כותרות TheMarker >
  ';

  חוק ו/אי סדר

  קלמן, אוי קלמן!

  1 תגובות   יום חמישי, 6/7/17, 10:44

   

  לפני קרוב ל- 100 שנים, נרצחה רוזה לוקסמבורג בידי קיצונים גרמנים. היא היתה קומוניסטית רחמנא ליצלן ויהודיה. במאה השנים שחלפו, היא הפכה למופת להתנגדות לשימוש באלימות. כשמלמדים מורשת ישראל ותרבות יהודית, חשוב ללמד על פועלה ועל גורלה המר.


  למרות זאת, באמתלה של זעזוע מתחקיר שפרסם גוף המחקר מולד, בגל השתלחות שלוחת רסן בכל מה שלא נושא חן מלפניו, מכתים עיתונאי שהפך לתועמלן של הבית היהודי את כל מי שעומד מולו. בכלל זה הוא משמיץ את המכון הקרוי על שמה ולזכרה. הדבר קורה כשקלמן ליבסקינד ומיד אחריו בנט ושקד, "מזועזעים" מהטענות בדבר הדתה, טענות שאותן הן משווים לפרוטוקולים של זקני ציון. ממש כך. יכלו לאמר שזו בדותה של התקשורת השמאלנית, ההדתה הזו שמדברים בה, אבל לא די להם בזה. בפי אלה, טענות בדבר "הדתה", כבר משולות לפרוטוקולים של זקני ציון.


  אז מר ליבסקינד ממהר להשוות את הביקורת על פעילות בעלת תכנים דתיים בבתי הספר, לגרוע שבמסמכים האנטישמים. לא פחות. שר החינוך ושרת המשפטים ממהרים להצטרף להגיון המעוות הזה. הם טוענים שבסך הכל, קצת יהדות בבתי ספר לא תזיק אלא להיפך ובכלל הם לא עשו שום דבר, זו תכנית שמלפני זמנם (מזמנו של פירון שהולכת ומתעבה ושגם הוא לא היה חילוני גמור, למי ששכח) וחוץ מזה, הם מתים על חילונים. אלה הרי אחים ואיילת שקד, היא הרי חילונית בעצמה.


  אבל מה שהם רוצים שנשכח הוא, שהבעיה היא לא רק שמאז ומעולם היתה די יהדות בבתי הספר, וטוב שהיתה, היא גם תישאר, אך לא זו השאלה כלל. העניין הוא, שהם רוצים שנשכח שהמסורת החילונית, אינה אורן חזן וגם לא ניקול ראידמן, משה שגב או סנדרה רינגלר. המסורת היהודית, התרבות היהודית, היא עשירה. יש בה דברים נפלאים וחשוב שילדינו יכירו אותם. אבל לשם כך, לא הדתה נדרשת, נדרש חינוך וזה הולך ומתמעט, מוחלף בהכנעה. בכניעה ליתר דיוק, כניעה לאליטה החדשה, זו של הבית היהודי ולמען האמת, גם זו של בני בריתם, שוב, אורן חזן (או שונא אדם אחר, יריב לוין. )


  חוץ מזה, כלל לא מדובר בקצת יהדות. מדובר ביהדות ביחד עם חוק בתי דין רבניים ומונופול מוחלט בענייני נישואין וגירושין. חברה קדישא עם מונופול בקבורה, פטור שלא בוטל משירות צבאי לחרדים והקלות ממשיות בשירות לישיבות הסדר ולחיילות דתיות. התופעה הזו התרחבה כל כך, עד כדי שנדמה כבר, שחוק שירות חובה לא חל על בנות אולפנא ואלה עושות לנו טובה שהן מואילות להתגייס וכששוב ושוב נתבעות "התאמות" בתנאי השירות, התאמות שאין שום סיבה לעשות ושיבואו על חשבון אחרים. כשכל זה קורה, ביטול מתווה הכותל, הוא רק תבלין נוסף לתבשיל שהולך ומקדיח.

  אם לא די באלה, הבן שלי, שיהיה בריא, משרת ביחידה מובחרת. שכרו, כידוע, אינו בשמיים. אבל אתו בצוות כמה וכמה חיילים נשואים. מדרך הטבע, הם דתיים, שהרי חילונים, ברגיל, לא נישאים בגיל 19. שכרם של אלה, חיילים בשירות חובה, אבל כאלה כשהם נשואים, הוא כ- 6,000 ₪ לחודש. פי 4 ממה שהבן שלי מקבל כשהוא מסכן את חייו ואת בריאותו, במשך 3 שנים קשות, שאחריהן שירות מילואים ארוך, שילווה אותו באוניברסיטה, בעבודה ובחיי המשפחה שיבנה, ללא כל תמיכה מתקציב המדינה.


  כשכל אלה ושבעים שנות סחיטת תקציבים הן הניסיון ממנו אנחנו למדים, אז הפכנו לחשדנים משהו. החשדנות הזו, בעיני, מעידה על גישה דמוקרטית בריאה ולמודת ניסיון והיא מקבלת משנה תוקף ממקור נוסף. לא שמעתי על תכנית לחיזוק התכנים החילוניים במערכת החינוך הממלכתי דתי. שם, כנראה, שהכל מושלם. אבל האם באמת שם אין צורך בעוד תכנים חילוניים? האם מלמדים שם די את חנוך לוין? את שפינוזה? האם מלמדים די את פרויד ואת קפקא, בחינוך הממלכתי דתי? כל אלה יהודים, בעיני הם נביאים ולמרות זאת ארשה לעצמי לנחש שלא, שהם לא ממש מככבים בחינוך הממלכתי דתי. כיון שכך, גם ארשה לעצמי להציע, שבנט, שקד וליבסקינד יילכו לחפש אנטישמיות במקום אחר, הרי גם ככה הם מוצאים אותה בכל מקום. כי אני לא מדבר על מדע, על מורשת ישראל אני מדבר. כאשר ילמדו בבתי הספר של החינוך הממלכתי דתי, בבתי אולפנא וישיבות הסדר, כשילמדו בבתי הספר של ש"ס את התרגום המופתי של לאה גולדברג למכתבים מבית הסוהר אותם כתבה רוזה לוקסמבורג, הרבה לפני כשבישיבה על תיכונית, תשיר בריטני ספירס, אז אאמין לבנט. לפני זה, צר לי, אבל אני לא מאמין לאף מילה.


  כשהמקום הכופה היחיד של הדת יהיה בחוק שאוסר פתיחת עסקים בשבת ודי בזה כדי לשמור על אופייה היהודי של המדינה, כשתהיה כאן תחבורה ציבורית (ולו חלקית) בשבת ויעשו סדר בהיתרי הכשרות, אז יוכלו בנט, שקד וליבסקינד להמשיך להתבכיין תוך כדי פעולות המיסיון שלהם/ן. עד אז, מדינת ישראל יהודית מספיק. היא הולכת והופכת לפחות ופחות דמוקרטית. זה עיקר פועלם של בנט ושקד ולכן ליבסקינד יאשים באנטישמיות כל מי שיעז למתוח ביקורת (ובודאי גוף מחקר שמאלני מדי לטעמו) אבל אלה דברי בלע וליבסקינד, שפעם נהג כעיתונאי ראוי לשם, ראוי שימצא דרכו חזרה לימים ההם, בהם טרם לקה בשיכרון הכוח ויתחיל לכתוב אמת. זו עבודתו, למקרה ושכח.

  החקיקה בענייני המעמד האישי מלידה עד קבורה אוחזת את הציבור החילוני בגרונו והסחיטה התקציבית בשם היהדות וקדושת הארץ השלמה מחזיקה אותנו בביצים כשהיא כובלת כל  סיכוי לקיים כאן איזה שהוא סוג של מדיניות רווחה ממנו ייהנו גם חילונים שמעדיפים לגור בעפולה ולא בשילה .

  הממסד הדתי-אורתודוקסי אולי מגוון יותר משנדמה לי, אבל הוא אינו הומניסטי ובמושגים שלי, אינו ממש פלורליסטי. הוא שב ומביט בי, החילוני, בהתנשאות וצדקנות. שליטה בניו מדיה כמו גם בעיתונות הכתובה, במקור ראשון ובמעריב לא משנה את זה אלא רק הופכת את זה למיתמם ומתחסד יותר. יותר מדי, לפחות לטעמי.

  הציונות הדתית מצאה לה מורה דרך בדמות לשון המאזניים החרדית ושני אלה ביחד זורעים רוח שבגינה המפעל הציוני עתיד לקצור סופה. לא רק שרוח רעה זו עלולה להביא לניתוק מבני בריתנו בעולם הנאור בכלל ומהעולם היהודי הנאור בתפוצות, בסוף עוד נתקנא במשטרו של פוטין, אם לא גרוע מזה וזו לא טעות. זו מדיניות. מדיניות של סתימת פיות, תוך כדי גלגול עיניים מתחסד. מי שלא מבין זאת, שיביט שוב בבנט. חדי העין יזהו מהר מאוד שהשוני הניכר כל כך בתסרוקת, לא יכול להסתיר את הדמיון שבשיטות העבודה בין בנט לבין טראמפ. כך נראית הסתה. בדיוק ככה. השיטות האלה של מידע חלקי והפיכת כל יריב לאויב הן משהו שארצות הברית תוכל, כנראה, לעמוד בו. לא בטוח שזה נכון גם למדינת ישראל. אז הגיע הזמן להתאפס. להתמקד בעשיה. ייתכן למשל שתכנית עידוד ההשכלה הגבוהה במגזר הבדואי תצליח, שהממשלה תשקיע מיליארדים כפי שהבטיחה במגזר הערבי. ייתכן וילדי ישראל יהיו בקיאים יותר במורשת שלהם על כל גווניה, מבלי שייחשפו לשטיפת מוח, הלואי. אתפלל שכך יהיה ושאני טועה, אבל בינתיים, מותר, רצוי, הכרח הוא, להתנגד גם להדתה וגם להסתה, שהפכה להיות כלי לגיטימי של שרים בממשלה שאמורה להיות ממשלת ישראל, כל אזרחי ישראל ולא רק אלה, שאינם "שמאלנים" מדי או חלילה, סתם חילונים. 

   


  בעז ברזלי, עו"ד

  רמת גן.

  http://www.b-barzily-law.co.il/

  דרג את התוכן:

   תגובות (1)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS

    

    

   ברוטוס:   חותמים על כל מילה בכתוב

    

    

   נטוס:      צודק גם צודק אך זה לא יעזור לנו

    

    

   ..

   ארכיון

   פרופיל

   boazlaw
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין