כותרות TheMarker >
  ';

  אתיקה אזרחית

  הבלוג עוסק במאמרים ומחשבות שלי בנושאי אתיקה אזרחית ואיכות שלטון.

  0

  "קבוצת השפעה" במונחים של איכות שלטון

  0 תגובות   יום חמישי, 10/8/17, 13:56

  "קבוצת השפעה" במונחים של איכות שלטון


  כתיבה, זהבה חן- טוריאל


  השבוע ראינו כולנו כיצד עובדת קבוצת השפעה משומנת ומתוקצבת היטב שהאינטרס שלה לשמר את המצב השלטוני הקיים, לתמיכה בראש הממשלה ואשתו  כנגד התקשורת, כנגד האופוזיציה, כנגד המבקרים, כנגד מערכת אכיפת החוק.


  מהי קבוצת השפעה?


  ההגדרה המקובלת היא שזו קבוצה המתלכדת סביב אינטרס משותף ומפעילה כוח כדי לקדם לטובתה את החלטות הממשל.


  ידוע שקבוצת השפעה פועלת למען עניין משותף, מפנה תשומת לב לנושאים מגוונים בחברה, מורכבת מאנשים המגובשים סביב יעד מוגדר. הקבוצה מתמחה בהפקת כוח פוליטי ממגזרים שונים וההתאגדות היא מרצון. היא מוקמת ומתקיימת על יסוד מחויבות אישית הדדית של חבריה והסולידריות ביניהם.


  יש לקבוצה כללים לגבי קבלת חברים, התנהגות ודפוסי פעולה. ההתאגדות יכולה להיות סביב השגת יעדים של עניין קבוע או סביב השגת יעדים לעניין זמני וחולף. ההתלכדות סביב עניין מסוים יכולה להיות למען קידום מאבקו של איגוד מקצועי, הפחתת שיעורי מס על מגזר מסויים, ביצוע שיפורים בממשל, השגת עצמאות לאומית, נסיגה משטח מסוים, מאבק לשמירת איכות הסביבה וכדומה.


  במקרה זה קמה קבוצת ההשפעה שמקיפה ופועלת למען ראש הממשלה ואשתו, מתבטאת בתקשורת ומשתמשת במונחים של הסתה ותיוגים של קבוצות שלמות: התקשורת, עיתונאים ביקורתיים, אזרחים שדעתם שונה, אזרחים הלוחמים בשחיתות שלטונית, מערכת אכיפת החוק ועוד...


  קבוצת ההשפעה שהרימה את כנס התמיכה אתמול למען ראש הממשלה ואשתו, אינה חוששת לערער את אושיות הדמוקרטיה והחוק הישראלי: מתנות? לא נורא! זה בסדר לקבל מתנות מחברים. חברי הקבוצה דואגים לרוץ לתקשורת ולהפיץ את תפיסתם החדשה לאומה כולה.


  אולי קבוצת השפעה זו לא מכירה כל כך מהו החוק ומהם עקרונות הדמוקרטיה? זו ההזדמנות להאיר את עיני כולנו...


  חוק שירות הציבור (מתנות), תש"ם-1979*


  כידוע, ראש ממשלה הוא עובד ציבור, מקבל את משכורתו מהמדינה.


  וזו ההגדרה לגבי מתנות לעובד ציבור ( מתוך החוק):


  "ניתנה לעובד הציבור באשר הוא עובד הציבור מתנה – בין בישראל ובין בחוץ לארץ, בין שניתנה לו עצמו ובין שניתנה לבן זוגו החי עמו או לילדו הסמוך על שולחנו – ועובד הציבור לא סירב לקבלה ולא החזירה לנותנה לאלתר, תקום המתנה לקנין המדינה; ובמתנה שאין בה קנין חייב עובד הציבור לשלם לאוצר המדינה את שוויה."


  זאת אומרת  שהחוק הכתוב והחתום אומר שאסור לעובד ציבור לקבל מתנה, גם לאשתו אסור וגם לילדיו אסור. שאסור לו לקבל מתנה ואם קבל מתנה צריך להעבירה מידית למדינה ואם הוא קשור למתנה באופן סנטימנטאלי  ואינו יכול לחיות בלעדיה, הוא יכול לקנות אותה מהמדינה.


  האם לראש הממשלה, אשתו וילדיו מותר לנהוג אחרת?


  מדינת ישראל היא מדינה דמוקרטית: עקרון שוויון בפני החוק הוא עקרון דמוקרטי חשוב המדגיש את ערך השוויון. ברגע שהעיקרון הזה מופר על ידי קברניטי המדינה המקבלים חסינות על התנהגות לא ראויה, העיקרון הנ"ל מתבטל ואתו מתערערת הדמוקרטיה והשלטון מתחיל לקבל צביון אחר, פחות דמוקרטי.


  בין האסור והמותר קיים טווח רחב מאוד, הטווח האפור - תחום של ראוי ושאינו ראוי. שאינו עבירה פלילית אך הינו על הגבול. טווח של נורמות ההתנהגות פסולות- שאינן ראויות בחברה נורמטיבית .


  בחברות אחרות שגבולות נורמות אלה מטושטשים, הטווח האפור, הלא ברור והלא מוגדר נתון לבחירתו, החלטתו ושיקול דעתו של האדם והחברה בה הוא חי. בחברות מערביות הטווח הנ"ל מוגדר באופן ברור וחד משמעי כ- " IT'S NOT DONE ! " - "כך לא יעשה!!!"


  אם קיים קונצנזוס לגבי חשיבות התנהלות ערכית של נבחרי ציבור ועובדי ציבור, אין להסתפק ב- "סף" שאותו מגדירים החוקים. עובדי ציבור צריכים לשאוף ל"רף" התנהגותי וחובתם של האזרחים להציב לנבחרים סטנדרטים של התנהגות ראויה.


  בחזרה לקבוצת ההשפעה:


  הקבוצה מציגה בדרך כלל את עניינה  התואם את הערכים המקובלים בחברה ושיש עליו קונצנזוס. תפוצתן, הרכבן והיקף פעולתן של קבוצות ההשפעה בחברה מצביעים בדרך כלל על תרבותה הפוליטית והמבנה החברת- כלכלי שלה.


  למזלנו, השלטון שלנו  דמוקרטי והחברה שלנו שומרת עדיין על עיקרון הפלורליזם. ככל שהחברה פלורליסטית יותר הסיכוי לריבוי קבוצות השפעה מגוונות גדול יותר המביעות את דעתן באופן חופשי למרות ההסתה והתיוגים.


  הקברניטים במדינה דמוקרטית אינם יכולים להישען על ציות עיוור ולכן  קולם של אלה שחושבים אחרת עדיין נשמע בקבוצות השפעה אחרות.


  הדמוקרטיה חשובה לכולנו, לכל האזרחים ולכל קבוצות ההשפעה באשר הן. אזרחים במדינות דמוקרטיות, צריכים להיות ערניים ולזכור שישנה סכנה שפעילות קבוצות השפעה מסוימות עלולות לגרום להשתלטות על המערכת הפוליטית באמצעות כפיית מועמדים, שחיתות, יצירת העדפות, פוליטיזציה של מקבלי ההחלטות, יצירת מוקדי השפעה של בעלי כוח, התעלמות מצורכי החברה להשגת טובות הנאה לקבוצה ומועמדיה וכן הפגנות כוח לא תכליתיות. 


  תופעות כאלה לא זרות  למדינות דמוקרטיות בעולם, וההתמודדות כיום בתופעות אלה הן תופעות גלובליות המדאיגות מנהיגים ואזרחים כאחד.

  דרג את התוכן:

   ארכיון

   פרופיל

   זהבהחן
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין