כותרות TheMarker >
  ';

  לשם שינוי - אימון, טיפול וליווי באתגרי החיים

  מאמרים מקוריים, מחשבות וסיפורים מעוררי השראה, המציעים מבט חדשני ויצירתי לתחום ההתפתחות האישית עם תובנות מרתקות מעולם המחשבה וההגות היהודית והכללית.

  תגובות (2)

  נא להתחבר כדי להגיב

  התחברות או הרשמה   

  סדר התגובות :
  ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
  /null/cdate#

  /null/text_64k_1#

  RSS
    26/6/17 23:03:
  תודה, אשמח להערותיך המחכימות!
    26/6/17 14:48:

  קראתי ברפרוף - נשמע נכון מאוד מה שכתבת

  עוד אשוב לקרוא בעיון.

  מה עוצר אותנו? אימון עצמי: איך לשנות הרגלים ולגבור על הפחדים

  2 תגובות   יום ראשון, 25/6/17, 20:53

   

  #mce_temp_url#

  הרגלים

  הרגלים – תבניות תגובתיות אוטומטיות שעוצבו באופן מודע או לא מודע.

  הרגל הוא לא אוייב – זהו דפוס התנהגותי שנועד להגן עלינו ולעזור לנו להגיב באופן יעיל למצבים שונים בלי "להמציא את הגלגל" בכל פעם.

  מבחן היעילות – הרגלים בדרך כלל מאפשיר יעילות בתגובה מהירה, חוסכים זמן  ומשאבים אחרים.

  מבחן האפקטיביות – לא תמיד התגובה היעילה מבחינת המשאבים מביאה לתוצאה הרצויה.

  המטרה – לחזק הרגלים אפקטיביים, לשנות הרגלים דיסטרוקטיביים.

  אלגוריתם שינוי הרגלים:

  1. מבחן התוצאות – בדיקת התוצאות של פעולותי והגדרת תוצאות שרצוי לשנות
  2. זיהוי הרגלים – מה ההרגל המביא לתוצאה הלא רצויה.
  3. הגדרת השינוי – איזה הרגל מועיל יחליף את ההרגל הלא מועיל.
  4. תוכנית פעולה לשינוי הרגלים – תכנון ההרגל החדש ויצירת תנאים תומכים בשינוי ההרגל
  5. ביצוע ההרגל החדש במסגרת התנאים הנדרשים במשך 30 יום לפחות.
  6. יצירת מערכת בקרה – משוב יומי לבחינת הביצוע והפעלת תיקונים דרושים לביצוע הנדרש.

  דוגמא:

  1. מבחן התוצאה: אני הולך לישון מאוחר וסובל מחוסר בשעות שינה ומעיפות. אני מתוסכל ומרגיש שמבזבז את הזמן.
  2. זיהוי ההרגלים – אחרי יום עבודה ארוך אני רוצה להרגע, והחל מהשעה 11 צופה בסדרות טלויזיה, פרק אחר פרק, עד שמרגיש עייפות והולך לישון בשעה מאוד מאוחרת, ב2 לפנות בוקר במקום ב12 לכל המאוחר.
  3. הגדרת השינוי – הגבלת הצפיה והרדמות לקראת השעה היעודה.
  4. תוכנית פעולה לשינוי הרגלים – הגדרת אתגר: פרוייקט הרגל חדש לשיפור החיים! לדמיין את ההצלחה והסיפוק מהשינוי באופן החיובי ביותר בכל יום שמגיע הביתה. מסגרת צפיה מוגבלת – פרק אחד שיסתיים לכל המאור ב11:30. הכנה של מספר ספרים שאני רוצה לקרוא ליד המיטה. תזכורת לפרוייקט ההרגל – במחשב/ בטלפון/פתק במקום בולט/ בקשה לתזכורת מבן זוג או חבר קרוב/שילוב של הקודמים. כניסה למיטה ב11:30 וקריאה עד שמרגישים עייפות, ברגע זה לסגור הספר ולהרדם. תזכורת לבוקר – אחרי לילה של שינה טובה לצפר את עצמי ולהוקיר עצמי, לגייס אדם קרוב שיתן גם כן משוב חיובי לביצוע מוצלח.
  5. ביצוע ביום שמתקבלת ההחלטה לבצע שינוי. לדמיין את התהליך באופן חיובי ולקשר למחשבות על ההצלחה רגשות חיוביים.
  6. לרשום ביומן או במחשב את ההתחייבויות, את תוכנית הפעולה ולתת משוב יומי לביצוע. במקרה של ביצוע לא מספק, לפתח המודעות לגורמים שהגבילו את ההצלחה, ולעשות שינויים מתאימים בתוכנית הפעולה לפי הצורך (לעבור מספרות מקצועית לספרים מושכים שאינם דורשים מאמץ בקריאה, לשלב תרגילי נשימה המסייעים להרדמות, לספר לאדם קרוב על הרצון להצליח ולבקש את עידודו).

  סוגי הרגלים:

  הרגלי חשיבה – פרדיגמות של חשיבה ביחס למושאים שונים.

  מקורות – חיצוניים – 1. חינוך – הורים ומורים למדו אותנו שכך נכון לחשוב: למשל – לענות נכון זו הצלחה, לענות לא נכון זה כשלון. תוצאה – אנו מתייגים כשלון לעצמינו ולאחרים במקרה של תשובה לא נכונה. (הרגל חשיבה אלטרנטיבי – ההצלחה היא בעצם המענה, להרבה שאלות יש גיבוי תשובות, תשובה לא נכונה מאתגרת ללימוד נוסף ומאפשרת לחשוף דברים שלא היו בתשובה הנכונה). 2. תרבות וחברה – עושר = הצלחה. תוצאה – אנו מתכננים פעולות רק בכיוון של השגת עושר, מעריכים השגים לפי מדד זה בלבד (הרגל חשיבה אלטרנטיבי – יש מדדים רבים להצלחה, כמו תכונות אישיות , השגים בתחומים מדעיים, תרבותיים, אמנותיים וכו', תרומה לחברה וכו').

  מקורות – פנימיים: על סמך נסיון העבר ומסקנות שגובשו בהתאם. למשל: הקמתי עסק והפסדתי את ההשקעה, הגעתי למסקנה שאני לא מסוגל להצליח בעסקים. (הרגל חשיבה אלטרנטיבי – זה שיעור מצוין כדי ללמוד איך לתכנן טוב יותר ולהפיק לקחים ממה שלא הצליח, אני יכול להפוך את הנסיון הזה למשאב להצלחה בעתיד).

  הרגלים רגשיים:

  תגובות רגשיות נרכשות למצבים משתנים:

  קיבלתי ביקורת לא חיובית על פעולה שעשיתי – תגובה – אני עצוב/נעלב/ מיואש/כועס

  הרגשות הן תגובות למחשבות תגובתיות שלעיתים קרובות אין אנו מודעים להן. מוטת השליטה היא במחשבות. הדרך לשינוי הרגל רגשי הוא פיתוח הרגל למחשבה חיובית המקושרת לתגובה רגשית חיובית. למשל – מודעות לתובנה שהרגש הוא לא מציאות אמיתית אלא תגובה למחשבה שלי, הבנה שמחשבות שליליות פוגעות בי רגשית, בחירה במחשבה האומרת – מכל דבר אני יכול ללמוד ולהתקדם, לא כל מי שלא תומך בי רוצה לפגוע בי, והעדפה של מחשבות אלו במפגש עם סיטואציה שיכולה להחליש.

  הרגלים התנהגותיים:

  תגובות אוטומטיות במצבים שונים שבאות לתת מענה לצורך לא מודע. למשל – להגיע הביתה ולגשת למקרר ולחטוף משהו לאכול. המקור להרגל: מחשבה שאני צריך פיצוי אחר יום עבודה, המביאה לרגש של ציפיה לעינוג, בצירוף תחושה של רעב. בדרך כלל המחשבות והרגשות הללו אינם מודעים.

  שינוי ההרגל ההתנהגותי בשרשרת התגובות: שינוי חשיבה – הפיצוי שמגיע לי הוא ארוחת ערב מסודרת ולא אכילה בעמידה שלא מוסיפה לי כבוד/ פוגעת בשותפי לחיים/גורמת להשמנה/תזונה לא בריאה וכו'. שינוי רגש – לחזק תגובה רגשית של תיעוב ההתנהגות הלא רצויה/ שמחה וסיפוק מהטעמת הרגל חדש ומכבד.

  שינוי התנהגותי – תזכורת על המקרר לא לאכול באופן לא מסודר. בקשת תזכורת משותף לחיים להמנע מהתנהגות זו. שינוי סדר הפעולות כך שעם הגעה הביתה אשב לשתות כוס קפה עם השותף לחיים/אפעיל מוזיקה ואכל בעריכת שולחן והכנת ארוחת ערב מסודרת.

               פחדים

  פחד כמו הרגל, הוא דבר שנועד לשרת אותנו. הפחדים שלנו קיימים בנו כדי להגן עלינו מפני סכנות. הם הופכים להיות בעייתיים כשהם: 1. מתריעים על סכנה במקום שאין צורך בכך. 2. כשאנו נותנים להם משקל יתר. 3. כשהם מייצרים פחדים מקדימים, הפחד מהפחד עצמו.

  האתגר בהתמודדות עם פחדים הוא לא בהתעלמות מהם אלא בהתייחסות אליהם באופן שקול ופרופציונלי.

  באימון אנו מציעים שתי דרכים לעבודה עם פחדים, אותן ניתן לשלב לפי הצורך:

  1. התמודדות עם הפחד עצמו
  2. יצירת מעקף – מסלול התקדמות אלטרנטיבי המעצים כוחות חיוביים שבהופעתם נחלשים עוצמות הפחדים וכוחם המגביל.

  התמודדות עם הפחד עצמו:

  שלב ראשון – הכרה בפחד

  פעמים רבות אנו נמנעים מלהכיר ולהודות בפחדים, בגלל שיש בכך סוג של הודאה בחולשה. יושר וכנות הם איכויות חשובות בתהליך הצמיחה האישית. הנכונות לקבל את העובדה, שאנו "מתרגמים" את רגש הפחד למחשבות המנסות להצדיק את המצב המגביל, בנימוקים רציונליים, והאומץ להתעמת עם תחושת הפחד ועם הרגשות שבעטין אנו מסתירים אותו, מאפשרים מפגש אמיתי וכנה עם עצמי, הפותח אפשרות לבחירה מודעת ושקולה בין החלופות. אתגר זה דורש פיתוח יכולת הנוכחות עם הרגשות מהם אנו מנסים להמנע, הכלה וקבלה שלהם כלגיטימיים ואנושיים, הבנה שהם חלק אמיתי מאתנו, ומתוך כל אלו יכולת למנף את המפגש אתם לצמיחה.

  שלב שני – להמיר את הפחד לגרמלין

  המינוח גרמלין, או שדון, כתחליף למושג הפחד נטבע על ידי ריצ'ארד קרסון. יתרונותיו הם: 1. הגרמלין פחות מפחיד ומאיים מהפחד, יש בו אפילו חמידות, והמפגש אתו קל יותר. 2. עצם ה"הגשמה" של הפחד האמורפי בדמות קונקרטית מגדיר לו גבולות, משקל ועוצמה מוגבלת, ונותן לו את הפרופורציות הנכונות שלו, אליהם קל יותר להתייחס מאשר לתחושת פחד לא מוגדר, לא ברור ולא נראה, הממלא את כל המרחב ומעצים את איומו. 3. הפחד משתק גם את הפעולה וגם את החשיבה. לגרמלין יש קול לגיטימי שגם לו צריך להקשיב (הוא הרי נועד לשרת אותנו ולהגן עלינו) ולקחת בחשבון. 4. כשהפחד הופך לגרמלין, שיש לו קול ואמירה לגיטימיים, יש מקום לקולות אחרים, חיוביים ומחזקים, והמוקד עובר לתהליך של הקשבה לקולות הפנימיים השונים המאפשר מתוך שליטה ומודעת שיקלול של האמירות השונות ובהירות לגבי החלופות הקיימות ובחירה מתוך מודעות להשלכות האפשריות של פעולה והמנעות.

  כדי לחזק את ה"הגשמה" של הפחד ואת העבודה הרב חושית, מוצע לבצע מחווה, בה היד נעה למאחורי הגב, ונוטלת משם את הפחד האמורפי, נעה קדימה ומציגה מולינו את הגרמלין. לתנועה זו אפקט של הטמעת ההמרה של הפחד בגרמלין, שמימדיו הם לכל היותר כמימדי כף היד.

  שלב שלישי – לדבר עם הגרמלין

  כעת כשהוא במימדיו הטבעיים, אפשר לשאול את הגרמלין, מה הוא רוצה לומר לי, להסביר לו כי עם כל הכבוד יש עוד שיקולים שצריך לקחת בחשבון והמשקל של הקולות האחרים אינו נמוך משלו, להודות לו בנימוס על כוונותיו הטובות ולהסביר לו, במידה וזו ההחלטה, שבשלב זה הוא כבר לא מועיל, ואנו מוכנים להתקדם הלאה. כשאדם נמנע משינוי מקצועי בגלל הפחד מחוסר יציבות כלכלית, שהוא פחד קיומי, הוא יכול להמיר אותו לגרמלין שיאמר לו במספרים מה הסיכון הכלכלי, ולעמת אותו עם הקולות שמציגים את הסיכוי הכלכלי, ואת כל הפרמטרים אפשר לתרגם לתוכנת אקסל. עדיין, בשורה התחתונה, יתכן שההחלטה תהיה ללכת על זה, או, לקבל את המלצת הגרמלין.

  יצירת מעקף בהתמודדות עם הפחד

  הפחד מחליש ומרפה ידיים. שיטה אלטרנטיבית להתמודדות אתו היא על ידי העצמה של משאבים החיוביים. תורת האימון מתמקדת ביישום הפסיכולוגיה החיובית על ידי חיזוק מקורות ההשראה והאנרגיה.

   

  אשמח להערות והארות, תודה :)

  מאמרים נוספים באתר שלי: אימון יהודי יצירתי http://palantcoaching.com/he/589-2/

  להזמנת סדנאות, הרצאות, אימון וייעוץ אישי וכל שאלה נוספת מוזמנים לפנות: 

  טל: 0545833385

  מייל davidpalant@gmail.com

  https://www.facebook.com/coachingjewish/?ref=bookmarks

  ''


  http://palantcoaching.com/he/821-2/

  דרג את התוכן:

   ארכיון

   פרופיל

   dudypalant
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין