כותרות TheMarker >
  ';
  0

  המשותף לדיפלומטיה, קולינריה, קוד אתי וחיים משותפים

  0 תגובות   יום שלישי, 14/11/17, 23:37

   

   

  המשותף לדיפלומטיה, קולינריה, קוד אתי וחיים משותפים

   

  מאת, זהבה חן- טוריאל


  ברצוני לשתף במפגש מיוחד אליו הוזמנתי השבוע. המפגש התקיים בבית ספר אלקאסמי שבבקה אל גרבייה, בין תלמידי בית ספר "נשר" ובית ספר "אלקאסמי".

   

  על המפגש המרגש והמיוחד, ניצחו בחן רב ובמקצועיות רבה, המורות לאנגלית, במסגרת לימודי דיפלומטיה משותפים, שמובילים שני בתי הספר, זו השנה השנייה.


  מאפייני תרבות:


  חלקו הראשון של המפגש, ניסה להבהיר את משמעותו של המונח "תרבות" ולעמוד על טיבם של מאפייני תרבות. התלמידות והתלמידים הערניים ציינו היבטים של לבוש, שפה, חגים, אמונות, תפיסות עולם, קודים, מסורות ומנהגים, אוכל, מוסיקה, כבוד, ערכים, נורמות התנהגות ועוד. השיח היה שיח משותף, התנהל באנגלית והצופה מהצד ,לא יכול היה להבחין לאיזו קבוצה השתייכו הדוברים.


  דיפלומטיה:


  בחלקו השני של המפגש, הגיע שגריר בלגיה בישראל וסיפר את סיפורו האישי, באופן ישיר וכן, על המניעים האישיים שהניעו אותו לבחור בדרך הדיפלומטית בגיל צעיר מאוד. הוא הצביע על שאיפתו  לראות עולם, להכיר תרבויות, להבין בני אדם ממקומות שונים. כמו כן שיתף את הנוכחים בדרך חייו הרב- תרבותית, בביתו שלו, עם רעייתו שמוצאה מפרו.


  הוקסמתי משאלותיהם האינטליגנטיות של התלמידות והתלמידים משני בתי הספר. השיח היה אקטואלי, סובלני, צמא דעת. התלמידות והתלמידים דברו באנגלית מעולה ובביטחון רב. אינני מכירה את רובם, אך כולם הצליחו לגרום לי נחת ושמחה רבה.


  אחת השאלות המסקרנות הייתה: " מה העצה שאתה כדיפלומט, יכול לתת לנו למוסלמים וליהודים היושבים בחדר זה, המעוניינים ללמוד ולקדם את היחסים ביניהם?

   

  התשובה שניתנה הייתה: " אם רוצים להכין רוטב טוב לסלט, יש לערבב שמן וחומץ  ביחד. כך הקשר בינכם חשוב מאוד. להשקיע בדיבור המשותף שלכם."


  השגריר הבלגי טען, שמה שקורה בישראל מאוד מעניין את האזרחים בבלגיה, יותר מאשר מתרחש במדינות אחרות. לא רק בהיבטים של טרור, מלחמה, מדיניות, אלא גם בצורת החיים של הפלסטינים והיהודים במרחב המשותף.

   


  מקלובה, תבולה, לבנה, חומוס ועוד:


  בית ספר אלקאסמי השקיע גם בקולינריה: המורים והתלמידים ערכו שולחן ארוך עם מיטב המאכלים המסורתיים, בשפע וברוחב לב.


  אין ספק שהאוכל מחבר!


  הסקרנות הקולינרית, קידמה בקרב המשתתפות והמשתתפים, דיאלוג על שמות המאכלים ואופן הכנתם. השיח סביב השולחנות שהתמקד באוכל ועל הדימיון והשוני במטבח היהודי והערבי,  התחבר לדיון שנערך קודם לכן על מאפייני התרבות.

   

  כולם נהנו מהמטעמים השונים והמגשים העמוסים, בכל טוב, התחסלו במהירות.


  קוד אתי:


  בהזדמנות זו, הצגנו בפני השגריר את הקוד האתי הקהילתי המיוחד של בית ספר אלקאסמי, קוד אתי שהינו תוצר משותף ופורץ דרך של עבודה משותפת של הורים, מורים תלמידים ונציגי הקהילה בהנחיית המכון לאיכות השלטון. ספרנו לו על התהליך הדמוקרטי הממושך שכלל לימוד וכתיבה.


  הקוד מהווה מצפן ערכי לבית ספר אלקאסמי, המוביל דרך קבע פעילות ערכית חברתית ומפגשים בין תרבותיים עם בתי הספר מהאזור. השגריר הופתע מאוד מהתוצר וציין שהוא היה שמח לתוצר כזה גם בבלגיה. כמובן שהענקנו לו במתנה חוברת של הקוד האתי, בתקווה שיפיץ את המסר החשוב.


  חדר בריחה:


  על בסיס ערכי הקוד האתי, אנו מרחיבים יחד עם בית הספר, עשייה למען הכלל, למען קידום החיים המשותפים .רעיון  הקמת מרכז חידות- "חדר בריחה" במרכז עמק חפר יאפשר שיתופי פעולה בין בתי הספר סביב פעילות מאתגרת ומחדדת חשיבה.


  המרכז המושקע, שאותו מפתחים תלמידות ותלמידי בית הספר, יהיה פתוח לבתי ספר בכל האזור, לבתי ספר יהודים וערביים כאחד. המשתתפים יתמודדו בעתיד עם החידות המאתגרות, בקבוצות מעורבות, ובהמשך יפגשו לשיח משותף על נושאים שמעניינים אותם. בית ספר אלקאסמי, הקצה לצורך זה מבנה מקסים וכל ההתייחסות  לפיתוח מרכז זה היא רצינית ומכבדת מאוד.


  לסיום, תודה לנעימה קדעאן, שותפתי להובלת כתיבת הקוד האתי בבית הספר ומובילת התהליכים של הקמת "חדר בריחה", אשר הזמינה אותי להשתתף במפגש מיוחד זה.

   

  הייתה לי באמת חוויה מיוחדת ומלאת תובנות. מפגשים שכאלה מחזקים בי את האמונה בבני האדם. 

   

  כל הכבוד להנהלות, לצוותי המורים, לרכזות החברתיות, ולמורות לאנגלית, המובילות את מיזם המפגשים המשותפים. באמצעות פעילותכם, המונח " חיים משותפים " לא נשאר בגדר סיסמה התלוייה על כרזות פרסומת.


  ה"חיים המשותפים" הופכים להיות המציאות של כולנו מתוך סובלנות, התחשבות וכבוד הדדי.

   

  כן ירבו!

  דרג את התוכן:

   ארכיון

   פרופיל

   זהבהחן
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין