כותרות TheMarker >
  ';

  חינוך אחר

  שליפות ושקרים

  3 תגובות   יום חמישי, 31/8/17, 13:27

  בלי שנופתע, ערב פתיחת שנת הלימודים שלף הקוסם מבניין לב-רם בירושלים שפן נוסף, האנגלית: "ילד במדינת ישראל חייב להיות מצויד בשפת האנגלית המדוברת. זה צורך בסיסי בהייטק, בכלכלה", אמר השר בהצגת הרפורמה החדשה שנקראת Give me five. "במסגרת הרפורמה", המשיך בנט, "מגיל יסודי ועד התיכון יינתנו לתלמידים כלים שיאפשרו להם לנהל שיחה בלי קושי". אבל הבה נתקדם לפי הסדר ולוח הזמנים.


  ערכים תחילה. "ערכים מעל הכול!", הודיע בנט בכנס מנהלים ב-18 באוגוסט 15', והציג את התעדוף החדש: "א' ערכים, ב' בגרות". במדינה כמו שלנו, הוא אמר, "סובלנות היא לא מותרות – היא תנאי קיומי. לחלוק אחד על השני מותר ואפילו רצוי. להרים יד – לעולם לא". חכו להמשך.


  מתמטיקה. באורח פלא, בדיוק לפני שנתיים מאתמול, ב-30 באוגוסט 15', יצא בנט בקמפיין המתמטיקה: "האיום של לימודי המתמטיקה הוא איום אסטרטגי, ולאיום אסטרטגי יש צורך בתוכנית לאומית". אחר-כך זרמו כספים אדירים בכדי להכפיל את מספר תלמידי 5 היחידות מתמטיקה, כולל מסע פרסומי יקר בשם "לתת חמש", ותוך העלבת מרבית התלמידים שאינם מועמדים לכך, שיצאו בקמפיין נגדי מוצדק – "אני שווה גם בלי חמש".


  ערכים ב'. שר החינוך נפתלי בנט הביע ב-1 בינואר 16' את תמיכתו בהחלטת משרדו להוציא את לימודי הספר "גדר חיה" מתכנית לימודי החובה בתיכונים. "מערכת החינוך לא צריכה לקדם ערכים שנוגדים את ערכי המדינה", אמר בנט בריאיון לערוץ 2, שבו הדגיש כי לא היה מעורב בהחלטה עצמה (האמנם?). בספר של דורית רביניאן מתואר רומן בין פלסטיני ליהודייה ובמשרד החינוך נימקו את ההחלטה בכך שיש חשש שהרומן יעודד התבוללות... "סובלנות היא לא מותרות – היא תנאי קיומי", אמר בנט כפי שראינו בערכים תחילה, עד שזה מגיע לערבי...


  ערכים ג'. ב-22 בפברואר 16' הודיע בנט ששנת הלימודים הבאה מוכרזת כ"שנת אחדות ירושלים", ובמסגרתה תושק תוכנית לימודים מורחבת על העיר לכל שכבות הגיל, מבית הספר היסודי ועד לתיכון. "כל מי שניסה לעקור אותנו מהעיר רק זירז אותנו לקדם את התוכנית הזו – ואין חינוכית ממנה", אמר בנט ל-Ynet, על העיר שאין מחולקת ושסועה ממנה.


  "התמונה החינוכית". ב-2 באוגוסט 16' פרסם משרד החינוך לראשונה את "התמונה החינוכית" של בתי הספר העל-יסודיים, המשקפת לא רק הישגים לימודיים אלא גם הישגים ערכיים וקהילתיים. במשרד מתגאים בכך שבעוד שבעבר נמדדו רק שיעורי הזכאות לבגרות, הגישה כיום היא שההישגים הלימודיים אינם חזות הכול והעשייה החינוכית חשובה לא פחות, ויש לתת גם לה ביטוי בפני הציבור. לרגל הבשורה החדשה השיק המשרד ב-22 באוגוסט 17', ערב שנת הלימודים תשע"ח, אתר מיוחד בשם "שקיפות בחינוך" ובו הנתונים של כל בתי הספר. מה מכל עשרות הנתונים מעניין את הציבור? כמובן, הזכאות לבגרות! עוד נטל על הצוות, עוד אבדן אוטונומיה ועוד הגברת התחרות.


  יהדות. שנה לאחר ההכרזה על המתמטיקה, ב-13 בספטמבר 16', נשא בנט נאום בכנס תל"י בקיסריה ושם הצהיר: "לימוד היהדות וההצטיינות בה חשוב בעיניי יותר מלימודי מתמטיקה או מדעים, כי גם כמעצמת היי-טק, יצואני ידע וחידושים לכל העולם, עלינו להיות גם מעצמה רוחנית ולייצא רעיונות רוחניים לכל העולם, כפי שעשינו בעבר. זה הפרק הבא של החזון הציוני שלנו. כך נשוב להיות אור לגויים". "לזכותו" ייאמר, שהפעם הוא אכן מקדם ממש. לצורך מימוש ה"יהדות" שלו הוא מעביר תקציבי עתק לעמותות דתיות לפעול במגזר הממלכתי ו"ליהד" אותו.


  ועדת ביטון. עוד לפני נאום היהדות שלו בקיסריה, ב-2 במרץ 16', הוא הקים ועדה שבראשה הוצב המשורר ארז ביטון כדי שתציע כיצד להעשיר את תוכניות הלימודים בהיסטוריה, בספרות ובמסגרות הבלתי-פורמליות בתכנים שיביאו "לאיזון ביחס למורשתן של קהילות המזרח ולהעמקת תחושת האחדות בעם". המלצות הוועדה פורסמו ב-7 ביולי אותה שנה, ובין השאר הוצע שם, שהטלוויזיה החינוכית תיצור סדרת טלוויזיה  בסגנון "עמוד האש", שתעסוק בתרומה התרבותית של יהדות ספרד והמזרח להיסטוריה היהודית ולציונות. "נכניס טיולים וסיורים בעיירות פיתוח ומושבים של עדות המזרח. דרך הרגליים תלמידי ישראל יפנימו וילמדו את התמונה המלאה", אמר בנט בכנס ועדת ביטון באוניברסיטת בר אילן. "לא זכיתי להתחנך במערכת שחשפה אותי למלוא הסיפור וההיסטוריה של עדות המזרח. עם היוזמה הזאת אנחנו עושים טובה לדור העתיד שיכיר את כל הסיפור המלא של עם ישראל". הסיפור המלא? שיוצאי מדינות ערב, ללא קשר לנסיבות, תרמו לציונות כמו יוצאי מזרח ומרכז אירופה? היש בכך יותר מאשר פוליטיקה זולה לצורך רכישת מצביעים פוטנציאליים בבחירות הבאות?


  אנגלית א'. באותו חודש, יולי 2016, פנה השר בנט לראשונה אל סוגיית האנגלית, וכפי שנכתב בתקשורת, שנה אחרי שהסתער על לימודי ה־5 יחידות במתמטיקה, שר החינוך מסמן יעד חדש – 5 יחידות באנגלית. המטרה: להגדיל את מספר התלמידים הניגשים לבחינת בגרות באנגלית במסלול המורחב, כדי לאפשר ליותר צעירים להתקבל לאוניברסיטאות – ובמקביל, להעביר את הדגש מלימוד יצירות ספרותיות לתרגול של אנגלית מדוברת. נראה כאילו מטרה יותר ברורה, אבל אחר כך השתרר שקט למשך שנה.


  ערכים ד'. בנאום ב-13 בפברואר 17' בירושלים הוא אמר: "בשנים האחרונות יש מיתוסים שנוצרו כדי לשכנע להעביר חלקים מארצנו לערבים. אני רוצה לגעת בהם ולהפריך אותם אחת לאחת. אומרים שמדינה לא יכולה להיות גם יהודית וגם דמוקרטית בלי מדינה פלסטינית, אבל זה בדיוק הפוך. מדינה פלסטינית תציף אותנו בפליטים. מגיעה להם מדינה, כי לכל מיעוט מגיעה מדינה", הוסיף בנט אך הבהיר כי שטחי יו"ש אינם האופציה הלגיטימית למדינה שכזו. "יש בירדן כ-70 אחוז פלסטינים כולל אשת המלך, בעזה חזרנו לקווי 67' – גירשנו את כל היהודים והצבא, והיום הם עונים על קריטריונים של מדינה. מי שכל כך רוצה מדינה שילך לעזה וירדן. התכבדו". ועוד הוסיף: "לפני חמש שנים אמרתי משפט ואגיד אותו שוב: עם לא יכול להיות כובש בארצו". כך הפכו המילים "כיבוש" ו"דיכוי" לבלתי-לגיטימיות בבתי הספר, במדינה היהודית-דמוקרטית של בנט.


  אנגלית ב'. ואז, ממש ערב פתיחת שנת הלימודים הנוכחית, כפי שנכתב למעלה, הופיעה רפורמת האנגלית השלמה. בלי שהות למנהלים ולמורים להבין מה נוחת עליהם פעם נוספת, בלי מורים לאנגלית, שאין לדעת מהיכן יגיעו אם בכלל – ירדה אל שדה החינוך בשורה חדשה לשנה חדשה: אנגלית מדוברת. עוד אמירה שרמת ההיתכנות שלה מוטלת בספק; אבל מי סופר.


  אז עם מה נשארנו? הרבה בלבול, עומס ונאחס; מורים ומנהלים שמפחדים מדיון פתוח בנושאים "רגישים" (כיבוש, דיכוי, "שוברים שתיקה" ועוד); הרבה קדושה של ארץ ישראל ושל... תעודת הבגרות; מעט למידה משמעותית וכישורי המאה ה-21; לומדים תלותיים ללא יכולת ממשית לחשיבה ביקורתית; מערכת נטולת סולידריות ואמון, ונטולת ערכים אוניברסליים; בלי כיוון ומטרה אבל עם הרבה שליפות ושקרים.

  דרג את התוכן:

   תגובות (3)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS
     3/9/17 15:01:
   דווקא ההפך הוא נכון דוקטורלאה, המורים שומעים על כל ה"רפורמות", כבר לא מתייחסים לאף אחת מהן ברצינות ולכן ממשיכים ללמד כרגיל. בין כל הרעיונות האלה יש דווקא כמה טובים, כמו ערכים ואנגלית מדוברת (ומה קרה ללמידה משמעותית?). חבל שהם הולכים לאיבוד בתוך יער השליפות.
     1/9/17 11:40:
   לדאבוני, את צודקת. כך נראה החינוך שלנו.
     1/9/17 09:54:
   תודה על הסקירה. אם לא מציגים את כל הווארייאנטים קשה להעריך את הבילבול בין החשובים מאד והחשובים יותר, והחשובים היום וכו'. אבל מורי ישראל, רובם לפחות, אינם מעודכנים בהודעות הללו. הם מלמדים כמו בשנה שעברה ולפני שנתיים...

   ארכיון

   פרופיל

   חינוך אחר
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין