כותרות TheMarker >
  cafe is going down
  ';

  חוק ו/אי סדר

  הישורת האחרונה לפני התהום – ערעור אזריה

  0 תגובות   יום שבת, 5/8/17, 19:25

   אלאור אזריה עשה מה שנדמה לרובנו שאנו עלולים לעשות, כי מה שקורה כאן הוא מעבר לנסבל, כי זה כבר נמאס. ישראל לא עושה שום דבר שאחרים לא עשו  או שהיו עושים, לו היו במצב דומה. תגובת ארצות הברית ל-11.9 חמורה יותר מכל מה שישראל עשתה ב- 50 שנה וההתנהלות של מדינות אירופה בלוב למשל, או יחסן לפליטים הסורים הם הצביעות בהתגלמותה הטהורה ביותר. אפשר וזו הסיבה לכך שאזריה עדיין נתפס כקורבן אבל בל נטעה, אזריה, אינו שה תמים.

  אולי אזריה היה תמים, כשהתגייס לכפיר. אולי היה פטריוט כשלא בקש לעבור ליחידה אחרת ואולי פחדן, אבל הוא כבר אינו תמים. ודאי שאיננו גיבור. אזריה, אחרי שירות לא ארוך במיוחד, יצא מחברון חי ובריא ושלם והוא צפוי לאחר מאסר לא ארוך, לשוב לביתו. מצבו לאחר השחרור, לא יהיה שונה בהרבה, מאשר של אלה ששירתו עמו.

   

  אבל אזריה, שלא כמו חבריו, דפק כדור בראשו של פצוע לא חמוש. הוא עשה זאת, בקור רוח מצמית. בכך, אזריה הפך לפושע. לרבים מהפושעים יש נסיבות חיים קשות, רבים מהם אכן גם קורבנות, אבל אזריה, בניגוד לפושעים אחרים, נוהג במידת מה, כמי שנדמה לו שזכה בפרס הגדול בהישרדות ולא כמי שהרג אדם. משזכה בפרס הגדול, פרס שגויס במימון המונים, הוא מתעטף במליצי יושר במאות אלפי שקלים והוא מיוצג היום על ידי צלופח מהמעלה העליונה שמנסה להעלות אותו לדרגת גיבור לאומי, שלא לאמר שהיד.

  מי שהיום מוכר את אזריה, משווק אותו ליותר דיוק, אינו אייזנקוט שבשמחה היה סוגר עסקת טיעון זריזה על שנה וחצי עוד לפני תחילת המשפט אלא שרי הביטחון והמשפטים שכל בכיים בכי של תנים וצבועים. לא יותר מזה. הבכי האותנטי היחיד בפרשה הזו הוא בכיה של אמו, והיא אכן, קורבן. קורבן של החבורה הזו שמונה בין היתר את שרון גל, אורן חזן, שפטל ושאר "פטריוטים".

   

  החבורה המתלהמת הזו, הפכה פושע לסלבריטי. היא מספרת לאם האומללה את שבחי בנה והיא, רוצה להאמין בזה. איזו אם לא תרצה לשכוח את הקלות בה בנה חיסל את בנה של אם אחרת?! איזו אם לא תספר לעצמה, שעשה כן רק כדי להגן על חייו וחיי חבריו. אך הטיעון הזה, עליו חוזר אזריה בבקשת החנינה שלו, שפעל להגנה על חבריו, הוא רק אחת מהטענות שכבר נשחקו מראש שימוש.

   

  מה לא נאמר כדי להצדיק את המעשה או כדי להקל בעונשו של אזריה?! חלק מהטיעונים האלה השמעתי בעצמי. נטען, שאזריה אינו שונה מגנרלים מכריסים שחמקו מעונש, שהוא בא מהפריפריה החברתית, שמוצאו מחייב הקלה בעונש בהיותו קורבן של ההגמוניה שאינה כולאת בלונדינים מהסיירת שעשו בדיוק את אותו הדבר, נטען שהוא חייל מצטיין, שהוא לא היה הורג איש אלמלי גויס לחטיבת כפיר ונדרש למשימה הבלתי אפשרית שמועמדת בפני צבא העם אל מול אויב צמא דם, מובן מאליו שנטען שהוא הרג מחבל שזה עתה ניסה להרוג את חברו, ושייתכן שהוטעה לחשוב שיש סכנה לחייו ולחיי חבריו. כל הטיעונים היפים האלה לא היה בהם די על מנת שיזוכה אבל היה בהם די, בשביל שעונשו יהיה המינימום שבמינימום כדי שנוכל להמשיך לספר לעצמנו שאנו נותנים ערך לחיי אדם. כשזהו העונש, כשברור שתוך שנה אזריה משתחרר מן הכלא, חנינה לאזריה, אפילו קיצור העונש למחצית בניגוד לנורמה המקובלת של ניכוי שליש, או המרתו לעבודות שירות כמקובל כשמדובר בעבירות פעוטות, כל אלה יאיינו לכדי אפס גמור את מה שפסק הדין של ערכאת הערעור מנסה לשמר, שאנחנו, עדיין, טובים מאחרים. גם ככה פסק דין עלול שלא להספיק כדי לכסות את ערוות השליטה הצבאית בגדה ויותר מכך, בעיר חברון, המתקת העונש, תחסל כל שנותר מהחלום.

   

  כבר ידוע לכל, שאין דין שווה ליהודי ולפלשתיני בגדה, אבל הולך ומתחוור, שיש דין שונה גם ליהודים שונים. זה כבר לא רק דין שונה לעשירים ולמקושרים לעומת כל האחרים. זהו דין שונה, גם בין חסרי הקשרים. יש חסרי קשרים, אזריה הוא כזה, תומכיו דהיום יזרקו אותו לכלבים בהזדמנות ראשונה, אבל הוא עדיין לא בן כת הטמאים וגם כאלה יש כבר אצלנו.

   

  יש את אלה שהם חסרי כל זכויות, כאלה שאין להם כמעט כל הגנה שהיא, מנחת זרועו של החוק. יש הבדל תהומי בין היחס והעונש של אזריה לעומת למשל, יונתן היילו, שרק לאחר מסכת יסורים הורשע כמו אזריה "רק" בהריגה אבל עונשו הועמד על 12 שנה לאחר שהרג את מי שאנס אותו ושברור היה שיאנוס אותו שנית, או דלאל דאוד, שהורשעה ברצח בעל מתעלל ריצתה כבר 12 שנות מאסר אך לא שוחררה על אף שנקצב עונשה או ברק כהן, פנתר שחור בן ימינו, שאמנם עדיין לא נכלא אבל ממש בסמוך לאישור פסק הדין המקל כל כך של אזריה, אושרה השעייתו מהעיסוק בעריכת דין. בכל המקרים האלה, לא רק שמדובר בעבירות פחותות ממעשהו של אזריה, מדובר במי שספק אם בכלל הפרו את כללי המוסר אבל הם נדרשים לשלם ומשלמים מחיר כבד בהרבה מזה שנדרש מאזריה וזאת עוד לפני שהמסע לחון אותו, נכנס לישורת האחרונה. אזריה לא הורשע ברצח אבל אזריה הוא פושע מורשע. חמור מכך, אזריה בצע פשע מלחמה. בהיותו חייל הוא הרג פצוע חסר ישע. זה בכלל משנה מה היה אותו קורבן לפני כן. אזריה, תוך התעלמות גמורה ממפקדיו בשטח, שמש כתליין מטעם עצמו ובכך, פגע אנושות לא רק בקורבן שלו אלא בכל חיילי צה"ל. גם אזריה אמנם ראוי לרחמים, אבל גם ב- 30 חודשי מאסר, כפי שהציעה ובצדק דעת המיעוט, יש מידה של רחמים, והוא אינו מאלה שראויים ליחס סלחני יותר. הוא לא "רק" פגע בעבד אל-פתאח יוסרי א-שריף, אלא הוא גם קרב קצינים וחיילים להאג, הרבה יותר משוברים שתיקה ולמרות זאת הוא כמעט ולא ייתן את הדין על מעשהו. הלחץ הציבורי עשה את שלו, הוא איין לכדי אפס את זעזועו המוצדק של הרמטכ"ל ושל כל בר דעת ממעשה נפשע והפך רוצח, לילד של כולנו. בעוד שנה, לכל היותר, אזריה ישתחרר מן הכלא. כל שנותר לקוות לו הוא, שחנינה לא תקדים את שחרורו. חנינה לאזריה תהפוך את הזוועה לבלתי ניתנת להכלה. לכן, אני מקווה שאייזנקוט יעמוד בפרץ ולא יעניק לו חנינה.

   

  לא חנינה ולא המתקה ממשית בעונש, כדי עבודות שירות. כי  אם אזריה לא ירצה מאסר, מה זה בעצם אומר? זה אומר שעל ירי שלדעת 8 שופטים, שר ביטחון יוצא סיירת וראש המטה הכללי היה חסר כל הצדקה, ירי בראשו של חסר ישע, מקבלים עונש ששווה לזה שמתקבל מאובדן ציוד. זה כאילו שאזריה "עלה מת"ש" על הכדור שהוא בזבז ולא יותר מזה. זו המשמעות של חנינה.


  דרג את התוכן:

   תגובות (0)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   אין רשומות לתצוגה

   ארכיון

   פרופיל

   boazlaw
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין