כותרות TheMarker >
  ';

  האולימפיאדה שלי

  לגרד את הציפוי

  10 תגובות   יום שלישי, 11/7/17, 04:50

  יולי התחיל אצלנו כמו שקיץ אמור להתחיל. שלושה ימי חופשה לאומית, קנדה חגגה 150 שנה ו 1.5 מיליון תיירים הציפו את הרחובות. מזג אוויר לוהט, 25 מעלות, אירח קהל שוקק צבעוני ותוסס, ניחוחות של אוכל (ומריחואנה) בכל פינה, שלל שפות, ניבים ומבטאים ברחובות, בפארקים ובחופים. אז נכון שוונקובר יכולה להיות קשוחה ונרגנת בלילות החורף, ולא תמיד נחמד ונעים כאן. אבל לפחות בקיץ החום מקלף את הציפוי והוונקובארים מרשים לעצמם לחייך לזרים, כולם נודדים בין שלל מסיבות, חגיגות ואירועים, אז עדיף להיות נחמדים. כך אפשר לשבת על הדשא בקיטס, עם עוד מאה איש באדום, להקשיב למוזיקה חיה וללעוס המבורגר עסיסי, משם להמשיך לפסטיבל הג'אז, או למופע הזיקוקים. להיות פנים בקהל, לחייך בנימוס ולבקש סליחה, רק אל תגרדו לי את הציפוי.

   

  **

  ספיח מענין מחגיגות ה 150 הסתתר בידיעה קטנה על מוצאם האתני של תושבי ארץ המייפל. חברה המתמחה בניתוח די.אן.איי חקרה את אילן היוחסין הגנטי של 70 אלף קנדים. רוב הממצאים היו צפויים: 24 אחוזים מהקנדים הם ממוצא בריטי, 19 אחוז מגיעים מסקוטלנד, אירלנד וולש, 16.6 אחוז ממערב אירופה (צרפת, גרמניה והאזור), 8.5 אחוזים מגיעים ממזרח אירופה ועוד 8.5 אחוזים מסקנדינביה. איטליה-יוון אחראיות ל 6 אחוז, ספרד-פורטוגל ל 4.6 אחוז. 3 אחוז אסייאתים (לא בוונקובר). 2.5 אחוזים מהמזרח התיכון, 2.2 מגיעים מאפריקה, 1.8 אחוז הם יהודים אשכנזים, 1.6 הם מצפון רוסיה-פינלנד, 1.3 אחוז הם ילידי (אינדיאנים) היבשת, וחצי אחוז מגיע מהאיים הפסיפים. בחלוקה לפרובינציות התגלתה הפתעה שבטח תסקרן את הרבנים בישראל. לפי המחקר, האחוז השני בגודלו של ד.נ.א יהודי נמצא ביוקון שבצפון הרחוק, למרות שברשומות רק 175 תושבים שם הזדהו כיהודים. כלומר, כנראה שנמצא שם איזה שבט יהודי אבוד, בין הקרחונים ודובי השלג. זה הזמן לארגן משלחת של הסוכנות, לא בטוח כמה מהם ירצו להחליף מדינות, אבל שווה בדיקה, לפחות בשביל הטיול.

  http://globalnews.ca/news/3562497/canadas-dna-reveals-surprising-ancestry/  

   

  **

  כפי שאתם מבינים קנדה היא מדינה שבה התרבות "הלבנה" היא מאוד דומיננטית. למרות שהערכים הקנדים הליברלים והפלורליסטים, הפתיחות וקבלת האחר והשונה משודרים כאן ללא הפסקה בתקשורת. אבל אם מגרדים את הציפוי, המציאות נראית קצת אחרת. כמה מקוראיי המסורים התרעמו על הדברים שכתבתי כאן בטור הקודם על האינדיאנים ילידי היבשת ועל התרבות השוררת בחלק מהשמורות. ביקשו ממני לציין כי רבים מהילידים התקדמו בחיים, השתלבו בחברה המערבית ומחזיקים בתפקידי מפתח בקנדה. מה שנכון עובדתית, אבל לא סותר את הדברים שכתבתי. מה שכן, יומיים אחרי פירסום הפוסט הודיעה משרד התחבורה של בי.סי על הפעלת שני קווי אוטובוס לאורך "כביש הדמעות" המפורסם. זה בטח לא קשור אלי, אבל מוטב מאוחר מאשר אף פעם. רק למה לעזאזל לקח להם כל כך הרבה זמן?

  http://www.cbc.ca/news/canada/british-columbia/a-long-time-coming-highway-of-tears-gets-2-new-bus-routes-1.4166749

   

  **

  ערב מופע האחדות הלאומי של יום העצמאות ה 150, פירסמה לשכת הסטטיסטיקה הקנדית דו"ח שמצא כי ב 2015 – עוד לפני גל הפליטים הסורים הגדול – נרשמה עליה של 60 אחוזים בפשעי שנאה נגד מוסלמים בקנדה. הליברלים טענו כי זה בגלל הרטוריקה השמרנית במהלך הבחירות.

  http://www.cbc.ca/news/canada/hate-crimes-muslims-statscan-1.4158042  

  אם נחזור רגע אל אותה מערכת בחירות נמצא כי אחרי שהדמוקרטים-החדשים הביעו תמיכה בזכות נשים ללבוש חג'אב, תוך 48 השעות צנחה המפלגה בסקרים ביותר מ 20 אחוזים.

  http://www.cbc.ca/news/politics/thomas-mulcair-accepts-responsibility-1.3446241

  סביר להניח שרוב הקולות הללו הלכו לליברלים וסייעו לניצחון של טרודו. עם תחילת שנת הלימודים האקדמאית ובעקבות גל הפליטים הסורים שהחלו להגיע לכאן בקיץ שעבר, התפרסמו עוד מקרים על פשעי שנאה קנדים. הנה פוסטרים שהודבקו על קירות אוניברסיטת קלגרי, בירת השמרנים, בחורף שעבר. "תשמרו את המנהגים הברברים בארצות המאה השביעית שלכם", אין על הקנדים, אפילו כשהם שונאים הם מנוסחים. לפחות בקלגרי לא צריך לגרד את הציפוי, יש מי שמעדיף את זה ככה.

  http://nationalpost.com/news/canada/keep-your-barbaric-ways-in-your-7th-century-homeland-anti-muslim-posters-target-university-of-calgary/wcm/d69fe722-1159-48cf-9194-0a839d42113f  

   

  **

  אחרי יום קנדה מיהר ג'סטין טרודו לאירופה לפגישות עם עם רה"מ אירלנד, המלכה אליזבת וועידת ה 20G בהמבורג. תזמון מושלם. השבוע העבירה ממשלתו תשלום פיצויים בסך 10.5 מיליון דולר לעומאר קאדר, אחד המוסלמים הכי מפורסמים בקנדה. קאדר, 30, נולד בקנדה לאב מצרי ואמא פלשתינאית, אביו היה מוסלמי קיצוני שהעביר את משפחתו לאפגניסטן כדי להצטרף לבין לאדן. ביולי 2002 השתתף עומאר בן ה 15 בקרב בין הטאליבן לחיילים אמריקאים, במהלך הקרב השליך רימון יד שהרג את החובש הצבאי כריסטופר ספיר ופצע את החייל לין מוריס שאיבד עין. קאדר נפצע ונשבה ע"י המארינס והועבר לכלא גואנטאנימו בקובה, שם (ע"פ האמנה בין המדינות) חקרו אותו אנשי מודיעין קנדים. קאדר התוודה בפניהם על חלקו בקרב והקנדים העבירו את המידע לאמריקאים. אלו העמידו אותו למשפט צבאי וגזרו עליו 8 שנות מאסר על פשעי מלחמה.

   

  **

  ב 2012 הועבר קאדר לכלא הקנדי. כאן נכנס עורך הדין שלו לתמונה והגיש עתירה לבית המשפט לשחררו. לטענתו ההודעות מקאדר נלקחו תחת "לחץ בלתי סביר" (מניעת שינה), קאדר היה קטין שגוייס בעל כורחו לטאליבן ע"י אביו הקיצוני (שנהרג בפאקיסטן ב 2003), ומשרד הביטחון הקנדי הפר את זכויות האזרח שלו בכך שמסרו אותו לאמריקאים וגילו להם את הפרטים שעליהם התוודה. במאי 2015 קיבל בית הדין העליון של קנדה את עתירתו של קאדר והורה לשחררו מהכלא. השבוע התנצלה ממשלת קנדה בפני קאדר ופיצתה אותו ב 10.5 מיליון דולר על הסבל שנגרם לו בעקבות התנהלות מערכת הביטחון. מאז הרשת בוערת בלהט שלא נראה כאן שנים. טרודו אמר כי זכויות אדם מכסות את כל הקנדים, אבל לכולם ברור שממשלת הרפר לא הייתה משלמת לקאדר פיצויים. קאדר, שחי היום באדמונטון, התראיין בטלוויזיה ואמר שהוא רוצה לפתוח דף חדש והכסף יעזור לו לשקם את תדמיתו הפגועה. בארצות הברית הכריז עו"ד מטעם משפחות הקורבנות כי הוא הולך על תביעת פיצויים והוא מתכוון לשים את הידיים על הכסף של קאדר.

  http://www.cbc.ca/news/politics/khadr-compensation-speer-morris-1.4190468

   

  **

  הסיפור הזה רחוק מלהסתיים, ושלא תטעו, מתחת לציפוי והשיח הליברלי, מסתתרים כל השדים המוכרים. סקר שפורסם השבוע טוען כי 71 אחוזים מהקנדים מתנגדים לתשלום הפיצויים לקאדר, ומאמינים שטרודו היה צריך להמשיך להילחם בבית המשפט. הצ'ק הזה עוד יחזור אליו כמו בומרנג בבחירות, נראה אם הפיצוי יפגע לו בציפוי.

  http://www.cbc.ca/news/politics/grenier-khadr-poll-1.4198306  

   

  **

  השד האתני עומד במרכז הסרט החדש של ג'וד אפאטו, מלך הקומדיה הנוכחי של הוליווד. "חולים מאהבה" (The Big Sick) מביא את הסיפור האמיתי של הקומיקאי הפקיסטאני-אמריקאי קומאיל נאניג'אני, שגם כתב ומשחק את עצמו, ואהבתו לאמריקאית לבנה בשם אמילי גורדון, אישתו שכתבה איתו את התסריט. יש כאן את התמהיל הרגיל של אפאטו, קצת הומור מיני וגסויות, רומן שעובר עליות וירידות, סיפור משנה על ההורים של אמילי אותם מגלמים ריי רומנו ("כולם אוהבים את ריימונד") והולי האנטר (זוכת האוסקר: "הפסנתר") וסצינת סיום חזקה ומרגשת. קומאיל המסכן נקרע בין התרבויות, בין הרצון של הוריו לארגן לו חתונה מוסלמית מסורתית לבין השאיפה שלו להצליח בעולם הקומדיה ולהפוך לאמריקאי. מנגדו, זואי קאזאן (נכדתו של הבמאי האגדי איליה קאזאן) מביאה למסך את אותן איכויות שעזרו לה להחריב קומדיות רומנטיות בשנים קודמות ("רובי ספארקס" עם פול דאנו, "אולי בכל זאת" עם דניאל רדקליף), חייב להודות שהיא תעלומה בעיני, בחורה מוכשרת וחביבה, שעוברת מסך לא רע, ועדיין כל הסרטים שלה הם כישלון קופתי. כנראה שהנאחס שלה הצליח לפגוע במגע הקסם של אפאטו, כי "חולים מאהבה" לא ממש מתרומם, יותר מדי רגעים מתים וסצינות שהן לא מצחיקות ולא מרגשות, ומערכה שניה שמזכירה את "בזמן שישנת". את הסרט הפיקו אולפני אמזון שמשווקים אותו כמו "מנצ'סטר ליד הים" אשתקד, לאט ובטוח. למרות זאת, נראה ש"חולים מאהבה" יעבור מתחת לראדאר של רוב האמריקאים, אולי כי יש ספיידרמן חדש על המסכים, ואולי כי לא כל כך נעים להיכנס מתחת לציפוי, ולחשוב מה היה קורה אם הבת שלך תרצה להתחתן עם פקיסטאני.

  ''

   

  **

  אצלנו לא מורידים הילוך. זו היא עונת הבר.בי.קיו והפדרציה היהודית וחב"ד מזרח העיר מזמינים את כולם לפיקניק ובייסבול ביום ה' (12) בפארק נייט ביילי. בר.בי.קיו פלוס כרטיס למשחק של הוונקובר קאנדיאנס נגד ספוקיין אינדיאנס, החל מ 5:30 אחה"צ. עמותת ידידי האוניברסיטה העברית בירושלים בשיתוף עם VIT מזמינים לארוחת ערב "ירושלים של זהב וטכנולוגיה", יום א' (16) ב 7:30 בערב ב JCC, בתכנית ארבעה דוברים על הייטק ויזמות בישראל. השליח הביטחוני של ישראל לקנדה, אל"מ אדם סוסמן, יתארח בכולל ביום ג' (18) החל מ 7:30 בערב בשיתוף עם ה JNF. ביום א' (23) בר.בי.קיו בריצ'מונד, עם חב"ד ויוסילינקס, החל מ 5 אחר הצהריים בפארק בורקוויל. פסטיבל הזיקוקים השנתי יתקיים השנה במוצ"ש (29), ד' (2.8) ושבת (5.8), הנבחרות המשתתפות הן יפן, אנגליה וקנדה שתחתום את התחרות בערב של יום בי.סי, סוף השבוע הארוך השני של הקיץ שכולל גם את מצעד הגאווה השנתי של וונקובר. הולך להיות צפוף, צפוף מאוד. אל תגידו לא ידעתי.

   

  **

  מה שכן, כשזה מגיע למוזיקה, יש לקנדה כל כך הרבה מה להציע, וכל פעם אני נדהם מחדש איך איזו להקה אלמונית מוציאה שיר שאומר בדיוק את מה שאני מרגיש. אז הנה משהו חדש לגמרי, טרי ומקסים. קוראים להם "איל מצוי" והם מורכבים משני זוגות של אח-אחות, הם מגיעים מאונטריו ועדיין נוהגים בוואן בין הופעה להופעה. הם מגדירים את המוזיקה שלהם "פוסט-קלאסית עם נגיעות של ניו-וויב שעוסקת בדילמות של החיים המודרנים". השיר הזה, "להשתקע", פשוט תפס אותי ישר בקרביים. תאזינו למילים ותבינו למה. אז תשדלו להישאר אנושיים, כי זה כל מה שנשאר לנו, אחרי שמקלפים מאיתנו את הציפוים. קיץ נפלא לכם, אנשים נהדרים.

   

  ''

  דרג את התוכן:

   תגובות (10)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS
     14/7/17 17:04:

   צטט: נומיקן 2017-07-12 23:13:46

   "פיצויים בסך 10.5 מיליון דולר לעומאר קאדר" הזוי.

   כבר כתבתי בעבר שמהמקום שבו אתם נמצאים קשה לכם עד בלתי אפשרי לדמיין את המציאות בקנדה.

     13/7/17 08:25:

   צטט: מכבית- coach לכתיבה 2017-07-11 20:51:53

   תודה. קשה לקרוא בחום הזה. ראיתי קדימון לbig sick ואשמח לצפות בו.

   באמת רציתי לכתוב שתלכו לראות ותשפטו בעצמכם, אולי הייתי קצת יותר מדי ביקורתי.

   הציפיות שלי מאפאטו הן גבוהות, וזה לא סרט רע, רק לא מצחיק בהיסטריה כמו עבודות קודמות שלו.

     12/7/17 23:13:
   "פיצויים בסך 10.5 מיליון דולר לעומאר קאדר" הזוי.
     12/7/17 15:12:

   צטט: באבא יאגה 2017-07-11 16:32:41

   "מזג אוויר לוהט, 25 מעלות " - זה להט זה? שכחת מה זה 35 מעלות ואם יוצאת משלחת שכנוע ליוקון, אל תשכח להמליץ עלי, אתחלף שם עם יהודי אחר, בינתיים אתפלל שיסכים

   אוסיף אותך לרשימה, באבא, אין בעיה, שתוכלי להתרשם איך זה מינוס 35 :)

   תודה. קשה לקרוא בחום הזה. ראיתי קדימון לbig sick ואשמח לצפות בו.
     11/7/17 16:37:

   צטט: א ח א ב 2017-07-11 14:36:53

   קנדה....חלומות בהקייץ :)
   משהו כזה, בערך.
     11/7/17 16:32:
   "מזג אוויר לוהט, 25 מעלות " - זה להט זה? שכחת מה זה 35 מעלות ואם יוצאת משלחת שכנוע ליוקון, אל תשכח להמליץ עלי, אתחלף שם עם יהודי אחר, בינתיים אתפלל שיסכים
     11/7/17 14:36:
   קנדה....חלומות בהקייץ :)
     11/7/17 08:59:

   צטט: רחלי בן-צור 2017-07-11 08:46:39

   כאן אצלנו חם מאוד:)

    

   :) ככה שמעתי....דווקא ממך ציפיתי לתגובה קצת יותר מפורטת, במיוחד לאור הטקסט.

   כי אם חם לכם עכשיו, חכי תראי מה יהיה אם חלילה יגידו שצריך לשלם פיצויים למישהו...המשך שבוע נעים

     11/7/17 08:46:
   כאן אצלנו חם מאוד:)

   ארכיון

   פרופיל

   sbhsport
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין