כותרות TheMarker >
  cafe is going down
  ';

  הַ"בְּלוֹג" שֶל "הַכְּסִילוֹפוֹן" !

  מטרת \"בלוג\" זה להוות את אוסף \"טיקבוקיו\" והגיגיו של: הטוקבטיסט הידוע,
  הפובליציסט המשובח לעילא ולעילא (!), והוגה הדעות הנודע לשימצה - \"הַכְּסִילוֹפוֹן!\".

  ה\"בלוג\" מכיל ממיטב הטוקבקים שנכתבו (או שנכתבו וצונזרו...ואגב יהה זה שיעור למצנזרים - בד\"כ הכסילופון משתדל להיות עדין (צולף אך הוגן..) בטוקבקיו. היה ויצונזר טוקבק של \"הכסילופון \" - יופיע כאן ללא כל צנזורה, בגרסה המלאה וה\"הכסילופון \" יצליף ויצליף - בלי חשבון ! ! !),

  + הערה ואזהרה חשובה (להלן - פסקת ההחרגה) לכל מאן דבעי:
  (ידועה גם בשם \"פסקת הכסת\"ח\". . .)

  ====================================
  +++\"...תוכנית זו (\"בלוג\" זה) הינה תוכנית סאטירה,
  ואם מישהו נפגע מתכניה - אנו מתנצלים מראש....\"+++
  ====================================

  (זהו ? . . . רשמתם ? . . . יופי ! . . . עכשיו תקפצו לי כולכם !. . . )

  חלקם של הטוקבקים יופיעו בגרסתם המקורית, וחלקם עם תוספות, הסברים או הרחבה, לטובת אתרי החדשות המוגבלים לעיתים במספר המילים (מישהו אמר :גלובס\" ?!).

  אהבתם ? - \"ככבו\" ! (תנו כוכב ירוק (בתחתית העמוד) !) !
  אהבתם עוד יותר ? - כנסו לכתבת המקור והצביעו !
  (באלו שאפשר...) - כי רק מי שמצביע - משפיע !
  רוצים להתעדכן על פוסטים חדשים ? - הרשמו כחברים !

  מצאתם כתבה שהייתם רוצים לשמוע את תגובתו של \"הכסילופון \" ? - שלחו אליי !
  ל: csilofon@gmail.com

  יש לכם רעיונות נוספים ל\"חידות כסילופון \" (עבור החתימה) ?
  (כמו: ראשי מלא כסילות, גופי ממגורה וזנבי חורז כעפיפון - מי אני ?...)
  הטובים ביותר יכוכבו, ואף ישולבו בתגובותיו השוטפות של הכסילופון באתרי החדשות המובילים !  מפולת בפריזמה? משווק בכיר בענף הביטוח ל"גלובס": "קיבלנו מאות פניות מלקוחות שרוצים לנטוש קופות פריזמה לטובת המתחרים"

  0 תגובות   יום חמישי, 6/3/08, 19:14
  גלובסTV מציג(עדכון) - עזרא עטר ובן גביזון הודיעו על התפטרותם בעקבות פרשת התשואות בחרמון ותבור * רון לובש: "נפצה את העמיתים בעשרות מיליוני שקלים תוך 45 ימים" * סכום הפיצוי מוערך בכ-80 מיליון שקל * ענתבי: "אני מייחס חשיבות הן לנטילת האחריות והן לפיצוי העמיתים" * קבצי PDF להורדה: תמצית דו"ח המנהלים * דו"ח ממצאי הבדיקה
  עירית אבישר, עירן פאר ורון שטיין‏ 4/3/2008

  מדו"ח הבדיקה של הכלכלן יוסי בהיר בפרשת התשואות עולה כי בקופת הגמל חרמון וקרן ההשתלמות תבור הייתה חשיפה לא תקינה של כמעט 81% למניות בתקופת ההפסדים החריגים שנרשמו בינואר, מהם 53% באמצעות נגזרים על מדד ת"א 25. בהיר כותב בהמלצותיו לא לעבור חשיפה של 50% למניות.

   

  לדוח המנהלים לחץ כאן * לדוח המבקר לחץ כאן

   

  במסיבת עתונאים שהתקיימה היום, פריזמה למעשה מכירה באחריותה לכשל ההשקעות בחרמון ותבור, יו"ר פריזמה ומנכ"ל קרן מרקסטון רון לובש לקח אחריות ואמר "פריזמה זה הילד שלי ואני עומד מאחוריו. מי שמנהל כספים של אנשים אחרים צריך לעמוד במלוא האחריות וללכת בדרך הנכונה. לקוחות הגמל הפסידו עקב פעילות חריגה ברמת סיכון גבוהה ואנחנו נפצה אותם במלוא הנזק".

    

  "הקודים של התנהלות (אנשי) שוק ההון הישראלי שבאו מחברות ברוקרים קטנות, המתנהלות בצורה מאד אגרסיוויות ונטולת עכבות, אינם קודים שראויים לעולם ניהול הנכסים", אמר לובש ורמז שבארה"ב, בוול סטריט, הדברים נראים אחרת, אולי משום ששם יש תרבות המסחר מתבססת על "מסורת ארוכת שנים".

   

  שני בכירים בבית ההשקעות משלמים בראשם על הכשל. מנהל ההשקעות הראשי בקופ"ג של פריזמה בן גביזון ומנכ"ל פריזמה גמל עזרא עטר התפטרו בעקבות האירועים בקופ"ג חרמון ותבור של פריזמה, כך הודיע היום לובש. עטר שהיה מיועד לתפקיד מנכ"ל פריזמה במקום דב קוטלר המתפטר צפוי להישאר בפריזמה אך לא יקבל תפקיד אקזקוטיבי, כל שכן מנכ"ל.

  חודש לאחר האירועים בקופת הגמל חרמון וקרן ההשתלמות תבור של פריזמה שהביאו לתשואה שלילית בחודש ינואר של מעל 8% בשתי הקופות, כינס היום לובש מסיבת עיתונאים, והציג את ממצאי הועדה החיצונית שמונתה בראשות הכלכלן יוסי בהיר ועו"ד אהוד סול לבדיקת האירועים.

  הועדה מצאה כי הגורמים להפסדים הכבדים בשתי הקופות המנהלות 2.2 מיליארד שקל, נבעו מכשלים הן של מנהל ההשקעות והן של מערכת הבקרה. בהתנהלות ועדת ההשקעה ובדירקטוריון חברת ניהול הגמל לא נמצאו כשלים.

    

  בנוסף הודיע לובש כאמור כי פריזמה תפצה את עמיתי הקופות במלוא הנזק. סכום הפיצוי מוערך בכ-80 מיליון שקל.

  לובש התחייב תוך 45 יום להציג את מנגנון הפיצוי. "נבחר באפשרות הרחבה ביותר בכל הקשור לגובה הפיצוי בכפוף למגבלות משפטיות וכאלו הקשורות למס. הפיצוי יהיה בגובה של עשרות מיליוני שקלים", אמר לובש. ההוצאה על הפיצוי צפויה לפגוע קשות ברווחיות של פריזמה. לא ברור האם ההוצא התיזקף לדו"חות 2007 או לדו"חות 2008.

    

  "ההפסדים נבעו מחשיפה למניות דרך אופציות, שנעשתה בצורה לא ראויה ושגויה. מנהל ההשקעות הראשי בן גביזון פעל בצורה לא נכונה, לא ראויה וחרג מהמגבלות שהוטלו עליו", אמר לובש. "המסחר באופציות נבע מרצונו של גביזון להצליח ולהשיג תשואות גבוהות ולא נמצא כל ממצא פלילי", ציין.

    

  כאמור לובש ציין כי התגלה גם כשל במערך הבקרה. "ההתנהלות הבעייתית במסחר באופציות הייתה צריכה להיחשף דרך מערכות הבקרה, אולם דבר זה לא קרה", אמר לובש.

    

  המסקנה העיקרית של דו"ח בהיר היא כי יש לבסס את מערכת הבקרה כך שתתריע על בעיות בזמן אמת למשל באמצע יום המסחר. "אין כיום מערכת בקרה שכזו. מערכות הבקרה מדווחות רק בסוף היום או ביום שאחריו. נתחיל לעבוד עם מערכת בקרה שמדווחת בזמן אמת והיא נמצאת כעת בשלבי הרצה מתקדמים", אמר לובש. יצוין כי מערכות זמן אמת פועלות כסטנדרט בחדרי העסקאות הבנקאיים.

    

  עוד ציין לובש כי בפריזמה החליטו לקבוע מרווח ביטחון של 50% בין החשיפה המקסימלית לנגזרים לבין תקרת האשראי אותה מאפשרים הבנקים. כך יוכלו להימנע בפריזמה במצב בו ייאלצו לסגור פוזיציות בשל חריגה ממסגרת האשראי.

    

  מממצאי הדו"ח עולה כי גביזון חרג מסמכויותיו. אולם בנוסף לכך החליטו בפריזמה להגביל עוד יותר את חופש הפעולה של מנהלי ההשקעות. "מי שנכווה ברותחין נזהר בצוננין", אמר לובש. צעד נוסף לחיזוק מערך הבקרה בפריזמה יהיה מינויו של מנהל סיכונים ראשי במשרה מלאה, והפרדה בין הפונקציות השונות של ניהול ההשקעות והבקרה.

  לובש אמר כי ההמלצות ייושמו במלואן. "ראוי שהמלצות אלה ייושמו בכל פינה בשוק. הממצאים של בהיר צריך להיות סטנדרט חדש בשוק", אמר.

  כאמור, גם מסקנות אישיות הוסקו בעקבות האירוע. מנהל ההשקעות בן גביזון הודיע אתמול על התפטרותו, כשנה לאחר שמונה לתפקיד זה. "ישנה בעיה אצל מנהלי השקעות צעירים שחוו רק שוק גואה. התנהלות בשוק נופל היא פונקציה של ניסיון ואי אפשר ללמד את זה" אמר לובש.

  אם התפטרותו של גביזון הייתה צפויה, הרי שהתפטרותו של עטר הייתה מפתיעה למדי. "האחריות אינה נגמרת בגביזון. עזרא עטר אמנם לא חטא בדבר, אולם בשל האחריות הניהולית הוא התפטר מניהול פריזמה גמל", אמר לובש. יחד עם זאת, עטר צפוי כאמור להישאר בבית ההשקעות פריזמה. "עטר לא ימונה לתפקיד ניהולי ובכלל זה לתפקיד המנכ"ל", ציין לובש.

  בית ההשקעות הגדול בישראל פריזמה, המנהל כ-50 מיליארד שקל, עבר בשבועות האחרונים לא מעט זעזועים. לפני כחודש התפטר מנכ"ל פריזמה דב קוטלר, ועדיין לא מונה לו מחליף. כמו כן נאלץ בית ההשקעות להתמודד בימים אלה עם תשואות גרועות בקופות הגמל המובילות שלו. כעת יצטרכו במרקסטון, הבעלים של פריזמה למצוא מחליף גם לקוטלר וגם לעטר שניהל את פעילות הגמל בהצלחה עד לאירוע האחרון.

    

  הממונה על שוק הון ידין ענתבי אמר בתגובה כי "למתן גילוי נאות לעמיתים יש ערך חשוב. אני מייחס חשיבות הן לנטילת האחריות והן להודעה על מתן פיצוי לעמיתים בגין הכשלים שהתגלו בפעילות פריזמה. על פריזמה ושאר הגופים המוסדיים הפועלים בשוק מוטלת החובה ללמוד את האירועים האחרונים, להסיק מסקנות ולחזק את מנגנוני הפיקוח, הבקרה וניהול הסיכונים הנהוגים בהם".

  בשוק ההון העריכו היום כי פריזמה צפויה לספוג בחודשים בקרובים פידיונות גדולים בקופות הגמל כאשר עמיתי הקופות יעדיפו להעביר את כספם לקופות אחרות. משווק בכיר בענף הביטוח אמר לגלובס כי "קיבלנו מאות פניות של לקוחות שמעוניינים לעזוב את קופות פריזמה ולעבור לקופות בטוחות יותר".

   

   

  הדו"ח: חשיפה של 80% למניות; כשלים במערך הבקרה

    

  "בניגוד לדיווח שנמסר למנכ"ל הגמל (עזרא עטר), הפעילות שביצע גביזון לצמצום החשיפה למניות הקטינה את החשיפה לירידת מדד ת"א 25, אך לא ביטלה אותה לגמרי, לפיכך, הקופות נותרו חשופות לירידת המדד לאחר פקיעת האופציות, אירוע שאכן התממש וגרם הפסד נוסף"

   

  מדו"ח ועדת הבדיקה, בראשות יוסי בהיר, עולה כי ההפסדים בחרמון ותבור בינואר נגרמו כתוצאה לחשיפה גבוהה למדד ת"א 25 ולמט"ח באמצעות נגזרים ואופציות. החשיפה נבנתה בהדרגה בידי מנהל ההשקעות של הקופות, בן גביזון, מ-15 עד 23 בינואר.

  בשל השימוש בנגזרים, החשיפה למניות בשלוש הקופות חרמון (קופת גמל), תבור ( קרן השתלמות) ועצמון (קופת פיצויים) הגיעה לשיא של 66.9%-80.8% במהלך השבוע השלישי של ינואר. רוב החשיפה למניות נעשתה באמצעות חשיפה לאופציות. בקופות מסוג זה מותר על פי תקנות משרד האוצר להחזיק עד 50% במניות.

  "שיעורים גבוהים אלה מאפיינים קופות בעלות אופי מנייתי מובהק וחורגים מהנחיותיה של ועדת ההשקעות", נאמר בדו"ח. לובש ציין כי גביזון דיווח למנהליו באותה תקופה כי החשיפה למניות בקופות מסתכמת ב-40% בלבד ולא בהיקפים שהתבררו בפועל".

  החשיפה למניות גרמה לחריגה מרמת הביטחונות המותרת. "בתאריכים 22-23 בינואר דרישת הביטחונות בקופות חרמון ותבור חרגה מהתקרה המותרת בתקנות מס הכנסה, של 10%, ועמדה על 11.8%-12.3%. חריגה זו לא דווחה לממונה על שוק ההון באוצר", נכתב בדו"ח.

  הדו"ח מציין כשלים במערך הבקרה; לוועדת ההשקעות לא היתה תמונת מצב מלאה על התפלגות הנכסים בקופות. "לוועדה הוצג כי לא היתה חשיפה למניות באמצעות נגזרים, בשעה שחשיפה שכזו היתה קיימת בפועל ובהיקף גדול", מציין בהיר.

  "אף שוועדת ההשקעות החליטה בישיבותיה מתאריך 10 ו-21 בינואר לרכוש הגנות ולהקטין את החשיפה למניות, הרי שמנהל הקופות לא הפחית את החשיפה", קובעת הוועדה, ומציינת כי "בניגוד לדיווח שנמסר למנכ"ל הגמל (עזרא עטר), הפעילות שביצע גביזון לצמצום החשיפה למניות הקטינה את החשיפה לירידת מדד ת"א 25, אך לא ביטלה אותה לגמרי, לפיכך, הקופות נותרו חשופות לירידת המדד לאחר פקיעת האופציות, אירוע שאכן התממש וגרם הפסד נוסף".

     

  הוועדה מסבירה כי "דרגות החופש שהוקנו למנהלי ההשקעות לא לוו במערכת מחשוב תומכת, שאמורה לסייע למנהלי ההשקעות ולדרגים הניהוליים לעקוב אחר עמידתם בכללים של מנהלי ההשקעות".

  הוועדה מבקרת גם את מנגנוני הבקרה בפריזמה. "מערכת הבקרה של חברת הגמל אפשרה לגלות רק למחרת יום המסחר אי עמידה בתקנות מס הכנסה ובהנחיות ועדת ההשקעות. אין למערכת הבקרה בדיקה בזמן אמת (תוך כדי יום המסחר) על עמידת מנהלי ההשקעות בהוראות". כמו כן לא היה גורם נוסף מחוץ למחלקת ההשקעות שבדק את עמידת מנהלי ההשקעות בהנחיות", טוענת הוועדה.

    

   

  ------------------------------------------------------------------------------------------------

  (הכסילופון מתרגז !) צועק

   

   

  כינוי: הכסילופון !

  נושא: רון לובש ראש ה"כלבייה" - מיתמם תמים ! -( 1+2+3)


  נהוג לאמר כי הדירקטוריון הוא "כלב השמירה" של בעלי המניות.

  ראש הדירקטוריון הוא ראש "הכלבייה" לעניין זה.

  אבל לפני זה......

  1. קצת פרופורציה: פריזמה זו חברה של 50 מיליארד ש"ח (30.65 לסוף 2007).

  הפסד של 100 מ' (גם ב25% יותר מהתרחיש הקיצוני ביותר) משול (אם נשווה למשק בית)

  להפסד של 200 ש"ח, על תיק של 100,000 ש"ח בפועל הפיצוי אם וכאשר - יהיה כ 1/10 מכך, וזה כי:

  2. סביר להניח +שרוב+ חברי הקופות עדיין מורווחים - ויפה ! כי 20% פחות 8% זה עדין לא הפסד !
  רק מי שהצטרף ו"חטף את הזרנוק" קורץ- זכאי לפיצוי, וגם לא מלא - אלא ביחס לההפסד הממוצע של הקופות, וגם פחות - כי לפעמים "חוטפים" יותר מהממוצע - וזה בסדר !

  3. ההתנהלות התקשורתית בפריזמה היא ספק ביזיון, ספק מחדל ספק אווילות צרופה ! (ראה בהמשך), 
  וההחלטה על חלוקת הבונוסים (האח הידד !) - לא הוסיפה לכך !

  4. לקחי וינוגרד לא נלמדו.... העם לא רוצה וועדות וחקירות, העם רוצה החלטות אמיצות !
  הם היו צריכים להיות מפוטרים במקום, לאלתר - תוך יום, ולא "להתפטר" או "לעבור תפקיד" בתחילת מרץ .

  (אתנחתא)

   ראשית דוח הביקורת מקצועי, משובח ומעולה (כפרה עליך יוסי ! זללת הרבה ב"בל הרין" מה...?

  אם תמשיכו בדירק' של "בנק ספנות" לזלול בורקסים - כל הדירק' יראה בסוף יראה כמו ספינה...)קורץ


  ולעניינו:
  5. שיעור החשיפות בקופות למניות נעו בין 20-23%, באמצעות נגזרים 58-64%,

  סה"כ - 67-85% ! (חרמון 81%), זו שערורייה שאין כדוגמתה וליקוי מאורות מוחלט !

  6. כבר ב 23/1 היה אפשר למזער/לבטל לחלוטין את רוב הנזק (עוד לפני הפקיעה !) שעמד על 6M,

  הוא דיווח על "סגירת פוזיציה" כשבפועל החשיפה הייתה של 36-64% (חרמון 64) ! - זה לא פלילי ?!

  7. כבר באותו היום (!) חרגו מהבטוחות ! (דרוש דיווח מיידי למשרד האוצר) - זה לא פלילי ?!

  8. היו  3 מערכות שונות עם 3 (!) סוגי נתונים שונים על נכסי קופה ! - זה לא בעיה של מנהל השקעות ! זו בעייה מערכתית !

  9. היו (רק) בינואר (למחדלים שוודאי נמשכו הרבה קודם !) 2 ישיבות של ועדת ההשקעות,

     ובשניהן נמסרו נתונים שגויים (וה"תכשיט" ידע שהם שגויים...)- זה לא פלילי ?

  10. ניתן דיווח בע"פ שסתר את הדיווח הכתוב (פעמיים !) בפער ממוצע של 50% (!)

  ולאף אחד בוועדת השקעות זה לא נראה מוזר ? - בטלנים כולם ! !

   

  לסיכום: 

  הדירקטוריון הוא "כלב השמירה" של בעלי המניות ובבית השקעות – גם של הלקוחות !

  אכן ההיסטריה מעט מוגזמת, וודאי מול גודל החברה ותיק הנכסים,

  אבל יש להפסיק לכסת"ח ולהעיף ראשים !
  (אגב, ….ובנוסטרו שלכם – *כן* לקחתם כאלו סיכונים ?! – קדחת !)

  ואנקדוטה….
  כבר בכנס "פורבס" (5/6/07) (שנערך בחסות פריזמה) כשסטיב פורבס וביבי באו לבקר (האח הידד !) ושנערך לכ- 500 אנשי עסקים בכירים ("הכסילופון" ישב באגף ה V.I.P שבאולם - בצידו הימני – למתעניינים….),
  עלה קוטלר (המנכ"ל הקודם) ולא בדיוק אמר דברי טעם (אם להיות עדינים...) …. ועדיין......
  זה היה הרבה יותר טוב מול ה-ש-ט-ו-י-ו-ת (!) שפלטו שם כמה מנהלי ההשקעות…..:

  כניסה לפרייבט אקוויטי ?!    קרנות גידור ?!     מוצרים מורכבים ?!

  יא ווראדי….. ח'ליאה ל-ראבאק !
  ללמוד לעבוד עם EXEL, מדדי "שארפ" וניהול סיכונים בסיסי אתם בקושי יודעים ! !

  חביבי - צריך ניקוי אורווה כללי !
  להעיף את כל הפשלונרים – החוצה !
  +בכל+ המחלקות: מחשוב, ועדת השקעות, וועדת ביקורת, ניהול סיכונים – וכן - גם חברי דירקטוריון !
  את כל הבטלנים - החוצה ! - ומייד !


  --------------------------------
  מי אני ? ראשי כסילות,

  זנבי טירוף ושיגעון.... מי אני ?

  (התשובה במהופך) - ןופוליסכה !

   

   

   

   

   

   

   

   

  דרג את התוכן:

   תגובות (0)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   אין רשומות לתצוגה

   ארכיון

   תגיות

   פרופיל

   הכסילופון !
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין