כותרות TheMarker >
  cafe is going down
  ';

  חינוך אחר

  מפר אמונים!

  2 תגובות   יום שישי , 3/11/17, 09:33

  העיתונאי יואב יצחק דיווח כי בסביבתו של נתניהו כינו את המנכ"ל רוני אלשיך "בוגד", בין היתר בשל "אי-טיפולו" בהדלפות נגד נתניהו. ראש הממשלה בנימין נתניהו, במהלך עשרים ואחת השנים בהן הוא הדמות המשפיעה ביותר בפוליטיקה הישראלית – הוא-הוא מפר האמונים. היו בעברה של המדינה כמה אנשים שהוגדרו בחוק כבוגדים, אבל הם היו קטנים ועלובים לעומת האיש הזה, שהשיג לעצמו כוח הרס רב כלפי מדינת ישראל. זאת אינה אמירה בעלמא, ואני מתכוון לאוששה כאן. מעשיו הם פגיעה ממשית, זועקת לשמיים, בישראל כמדינה מתוקנת.


  הפרת האמונים הראשונה של נתניהו היא ביושר האישי, יושר אישי של מנהיג שמוביל ומתווה דרך. בין "נאום בר אילן" על שתי מדינות לבין שמירה קנאית על שטחי הגדה המערבית בידינו; בין שתי מדינות לבין השקעה אדירה ביהודה ושומרון ליצירת טריטוריה אחת גדולה והעלמת מדינת ישראל; בין התחרות על מי יותר פטריוט לטובת המתנחלים ומי יותר "ימני"; ובעיקר, אלו מעשי מרמה ותעתוע עליו לעשות – כלפינו וכלפי אומות העולם – בכדי להמשיך ולשבת על כסא ראש הממשלה.


  הפרת האמונים השנייה היא ההתנערות מחזון השלום שהנחה את התנועה הציונית ומדינת ישראל לאורך שנים רבות. "מדינת ישראל תהא מושתתת על יסודות החירות, הצדק והשלום לאור חזונם של נביאי ישראל", נכתב במגילת העצמאות. במשך 21 שנים הצליח האיש "לשחרר" אותנו לחלוטין מזיקה ומחויבות לשלום עם שכנינו. המילה "שלום" הפכה לביטוי גנאי, שלקואליציה בראשותו של נתניהו יש עניין להכפישה ולהוציא את דיבתה רעה. מורשת מגילת העצמאות, בניגוד לכך, אומרת: "אנו מושיטים יד שלום ושכנות טובה לכל המדינות השכנות ועמיהן". היכן ראש הממשלה והיכן מורשת ישראל... יקומים מקבילים.


  הפרת האמונים השלישית של ראש הממשלה היא הכרסום הגובר – הכול ביוזמתו או בחסותו – באושיות הדמוקרטיה של המדינה. "מדינת ישראל [...] תבטיח חופש דת, חופש מצפון, לשון, חינוך ותרבות" – גם זה במגילת העצמאות. תחת שלטונו של נתניהו אנחנו עדים לניאוץ חוזר ונשנה של בסיס הדמוקרטיה שלנו – בית המשפט העליון; לניסיונותיו האישיים לקעקע את שלטון החוק ואת תפקיד התקשורת בכדי שיחששו למלא את ייעודם; ולניסיונותיו הפומביים לפגוע בחקירות האישיות המתנהלות נגדו.


  הפרת האמונים הרביעית היא בשיסוי מתמיד של חלקי החברה אלה באלה, בעיקרי שוחרי אדם אל מול שוחרי אדמה, "ימניים פטריוטים" מול "שמאלנים תבוסתנים" ובעיקר – יהודים מול ערבים. זאת בניגוד לכתוב במגילת העצמאות: "אנו קוראים [...] לבני העם הערבי תושבי מדינת-ישראל, לשמור על השלום וליטול חלקם בבניין המדינה על יסוד אזרחות מלאה ושווה ועל יסוד נציגות מתאימה בכל מוסדותיה, הזמניים והקבועים" – והכול בכדי להבטיח את המשך שלטונו של האיש אשר כותש ובוטש ברגל גסה את החברה הישראלית.


  הפרת האמונים החמישית של ראש הממשלה היא  בהפיכת השלטון קרדום לחפור בו. במקום אנשי מעלה שינהיגו את המדינה, הוא מקיף את עצמו ואותנו בחבורה קלוקלת של דגי רקק מלקקי פנכה, הנכונה לכל מעשה תועבה שרק יעלה על דעתה בכדי לרצות את הפריץ, שהרי קיומו הוא קיומה. הבגידה של ראש הממשלה בחברה הישראלית באה לביטוי במינויים פוגעניים של אנשים בלתי כשרים, וזה כנראה בכוונת מכוון: שר חינוך שפוגע ללא הרף בתהליכי החינוך הראויים לישראל; שרת תרבות שהופכת את תפקידה לפארסה מעליבה; שרת משפטים שמחלישה בהתמדה את שלטון החוק; שר פנים שכבר היה שם, הלך לכלא והוחזר על ידי ראש הממשלה לאותו משרד; שר ביטחון חסר ניסיון, וקצרה היריעה מלתאר את מעשיהם של כל אחת ואחד מאלה.


  הפרת האמונים השישית היא בפגיעה הקשה במעמדה הבין-לאומי של מדינת ישראל. נתניהו בחר לקיים מערכת יחסים עכורה עם הנשיא האמריקני אובמה, החשוב מכל בעלי הברית של ישראל, בניסיון להכשילו. לשם כך אף ניצל עימות פנימי בין דמוקרטים לרפובליקנים. לולא היו לנו מבוגרים אחראיים בקרב כוחות הביטחון, אין לדעת לאן היינו מגיעים בפולמוס על הגרעין האיראני. עכשיו הוא תומך באובססיביות בנשיא טראמפ, שאיש אמנם אינו מבין לאן פניו אבל הוא הולך ומאבד מהר את כושר ההרתעה שהיה לו. בכך יוצא נתניהו כנגד מרבית מדינות העולם, מחליש אותנו ומסבך את יהדות ארצות בזהות כפולה וסותרת.


  הפרת האמונים השביעית היא כלפי השוויון החברתי. בניגוד לאמור במגילת העצמאות – שמדינת ישראל "תקיים שוויון זכויות חברתי ומדיני גמור לכל אזרחיה בלי הבדל דת גזע ומין" – נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, ממצאי ארגון ה-OECD וממצאי ארגון "לתת" עבור השנים 2016 ו-2017 מראים שישראל מובילה בפערים בין המדינות המפותחות. בישראל בשנת 2015 ההכנסה הממוצעת נטו לנפש סטנדרטית בחמישון העליון הייתה גבוהה פי 5.7 מההכנסה לנפש בחמישון התחתון. פער זה גדול בהרבה מהפער הממוצע במדינות האיחוד האירופי, שם הוא פי 2.5. ישראל נותרה איפוא בפסגת העוני ואי-השוויון בהשוואה למדינות ה-OECD, כאשר שליש מן הילדים נמצאים מתחת לקו העוני ורבים מהם סובלים חרפת רעב. מן הצד האחר הצמיחה מדינת ישראל בעידן נתניהו את תופעת הטייקונים ו"התספורות": סכומי עתק שהועברו אליהם מחשבון הציבור. הלב נחמץ לראות דווקא את קורבנות הקפיטאליזם החזירי הזה תומכים באיש שעומד בבסיס השיטה.


  הפרת האמונים השמינית של נתניהו במדינת ישראל – עכשיו הכול נעשה מובן – היא בהפיכתה למדינה מושחתת. על אף שיפור קל במצבה ב-2016, ישראל נותרה אחת המדינות המושחתות מבין המדינות המפותחות, כך עולה ממדד ארגון השקיפות הבינלאומית (ti). ישראל דורגה במקום ה-28 בהשוואה למקום ה-32 בשנה הקודמת (בראש הדירוג ניצבות המדינות שנתפשות כנקיות ביותר משחיתות), והציון שלה עלה במעט –  מ-61 ב-2015 ל-64 ב-2016. למרות זאת, ישראל נתפשת כמושחתת יותר מצ׳ילה, איחוד האמירויות, ואורגוואי. ובנוסף: הדירוג של ישראל ל-2016 נקבע בטרם ההחלטה לפתוח בחקירות ובבדיקות על החשדות כנגד ראש הממשלה בפרשות השונות.


  נתניהו לא בגד במדינת ישראל על-פי החוק, אבל הוא מפר אמונים סדרתי. מאז ההסתה שלו כנגד רבין, פגיעתו בַמורשת היא בוטה, נטולת צניעות ("המלך", "הקיסר") ומכוונת בעיקרה לשמור אותו על כסאו – זחוח ומהרס.

  דרג את התוכן:

   תגובות (2)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS
     4/11/17 08:59:

   את צודקת: לצד הערבי היה ויש חלק משמעותי בהיסטוריה של הסכסוך.

     4/11/17 07:03:
   סקירה מזעזעת על התנהגותו של ראש הממשלה. מאמיניו- יתנגדו לה בכל ליבם, ומתנגדיו - יאמצו אותה בהתלהבות יתרה. כמי שאינו תומך בנתניהו, ברצוני רק להעיר, כי לא תמיד ההסתמכות על החלטות לפני קום המדינה, יכלו להתממש במלואן, לאחר קום המדינה ובהתחשב בהתנהגות הצד השני , הערבי.

   ארכיון

   פרופיל

   חינוך אחר
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין