כותרות TheMarker >
  ';

  אלי אלון עיתונות ישראלית

  באתר זה מוצגים מקצת מאמרים וכתבות פרי עטו של העיתונאי אלי אלון שפורסמו בעיתונות הישראלית

  אלי אלון החל כתיבתו העיתונאית בגיל 15 כשכתב במדור"חדשות לנוער" בעיתון "מעריב לנוער" לאחר שירותו הצבאי היה כתב עיתון "הארץ" פירסם מאות רבות של ידיעות ,כתבות ,ומאמרים בעיתונות הישראלית
  בשנים האחרונות כותב במספר אתרי אינטרנט חדשותיים.

  ארכיון

  "גן מנשה" - פנינת טבע קסומה בשרון

  0 תגובות   יום שבת, 24/6/17, 01:03

  ''

  גן מנשה [צילום: אלי אלון]


   סיפורו של הגן הלא ידוע "גן מנשה" 

   

  "גן מנשה" במערבה של כפר סבא שהוקם בשנות ה-30 הוא פנינת טבע בוטנית והיסטורית קסומה '' סיפורו של גן נוי ייחודי שדומה כי רוב הציבור אינו יודע כלל  על קיומו ומעולם לא ביקר בו.


  מאת:אלי אלון


  על גבעה בצפון-מערבה של העיר כפר סבא בצל בתי דירות רבי קומות, סמוך ל"שכונה הירוקה" בעיר, משתרע על פני שטח של כ-12 דונם, גן היסטורי ובוטני קסום המזכיר גן מהאגדות. נא להכיר: "גן מנשה" - פנינת טבע בוטנית והיסטורית קסומה. הגן הוקם בשנות ה-30 של המאה הקודמת ובו נטועים עצים מרשימים גדולים אף בני - 90 שנה. דומה כי לא רבים יודעים כלל על קיומו של גן נוי ייחודי זה וכי רק מעטים יחסית ביקרו בו .

  סיירתי בסוף השבוע (21.5.15) ב"גן מנשה" עם מטיילים נוספים בהדרכת ירדנה ויזנברג, מנהלת המוזאון הארכיאולוגי של כפר סבא. נלוו לסיור, דני ואיל יפה, נכדיהם של חיים ומרים יפה שניהלו וטיפחו את הגן במשך שנים רבות. 

  הגן קסום ומרשים ביופיו 

  הגן קסום ומרשים ביופיו ובפשטותו ומזכיר גן או יער מהאגדות. אל הגן מובילה שדרת ברושים ותיקים. בגן נטועים עצים ותיקים כמו עץ אלון הגלעין, עצי אורן ענקיים המתנשאים לגובה של 20 מטרים, עץ דקלים מזן סבל פלמטו עצי פיטנגו חמצמצים ועצים נוספים. במרכז הגן ניצב עץ ענק רחב ידיים, זהו, עץ פיטולקה בעל שורשים עבים חיצוניים מרשימים. בין כתלי הגן ניתן למצוא שבילי הליכה מפותלים ופינות מסתור. בגן, גינות קקטוסים, צמחייה טרופית וצומח ים תיכוני. 

  הגן קרוי על שמו של הברון פליקס דה מנשה, (1865- 1943) מראשי ועשירי הקהילה היהודית באלכסנדריה שבמצרים, שהיה דמות מרכזית בכלכלת מצרים ומהפעילים הציונים הבולטים בקרב יהודי צפון אפריקה. פליקס לא התיישב בארץ ישראל אבל בעידודם של ד"ר חיים ויצמן ומשפחת אהרונסון רכש בה בעיקר במהלך שנות ה-20 וה-30 של המאה הקודמת מגרשים רבים וחברות מטעים גדולות ברחבי הארץ. במחצית שנות ה-30 רכש מצפון מערב למושבה כפר- סבא, שטח קרקע, בן כ-200 דונם ועליו נטע פרדס גדול ותכנן לבנות לצד הפרדס וילה למגורים ולהקיפה בגן נוי מרשים. בפועל נבנה רק הגן ולידו בית צנוע יחסית למנהל העבודה. היה זה אחד הגנים הפרטיים הגדולים והיפים ביותר בארץ. במקום ניטעה צמחיה ייחודית ומגוונת, לרבות פרחים ועצים שיובאו במיוחד מחוץ לארץ. נשתלו בו גם בו גן ירק וגינת ורדים. 

  בתכנון הגן ועיצובו נטלו חלק אדריכל הנוף יצחק קוטנר, מעצב הגן הבוטני במקווה ישראל ואדריכל הנוף ליפא יהלום, ממייסדי אדריכלות הנוף המודרנית בישראל ולימים חתן פרס ישראל. 

  חיים ומרים יופה -מנהלי הגן 

  בשנות ה-30 הוזמן חיים יופה איש יבניאל על-ידי פליקס דה מנשה לנהל את הגן בכפר סבא ולעבד ולנהל את הפרדס הסמוך אליו. חיים ורעייתו מרים (לבית כבשנה)עברו להתגורר בבית צנוע בראש הגבעה במתחם הגן. את הגן בעיקר, טיפחה מרים ויש הזוקפים לזכותה את מראו המרהיב. הגן בניהול משפחת יופה, התנהל כמשק סגור. בני משפחת יפה גידלו במקום תרנגולות, עיזים וכבשים ומהחלב ייצרו גבינות. פעם בשבוע נסע חיים לכפר סבא לקנות מצרכי יסוד, כמו קמח ושמן וכיוצא בזה. מספרים כי על גג הבית בו התגוררו חיים ומרים היה סליק ותחנת קשר שהוסוותה בשובך יונים. בית זה, נותר עד היום. (ראו צילום)סיירנו בתוכו מצבו מוזנח וככל הנראה משמש כיום קן אהבה לזוגות אוהבים המתגנבים לגן. 

  חיים ומרים יופה מי שהופקדו על ניהול הגן ושטחי הפרדסים סביבו ,  הם הוריהם של האלוף המיתולוגי אברהם יפה, ושל אנשי הפלמ"ח אורי ושאול יפה ושל חנה יפה -תמיר. נכדיהם של חיים ומרים יפה , דני יפה, איש קיבוץ ניר דוד וחבר   מקהלת ותיקי הגבעתרון ואייל יפה, מנהל אגף נחלים במשרד לאיכות הסביבה, מספרים, כי הבית של סבא חיים וסבתא מרים ב"גן מנשה" היווה מקום מפגש מרכזי במשך שנים לא רק לבני משפחת יפה הענפה אלא גם לבכירי ארגון "ההגנה" חברי "השומר", הפלמ"ח וכן לאנשי תרבות מהארץ ומחו"ל. בן המתארחים בבית ובגן היו שחקני תיאטרון. כמו חנה רובינא ואהרון מסקין וכן רבים ממנהיגי היישוב, כגון דוד בן-גוריון וארתור רופין. אייל יפה, מספר כי בשנת 1964 הגיעה להתארח בגן מנשה  השחקנית האיטלקייה סופיה לורן, ששהתה אז בארץ לצורך צילומי סרטה "יהודית". מי שהביא אותה למקום היה אברהם יפה שאירח אותה בהיותו אלוף פיקוד הצפון. "ראיתי אותה כילד נחה בחצר הגן", מספר איל יפה, ומוסיף כי חוויה זו לא ישכח לעולם. הסרט "יהודית" אגב, יצא לאקרנים כשנה וחצי לאחר הצילומים בתחילת 1966. 

  בשנת 1966 נפטר חיים יפה. אלמנתו מרים המשיכה להתגורר בגן עד 1968 ועברה להתגורר בבית בנה בקיבוץ ביקום. 

  בשנת 1974 צולם בגן סרט טלוויזיה "הכלה וצייד הפרפרים", על-פי מחזהו של ניסים אלוני בבימוי של רם לוי ובהשתתפות גילה אלמגור, יוסי בנאי ויוסי פולק 

  הגן נמכר לשאול אייזנברג


  בשנת 1967 נמכרו אדמות הפרדס ושטח "גן מנשה" למשפחת המיליונר שאול אייזנברג. דני יפה מספר, כי אביו אברהם יפה ביקש לרכוש את שטח הגן והפרדס ובאותה שנה קיים אביו מגעים עם ג'ורג' דה מנשה, בנו של פליקס דה מנשה, בניסיון לרכוש את שטח הגן. ג'ורג' רצה תמורתו כמה מאות אלפי דולרים אך לא היה ברשות המשפחה סכום הכסף הנדרש ומשפחת המיליונר שאול אייזנברג רכשה אותו בסופו של דבר ומחזיקה בשטח עד היום. נודע לי כי בהסכם בין משפחת אייזנברג ובין עיריית כפר סבא, סוכם על פתיחת הגן לציבור הרחב בממוצע של מספר שעות שבועיות לאורך השנה. אולם בפועל הציבור לא יכול להינות מיופי הגן ולהיכנס אליו בצורה חופשית ללא היתר. הגן מגודר בגדר ועליה שלט: "שטח פרטי הכניסה אסורה. ומי שנכנס אליו ללא היתר מסתכן בעבירה בגין השגת גבול שכן כאמור מדובר בשטח פרטי. 

  הגנן יחיא 
  דמות שהיתה חלק בלתי נפרד מגן מנשה לאורך שנים רבות,וראוי להזכירה   היה יחיא  אברהם  ז"ל שהתגורר בשכונת "עליה" בכפר סבא הסמוכה לגן ועבד  במשך שנים לצד  חיים ומרים יפה בתיחזוק וטיפוח  הגן   .יחיא החל לעבוד בגן  משנת 1950 לערך והמשיך לעבוד בו  כגנן ואיש התחזוקה גם  לאחר מותו של חיים יופה. .וגם לאחר שעבר לבעלות משפחת אייזנברג  .יחא המשיך  לטפח את הגן במסירות  עד שפרש בשנות   ה90. מספר בנו יוסף אברהם:"אבא היה מאד גאה בגן שתיחזק וטיפח במסירות..הוא נהנה לספר ולהסביר   על הצמחים בגן על תכונותיהם.הגן היה חלק מחיי . נהגתי לבא לעיתים קרובות  עם אבא לגן וכן עם חברים .את מסיבת הגיוס שלי עשיתי כאן בגן מנשה" .
   
  מאז עזבה מרים  יפה את המקום ומאז פרש יחיא  החל  לדרדר מצב  הגן.מדשאות התייבשו   צמחים מתו או נעקרו בבית הקטן  שבגבעה בגן שבו התגוררו מרים וחיים יופה ואירח  את ראשי הישוב בארץ  ואנשי תרבות   החל לסבול   ממעשי הרס   וונדליזים  וכיום מצבו מוזנח  ביותר.

  בעקבות איכפתיות של מספר תושבים ואחרים שהגן היה חלק מילדותם שפנו לעירת כפר סבא ולמועצה לשימור אתרי מורשת בבקשה להתערב נוכח הזנחתו של הגן ההיסטורי והחשש שיהרס לטובת נדל"ן , הכריזה  עירית כפר סבא  על הגן כ"מיועד לשימור" ואף הוחל בהכנת תיק תיעוד.
  גורם המעורב בשימור המקום אומר לי, כי בעלי הקרקע דורשים לבנות בתוך הגן מיזם כלכלי גדול דבר שלא מקובל הן על-ידי עירית כפר סבא והן על-ידי המועצה לשימור אתרי מורשת .אולם אין לי אישור רשמי לדברים אלה ויתכן שהדברים אינם נכונים. בכל מקרה יש לקוות כי הצדדים יגיעו להסדר לפיו הגן הקסום יפתח לציבור בצורה חופשית וישמר בצורה כזו שלא יפגע צביונו המקורי.

  דרג את התוכן:

   תגובות (0)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   אין רשומות לתצוגה

   חדשות ומבזקים

   תגובות אחרונות