כותרות TheMarker >
  cafe is going down
  ';

  לכל בלוג יש שם?

  קורטוב מפה ומעט משם. קצת טיפים על שיטוטים בארץ וקצת על אמסטרדם. על המצלמה שלי ואולי גם קצת עלי. בלוג בלתי מוגדר ולא מכופתר

  0

  לטייל באתונה

  2 תגובות   יום חמישי, 22/6/17, 08:54

  ''

   

  כמו תמיד, אנחנו מתכננים את הטיול קודם כל בעזרתו האדיבה של מר גוגל. פותחים מפה מסמנים את מיקום המלון ומגדילים את המפה כדי לגלות מה יש בסביבתו והלאה, בעיקר כדי לתור אחר אותם מקומות שלאו דווקא ממליצים עליהם בדרך כלל. כל אתר שנראה לנו מעניין, אנחנו מתחילים לחפש מידע עליו באינטרנט. ומתחילים לבנות מסלול.

  ההגעה משדה התעופה של אתונה לעיר קלה להפליא. מאחר ואני לא חובבת רכבות תחתיות ומעדיפה להיות על פני האדמה ולא מתחתיה, אני אמליץ על אוטובוס.  קן 95X משדה התעופה  של אתונה לכיכר סינטאגמה.   (וגם חזרה ) הקו פעיל 24 שעות ביממה, והתחנה ממוקמת מימין ליציאה.

  לאחר קריאת המלצות רבות, בחרנו את מלון SWEET HOME HOTEL

  המיקום טוב. ואולי היינו מעניקים לו ציון גבוה. אבל המקום היה בשיפוצים כשאנחנו הגענו. לא ניתן היה להשתמש במעלית. הרעש מחריש האוזניים של מקדחים ופטישי אוויר ללא הרף, לא אפשר להיות בחדר ולו גם רגע מיותר אחד. והם לא טרחו ליידע אותנו. יש להדגיש שהמקום לא מיועד לאנשים עם קשיי הליכה! מדרגות מובילות אל חדר הקבלה ומדרגות צרות ולולייניות אל חדר האוכל. באנו לארבעה לילות וברחנו אחרי לילה אחד. ארוחת הבוקר הייתה סבירה. אנשי הצוות חביבים ולזכותם יאמר שסייעו לנו למצוא את המלון אליו נוכל לברוח.

  Hermes Hotel

  המלון ממוקם קרוב לכל אטרקציה. מרחק הליכה. אנשי הצוות אדיבים חייכניים ומסבירי פנים. החדרים מרווחים, מיטות נוחות, ארון וכספת אישית. ארוחת הבוקר עשירה ביותר וטעימה להפליא. WIFI  חופשי בכל החדרים והם מפרסמים את הסיסמא שלו בכל מקום. בלובי יש תה, קפה ומים חופשי ללא תשלום. ניתן להכין קפה ולעלות לחדר, או לקומת המרפסת שבקומה השישית. עלו למפלס העליון שלה והסתכלו ימינה. האקרופוליס מסתכל עליכם משם בחזרה. בקיצור:- מלון שלושה כוכבים שנותן כל מה שניתן כדי לאפשר חופשה מוצלחת!

  הנחנו את חפצינו ויצאנו מייד לתור את השטח.

   

  ''

   

  ''

   

   הקתדרלה של אתונה. זו כנסיה קטנה, יפה להפליא וצנועה. הקתדרלה נבנתה בין השנים 1842-1862 תוך שימוש בין היתר, בחומרי בנין שנלקחו מכנסיות ביזנטיות הרוסות. בסגנון הבניה היא נראית כמו בזיליקה קטנה. ב 1999 התחוללה רעידת אדמה ביוון והכנסיה ניזוקה קשות, לאחר תהליך ארוך של שיחזור ושיפוץ, חזרה לפעילות ב 2016. לצידה (לא ניתן  להכנס) ישנה קפלת הבתולה שנבנתה במאה ה 12. כדאי מאד להסתובב סביבה ולהסתכל על הפסיפס על הרצפה ועל התבליטים למעלה.

   

  ''

   

  מהקתדרלה המשכנו לכיכר סינטגמה – כיכר הומה אדם ויונים. בכיכר ממוקם בנין הפרלמנט, התחנה החשובה של האוטובוס מ-ואל שדה"ת. ושם גם ממוקמת תחנת מטרו ענקית (לא השתמשנו בשירותיה). בנין הפרלמנט נבנה במקור כארמון למלך אוטו ורעייתו אמיליה ובנייתו הושלמה ב 1842. האטרקציה העיקרית בו היא טקס חילופי המשמרות, כל שעה עגולה. חיילים עם נעלי פונפונים והליכה פומפוזית עורכים טקס קבוע.

   

  ''

   

  ''

   

  ''

   

  ממש מאחורי הפרלמנט מצויים הגנים הבוטניים של אתונה. הם יפים וכיף לשוטט שם. אי נוחות נגרמת עקב ריבוי חסרי הבית שרובצים שם, אבל עדין ניתן להנות מאד משיטוט בשבילים. בתוך הגנים נמצא הזפיון בנין יפהפה שמשמש כיום  לטקסים הן רשמיים והן פרטיים. אבן הפינה הונחה   ב 1874 לכבוד חזרת המשחקים האולימפיים בעת החדשה, ונפתח ב 1888. ב 1906 שמש כחלק מהכפר האולימפי. לא הייתה אפשרות להיכנס אליו מעבר למבואה, אבל שווה להיכנס ולהציץ פנימה אפילו אם רק אליה. 

   

   

   

  ''

   

   

  ''

   

  ''

   

  ''

   

  ''

   

  מהזפיון המשכנו אל מקדש זיאוס – עמודי שיש ענקיים ומרשימים ביותר. בניית המקדש החלה במאה השישית לפני הספירה, ובנייתו לפי המסופר, ארכה מעל 700 שנים. המקום עצום, גובה העמודים כ 18 מטר וקשה שלא להתפעל מהעוצמה שהם משדרים. ממש מחוץ למקדש זיאוס ניצב שער אדריאנוס שנבנה על ידי האתונאים לכבוד הקיסר והוא שסימן את הגבול בין אתונה העתיקה ואתונה ה"חדשה" הרומית. יש אפשרות לרכוש כרטיס משולב למקדש ולאתרים נוספים 

   

  ''

   

  ''

   

  ''

   

  ''

   

  אנחנו בחרנו לעלות לאקרופוליס דרך רחוב Theorias‏ להתחיל את הסיור באקרופוליס ומשם לרדת אל מוזיאון האקרופוליס.  העליה מתונה ולא קשה. ולאט לאט מתגלים נופי אתונה מימינכם. אל תוותרו, מייד בראשית העלייה, על כניסה לכנסייה הביזנטית הזעירה שיש שם. 

   

  ''

   

  ''

   

  ''

   

  ''

   

   

   

   

   

  האקרופוליס – מה אני כבר יכולה לכתוב על האתר הזה, שמגיל ילדות חלמתי להגיע אליו? ובכל זאת...

  אתר מורשת עולמית תרבותי...מפעים, באמת ובתמים להסתובב שם. אנחנו הקדשנו למקום מספר שעות והייתי חוזרת לשם שוב.

  הפרופילאה – שער הכניסה לאקרופוליס. נבנה בשנים  432-437  לפנה"ס. הוא ענק, מרהיב ביופיו, נתמך בששה עמודי שיש בסגנון דורי.  

  מקדש אתנה ניקה – מקדש קטן שנבנה לקראת סוף של המאה החמישית לפנה"ס בקצה המערבי של האקרופוליס באתונה, ממש מעל הפרופילאה. התבליטים עליו מדהימים. מדובר בהעתקים והתבליטים המקוריים שנחשפו, הועברו למוזיאון האקרופוליס.

   

  ''

   

   

  הפרתנון - נבנה בין 447 לפנה"ס ל-432 לפנה"ס לכבוד האלה "אתנה". שימש לא רק כמקדש אלא גם בית האוצרות. בזמנים מאוחרים יותר שימש  גם כמסגד ובתקופה העותומנית מחסן אחסון אבק שריפה.

  תיאטרון דיוניסוס נבנה לכבוד דיוניסוס אל הטבע, הפריון והיין  בסוף מאה ה-6 ותחילת ה-5 לפנה"ס. התיאטרון נבנה על גבעה אשר יצרה יציע בצורת פרסה. ככלל, כל המבנים באקרופוליס נבנו  בהתאם למבנה הטופוגרפי והתיאטרון אשר בנוי על גבעה נוצר במיקום המסוים הזה על מנת לאפשר צפייה גם למושבים הרחוקים.  

  הארכתאון - להבדיל ממקדשים ומבנים אחרים על האקרופוליס  בהם תומכים עמודים יוניים, גג המרפסת הדרומית של הארכתאון  נתמך על ידי שש קריאטידות ( עמוד אדריכלי בצורת נשים). אחת מהן הועברה לבריטניה ומוצגת במוזיאון הבריטי, החמש הנותרות הועברו למוזיאון האקרופוליס בשנת 2009. באתר בעצם ישנם העתקים.

  מהאקרופוליס ניתן לראות גם את שער אדריאנוס ומקדש זיאוס. לראות את הים. 

   

   

  ''

   

  ''

   

  ''

   

  ''

   

  ירדנו לכיוון מוזיאון האקרופוליס – בנין מודרני להפליא,  נפתח לקהל בשנת  2009 בחלקו יש רצפת זכוכית (גם ברחבת הכניסה) שמאפשרת לראות חפירות ומוצגים. במוזיאון מעל ל-4000 פריטים מההיסטוריה של אתונה.  תצוגות מחפירות שנעשו במקום, פריטים ועתיקות שהיו על האקרופוליס, וכמובן שרידים מקוריים מן הפתרנון. והקריאטידות של הארכתאון.

  הפלאקה -  השכונה המפורסמת והעתיקה ביותר באתונה. תחומה בין כיכר מונסטיראקי ושוק הפשפשים, בכיכר סינטאגמה ובית הפרלמנט של אתונה וכמובן למרגלות  האקרופוליס. תערובת של עתיקות, בתים קטנים, טברנות והמון צבעוניות. שווה לטייל שם ביום, שווה לטייל שם בלילה. כך או כך בדרככם אל ומהאקרופוליס, תעברו בה.

  בין סימטאות הפלאקה, בין היתר נמצא מונומנט ליזיקרטס – ביוון העתיקה נהוג היה להרשות לאנשים שזוכים בפרסים, להקים לעצמם אנדרטאות. האנדרטה הזו הוקמה לכבוד פטרונית הצגות, בשנת 334 לפנה"ס. צורתה העגולה מיוחדת.

   

  ''

   

  קפניקראה – נחשבת לאחת העתיקות ביותר באתונה אם לא העתיקה שבהן.  ההערכה היא כי שנבנתה, על חורבות מקדש פגאני עתיק במאה ה 11. הכנסייה ממוקמת במרכז העיר ממש באמצע רחוב Ermou , בקצה הפלאקה . היא נהרסה חלקית במלחמת יוון לעצמאות (1821-1829). היא לא תמיד פתוחה, והכניסה אליה היא בבודדים. 

   

  ''

   

  בית הספר לאומנויות – לא. לא נכנסנו פנימה. בנין יפהפה ומוזנח לתפארה, על הדרך למוזיאון לארכיאולוגיה. קירותיו מכוסים גרפיטי, שלטים על הגדרות וחצר מוזנחת. בית הספר הוקם בשנת 1837 ומתפקד עד היום.

  הבזיליקה של אתונה – נבנתה ב 1853 בסגנון ניאו-רנסנס , עם קשתות ו 12 עמודים בגובה של חמישה מטרים כל אחד.

  המוזיאון לארכיאולוגיה - בעיננו מרשים הרבה יותר ממוזיאון האקרופוליס (למרות שלא היינו ממליצים לוותר גם עליו). פנו לעצמכם מינימום שלוש שעות. מעל 20  אלף מוצגים. אוסף עצום של חפצים עתיקים שנחשפו ממגוון אתרי חפירה ברחבי יוון. כולל  מסכות קבורה מזהב, כלי גבס, גילופי שנהב, תכשיטים, מגוון מדהים של צלמיות עתיקות, ציורי קיר מהאי וולקני של סנטוריני ועוד. דווקא משום יופיו המדהים, נחלנו שם  אכזבה מאחר  ותוך שיטוט גילינו שארבעה מאגפיו סגורים לקהל, בגלל מחסור בכוח אדם. מתברר שבכל פעם סוגרים אגפים מסויימים מבלי לידע את קהל המבקרים. כך או כך, אם צריך לבחור רק מוזיאון אחד לביקור באתונה, לנו אין ספק שזה הנבחר.

   

  ''

   

  ''

   

   

  מהמוזיאון הלכנו לכיוון פארק אראוס שנמצא מצפון לו.  בפארק שתי שדרות רחבות (שראינו)  ולאורך אחת מהן  שורת פסלים של גיבורי מלחמת העצמאות. האמת העגומה היא שמהרנו לצאת ממנו מאחר שהיה רווי חסרי בית ושיכורים והרגשנו אי נוחות ממשית. כך שחקרנו רק מעט מהשדרה הרחבה עם הפסלים ויצאנו החוצה. יש לא מעט שמספרים שהפארק יפהפה. אולי בפעם הבאה נחרוש אותו יותר לעומק.

  מוזיאון כלי הנגינה - מרכז מחקר לאתנומוסיקולוגיה.  מוזיאון קטנטן ומקסים, הכניסה ללא תשלום. שווה ביקור. קרוב לאגורה הרומית. כולל אוסף של כ - 1200 כלי נגינה יוונית פופולארית מהמאה ה -18 ועד ימינו.  המוזיאון שוכן באחוזת Lassanis שנבנתה בשנת  1842. קרוב למגדל הרוחות שבנה במאה הראשונה לספירה מבנה מתומן עשוי שיש לבן ששימש כשבשבת רוח, שעון שמש, שעון מים ומצפן.

   

  ''

   

  מוזיאון בנקי - הוקם בשנת 1930 על ידי ארתור בנקיס שתרם את ביתו ואת האוסף הפרטי שלו. מוקדש לאמנות יוונית . בין המוצגים תכשיטים עתיקים, מוזאיקות, ביגוד אותנטי וחפצי אמנות מרשימים מתקופות שונות. הבניין עצמו יפהפה,  ויש בית קפה חמוד עם מרפסת ענקית ויפה, ממנה, אם תהיו שם בזמן, ניתן לראות את הצעדת החיילים להחלפת המשמרות של בית הפרלמנט. בכל יום חמישי, הכניסה אליו חינם.

   

  ''

   

   

  שווה לשוטט ברחובות אתונה. בדרך חזרה מהמוזיאון לארכיאולוגיה, פגשנו את שלושה המבנים האלה. והם יפים להפליא. הספרייה הלאומית של יוון - המבנה כולו שיש,. תוכנן בסגנון נאו-קלאסי יחד עם האקדמיה הלאומית היוונית למדעים ועם אוניברסיטת אתונה  מכונים  "טרילוגיית אתונה".

   

  ''

   

   

  ''

   

  ''

   

  שוק הפשפשים מסביב לכיכר מונאסטיראקי ולאורך הרחובות ארמו  ופנדרוסו משתרע שוק ענק!  אנחנו קראנו שהוא פתוח רק בימי ראשון, אבל החנויות והדוכנים היו פתוחים בכל פעם בה טיילנו שם. וזה שוק אדיר. ערב רב של פריטים שונים, תקליטים פטיפונים, מזכרות צבאיות, כלי מטבח ובגדים הכל מכל וכל.

   

   

  ''

   

   

  ''

   

   

  אוכל..קדימה אוכל...

  מסעדת אבוקדו - הגענו למסעדה על סמך המלצות שונות. המקום נעים להפליא. שירות מעולה. תפריט עשיר עד כדי כך שקשה לבחור ממנו דבר אחד. הכל היה טעים. המנות כולן גדולות מאוד. מומלץ במיוחד המבורגר פטריות. אבל באמת שכל מה שטעמנו היה נפלא. חזרנו לשם פעמיים במהלך חופשה בת חמישה ימים. וזה אומר הכל.

  או קוסטאס – סופלאקי Pentelis 5, Athina  מסעדה שרואים שבעיקר מגיעים אליה המקומיים. השפה סביב השולחנות העמוסים הייתה יוונית וכמעט ולא נשמעו שם שפות זרות. שרות מעולה, אוכל טעים ובמנות גדולות. מחירים סבירים בהחלט.

   

  לסיכום – נעים שם באתונה. העיר מסבירת פנים. כולם בלי יוצא מן הכלל ששים לעזור וכולם דוברי אנגלית משובחת. אל תוותרו על ערב בטברנה. זה כיף. אל תוותרו על חקירה רגלית. אנחנו השתמשנו בתחבורה הציבורית רק כדי להגיע משדה"ת וחזרה אליו, ואל מוזיאון הארכיאולוגיה. תוך שיטוטים רגליים מגלים בתים מקסימים, וכנסיות קטנטנות שהן בעצם קומה ראשונה של בית מגורים. פוגשים אמני רחוב וחווים את העיר אחרת.

  על טיולים נוספים, בעולם ובארץ אני מזמינה אתכם לקרא בבלוג שלי "חמושה בעדשה"

   

  *כל התמונות, גם אותן שאינן חתומות,  צולמו על ידי וכל הזכויות שמורות.

  דרג את התוכן:

   תגובות (2)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS
     22/6/17 21:29:
   ;-) חן חן
     22/6/17 15:22:
   סחתיין על הפוסט המפורט, הרבה היסטוריה

   ארכיון

   פרופיל

   mipkin1
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין