כותרות TheMarker >
  ';

  האולימפיאדה שלי

  כל צבעי החורף

  14 תגובות   יום שבת, 11/11/17, 04:29

  זה מגיע באבחת לילה. כמעט בלי הודעה מוקדמת או הכנה, יום אחד אתה פוסע בשמש בוקר נעימה ולמחרת וונקובר מכוסה בחושך וקור ארקטי מכרסם עצמות. יש הרבה יתרונות לחיים בעיר שיש לה ארבע עונות מחולקות שווה בשווה, אומרים אפילו שזה בריא לגוף האדם, לא יודע, מה שבטוח הוא שעוברות כמה שנים עד שאתה מתרגל למעבר החד בין הסתיו לחורף. הקנדים מתגאים שבחורף יוצא האופי האמיתי שלהם, "בלבבות זוהרים אנו רואים את האור, הצפון האמיתי, חזק וחופשי", כך גורס ההמנון הלאומי. בערים אחרות של ארץ המייפל לועגים לנו, הוונקובראים, על היותנו מפונקים. אין לנו שלג עמוק שיושב על האדמה שבועות וחודשים, אבל גם אצלנו, בפיתחת אלסקה, החורף יכול להיות קשה לעיכול, כמעט בלתי אפשרי להעביר אותו בלי תמיכה מאנשים אחרים. כאשר שמיכת החורף האפלה מכסה אותנו כל מפגש עם אנשים מאיר לך את הלילה. אנחנו יצורים סוציאלים, וכאשר אנשים נפגשים הם יותר שמחים, בזה הקנדים מאמינים. ככה שורדים את החושך הגדול. בחורף מתגלה האופי האמיתי, כל הצבעים כולם.

   

  **

  קנדה עוברת בעשור האחרון שינוי דמוגרפי משמעותי. באוקטובר פרסמה הלישכה המרכזית לסטטיסטיקה ממצאים מהסקר הלאומי האחרון שלפיו בפעם הראשונה מזה 85 שנה הגיע מספר המהגרים בקנדה ל 22 אחוזים מהאוכלוסיה הכללית. רובם של המהגרים החדשים מגיעים מאסיה (והמזרח התיכון), אפריקה דילגה מעל אירופה והיא מדורגת במקום השני בטבלת המהגרים עם 13.4 אחוזים. מבין המדינות הפיליפינים, הודו וסין מדורגות במקומות הראשונים, ארצות הברית מדורגת רביעית. אנגליה וצרפת, מדינות האם של קנדה, במקום החמישי והשישי, ובמקום השביעי, המפתיע, נמצאת סוריה, שחמש שנים קודם, ב2011, הייתה מדורגת במקום ה 50 בטבלה. הגידול באוכלוסיית המיעוטים האתנים רשם קפיצה אדירה, מ 4.7 אחוז בשנת 1981 ל 22 אחוזים כיום. הצפי הוא שב 2036 למעלה מ 30 אחוזים מהקנדים יהיו מיעוטים אתנים. רק שבחושך הזה שמסביב לך תבחין בהבדלים של גוונים וצבע, כולם שווים בפני הכפור.

  http://www.cbc.ca/news/politics/census-2016-immigration-1.4368970  

   

  **

  זה לא מפתיע שקבוצות מיעוט אתניות נכנסות למגרש הפוליטי, המקום בו מתקבלות ההחלטות. התקשורת הקנדית נתפסה מופתעת כשהסתיימה ספירת הקולות בפריימריז של מפלגת הדמוקרטים החדשים (NDP). מנהיג המפלגה החדש הוא ג'אגמיט סינג, עו"ד רווק בן 38 מאונטריו, בן העדה הסיקית, בן המיעוטים הראשון בהיסטוריה של קנדה שנבחר להוביל מפלגה פדרלית. סינג נולד בקנדה להורים שהיגרו מהודו, אביו היה פסיכולוג שנאלץ להשלים את התואר הקנדי שלו בניופאונדלנד. בגיל 7 עברה המשפחה לווינדזור, אונטריו. סינג הצעיר סבל מביריונות ולכן הצטרף לנבחרת הג'יאו-ג'יטסו של התיכון שזכתה באליפות המחוז. הוא למד משפטים והפך לעורך דין פלילי מצליח. כשנבחר לפרלמנט של אונטריו הוא יצא למלחמת חורמה בנוהג של המשטרה הקנדית לעצור אנשים ברחוב לתישאול כדי לאסוף עליהם פרטים למאגר מידע סודי. סינג דובר אנגלית, צרפתית ופונג'בי, הוא ניצח את הבחירות המקדימות ברוב של 53 אחוז מהקולות, רק 65 אחוז מבעלי זכות ההצבעה השתתפו. סינג קיבל תשבוחות על גיוס כספים מרשים. המפלגה הדמוקרטית החדשה, שמעולם לא ניצחה בחירות לאומיות, נמצאת בחובות של 5.5 מיליון דולר, וסינג יצטרך לעבוד קשה בתחום הזה. בסקר שנערך יום אחרי ניצחונו, אמרו 30 אחוזים מהמשיבים כי לעולם לא יצביעו למועמד שמייצג מיעוט אתני. נראה אותו עובר את המחסום הזה.

  http://www.cbc.ca/news/politics/jagmeet-singh-profile-biography-win-1.4315780

   

  **

  גם אצלנו התפרסמו מסמכי פארדייס והתקשורת בחרה להצניע את חלקה של המלכה אליזבת השנייה בפרשת מקלטי המס ("היא לא ידעה כלום") ולהרחיב את הדיווח על המשפחות היהודיות ממונטריאול, קולבר וברונפמן. את ג'ונתן קולבר אתם מכירים מישראל וגם את ברונפמן. עכשיו התברר כי סטיבן ברונפמן היה מגייס הכספים הראשי בקמפיין של ג'סטין טרודו, ולכן משך את מירב הזרקורים בפרשת מקלטי המס שבה נכללים שמותיהם של 3000 אזרחי קנדה. נציגי המשפחות אמרו כי הקימו חברות באיי קיימן כדי לקדם פעילות כלכלית בינלאומית ולא כדי להתחמק מתשלום מס. טרודו אמר שהתשובה הזאת מספקת אותו בהחלט. טוב, יש חושך בחוץ, אי אפשר לראות שום דבר. http://www.cbc.ca/news/business/paradise-papers-canada-connection-1.4386126  

   

  **

  בנתיים ממשיכה הממשלה הליברלית לפצות את נפגעי הטרור של כוחות הביטחון הקנדיים. אחרי שבקיץ שילמה הממשלה 10 מיליון דולר פיצויים למחבל עומאר קאדר, שבהיותו נער רצח חייל אמריקאי ופצע אחר (ר' "לגרד את הציפוי") עכשיו הגיע גל שני של פיצויים. הפעם הקורבנות הם שלושה תושבי קנדה, עבדולה אלמלקי, אחמד אל מטאי ומויעד נוראדין, שנעצרו ועונו בעת ביקור בסוריה, לפני כ 15 שנים. בין השלושה אין קשר, מלבד העניין הנסיבתי שבעת ביקורם בסוריה שירותי המודיעין הקנדים "תרמו באופן בלתי ישיר" למעצרם בידי השילטונות המקומיים והחזקתם במאסר. הממשלה הביעה צער על התנהלות גופי המודיעין ותשלם להם פיצויים בסך 31.3 מיליון דולר שיחולקו בשווה בין השלושה ועורכי דינם. כדי שיהיה להם איך להעביר את החורף בשלום.

  http://www.cbc.ca/news/politics/torture-syria-31-million-1.4372689

   

  **

  את המנגינה הזאת כבר יהיה קשה מאוד להפסיק. השבוע הודיע אזרח אלג'יראי, דג'אמל אמזיאין, שהוא תובע את ממשלת קנדה ב 50 מיליון דולר על חלקה בכליאתו בגוונטנימו. דג'מאל נמלט מאלגיריה לאוסטריה וממנה הגיע לקנדה ב 95'. הוא ביקש מקלט מדיני וחי במונטריאול במשך 5 שנים, אחרי שבקשתו נדחתה הוא ביקש שיטיסו אותו לאפגניסטן ולא לאלג'יריה, ב 2001 הוא חצה את הגבול לפקיסטן ושם נפל בשבי האמריקאים. בכלא הוא נחקר ע"י קציני מודיעין קנדים ועל כן הוא דורש פיצויים על 11 השנים בהם היה כלוא בקובה. עורך הדין שלו, נייט וויטלינג מאדמונטון, ביקש מהממשלה להזדרז ולהגיע עם לקוחו לעסקה היות ויש לו עוד שתי תביעות בהכנה נגד כוחות הביטחון הקנדים. אין ספק, עוד יש מפרש לבן באופק.

  https://globalnews.ca/news/3844536/ex-guantanamo-bay-captive-suing-canada-for-50m-for-alleged-complicity-in-torture/

   

  **

  אבל גם בחורף הזה יש חדשות טובות, בפעם הראשונה בהיסטוריה של עריית מונטיראול, תעמוד אישה בראשות העיר שתחגוג בקיץ 375 שנה להיווסדה. האישה שחתומה על ההפתעה הגדולה ביותר ב 50 השנים האחרונות בקנדה היא ואלרי פלנטה, בת ה 43, חברת מועצת העיר, בעלת תואר במוזיאונולוגיה ופעילה חברתית שעומדת בראש מפלגת "פרוייקט מונטריאול". פלנטה ניצחה את דניס קודרה, פוליטיקאי מקצועי ותיק שכיהן בין היתר בתור שר הקליטה של קנדה בממשלת ז'ק שרטיין. פלנטה הבטיחה לבנות דיור מוזל למעוטי הכנסה, לשפר את מערכת התחבורה הציבורית ולהפוך את העיר לידידותית למשפחות. המוטו שלה היה "מונטריאול תחילה", המסר תפס תחילה בשכונות העניות ומשם המשיך לבורגנות הזעירה שניצחה לה את הבחירות ברוב של 27 אלף קולות. עכשיו מתחילה העבודה הקשה באמת, היא תצטרך ללמוד לרקוד בשלג, בהצלחה. http://www.cbc.ca/news/canada/montreal/quebec-montreal-denis-coderre-valerie-plante-1.4388700

   

  **

  ומפרוייקט מונטריאול, במעבר טבעי נמשיך דרומה אל "פרוייקט פלורידה" שהולך ומסתמן בתור אחד הסוסים השחורים במירוץ השנתי לטקס האוסקר. הסרט דל התקציב (2 מיליון דולר) של שון בייקר, נראה לפרקים כמו תוכנית ריאליטי, הוא עוקב אחרי מוני, ילדה בת 6, שחיה במלון עם האימא החד הורית שלה, היילי, שכמו שאר הדיירים במלון נראים מנותקים לחלוטין מהמציאות שסביבם. המלון נמצא מאחורי דיסני-וורלד באורלנדו פלורידה, ממלכת החלומות של תאגיד הבידור הגדול בעולם, והפער העצום הזה בין החלום לשברו פועל כחומר הבעירה שמניע את העלילה קדימה. כוחו האמיתי של הסרט הוא ביכולת של בייקר להחזיק את הצופים בתדהמה לאור התפתחות העלילה, מרגע לרגע אתה הולך ונדהם מעומק התהום החברתית שפעורה לפניך. הדמות "הממסדית" היחידה בסרט היא של בובי (וויליאם דפו הנפלא) מנהל המלון שעושה ככל יכולתו להיות הילד עם האצבע בסכר, אבל גם הוא לא יכול לעצור את הטרגדיה הנוראה הזאת של ילדות מאושרת ואבודה, שברור שהיא לא יכולה להימשך לנצח. אחרי "אור ירח" מהשנה שעברה, פלורידה מייצבת את עצמה על מפת הקולנוע העצמאי האמריקאי כמדינה שמטפחת אג'נדה חברתית רלבנטית, "פרוייקט פלורידה" יתן לכם תמונת רנטגן אותנטית מהחצר האחורית של דונלד. הכל כלול. סרט חובה.   

  ''

   

  **

  ואם כבר קולנוע, אז תודה רבה לכל החברות והחברים שטרחו והגיעו להקרנת הבכורה העירונית של "השחקנית ובעל הבית", מילאתם את אולם הקולנוע וחיממתם את הלב בלילה הקפוא, לא אשכח זאת לעולם. מקווים להמשיך ולהביא לכם עוד סרטים הפתעות ועידכונים בהמשך הדרך. ההקרנה הבאה שלנו תערך בלוס אנג'לס ב 13 לדצמבר. הישארו נהדרים.

   

  **

  הסרט היחיד בפסטיבל עד כה שרשם סולד אאוט מוחלט הוא "ציפור על חוט" של הבמאי הבריטי טוני פאלמר, שעקב ב 1974 אחרי מסע ההופעות של לאונרד כהן ז"ל באירופה וישראל. לאור ההצלחה הגדולה הוא יוקרן שוב ביום ג' (21 לנובמבר) ב JCC. עוד לפני זה, יום פתוח להורים בבית הספר היסודי "תלמוד תורה" ביום שישי (17) החל מתשע בבוקר. ביום א' (19) ערב שירה בציבור עם מירים בני וחברים החל משבע בערב ב JCC. פסטיבל הספרים היהודי של וונקובר יתקיים בין ה 25 – 30 לנובמבר ב JCC. שווה לכם. בכולל מארחים שלושה מרצים לחורף, רבי סיימון ג'ייקובסון ממנהטן, סימונה צוקרניק, ואודי גוזלן, הרשמה באתר. וכמובן, בחנוכה, אסף אמדורסקי בהופעה חיה, שבת, 16 לדצמבר, 8 בערב ב JCC, ולשנה החדשה יש כבר זיקוק ראשון, הקומיקאי גיורא זינגר בהופעה חיה בעברית, יום א', 7 לינואר, 8 בערב במועדון היוק-יוק. אז למה אתם מחכים? החושך כבר כאן. http://chutzpahfestival.com/  

   

  **

  ג'ימס גבריאל וונדרסון קוך בן ה 29 ממלבורן שבאוסטרליה מוכר יותר בעולם בשם וונס ג'וי, הוא שחקן פוטבול אוסטרלי שאחרי הקולג' פצח בקריירה מוזיקלית שהביאה לו החתמה בינלאומית. אלבום הבכורה שלו הצליח בעיקר באוסטרליה וקנדה, בפברואר הקרוב הוא מוציא את האלבום השני והסינגל השני מתוכו נקרא "תניחי את הכל עלי", כנראה שככה זה עובד, אבל מבחינתי זה בסדר. ניפגש בשמחות וימים טובים, אם נשרוד את כל צבעי החורף. לילה טוב חברות וחברים.

  ''

  דרג את התוכן:

   תגובות (14)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS
     23/11/17 17:10:

   צטט: חבצלתהעמקים 2017-11-21 21:36:00

   שוב נהניתי מקריאת התכנים שלך, כתוב היטב ומעורר בקלות רבה עניין בקוראים. קנדה תמיד סיקרנה אותי..כל המרחבים האינסופיים הללו. אצלכם פחות קר מאשר במזרח, לא? (זוכרת ביקורים אצל חברים בטורונטו, אפילו למי שרגיל לקור באמסטרדם זה בהחלט היה אתגר.

   תודה רבה חבצלת, וכן, אצלנו פחות קר, או לפחות אין שלג עמוק. אצלנו, אומרים בבדיחות הדעת, יש שתי עונות "קיץ וגשם", אבל באמת שזה לא נורא, 8 - 10 מעלות וקצת רטוב. יותר עדיף מטמפרטורות מינוס. ובכל מקרה, כפי שמעידים האירועים בבלוג, החיים ממשיכים בכל מזג אוויר. את מוזמנת תמיד, גם לבלוג וגם לביקור בוונקובר.

     21/11/17 21:36:
   שוב נהניתי מקריאת התכנים שלך, כתוב היטב ומעורר בקלות רבה עניין בקוראים. קנדה תמיד סיקרנה אותי..כל המרחבים האינסופיים הללו. אצלכם פחות קר מאשר במזרח, לא? (זוכרת ביקורים אצל חברים בטורונטו, אפילו למי שרגיל לקור באמסטרדם זה בהחלט היה אתגר.
     15/11/17 23:24:

   צטט: באבא יאגה 2017-11-15 20:39:50

   תודה רבה, מעניין, אהבתי את הידיעה על פלנטה,ועל ג'אגמיט סינג, שינויים מרתקים. שנת חורף נעימה

   תודה רבה חברה, יש בעולם גם חדשות טובות. לפעמים. ד"ש לסמטאות העיר שחוברה לה יחדיו.

     15/11/17 20:39:
   תודה רבה, מעניין, אהבתי את הידיעה על פלנטה,ועל ג'אגמיט סינג, שינויים מרתקים. שנת חורף נעימה
     15/11/17 11:42:

   צטט: שטוטית 2017-11-12 23:54:00

   אבל יש חימום מרכזי ובכל מקום חם. חורף נעים לך שחר יקר, הדובים נוהגים להיכנס לשנת חורף זה רעיון מצויין :)

   גם אני נכנס לשנת חורף, חברה יקרה, באמת בבית חמים ונעים.

     14/11/17 17:34:

   צטט: donone0750 2017-11-12 15:32:57

   נעים לקרוא..מעגל בכייף את החורף המבודד. תודה לך.

   בכיף, לשירותכם תמיד, תבוא כל פעם.

     13/11/17 16:52:

   צטט: מכבית- coach לכתיבה 2017-11-12 07:08:55

   תודה לך, כרגיל מקנאה בגיוון ובתקינות הפוליטית אצלך ו"מתנחמת" במזג האוויר... (ואגב - האם אתה עדין קורא גם משהו בעברית? ממליצה...)

   כן, בהחלט משתדל לקרוא ספרות עברית, בהתחשב בעובדה שאנחנו בערך שנה - שנתיים אחריכם מבחינת הקצב (רק השבוע ראיתי את "החטאים" של אבי נשר, למשל), אז כן, אשמח מאוד להמלצות. תודה רבה מכבית.

     12/11/17 23:54:
   אבל יש חימום מרכזי ובכל מקום חם. חורף נעים לך שחר יקר, הדובים נוהגים להיכנס לשנת חורף זה רעיון מצויין :)
     12/11/17 18:37:

   צטט: ~בועז22~ 2017-11-12 05:11:43

   אוי אוי, החורף..., אני עם החורף שלנו בישראל בקושי מסתדר. אז אני מבין שקנדה אוהבת לחבק מהגרים ואני גם מבין שיש בהם גם מי שעושה חיל במולדת החדשה, אבל..., מה אומרים תושבי קנדה ה"ותיקים"?, האם קיימת סוג של מתיחות כמו זאת המתקיימת באירופה?

   "מתיחות"? הייתה בקיץ שרשרת של הפגנות של לאומנים שנערכו ליד בניייני העירייה של כמה מרכזים גדולים בקנדה. בוונקובר למשל, הגיעו 400 איש להפגנה, הקיפו אותם 4000 איש שבאו להפגנת הנגד. יש בנו אהבה והיא תנצח, זה המוטו של החיים כאן, וכן, הם גם אוהבים לחבק עצים ובעלי חיים הם חברים ולא אוכל. ככה זה לפחות אצלנו, באלברטה וגם בקוויבק, הרבה פחות.

     12/11/17 15:32:
   נעים לקרוא..מעגל בכייף את החורף המבודד. תודה לך.
   תודה לך, כרגיל מקנאה בגיוון ובתקינות הפוליטית אצלך ו"מתנחמת" במזג האוויר... (ואגב - האם אתה עדין קורא גם משהו בעברית? ממליצה...)
     12/11/17 05:11:
   אוי אוי, החורף..., אני עם החורף שלנו בישראל בקושי מסתדר. אז אני מבין שקנדה אוהבת לחבק מהגרים ואני גם מבין שיש בהם גם מי שעושה חיל במולדת החדשה, אבל..., מה אומרים תושבי קנדה ה"ותיקים"?, האם קיימת סוג של מתיחות כמו זאת המתקיימת באירופה?
     12/11/17 04:48:

   צטט: דוקטורלאה 2017-11-11 18:45:34

   קראתי את כל הפוסט ויש בו רשימת צרות ארוכה ומרגיזה.

   אני מבקשת לתקן את הכתיב בראש הכתבה. איבחת לילה נכתבת כך. זו מילה שמקורה תנ"כי . במקרא המלה "אבחה" מופיעה רק עם הצירוף "חרב" - אבחת חרב. אחר כך הרחיבו את השימוש במלה "אבחה" גם לאלמנטים אחרים, ולא רק חרב.

   אחרי השיעור בעברית, רציתי לאחל לך "כל טוב" עם התקרב החורף , שאינו פשוט כלל.

   תודה ד"ר, תיקנתי בזכותך. טוב שתיקנת אותי, מעריך את תרומתך, ושמח שהתעדכנת בצרות שלנו.

   שבוע נפלא וחורף נעים.

     11/11/17 18:45:

   קראתי את כל הפוסט ויש בו רשימת צרות ארוכה ומרגיזה.

   אני מבקשת לתקן את הכתיב בראש הכתבה. איבחת לילה נכתבת כך. זו מילה שמקורה תנ"כי . במקרא המלה "אבחה" מופיעה רק עם הצירוף "חרב" - אבחת חרב. אחר כך הרחיבו את השימוש במלה "אבחה" גם לאלמנטים אחרים, ולא רק חרב.

   אחרי השיעור בעברית, רציתי לאחל לך "כל טוב" עם התקרב החורף , שאינו פשוט כלל.

   ארכיון

   פרופיל

   sbhsport
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין