כותרות TheMarker >
  cafe is going down
  ';

  אשרי תמימי דרך ההולכים בתורת השם

  על פרשות השבוע והקשר לימנו אנו, חסידות, סיפורי צדיקים, שמירת השבת, על דברים שבין אדם לחברו ולסביבה, על דברים שבין אדם לבוראו

  האוּמנם יש לנו זכות בחירה?

  4 תגובות   יום חמישי, 17/8/17, 23:29

  בס"ד 

   

  מושגי הטוב והרע מוגדרים בבירור,
  אבל הבורא משאיר בידנו את היכולת לבחור בטוב מרצוננו,
  כדי שההחלטה תיזקף לזכותנו

  ''

  האדם בוחר בבחירתו החופשית ללכת בדרך הטוב והישר (צילום: שאטרסטוק) 

   

  יכולת הבחירה החופשית היא אחת התכונות הייחודיות לאדם, והיא מבדילה אותו מבעלי החיים. אצל בעלי החיים אין התנהגות טובה והתנהגות רעה. הזאב טורף כבשים, הארנבת אוכלת את יבול גן הירק, ועטלף הפירות מטנף את המכונית שלכם ואת קירות הבית. אין כאן עניין של רע וטוב. זה טבעם של בעלי החיים, ואין להם יכולת בחירה. לעומתם, האדם יכול לבחור בטוב או ברע, והחלטתו נזקפת לזכותו או לחובתו.

  אך יש המבינים את רעיון הבחירה החופשית בדרך שגויה. הם סבורים שהתורה ומצוותיה עומדות לבחירה, כמו מוצרים המוצבים על מדף המרכול: ירצה האדם – יקיים; לא ירצה – לא יקיים. יש בחירה, לא-כן?

  אפשרות, לא זכות
  זו כמובן טעות גמורה. התורה והמצוות ניתנו לאדם מאת בורא העולם כדרך חיים מחייבת, שחייבים ללכת בה ושאסור לסטות ממנה. לכן יש שכר על קיום התורה והמצוות ויש עונש על סטייה מהן. המילה 'מצווה' היא מלשון ציווי מחייב – זה ציווי של מלך מלכי המלכים, ואנו חייבים למלא את רצונו.

  מהי אפוא משמעות הבחירה? אם הדבר אינו נתון לבחירתנו ואין לנו הרשות שלא לקיים את התורה ומצוותיה, היכן היא זכות הבחירה?

  האמת היא שאין זכות בחירה; יש רק אפשרות בחירה. לבעלי החיים אין אפשרות בחירה. הם כאילו מתוכנתים לפעול בדרך מסוימת, והאינסטינקטים הטבעיים שלהם קובעים את התנהגותם. לעומתם, האדם יכול לבחור את דרכו ואת מעשיו. בכוחו לנהוג בניגוד לנטיותיו הטבעיות, לעמוד מול פיתויים, להשליט את מוחו על מאוויי לבו.

  בורא העולם היה יכול 'לתכנת' את האדם שיהיה מוכרח ללכת בדרך התורה. כשם שאין לאדם בחירה אם לנשום אוויר, כך היה הבורא יכול לטבוע בטבע האדם את המשיכה לדרך התורה, בדרך שלא יוכל כלל לסטות ממנה.

  הבורא לא עשה כן. יתרה מזו, הוא אף ברא בתוכנו יצר רע, שתפקידו לנסות למשוך את האדם לכיוון השלילי. כך נוצר לפנינו מעין משחק חופשי, שבו האדם ניצב לפני כוחות שקולים, והוא הבוחר בבחירתו החופשית ללכת בדרך הטוב והישר ולהישמר מהרע.

  לא הכול לגיטימי
  פרשת השבוע נפתחת בתיאור הבחירה: "ראה אנכי נותן לפניכם היום ברכה וקללה". הבורא מציב לפנינו שתי דרכים: האחת, דרך הברכה – "אשר תשמעו אל מצוות ה' אלוקיכם"; והשנייה, דרך הקללה – "אם לא תשמעו". אבל הבורא משאיר בידנו את היכולת לבחור בטוב מרצוננו, כדי שקיום התורה והמצוות ייזקף לזכותנו.

  אפשרות הבחירה אינה הופכת את כל הדרכים ללגיטימיות. להפך, מושגי הטוב והרע מוגדרים בתורה בבירור, והאדם מצוּוֶה ללכת בדרך הטובה. ניתנה לו רק האפשרות הטכנית לבחור בטוב או חלילה לסטות ממנו ולשאת בתוצאות. ובכל-זאת הקב"ה מבקש ומפציר: "ובחרת בחיים"! 

   

  שיחת השבוע - מס' 1598, ערב שבת-קודש פרשת ראה, כ"ו במנחם-אב ה'תשע"ז (18.08.2017)

  דרג את התוכן:

   תגובות (4)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS
     20/8/17 14:42:
   ב"ה תודה על תגובתך, כתוב בתורה שהקב"ה במעמד הר סיני כפה על בני ישראל הר כגיגית. אם אין אתתם מקבלים את התורה כאן תהיהה מיתתכם. ובני ישראל ענו "נעשה ונשמע". בפרשת ראה של שבת שעברה, קראנו: "דברים י"א כ"ו: "רְאֵה אָנֹכִי נֹתֵן לִפְנֵיכֶם הַיּוֹם בְּרָכָה וּקְלָלָה" אם תלכו במצוותי זה יהיה ברכה ואם לא זה יהיה קללה – ובחרתם בחיים. שבוע טוב
     20/8/17 02:22:
   יפה כתבת, כדאי להוסיף על דבריך, אלהים שמהותו אהבה, אינו כופה, אינו מעניש. האדם הוא זה המעניש עצמו כאשר בוחר הוא, בכח חופש הבחירה שניתנה לו באהבת אלהים, בדרכים ומעשים הגורמים לתוצאות של סבל. כל שעושה אדם כדי לברוח מעונש, או כדי לזכות "בפרס" עושה הוא לעצמו, מאהבתו את עצמו ולא את אביו שבשמיים. כאשר עושה אדם מעשיו, ומקדשם לאלהים, וכל אשר ירצה הוא רק לעשות רצונו, ללא רצון לפרס, בזה או בבא, ולא בגלל פחד מסבל או מעונש, רק אז יש טעם במעשיו.
     19/8/17 23:54:
   ב"ה תודה על תגובתך, שבוע טוב
     18/8/17 00:38:

    יפה! יישר כוח!

    "הכל צפוי והרשות נתונה"

    

    

    שבת שלום

    ובשורות טובות.


    בברכה

    אהובה

   ארכיון

   פרופיל

   אריהאלוני1
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין