ציורי מקסים התחושה היא שהזמן עצר מלכת בישוב הזה. בעמדך מול הכנסייה נדמה לך לרגע שאתה מבקר בכנסיה של עיירה ציורית באירופה. מדובר ללא ספק במבנה בעל ערך היסטורי ואדריכלי מהמעלה הראשונה. לא לשמר מבנה זה הוא "פשע היסטורי". יש לקוות שתוכנית ועבודות שימור ושיקום הכנסייה שמתוכננות כך נמסר, להיערך בקרוב, לא יכללו תוספות והרחבות למבנה שאינן שייכות לרוח התקופה, ועלולות לפגוע בצביונו המקורי ובייחודו. צריך לשמר כאן "שימור מחמיר" ולא להיכנע ללחצים "פרקטיים" או כלכליים". 
  כתבות נוספות של כותב זה :

   

  ''

  החזית המזרחית של הכנסייה הטמפלרית באלוני אבא

   

  הכנסייה "הטמפלרית" באלוני אבא תשוקם בסיוע גרמניה  ממשלת גרמניה תסייע במימון שיקום מבנה הכנסייה ה"טמפלרית" במושב אלוני אבא שבעמק יזרעאל, העומד נעול שומם וריק מזה למעלה מ-20 שנה ויותר. למאמץ שיקום הכנסייה נירתם הסופר מאיר שלו תושב המקום. מבנה הכנסייה המשוקם ישמש מרכז תרבות יישובי ואזורי אלי אלון   |   לסיפור המלא

   

   

  דרג את התוכן:

   תגובות (3)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS
     12/6/17 03:16:
   מקום נפלא
     11/6/17 19:54:
   שמחה לשמוע שמשמרים מיבנה היסטורי .
     11/6/17 19:18:
   איזה רעיון מקסים. בתור תושבת העמק מכירה את המבנה, מקווה שיצליחו לשמר את בניין האבן היפה.

   תגובות אחרונות