כותרות TheMarker >
  cafe is going down
  ';

  כותב בקפה, רשומון

  יומן. לא בלוג...
  ובו רשומות. לא פוסטים...

  ארכיון

  0

  ירושלים של מטה...

  5 תגובות   יום שבת, 5/8/17, 06:18

  ''

  לונדון לא מחכה, חווה אלברשטיין

   

   

  ירושלים של מעלה. אולי יש..., אני לא יודע, לא הייתי שם. ויש ירושלים של מטה, שבה ביקרתי כמה וכמה פעמים ובכול פעם רווח לי כשמצאתי את היציאה לכיוון תל-אביב..., ויש (תאמינו או לא...) ירושלים של "אפרים ירוקים באנגליה", שגם בה הייתי..., ולא שהיא מחכה לי..., או אולי דווקא כן...

  ירושלים באנגליה?!!!

  או, טוב ששאלתם...  אז איפה אתחיל?..., אתחיל בסיפורו של אסון, ברור.  לא!!!..., אתחיל מוקדם יותר:  רבים מכם בוודאי מכירים את גשר "בנות יעקב" ובוודאי נסעתם בו בעוברכם מן הגליל אל הגולן. גשר העץ המפורסם הזה נמצא 15 ק"מ צפונית לכנרת, על כביש 91. ועל שום מה "בנות יעקב"?


  במאה ה-12 היה בצפת מנזר נוצרי בשם סנט ג'יימס.

  במנזר התגוררו נזירות בלבד אשר התקיימו על כספי תרומות ונדבות. את עיקר הכנסתן קיבלו מקבוצת אבירי מסדר הטמפלרים. הללו, שזיהו את חשיבותו של הגשר, בנו מוצב לצידו ו..., גבו מכול העוברים בו מעשר מן מס-המעבר שהם גבו, העבירו אל מנזר סנט-ג'יימס. ומכאן שמו: תרגום השם לעברית הוא יעקב (ג'יימס) הקדוש, שהיה בזמנו הבישוף של ירושלים..., וכך נותר השם מקובע מתרגום שמו הלטיני: Pontus Jacobis Filiarum.

   

  חולפות להן אי-אילו שנים וג'ון דריידן, אחד המחזאים והמשוררים הגדולים של אנגליה, כותב את הפואמה annus mirabilis (שנת הפלאות).

  בפואמה זאת מפליא דריידן לתאר את הגדולות והנצורות שהיו באותה השנה, שנת 1666:

  אייזיק ניוטון מנסח את יסודות המתמטיקה (חשבון אינטיפיסימלי), חוקי ההכבדה (זוכרים את התפוח?...), וכן כותב ניוטון את חוקי התנועה ועורך ניסויים באופטיקה המביאים בהמשך למהפך עצום במדע האסטרונומיה.

  דריידן לא בחל בחנופה, כאשר הגדיל לעשות בקוראו לשנת 1666, שנת פלאות. כמו למשל: כדי להחניף למלך צ'ארלס השני. במילים גבוהות ונשגבות כותב דריידן דברי שבח והלל על הניצחון הגדול של הצי האנגלי על הצי ההולנדי בקרב סיינט-ג'יימס.

   

  Alas,

  איך מתרגמים לעברית מילה נפלאה שכזאת?, ולא, זה לא..., אבל!!!

   

  אולם, שנת 1666 לא הייתה שנה מי-יודע-מה, בלשון המעטה, על אף ניסיונו המגושם של דריידן לתארה כשנה מלאת ניסים.

  בשנה זאת השתוללה המגיפה השחורה שהרגה בין ששים אלף למאה אלף בני-אדם בלונדון, לבדה. שלא לדבר על השריפה הגדולה אשר כמעט וכילתה את עיר הבירה האנגלית...

  דריידן עצמו, שהיה סלקטיבי בבחירותיו, בכותבו את הפואמה שלו, לא התכחש לאסונות אותה השנה, באומרו: לולא אלוהים, המצב היה גרוע הרבה יותר...

   

  במאמר מוסגר:

  מאתיים שנים מאוחר יותר, כותב רודיארד קיפלינג פואמה, בה הוא מתייחס בציניות ובאירוניה לפואמת השבח והחנופה של דריידן.

  וכך הוא פותח את הפואמה:

   

  If wars were won by feasting,

  Or victory by song,

  Or safety found, by sleeping sound

  How England would be strong!

   

  ובתרגום (לגמרי חופשי), שלי:

   

  לו מלחמות היו זוכים בסביאה,

  או ניצחון באמצעות שירה,

  או גילוי בביטחה, בעזרת צליל רדום,

  יכלה אנגליה להיות כה חזקה!

   

  סבלנות!!!, לא, לא שכחתי את ירושלים של "אפרים ירוקים באנגליה"!!!

   

  כך או כך, כנראה שהעם האנגלי, שבע המרורים משנת 1666, ידע לזהות הזדמנות, דווקא מול האסונות והמשברים של אותה שנה, כאשר בתנופת בנייה אדירה, חודשו פניה של לונדון לבלי הכר.

  אם כן,

  אותה שריפה גדולה של שנת 1666 בלונדון, כילתה בין היתר את קתדרלת סנט-פול. אם תיקחו סיור מודרך בקתדרלה המרשימה הזאת תוכלו לשמוע ש:

  כיפת הקתדרלה היא השנייה בגודלה בעולם, אחרי כיפת סנט-פטרוס שברומא. תוכלו לשמוע שהאדריכל האנגלי כריסטופר רן תיכנן ובנה אותה כשהוא מושפע משפע יצירות המופת האדריכליות להן נחשף בסיוריו ברחבי אירופה, ועוד ועוד...

  וכאן, בעצם מתחיל הסיפור להסתבך, קימעה...

   

  רן היה חבר (בכיר!!!) ב..., מסדר "הבונים החופשיים”.

   

  OK OK..., אתם מתחילים להריח ריח קלוש של סיפורי קונספירציה וכו', כמיטב האופנה העכשווית..., אולם, איך אומרים?, מאחרי כול גבר מצליח (על כך אין עוררין: רן אכן היה כזה!!) עומדת אישה, ומאחריה מציצה אשתו...

   

  סתם סתם סתם !!!

   

  את מה שלא תשמעו, באותו סיור מודרך בתוך אותה קתדרלה, תוכלו למצוא אם תפקחו עיניים, או תפשפשו בארכיבים מעלי אבק, כמו למשל בארכיב "הבונים החופשיים", ב-Grand Lodge ("הלשכה הגדולה" של הבונים...) של אנגליה שנמצא בלונדון. (אגב, פתוח לציבור!!!)

   

  שם, באותו ארכיב אפשר לעיין בתוכניות הבנייה המקוריות של כריסטופר רן.

  נכון, גם במרתפה של קתדרלת סנט-פול אפשר לראות את אותן התוכניות, אך הן אינן אלא העתק. בתוכניות המקוריות, הנמצאות כאמור לעייל – בארכיב "הלשכה הגדולה" תוכלו למצוא פרטים נוספים..., למשל:

  רן טרח לא מעט לפני שקבע סופית את גודלה של הקתדרלה. בהיותו חבר בכיר במסדר "הבונים החופשיים", פתוחים היו בפניו כול הסימוכין בדבר "הבונה הראשון", קרי – המלך שלמה, כולל פירושים ופרשנויות בדבר מראהו ומידותיו של בית המקדש אותו בנה. רן מצידו, קבע את מידות החוץ והפנים של הקתדרלה בדיוק נמרץ לפי מידות מקדש שלמה המלך, והוסיף עוד כהנה וכהנה מיני סמלים ועיטורים וקישורים לבית המקדש שבירושלים, למשל:

  בכיפה המתנוססת מעל למזבח הקתדרלה (The altar) ניתן להבחין בקלות יתירה בחותם/מגן שלמה: הפנטגרם, כוכב ולו 5 פינות.

  הערת אגב (חשובה למדי, לעניין רשומה זאת...): הפנטגרם הוא גם אחד מסמליה העיקריים של..., ירושליים!!). כמובן שאין אפשרות מלחמוק מן העובדה שהפנטגרם הוא גם אחד מהסמלים החשובים ביותר במסדר "הבונים החופשיים", ואליבא ד'חברי המסדר, בעצם..., הוא סימלם הרישמי מתוקף היות המלך שלמה, הבונה הראשון...

  משני צידי המזבח ניצבים 2 עמודי התווך, יכין ובועז (מותר לי לקרוץ כאן, נכון?...). גובהם 9 מטרים, בדיוק לפי התוכנית של מקדש שלמה, קרי – 18 אמה (אמה = 50 ס"מ).

   

  חכו, יש עוד...

  אורך השדרה (aisle) המובילה מפתח האולם (האפסיס) ועד למזבח הוא 48 אמות (24 מטרים).

  המזבח עצמו, בנוי כריבוע שאורך כול אחת מצלעותיו, 5 מטרים. בדיוק לפי תוכנית המלך שלמה: 10 על10 אמות.

  בין הציורים שעל תקרת הקתדרלה ניתן לראות, באופן ברור, את הסצינה המקראית בה מברך יעקב-אבינו את 12 בניו...

   

  יש עוד, אך לא אלאה אתכם יותר..., מפני שאני עוד חייב לכם את עניין ירושלים של "האפרים הירוקים באנגליה".

   

   

   

  על נושא "האפרים הירוקים באנגליה", כאן.

  דרג את התוכן:

   תגובות (5)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS
   תודה, שבת שלום (האח! ואחו ירוק... לנצח...)
     10/8/17 22:57:
   אחלה ספורים
     10/8/17 19:51:
   בועז, כמעט נעלבתי אישית על הבריחה מירושלים... השאר קסם
     6/8/17 18:23:

   כיום יש שני גשרי בנות יעקב. אחד לכיוון רמת הגולן ואחד בחזרה .

   מה המרחק ביניהם ?

   .......................................

   כל שריונר מכיר את התשובה. 

   שלושה שבועות..!!

     6/8/17 13:29:

   קראתי את שני הפוסטים בלשון בחוץ ובעיניים בורקות. חידשת לי למרות שחיינו בלונדון שנה(הכי טובה 1969/70) ואנחנו היינו מאד אנגלופילים וניסן כידוע אדריכל ונזכרתי גם בצופן דה וינצ'י אם כי שפ המסע מוביל בסופו של דבר (או כמעט) לסקוטלנד. בורכת.

   פרופיל

   ~בועז22~
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין

   רשומות שרשמתי