כותרות TheMarker >
  ';

  פוסטים אחרונים

  ארכיון

  תגובות (0)

  נא להתחבר כדי להגיב

  התחברות או הרשמה   

  סדר התגובות :
  ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
  /null/cdate#

  /null/text_64k_1#

  אין רשומות לתצוגה

  0

  איש הקשר

  0 תגובות   יום שבת, 22/7/17, 12:50

   

   

  ''

  מדעי המוות

  קטע

  אני כל כך קרוב לגבול ממש מתחת לעיניהם המתצפתות, אבל אני חופשי. סמיר הרהר מרוצה למדי. זו הייתה תחושה בלתי רגילה ללא ספק, לאחר הכל הוא יכול היה להיות כעת מאחורי סורג ובריח לו הוא היה נלכד ונאסר, והוא נמצא כמה מאות מטרים מהגבול הבינלאומי, ברגע זה ממש; בשירותים של המלון האלגנטי הזה, מול המראה הרחבה לרוחב הקיר. הוא שטף את פניו במים קרים, וסרק את שער ראשו הכהה.

  עם חזרתו ללובי הוא התיישב על אחת הכורסאות סמוך למטענם, והמתין לשובה של ליילה.

  האינך סבורה שזו הייתה שגיאה מצידם?’ הוא שאל אותה עוד בטרם הספיקה להתיישב לצידו. ‘להניח לנו לדעת את הזהות האמיתית של טאהר, ואת כל פרטיו האישיים?’

  היא הייתה המומחית בתחום הרגיש הזה, או הייתה אמורה להיות כזו מבלי שהוא היה מודע לכך; בעוד הוא לעומתה כל מעט ידיעותיו התבססו על מותחנים זרים, סרטי פעולה וריגול, ומספר מגזינים מפוקפקים.

  אולם ליילה העדיפה שהוא יבחר בנושא טריוויאלי אחר, בין אם העובדה שהוא העלה הייתה נכונה או לאו. זה לא היה אחד הנושאים שהיא הייתה ששה להתייחס אליו. היא העיפה מבט מקיף סביבה לפני שהיא השיבה לו.

  הלובי היה למעשה ריק מלבד אורח או שניים מלבדם שצצו ופרחו, או מלצר בודד שחצה אותו מדי פעם, וכאשר פעילות כזו איראה היא התרחשה הרחק ממקום מושבם ומטווח שמיעה.

  אתה צודק במידה מסוימת,’ היא אמרה לבסוף בחיוך אדיש. כמו כל הנושא הזה אינו ראוי להתייחסות.

  באופן עקרוני אתה יכול להתייחס לכך כאל שגיאה מקצועית.’ היא הוסיפה בשוויון נפש. ‘ישנם זמנים או מקרים שבהם מתעלמים מכלל אחד או שניים או אפילו מכל הכללים בהתאם לנסיבות הרלוונטיות, בפרט כאשר סיכויי ההצלחה מובטחים. הפעולה שלנו שמטרותיה כידוע לך היו לחלצך בביטחה, יכולה לשרת אותנו כמודל לנסיבות כאלה. הואיל לחשוב על כל העניין שוב, הרי כמעט אין כל סיכויי שתפגוש שוב בטאהר בעתיד הקרוב. לא תזכור את מעט הפרטים שלמדת עליו במהלך הנסיעה עימו. אתה לא אמור לחצות את הגבול בחזרה, במהלך החודש הבא או השנה הבאה, וגם אני לא.’ היא סיכמה את שאלתו בצחקוק ציני קצר. שהרי למרות שהיא לא רצתה בתחילה להתייחס לנושא זה כלל, היא הוכיחה בדבריה את הבנתה הנרחבת בתחום המיוחד הזה; והדגישה את הפער העמוק בינה כמקצוענית בתחום, לבין מעט הידע וחוסר ניסיונו  של סמיר בתחום. מאידך היא יכלה לשער שטאהר ומוניתו עם לחויות הזיהוי הצהובות גויסו בהתראה של שבוע, או אולי במהלך יומיים שלושה קודם לכן. ומי היה מעלה בדעתו להפוך את טאהר לסוכן ביון בזמן הקצר הזה. זה היה נבון מאוד מצידה להציג לסמיר את הפרטים האלה, היא הרהרה בתקווה שיעבור לנושא אחר, או שפשוט יסכור את פיו. זו הייתה לאחר הכל השאלה המיותרת שלו, הוא יכול היה להגיע למסקנות אלה בעצמו, לו הוא היה מנסה לרדת לחקר הדברים ברצינות. או אולי המאמצים הפיזיים והמנטליים שהוא עמד בהם בהצלחה, התישו אותו? היה הרהרה ובתוך שנייה נוספת, שינתה את דעתה, וסלחה לו על הערתו חסרת הפזיזה. תוך מבט בפניו ובחינתם היא נוכחה עד כמה הוא זועזע ככל הנראה, מגילוייה הברורים שנחתו עליו לפתע. הוא לא היה מודע כנראה לשנות הגלות הארוכות הממתינות לשניהם; והיא מיהרה להפיס את דעתו בכל דרך אפשרית שעלתה בידיה.

  אני חולקת את אותו הגורל הממתין לך ולרבים מחברינו לארגון, כמעט כל אחד ואחד מהם למעשה. אין לי שום כוונה לחזור לביתי לא בחודש הבא ולא בעשר השנים הבאות… אם במקרה בלתי צפוי לחלוטין, יחול שינוי דרסטי כגון נסיגת כוחות הכיבוש הציוניים, או פתרון בינלאומי כפוי יגרום לכך ותקום המדינה העצמאית שלנו, רק אז אחזור לביתי. אבל זה אינו המצב ובל נטפח אשליות בטלות וחסרות משמעות.’ היא ערכה הפוגה קלה והתבוננה בחיבה בפניו הנפולים של סמיר.

  הבה נחזור לשאלתך,’ היא המשיכה משנה את דעתה פעם נוספת. ‘כפי שציינתי קודם אהה לא תזכור את הפרטים שלמדת בנסיעה, ואינך צריך לזכור אותם; כמה זמן אתה סבור תיאלץ להשתמש בשמך הנוכחי? הוא אינו אמור לשמש שמך בעתיד, והאפיזודה המסוימת הזו היא מאחוריך השלב המסוכן ביותר שעמדת בו בהצלחה, לא יהיה חלק מסיפור חייך בעתיד, או סיפור הכיסוי שלך כפי שבדרך כלל מגדירים זאת. אז אל תבזבז גם מחשבה בודדת אחת על כל העניין.’ ההסבר הזה יניח את דעתו וירגיע אותו, ויקטע בינתיים לפחות וויכוחים אפשריים בנושא זה. היא סיכמה בסיפוק את הערכתה.

  הואיל להזמין לנו משקאות צוננים.’ היא ביקשה ממנו בחיוך חביב. ‘לפני שנאכל את ארוחת הצהרים, אני מניחה שאתה יודע עד כמה אני רעבה עדיין.’

  בעוד סמיר אפוף במחשבותיו ועיניו ממוקדות בפניה של ליילה, גבר בודד התקרב לשולחנם וסמיר לא הבחין בו עדיין. הזר גבר בגיל העמידה ובגובה ממוצע, עטוי בחליפה קייצית בהירה ומרשימה תואמת את האופנה האחרונה, לבש חולצה וורודה שהדגישה את תווי פניו הכהים, שפם דקיק כיסה את הרווח בין חוטמו לשפתו העליונה, ושערו הכהה הבריק מברילנטין שנמשח עליו. הוא אמר שהוא בא להציע להם עיסקה, מיד לאחר שהציג עצמו. הוא מנהל את תחום התיירות של המלון, ולאחר שהוזמן להצטרף לשולחנם; הוא פתח ופירט את הצעתו, בלא להמתין לתגובותיהם. הוא אמר שיש לו מכונית זמינה להשכרה עבורם, אך אין לו נהג פנוי ביום זה. אם הם מוכנים לנהול בעצמם, הם יוכלו להשאיר את המכונית במשרדי החברה בקהיר.

  בתחילה סמיר לא תפס את משמעיותיה של הפגישה המקרית כביכול הזו, ולא הייתה לו שום כוונה לתת את דעתו לנושא. הוא רצה לדחות את החלטתו, לאכול צהרים ולהחליט לאחר מכן. היה די והותר זמן לדון בנושא הזה. אולם מבט בודד בפניה הרציניים של ליילה, בשפתיה ההדוקות ובהתמקדותה בזר ובהצעתו, גרמו לסמיר לקלוט את משמעותה האמיתית של הפגישה הזו. הזר הוא איש הקשר שלהם, והיווה פתרון חלקי נוסף בתעלומת נתיב חילוצו. המסר שלו היה פשוט וברור, הם יכלו לאכול את ארוחת הצהרים ולצאת מיד לקהיר.

  דרך אגב,’ פנה אליו סמיר. ‘האם הנהג שאסף אותנו בגבול אינו נהג שלך?’

  כן בהחלט, אך הוא לא פנוי, הוא משרת רק את אורחי המלון בלבד, ואין הוא  רשאי לנסוע מעבר לתחומים המוצהרים של המלון. הסביר מנהל תחום התיירות של המלון לאורחיו בסבלנות רבה.

  למרות שתחושת הבטיחות היחסית שבה אליו בהדרגה, סמיר היה מעדיף לצאת לקהיר ללא דיחוי. ידם הנוקמת הארוכה של הישראלים הייתה ידועה היטב. ואם הם פתרו במהלך הזמן הזה את מקרה הרצח, השהות שלו בטאבה על אדמת מצרים לא תעצור בעדם להגיע אליו. תווי הפנים המאיימים של שני הגברתנים בנקודת הגבול הייתה תזכורת גלויה לידם הארוכה והבלתי מתפשרת של הישראלים. מאידך גם אם ליילה נהגת מנוסה, הרי לא מצופה ממנו שיפגע בכבודו וישב לידה כאשר היא נוהגת. וגם אם איש הקשר ימליץ להם לצאת מיד לקהיר, האם יהיה זה מהלך נבון? מה אם תקרה תקלה כלשהי והם יעצרו באמצע המדבר ללא מכונאי רכב, או לפחות נהג מיומן ומנוסה. לא! מוטב שנשאר במלון, ונמתין למחרת לשירותיו של נהג מיומן, או אפילו נשכור צוות של נהג ומכונאי רכב. זו הייתה החלטתו והוא הצהיר את כוונותיהם לזר האדיב.

  מבט חטוף נוסף בפניה של ליילה, הוכיח לו כי החלטתו הייתה נכונה.

  איש הקשר שלהם לא הגיב באופן יוצא דופן כלשהו, רק הזכיר להם כי דרישתם לנהג תיענה רק לאחר עשרים וארבע שעות.

  זה לא רעיון רע חלילה להתחיל את חופשתכם במלון המהודר הזה.’ הוא ציין בחיוך חם וידידותי. ‘ואני ממליץ לכם בכל לבי על מסעדת המלון, היא פשוט נפלאה ואני בטוח שתיהנו ממנה. ויש עוד יתרונות רבים למלון המודרני והמהודר הזה, בפרט לאחר שנפטרנו רק לאחרונה משרידי הסגל הישראלי השבח לאללה.’ הוא הוסיף מרים מבטו לעל במחווה של הודיה. ‘מחר יעמדו לרשותי כמה נהגים זמינים, דרך אגב האם שמעתם את השידור האחרון בערבית שלהם?’ הוא שאל מציין באגודלו לכיוון הגבול הבינלאומי. ‘פרופסור ישראלי נרצח הבוקר באל-קודס, כך הם טוענים. איזה חוקר בעל מוניטין בינלאומיים, כך הם טוענים; והם כהרגלם הופכים עולמות.’ הוא הוסיף בפרץ צחוק עליז.

  מה בדיוק קרה שם?’ ליילה שאלה אותו, במעין סקרנות תמימה מעושה.

  ובכן הוא חצה חורש עזוב בדרכו, ושם נמצאה גופתו חסרת החיים. איזה דוקטור ג’קיל ומיסטר הייד אני מניח.’ הוא הוסיף בבוז. ‘עדיין לא ברור מה הוא מצא לעשות שם, בכל אופן עדיין ולא ידוע האם זה פשע רגיל, או האם אנחנו עשינו את העבודה המעולה הזו. זה בוודאי יפתיע אתכם לדעת כי זה לא מונע את שגשוג העסקים שלנו כאן, זה לא מונע מהישראלים לחוש לסיני. הם המשיכו לנפוש בסיני גם אחרי הטבח בראס בורקה. הם עם של כבשים שנועדו לשחיטה, זה מה שהם באמת; אבל אנחנו תחילה נרוקן את כיסיהם ועם בוא הזמן בעוד לא יותר משני עשורים אינשאללה, נעקור את הנטע הזה וננער את רגבי העפר משורשיו הקצרים.’  All rights © belong to Haim Kadman – July 2017.  דרג את התוכן: