כותרות TheMarker >
  cafe is going down
  ';

  כותב בקפה, רשומון

  יומן. לא בלוג...
  ובו רשומות. לא פוסטים...

  ארכיון

  0

  אנולה גיי, היית צריכה להישאר בבית!

  10 תגובות   יום שלישי, 13/6/17, 12:56

   

  ''

  אנולה גיי, OMD

   

    

  כמו צעירים אמריקאיים אחרים, התגייס פול טיבטס לצבא האמריקאי בשנת 1937. הוא החליט לעזוב את לימודיו בקולג' ואביו לא שבע נחת מכך.

  כך מספר טיבטס: “הוא אמר לי שהוא מימן את לימודיי בקולג'. 'אפילו נתתי לך כסף כדי להסתובב עם בחורות, אבל מעכשיו אתה תפעל בכוחות עצמך. אם אתה רוצה להרוג את עצמך לך תעשה את זה, זה לא מזיז לי'...”.

  תגובתה של אמו הייתה מפוייסת יותר, כך לדברי טיבטס שציטט אותה: “אם זה מה שאתה רוצה לעשות, הכל יהיה בסדר". מעט היא ידעה אז שגישתה זאת תכניס את שמה אל ספרי ההיסטוריה, ההיסטוריה שכה רבים לומדים אותה אך מעטים למדים ממנה, אם בכלל...

  שמה של אמו, אנולה גיי.


  טיבטס עבר קורס-טיס והוכשר להטיס את מטוס ה-B17, שכונה "מבצר מעופף". הוא צבר עוד ועוד ניסיון ובמהירה קודם להיות מפקד טייסת שתפקידה היה לצוד ולהשמיד צוללות יפניות בגזרת הפסיפיק.

  בשנת 1943 חזר טיבטס לארה"ב ונמנה על מפתחי המפציץ החדש, B29 שכונה "מבצר-על".

  לקראת סיומה של שנת 1944 מונה טיבטס למפקד יחידה 509 בחיל האוויר האמריקאי אשר פעלה בשיתוף פעולה עם יחידת הפיתוח האטומי בלוס-אלאמוס, נבדה.

  הוא אישית בחר מטוס בודד מקו הייצור (מ"צ 44-86292) אשר יועד להיות המטוס ממנו תוטל הפצצה האטומית הראשונה על העיר הירושימה, יפן.

  במשך מספר שבועות הוא בחר באופן אישי את חברי צוות המטוס, 11 איש, חוץ ממנו. הצוות התאמן במשך מספר חודשים עד ליום ה-ש', ה-5 באוגוסט 1945.

  כחלק מההכנות האחרונות הורה טיבטס לכתוב את שם המטוס, על חרטומו. זה היה מנהג נפוץ בקרב צוותות האוויר של להקי המפציצים.

  טיבטס קרא למטוסו, אנולה גיי, ע"ש אמו.

  לימים, הוא התחרט על כך...


  באחד מהשלבים של ההכנות לטיסה הוא שאל את אחד המומחים באשר לעוצמתה של הפצצה. הוא נענה: כוח של 20,000 טונות של חומר-נפץ מסוג TNT...

  כך מספר טיבטס על תגובתו למידע זה: “כל מה שהרגשתי היה שזה הולך להיות קול נפץ מהגיהנום!”.

  הדבר היחיד שעניין אותו במשך כול ההכנות, ובמיוחד לאור המידע על עוצמתה של הפצצה, היה: איך להתרחק ממקום הטלת הפצצה ולהישאר בחיים.

  בכול מצב אחר של הפצצה רגילה, טייס אמור להמשיך לשמור על גובה בטיסה אופקית וישרה, על מנת להתרחק ממקום ההטלה. אולם, במקרה זה פני הדברים היו שונים. המומחים בלוס-אלאמוס הנחו אותו לבצע פניה הדוקה של 159 מעלות מייד אחרי הטלת הפצצה וטיבטס התאמן על כך רבות.

  לפני ההמראה אל משימת ההפצצה תידרך טיבטס את אנשי צוותו: “הם הקשיבו בריכוז, אבל הבעת פניהם לא השתנתה...”, סיפר.


  בשעת בוקר מוקדמת ב-5 לאוגוסט 1945 המריא ה"אנולה גיי" אל דפי ההיסטוריה...

  סגן מוריס ר. ג'פסון היה עוזר-נשק בטיסה זאת.

  "חימוש הפצצה אירע כחצי שעה לפני שהיא הוטלה. התפקיד האחרון שלי היה לטפס על מפרץ הפצצה ולהסיר שלושה אטמי ניסוי שנצבעו בירוק. האטמים האלה בודדו את מערכת הניסוי מהפצצה. משכתי אותם ושמתי במקומם שלושה אטמי ירי אדומים כדי לחמש את הפצצה. מרגע זה הפצצה רצה לבד...”, מספר ג'פסון.

  43 שניות לאחר ההטלה אמורה הייתה הפצצה (שכונתה משום-מה "ילד קטן"...) להתפוצץ.

  ג'פסון מספר: “הפוקוס היה באופן מוחלט על כך שהדבר הזה יעבוד. ספרתי 43, שום דבר לא קרה. וזה היה עבורי רגע של דאגה אמיתית. כמה שניות אחר כך הגיע ההבזק, ידעתי שטעיתי בספירה ושהדבר באמת עבד. . . אנשים הביטו למטה וראו ענן ענק עולה למעלה וההרס מתפשט מהבסיס עם להבות ועשן שחור ועשן לבן. ברגע זה יש פיכחון מפני שאתה יודע שאנשים רבים הושמדו עם העיר. שום שמחה ברגע הזה. אבל זה ג'וב שצריך לעשות!”.


  גם טיבטס ראה עין בעין עם ג'פסון את העניין, זאת הייתה אמורה להיות משימה שצריכה הייתה להיעשות.

  מודיעין אנושי מיפן כמו גם יירוט תשדורות אלחוט בין בכירי מטה הצבא הקיסרי הביאו את האמריקאים למסקנה עגומה: אף שהמלחמה באזור הפסיפי נטתה באופן מוחלט לטובת הצי וחיל האוויר האמריקאים, הרי שסיומה של המלחמה נראה היה רחוק, רחוק מאוד.

  המילה "כניעה" לא הייתה קיימת בלקסיקון היפני ואת זאת למדו האמריקאים על בשרם בכיבוש האיים ובהם גואם וגוואדלקנל: אלפי חיילים אמריקאים קיפחו שם את חייהם. היפנים לא היו מוכנים להיכנע ובעת יאושם העדיפו להתאבד שלא ליפול חיים בידי חיילי ארה"ב..., המלחמה על חופי יפן הייתה אמורה לעלות בחייהם של עשרות אלפי חיילים אמריקאים נוספים...


  16 דקות לאחר השעה 8 בבוקר התפוצץ ה"ילד קטן" מאות מטרים מעל העיר הירושימה.

   טיבטס הפנה את מטוסו אל אותה פנייה הדוקה עליה התאמן כה רבות וחי כדי לספר זאת.

   לא היו בו שום חרטות: “לא הייתה לי שום בעיה עם זה. ידעתי שעשינו את הדבר הנכון. חשבתי לעצמי שאנחנו הולכים להרוג הרבה אנשים, אבל אנחנו הולכים גם לחסוך בחיי אדם. ארצות-הברית לא תצטרך לפלוש ליפן!”, סיפר שנים לאחר מכן.


  3 ימים מאוחר יותר יצא מטוס אחר (שם קריאה, "בוקס קאר") לעברה של מטרה נוספת לפצצה אטומית שנייה, העיר קוקורה.

  ענני עשן כבדים שמקורם היה מעיר סמוכה שהופצצה שעות ספורות קודם לכן, מנעו מצוות האוויר לאתר את מטרתו ולכן המשיך צוות האוויר לעברה של המטרה החלופית, נגסקי.

  ב-8 לאוגוסט 1945, 3 דקות לאחר השעה 11 לפני הצהריים התפוצצה הפצצה (שעוצמתה הייתה גדולה מזאת שהוטלה על העיר הירושימה!) מעל נגסקי.


  ב-15 לאותו החודש שידר הרדיו היפני הודעת כניעה בקולו של קיסר יפן, הירוהיטו.

  בהודעה התייחס הקיסר הירוהיטו אל הפצצות שהוטלו על הירושימה ונגסקי באופן ישיר: "...האויב מחזיק בנשק חזק ורב עוצמה שביכולתו להרוס את חייהם של אזרחים חפים מפשע רבים ולזרוע הרס חסר תקדים. אם נמשיך להילחם, לא רק שהדבר יביא לקריסתה והכחדתה של האומה היפנית, אלא גם יוביל להכחדה מלאה של הציוויליזציה האנושית...

  למעשה..., הייתה ההודעה להיות משודרת יום קודם לכן. אולם, ניסיון הפיכה כושל של מס' קצינים מהמטה של הצבא הקיסרי גרם להשהייה של הודעת הכניעה ביום.


  כשבועיים לאחר הכרזת הכניעה התקיים טקס הכניעה עצמו על סיפונה של אוניית הקרב, מיזורי.

  הויכוחים על נחיצות השימוש בנשק אטומי ביפן בשלהי מלחמת העולם ה-2 נמשכים עד עצם היום הזה.


   צדק הקיסר הירוהיטו: הנשק האטומי/גרעיני היה וממשיך להיות איום ממשי על עתידה של הציוויליזציה האנושית, איום ממשי גדול ומיידי הרבה יותר מכול התרחישים האקפוקליטיים האפשריים.


  לאחר שהסתיימה המלחמה המשיך טיבטס לשרת בחיל האוויר האמריקאי עד צאתו לגימלאות בדרגת בריגדיר-גנרל.

  אף שמעולם לא התחרט על חלקו, ג'פסון עבר מהפך מדהים!

  הוא למד פיזיקה גרעינית ועסק בתכנון מכונות לרפואה גרעינית. "המכונות שאני עבדתי עליהן מסייעות לחקר הסרטן...", סיפר.

  אגב, ג'פסון פרט לכסף את השתתפותו במבצע הטלת הפצצה. הוא שמר לעצמו 2 מתגי-בטחון של הפצצה: אחד אדום ואחד ירוק.

  בשנת 2002 הוא הציע למכירה פומבית את שני המתגים. פרופסור אמריקאי לפיזיקה-גרעינית רכש אותם ב-167,000 דולר...


  בשנת 1980 הוציאה להקת Orchestral Manoeuvres in the Dark (ובעברית צחה: "תמרונים תזמורתיים בחשיכה”..., והיא ידועה במקומותינו גם בשם הקיצור שלה, OMD..., או סתם, “תמרונים”...) את אלבומה "Organisation”.

  השיר "אנולה גיי" יצא גם בגירסת סינגל, באותה השנה, וזכה להצלחה עצומה.

  מוזר..., אבל השיר עצמו אינו מכיל קשר ישיר למפציץ ה-B29 שהטיל את הפצצה על הירושימה ורבים טעו לחשוב שחברי הלהקה התייחסו בשיר לנטיותיהם המיניות..., ורק אחרי הבהרה מפורשת של הלהקה החל השיר להיתפס כשיר אנטי-מלחמתי.


  "אנולה גיי, היית צריכה להישאר בבית!” - שורה מהשיר

  דרג את התוכן:

   תגובות (10)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS
     18/6/17 08:06:

   היסטוריה מאחורי שיר...

   מרתק, כרגיל יש לומר.

     18/6/17 07:30:
   מרתק. צדק הקיסר הירוהיטו, החשש הגדול היה ונשאר שהאנושות תשמיד את עצמה. אולי זה בלתי נמנע, ואולי זה כבר קרה בעבר. עצוב לחשוב מה ישאר אחרי שואה גרעינית.
     16/6/17 17:08:
   תודה, בועז. הרחבת לי בהרבה פרטים את הידע שהיה לי עד כה על הפצצת הירושימה. שבת שלום, עמוס.
     14/6/17 19:15:
   לקרוא את הדברים שאתה כותב זה כמו לראות סרט, ואולי אפילו להיות ממש בתוך ההתרחשות. מאוד מעניין ותודה.
     14/6/17 18:28:
   מורכב, ומרתק החוט המקשר בין המוזיקה והאירוע המצמרר. נהדר, בועז, תודה
     14/6/17 09:50:
   נכון, וסט מצמרר, חושבת על האמא, על הזחיחות של לרשום את שמה על המטוס, לדיראון עולם. ובכלל. נורא דווקא הכתיבה ה"מרוחקת" מצמררת
     13/6/17 20:15:
   מעניין לקרוא את הסיפור הטלת הפצצה.
     13/6/17 17:07:
   WOW פוסט מצמרר. מסתבר שתוצאות השימוש בנשק כה חזק הרתיעו את מקבלי ההחלטות....עד עצם היום הזה. והסיפור מבית מדרשך, מרתק כתמיד. שאפו.
     13/6/17 15:30:
   בדיעבד יש והדברים נראים אחרת, משנראו אז.
     13/6/17 13:26:
   אני סלחתי לקפטן טיבטס, אך לא להארי טרומן. לו רוזוולט היה חי, לא היו משתמשים בפצצת האטום.

   פרופיל

   ~בועז22~
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין

   רשומות שרשמתי