כותרות TheMarker >
  ';

  נאמני תורה ועבודה

  תנועת "נאמני תורה ועבודה" היא תנועה ציונית-דתית המבקשת להחזיר את הציונות הדתית לשורשיה.
  מגמתה לחזק את ערכי "תורה ועבודה", ולפעול לשילוב התורה עם המדע, עם חזון הציונות, ועם החיים המודרניים.
  התנועה שואפת לחזק את השתלבותה של החברה הדתית בחברה הכללית בישראל, למען קידום הסובלנות, השוויון, והצדק, ולמען עיצוב אופייה היהודי-הדמוקרטי של החברה הישראלית.
  התנועה פועלת מתוך מחויבות להלכה, ליצירת תרבות דתית פתוחה, המעודדת שיח הלכתי אמיץ שמתמודד עם אתגרי הזמן.

  תגובות (1)

  נא להתחבר כדי להגיב

  התחברות או הרשמה   

  סדר התגובות :
  ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
  /null/cdate#

  /null/text_64k_1#

  RSS
    14/10/17 08:51:
  סיפור נחמד.
  0

  על הרב יעקב פרנק ,סיפור נחמד ליום הכיפורים.( אחרי)

  1 תגובות   יום שישי , 13/10/17, 13:45

  סיפור נחמד ליום הכיפורים.

  סביו של ראש תחום דת ומדינה בתנועה Tani Frank' הרב יעקב פרנק.

  הרב יעקב פרנק ישבור ב''ה שיא עולמי חדש ביום הכיפורים תשע''ח
  בעלותו ל''מפטיר '' יונה בפעם ה- 64 ברציפות .

  הרב יעקב פרנק, מאנשי תנועת "הפועל המזרחי", נכדו של הגאון הרב צבי פסח פרנק זצ"ל, רבה של ירושלים, צפוי לעלות לתורה ולקרוא את מפטיר יונה בפעם ה-64 ברציפות, הישג חסר תקדים.

  הרב פרנק נולד בשנת תרפ''ט (1929) בסימטה קטנה וצרה סמוכה לשכונת מאה שערים , הגרעינית שהיתה מוקפת בחומה של מבני דירות וסגורה בלילות במספר שערי ברזל.

  בשבתות ובחגים הלך עם אביו להתפלל בביכנ''ס קטן בתוך מאה שערים בשם ''אהל שרה'' .

  בבית הכנסת הקטן הזה נועדו כמעט כל יום רבה הראשי של ירושלים והארץ הגאון ר' אברהם יצחק הכהן קוק זצ''ל עם סבו של הרב פרנק, ר' צבי פסח פראנק זצ''ל שהיה אב''ד של ירושלים .

  שם גם נהג להתבודד וללמוד הרב אלישיב זצ''ל,למרות שהיה קטן בשטחו התפללו בו רבנים חשובים ביותר והאוירה היתה חרדית וציונית .
  בשנים 1950-1890 מהקמת השכונה ועד לאחר הקמת המדינה היתה מיושבת ע''י דתיים מחוגי המזרחי וגם ע''י תושבים חילוניים , לא היתה בשכונה שום דריסת רגל לאגו''י ובוודאי לא לנטורי קרתא .

  הנוהג היה שהגבאי היה עוסק במכירה של העליות לתורה וכך היה הנוהג גם ביוכ''פ, אולם מפטיר יונה לא עלה למכירה ועל פי רוב הוא בעצמו היה עולה וקורא את ההפטרה בקול גדול ובהתלהבות עצומה , למרות שחבורת הילדים השתוללו במשך זמן התפילות במפטיר יונה כולנו השתתקנו והקשבנו למפטיר המיוחד הזה .

  בגיל 7 שאל הרב פרנק את אביו, האם הוא סובר שגם הוא יזכה פעם לעלות להפטרה זו ?, תשובתו היתה שיתכן אולי בעוד 50 או 60 שנה,בתנאי שגבאי בית הכנסת אהל שרה יסכים לכך .

  אבל אצל יעקב הצעיר החלום לעלות לתורה ביום הכיפורים ולקרוא את מפטיר יונה התגשם בצורה מפליאה בגיל צעיר. כיצד זה קרה?
  בפעם ראשונה בשנת 1954 . היה הרב פרנק, אז כבר גבר צעיר בן 25, חלק מקבוצת צעירים גדולה בירושלים חברי המשמרת הצעירה של הפועל המזרחי . הוא יזם לערוך מניין של הקבוצה בימים הנוראים וארגן לצורך כך שולחנות , ספסלים , ספרי תורה, מחזורים ועוד . המתפללים הצעירים החליטו לתגמל אותו במפטיר יונה . בשנת 1955 חזר התסריט כמו בשנת 1954 .

  בקיץ 1956 יצא הרב פרנק בשליחות חינוכית עם רעיתו ע''ה אסתר להלסינקי בפינלנד .בראש השנה זמן קצר לאחר שהגענו לפינלנד כובד במפטיר של ר''ה . אנשי הקהילה שמעו ונהנו . בין כסה לעשור באה לביתי בהלסינקי משלחת של הקהילה והציעו לו לעלות למפטיר יונה בתנאי שיוכל למשוך את ההפטרה ולקרוא פרק זמן של 40 – 45 דקות .הסברם היה כדלהלן : שנים רבות זכה במפטיר זה ה''גביר'' של הקהילה שנדב בכל שנה לשם כך 18000 $ ( סכום עתק באותם ימים ) .הוא נפטר ולא השיגו מישהו אחר אז הם החליטו לפנות אל הרב פרנק הצעיר בתנאי שיקבל על עצמי להאריך את ההפטרה, כדי שהדור הצעיר שלהם שנלווה להוריו לבית הכנסת לא ימצאו עצמם בהפסקה בין מוסף למנחה ואז יש חשש שיסורו למסעדה שליד בית הכנסת וישברו את הצום .כך זכה לקרוא את ההפטרה.

  בשנת 1959 נסע לזכרון יעקב עם רעייתו , גם שם היתה להם בעיה עם תורם גדול שנפטר , וכל ותיקי המושבה רבו ביניהם למי תעבור זכות זו . הגבאים החליטו שאדם מבחוץ יזכה לכבוד וכך נבחר הרב פרנק, אז רק מלאו לו 30 שנים, בקריאת ההפטרה.

  בשנת 62 עבר הרב פרנק לבת-ים והצטרף לקהילת תחכמוני, הקהילה אותה הוא עתיד להנהיג כרב. באותה שנה רבו המתפללים והחליטו ברגע האחרון לפצל את הקהילה וחלקה עברו לחגים להתפלל במקום אחר. הוא התנדב לעזור בארגון עקב הנסיון שצבר. ההצעה מצד המתפללים הייתה - עלייה למפטיר יונה . כך זה המשיך מספר שנים וכבר הפך בעל ''חזקה'' ללא ערעור .

  במלחמת יום הכפורים בשנת 1973 נקרא לצאת למלחמה דקות ספורות לאחר שהתחילה הקריאה במנחה . שליח צה''ל בא לבית הכנסת , אך הרב פרנק ביקש להגיע מאוחר יותר ובינתיים יספיק לסיים את מפטיר יונה ולהגיע למקום הרכוז של הגדוד ביפו לאחר נעילה .השליח אמר שאפשר לעשות זאת אולם אחרי מפטיר יונה ותפילת מנחה , עליו לצאת מיד כי אחרת הוא עלול לאחר את המלחמה ולא צריך לקחת עימו שום דבר מאחר והמלחמה שפרצה בצהריים בוודאי לא תארך זמן רב ותוך זמן קצר נחזור הביתה .כמובן שאף אחד מהמתפללים לא תאר לעצמו את המצב הנורא והסכנות שעמדו בפני המדינה באותה מלחמה . את''מפטיר יונה'' של 73, בכל מקרה, הוא לא הפסיד.

  כך המשיך הרב פרנק לעלות למפטיר יונה במשך שנות השבעים , השמונים והתשעים של המאה הקודמת ושנים רבות של מאה ה- 21 .
  בשנת 2011 רעייתו של הרב פרנק, אסתר, נפטרה והוא עבר להתגורר בקבוץ טירת צבי. התכנסה אסיפת חברים כללית של בית הכנסת בקיבוץ והתקיים דיון בעניין ,והוחלט פה אחד שיזכה במפטיר יונה של שנת 2011. אך הדבר כמעט נמנע; תקפה את הרב פרנק צרבת קשה בגרון שמנעה ממנו לדבר. זה קרה בר''ח אלול ונמשכה כל חודש אלול וימי ר''ה כאשר הרב פרנק שרוי למעשה בתענית דיבור וכבר התייאש ממפטיר יונה . אולם בסוף עשרת ימי התשובה פתאום חל שיפור במצב הגרון . ביום ח' תשרי נפגש עם רופא מומחה לגרון בעפולה שהזריק לגרונו תרופה מיוחדת והתיר לו לעלות למפטיר יונה. . הגבאי הראשי שהיה בסוד הענין עמד לצד הרב פרנק בעת הקריאה והיה מוכן להחליפו בקריאה אם יכשל ברגעים הראשונים .

  להפתעת הקהל הגדול נקראתי לעליה לתורה במנחה , הברכות של התורה נאמרו בשקט אולם הברכות של ההפטרה וההפטרה נאמרו בקול גדול . הציבור נדהם. לנגד עיניהם הם ראו נס שאדם שהיה 40 יום בחזקת אילם פותח וקורא בקול גדול את מפטיר יונה .ההתרגשות היתה גדולה .

  בשנת 2012 חזר הרב פרנק למגורים בפתח תקווה. בין לבין התכבד במפטיר יונה גם בקהילות בראשון לציון וברחובות, מקום מגוריי בנו יוסי. משנת 2013 והלאה כובד בעליה למפטיר יונה בקהילתו הנוכחית, קהילת יבנה שבפתח תקוה , והוא מקווה שמסורת זו תימשך אי''ה גם השנה ביום הכיפורים תשע"ח .

  לדברי הרב פרנק, בגיל מופלג האתגר לעלות למפטיר יונה ביום הכיפורים נותן לו כוחות נפשיים אדירים להתמודד עם כל דבר שיבוא.

  בשנה זו הוא מייחל יותר מתמיד להפגש עם יונה הנביא, תודות לארוע מרגש שקרה לו לפני זמן קצר . אך לפני כחודשיים נולד לו נין והוא כובד לכהן כסנדק לנינו (בנו שלTani Frank).

  בשבתו על כסא הסנדקאות, הרב פרנק מספר כיצד חש ברוחו של אליהו הנביא מרחפת עליו, ובאותו רגע הרגשתי גם את רוחו של יונה הנביא , המאפיין את שני הנביאים ששניהם בקשו למות לאחר שעברו צרות קשות ורעות . אולם הקב''ה נתן להם את האפשרות לשוב ולחיות ולפעול .
  הרב פרנק רואה בזה רמז דק שגם לו ניתנה אפשרות כזו, לאחר מספר מחלות קשות שעברו עליו ושרד מהן .

  לכן קבע הרב פרנק שאי''ה בשנת השבעים ואחת( גימטרית יונה) ברציפות יחגוג חגיגה גדולה בירושלים ליד הכותל או בהר ה' שאנו מייחלים לבנותו ולעלות אליו , שם הוא יסיים בברכת יגל לבנו על כסאו לא ישב זר ולא ינחלו עוד אחרים את כבודו , ''מגן דוד''.

  דרג את התוכן:

   ארכיון

   פרופיל