כותרות TheMarker >
  ';

  אלי אלון עיתונות ישראלית

  באתר זה מוצגים מקצת מאמרים וכתבות פרי עטו של העיתונאי אלי אלון שפורסמו בעיתונות הישראלית

  אלי אלון החל כתיבתו העיתונאית בגיל 15 כשכתב במדור"חדשות לנוער" בעיתון "מעריב לנוער" לאחר שירותו הצבאי היה כתב עיתון "הארץ" פירסם מאות רבות של ידיעות ,כתבות ,ומאמרים בעיתונות הישראלית
  בשנים האחרונות כותב במספר אתרי אינטרנט חדשותיים.

  ארכיון

  מתחם המכון הגיאולוגי ב"שנלר" יהרס בקרוב

  1 תגובות   יום ראשון, 29/10/17, 13:19

  התמונה של ‏אליעד אלון‏.

  שער הכניסה למתחם המכון הגיאולוגי בירושלים [צילום אלי אלון]

   

  סיור במתחם המכון הגאולוגי ב"שנלר" רגע לפני הריסתו

   

  לראשונה, ניתנה לציבור אפשרות לבקר במתחם המכון הגאולוגי לישראל השוכן ברחוב מלכי ישראל 30 בירושלים, להציץ למעבדות המכון. לראות את המיקרוסקופ האלקטרוני המשוכלל שבמקום בפעולתו ולבקר במבנים היסטוריים במתחם. מתחם המכון הגאולוגי עתיד להיהרס בקרוב לטובת הקמת יחידות דיור לחרדים.


  מאת:אלי אלון   News / יום שני 30 אוקטובר 2017  12:24

  ▪  ▪  ▪

   מבנה מרכזי  במתחם המכון הגיאולוגי בירושלים [צילום אלי אלון]

  במסגרת אירועי "בתים מבפנים" בירושלים - סוף שבוע של בתים פתוחים ברחבי הבירה, נערכו בסוף השבוע בימים ה'-ו' 27-26 באוקטובר 2017 סיורים מודרכים במתחם המכון הגאולוגי לישראל השוכן בשטח מחנה שנלר, ברחוב מלכי ישראל 30 בירושלים. מתחם המכון הגאולוגי עתיד להיהרס בקרוב לטובת הקמת יחידות דיור לחרדים. בעוד שבועות ספורים, כך נמסר, עתידים עובדי המכון הגאולוגי לעזוב את המקום ולעבור למשכנו החדש של המכון בגבעת רם. 
  התמונה של ‏אליעד אלון‏.
    ארכיון הקידוחים   במתחם המכון הגיאולוגי בירושלים [צילום אלי אלון]
  לקהל הרחב שנרשם לסיורים מראש בשיטת "כל הקודם זוכה" ניתנה אפשרות ו"הזדמנות אחרונה" לסייר במתחם ההיסטורי רגע לפני הריסתו. 

  השתתפתי באחד הסיורים אותו הדריכה ד"ר נעמי פורת, חוקרת בכירה במכון הגאולוגי לישראל, בליווי מנהלת המכון ד"ר רבקה אמית. הסיור היה מרתק וכלל ביקור במעבדות המכון והסבר על המיקרוסקופ האלקטרוני הסורק המשוכלל שבמקום. ביקור בארכיון הקידוחים ועוד. במהלך הסיורים ניתנה סקירה היסטורית על תולדותיו של המכון והמתחם בו הוא שוכן.

  התמונה של ‏אליעד אלון‏.

     מבנה מרכזי מתחם המכון הגיאולוגי בירושלים [צילום אלי אלון]

   

  מתחם המכון הגאולוגי - תיאור מצב

   

  שטח המכון הגאולוגי הוא בן דונמים ספורים. הוא מוקף גדר גבוהה, חלקה עשויה גדר אבן, והוא מאובטח 24 שעות ביממה. בתחומו שורה של מבנים היסטוריים. בצד המערבי - דרומי של מתחם המכון, ניצב עד היום מבנה אבן מרכזי גדול בין שתי קומות בעל גג רעפים ככל הנראה מתחילת המאה ה-20 יש אומרים שנבנה עוד קודם לכן (קומה שניה נוספה מאוחר יותר). מבנה זה משמש מעבדות ומשרדים של המכון. את שטח המתחם חוצה מדרום לצפון רחוב פנימי - אם תירצו מעין שדרה, ולאורכה ניצבים אחד ליד השני בטור ישר, שישה מבנים כמעט זהים חד קומתיים בעלי גגות רעפים ששימשו למגורי ומשרדי הקצינים הבריטים ואנשי בולשת בתקופת המנדט. ששת מבנים אלה ככל הנראה הם בני 80 שנה לפחות ואף יותר. עם השנים, נעשו שינויים במבנים אלה כדי להתאימם לצרכים המשתנים. אחד השינויים שנעשו בהם, ולא מוסיף להם יופי בלשון המעטה הוא "עטיפת" הקירות החיצוניים שלהם במסות לא שגרתיות של כבלים מסוגים שונים, המכערים את המבנים הללו. כיום משמשים מבנים אלה למשרדים ומעבדות של המכון. באחד המבנים שוכן ארכיון הקידוחים ובו דגימות מחצבים מקידוחי קרקע וים שנערכו ברחבי הארץ לאורך השנים. הדגימות מסודרות על גבי מדפים ומקוטלגות לפי תאריכי ומקומות הקידוחים ועוד. במסגרת הסיור ביקרנו גם בארכיון זה ושמענו הסברים על פעילותו מפי ד"ר נעמי פורת. 
  משרדו של מפקד  במחנה שנלר-האח והרצפה מקוריים[ צילום אלי אלון ]

  במהלך הסיור ביקרנו גם בחדרו-משרדו של מפקד המחנה הבריטי שנשתמר היטב כולל אח מקורית בצבע אדום וכן רצפה מקורית מעוטרת וצבעונית. במתחם שכיות חמדה היסטוריות נוספות כמו, רצפות מקוריות, בורות מים מתקופת המנדט ששימשו לאגירת מי גשמים. ועוד כהנה וכהנה. 

  ראוי שמבנים ושכיות חמדה בעלי ערך היסטורי ששוכנים במתחם המכון הגאולוגי יתועדו ויצולמו, ואם ניתן לשמרם ולשלבם בשכונת המגורים החרדית שתוקם בשטח מה טוב. ד"ר רבקה אמית מנהלת המכון הגאולוגי, אומרת לי במהלך הסיור כי נעשה ומתבצע תיעוד וצילום של אתרים ופינות חמד במכון. במסגרת תוכנית בינוי מחנה שנלר לאחר מאבק ציבורי נשמרו כמה מהמבנים הגרמנים לשימור כולל המרחב הציבורי, אולם מתחם המכון הגאולוגי אינו לשימור. אבל אין לי אישור רשמי לכך. אם אכן כך הדברים, נראה, כי לא ירחק היום ונתבשר פתע יום בהיר, כי דחפורים "פשטו" על המתחם הגאולוגי בירושלים שהוא חלק משטח מתחם מחנה שנלר ההיסטורי ו"מחקו אותו". מעניין מה יעלה בגורלם של האח והרצפה שנותרו עד היום עוד מתקופת המנדט במשרדו-חדרו של מפקד המחנה הבריטי?
  התמונה של ‏אליעד אלון‏.

  סיפורו ההיסטורי של מתחם המכון הגאולוגי

   

  מתחם המכון הגאולוגי ברחוב מלכי ישראל 30 הוא למעשה חלק בלתי נפרד משטח מתחם מחנה שנלר. מתחם שנלר נקרא על שמו של לודוויג שנלר, שהקים במקום בשנת 1860 בית יתומים לילדים נוצרים מלבנון, בתקופת מלחמת העולם הראשונה, שימש המקום בסיס לצבא הטורקי ולצבאות גרמניה ואוסטריה. בשל חתרנות הגרמנים ואהדה לנאצים גורשו הגרמנים משנלר. עם פרוץ מלחמת העולם השנייה, הפכו הבריטים את מתחם שנלר למחנה צבאי של הצבא הבריטי. באותן שנים ואף קודם לכן נוספו סביב מבנה בית היתומים הגדול, צריפים ומבנים נוספים ששימשו כמבני מגורים ומשרדים לחיילים וקצינים ואנשי בולשת בריטים. ערב עזיבת הבריטים את הארץ נמסר מחנה שנלר ל"הגנה" ולחטיבת עציון. מכאן יצאו השיירות להר הצופים. בין השנים 1948 -2010 שכן במתחם שנלר בסיס צה"ל של פיקוד העורף, חיל רפואה ויחידות נוספות. במבנים שהשאירו הבריטים היכן שכיום נמצא המכון הגאולוגי שוכנו לאחר מלחמת העצמאות משרדי ומעבדות חמ"ד (חיל המדע), המחלקה לכימיה של האוניברסיטה העברית - מפעלי ים המלח וגופים נוספים. בסוף שנות ה-50 תחילת שנות השישים עבר לשכון במקום המכון הגאולוגי לישראל.
   
  התמונה של ‏אליעד אלון‏.
   
    המיקרוסופ האלקטרוני הסורק במתחם המכון הגיאולוגי בירושלים [צילום אלי אלון]
  המכון הוא מוסד מחקר ממלכתי הפועל במסגרת מנהל המחקר למדעי האדמה והים ומייעץ לממשלה בתחום מדעי האדמה. תפקיד המכון הוא לאפשר פיתוח בר-קיימא על-ידי שימוש מושכל במשאבי טבע כגון מקורות אנרגיה ומים, ועל-ידי הערכת הסיכונים הסביבתיים, כגון רעידות אדמה וזיהום מקורות מים. מאז ועד היום במשך קרוב ל-60 שנה שוכן המכון הגאולוגי לישראל במתחם "שנלר" ברחוב מלכי ישראל 30 בלב שכונה גאולה  החרדית. 
  תמונה

  לפני שנים ספורות צולמו בשטח המכון הגאולוגי הסצנות המתארות את המתרחש בין כתלי "המוסד" בסרט "מבצע חמניה" בביומו של אברהם קושניר ובכיכובם של יהורם גאון וצופית גרנט.

  כאמור המכון הגאולוגי השוכן כיום במתחם שנלר ברחוב מלכי ישראל 30 אמור לעבור בשבועות הקרובים למשכנו החדש סמוך לקמפוס גבעת רם ירושלים. המתחם ככל הנראה כולו, לפחות רובו ייהרס ו"ימחק".
   

  תאריך: 30/10/2017  |  עודכן: 30/10/2017אלי אלון

   

  כתבה נוספת על  ההריסה הצפויה של המכון הגיאולוגי :

  ''

  המבנה מרכזי במכון הגיאולוגי בשנלר

   

  סיור במתחם המכון הגאולוגי ב"שנלר" רגע לפני הריסתולראשונה, ניתנה לציבור אפשרות לבקר במתחם המכון הגאולוגי לישראל השוכן ברחוב מלכי ישראל 30 בירושלים להציץ למעבדות המכון. לראות את המיקרוסקופ האלקטרוני המשוכלל שבמקום בפעולתו ולבקר במבנים היסטוריים במתחם. מתחם המכון הגאולוגי עתיד להיהרס בקרוב לטובת הקמת יחידות דיור לחרדיםאלי אלון   |   לסיפור המלא

   


  דרג את התוכן:

   תגובות (1)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS
     4/11/17 17:29:
   חבל שהורסים מתחם היסטורי כדי לבנות עוד בתים לחרא-דים שמתרבים ללא שליטה, ומשאירים את קצב ההתרבות של שפנים הרחק מאחור. האנשים האלה הם עול טפילי ונוראי וחונק על צווארה של החברה הישראלית ועל מעט משאבי הטבע שעוד נותרו לה, ואין שום צורך לעודד את הפרזיטים המצחינים להתרבות.

   חדשות ומבזקים

   תגובות אחרונות