כותרות TheMarker >
  cafe is going down
  ';

  כותב בקפה, רשומון

  יומן. לא בלוג...
  ובו רשומות. לא פוסטים...

  ארכיון

  0

  Dueling Banjos, מתוך "גברים במלכודת"

  11 תגובות   יום שני, 20/11/17, 06:49

  ''

  Dueling Banjos, גירסת הסרט

   

   

  הקטע האינסטרומנטלי Feudin' banjos הולחנה ע"י ארתור סמית' בשנת 1955 ובמקור היא הוקלטה כאשר סמית' מנגן על בנג'ו 4-מיתרים ומלווה אותו נגן בשם דון רינו אשר פורט על בנג'ו 5-מיתרים, אשר נמצא בשימוש בעיקר בסוגת ה"בלו-גראס". (אגב, הקטע כולל כמה ריפים מתוך השיר הידוע Yankee Doodle...)

  הקטע הנ"ל לא הרעיד את אמות הסיפים של עולם המוזיקה, ובכלל..., עד ש...


  בשנת 1972 יצא לאקרנים הסרט Deliverance אשר הופק ובויים ע"י ג'ון בורמן לפי ספר שכתב ג'יימס דיקי. (כאן במחוזותינו נודעו הספר והסרט בשם, "גברים במלכודת").


  בשנת 1972 היה זה אחד הסרטים הכי ריווחיים, וגם..., אחד השנויים במחלוקת: הסרט הציג את התושבים המקומיים של האזור בו הוסרט הסרט (ובכלל, את התושבים המקומיים של כול מקום זהה, בדרום העמוק של ארה"ב...) כבורים חסרי-השכלה, לא-ידידותיים ואפילו – אלימים משהו..., ובעניין האלימות – עוד אשוב לכך.


  הספר/סרט מספר על 4 גברים עירוניים המחליטים לצאת לשייט "מים לבנים" על נהר באזור ג'ורג'יה העומד להיות מוצף בעקבות בנייתו של סכר.

  את ה-4 מוביל גבר דומיננטי, מנהיג בלתי-מוכתר אך בעל כריזמה יוצאת דופן (אותו מגלם – מי אם לא, ברט ריינולדס).


  במסגרת ההתארגנות מגיעים ה-4 לעיירה טיפוסית לאזור שם הם מצטיידים בשתי סירות קאנו והם נעזרים במקומיים חשדניים בכול האמור לעוד לוגיסטיקה שונה.

  עוד הם מנסים "לשבור את הקרח" עם המקומיים, תוך ביטויי התנשאות עירוניים טיפוסיים מבחין אחד מהם (מגולם ע"י השחקן רוני קוקס) בנער מקומי שמראהו מעט חריג. הנער צנום מאוד ובעל ראש גדול ועיני שקד שקועות והוא אינו מדבר. הוא מחזיק בידו, בנג'ו.

  הגבר מוציא גיטרה ומתחיל לפרוט עליה את הצלילים הראשונים של הקטע Dueling Banjos (הוא השם שניתן לקטע ע"י בורמן...). הנער נענה לו, כמעט מייד, אם כי בהססנות-מה. במהרה מתפתח מעין דו-קרב מלהיב בין הגיטרה לבנג'ו שכמעט משתמע משם הקטע...

  כול הנוכחים במקום, קרי – ארבעת הגברים והמקומיים, נהנים מדו-קרב מוזיקלי משובח ונדמה שהם, כולם, שקועים במעין אופוריה. אחד מהמקומיים אפילו פוצח בריקוד...


  עניין ה"דו-קרב" עוד יחזור במשמעות מאיימת רבה יותר בהמשך הסרט שהרי אקדח המופיע במערכה הראשונה עוד יופיע גם יופיע במערכה השלישית..., ארבעת הגברים נכנסים אל המסע בתחושה הרפתקנית אך זאת מתחלפת לחרדתם למאבק הישרדות על כבודם וחייהם.


  תקציב הסרט לא עמד מתחילה על סכום גבוה, אפילו לא במונחים של אותה התקופה, 2 מיליון דולר בסך הכול...


  הסופר ג'יימס דיקי כתב את התסריט לסרט תוך שהוא נעזר במפיק/במאי ג'ון בורמן, אף שבורמן לא קיבל על כך קרדיט.


  למעט ארבעת הגברים לא לוהקו לסרט שחקנים מיקצועיים. המקומיים, שגוייסו בעיירה קלייטון וסביבותיה עשו עבודה מופלאה. אפילו הסופר ג'יימס דיקי נטל חלק בסרט, הוא מגלם בו את דמות השריף המקומי..., לא לפני שהוא ובורמן נכנסו לעימות פיזי על רקע כתיבת התסריט. בורמן נפגע באפו ו-4 משיניו נשברו. השניים השלימו זה עם זה והפכו לחברים קרובים.


  עניין התקציב הדל-יחסית יבוא לידי ביטוי בעת הסרטת קטעי הטבע, אקסטרימיים במידה מרובה: באחת הסצינות צריכה דמותו של ריינולדס לבצע שייט סולו בקטע נהר שוצף במיוחד. בורמן חרד לחייו של ריינולדס. הפתרון – אנשי ההפקה הניחו בובה בגודל טבעי בקאנו והשיטו אותה דרך ה"מים הלבנים".

  כאשר ריינולדס ובורמן צפו בתוצר המוגמר אמר בורמן, באכזבה: "זה נראה כמו בובה...".

  ריינולדס נטל נפשו בכפו, נכנס לקאנו וביצע את השייט בעצמו. ההפקה לא טרחה לכסות את המשתתפים בכיסוי ביטוחי, מחמת קמצנות גרידא וגם לא סיפקה אנשי-פעלולים..., ריינולדס סיים את השייט כאשר הוא סובל מסדק בעצם הזנב והכאבים העזים ילוו אותו עד לסיום ההפקה. כאשר ריינולס ובורמן יושבים לצפות בסצינה שוב, בורמן פולט: "זה עדיין נראה כמו בובה...". הוא מותח את ריינולדס, כמובן...


  גם השחקן רוני קוקס נאלץ היה לבצע סצינה מסוכנת, אפילו מסוכנת מאוד: בשלב כול-שהוא בסרט (עפ"י הספר וגם עפ"י התסריט המהודק היטב!!!) קוקס מבצע טיפוס על מצוק אנכי בגובה של עשרות מטרים., והוא מבצע זאת להפליא!!!


  בורמן ראה במוחו את הסצינה של הדו-קרב המוזיקלי והוא היה זה אשר מצא את הנער שגילם את נגן הבנג'ו. היה זה בילי רידאן, תלמיד בי"ס תיכון בן 16, אף שמראהו החיצוני רחוק מכך והוא נראה צעיר מכפי גילו.

  אלא ש...,

  בילי לא ידע לפרוט על בנג'ו.

  וכך יצא שאת בילי הלבישו בחולצת טריקו גדולה ממידותיו, נגן בנג'ו מיקצועי (אריק ווייסברג) התיישב מאחריו ותחב את ידיו קדימה, מעל מותניו של בילי כדי לאחוז בבנג'ו..., עוד כמה טריקים של מיקום מצלמה וזוויות צילום והתוצאה?, כמו שרואים בסרט – סצינה אמינה לחלוטין.

  אגב, אולי רוני קוקס יודע לפרוט על גיטרה, אנ'לא יודע, לא בדקתי..., בכול אופן - את הפריטה על הגיטרה עשה סטיב מנדל.


  אה כן...,

  האקדח:


  ארבעת הגברים נעזרים בשתי סירות קאנו, שניים בכול סירה. בשלב מסויים נפרדות הסירות זו מזו משום המאמץ לחצות את ה"מים הלבנים". אחת מהם נסחפת אל הגדה ושני הגברים (מגולמים ע"י ג'ון ווייט ונד ביטי) עולים אל החוף וממתינים לבואם של חבריהם.

  הם נתקלים בצמד מקומיים אשר מובילים אותם אל מעבה היער תחת איומי נשק, ושם מתרחשת סצינת אונס מחרידה אשר במהלכה מלבה אחד האונסים את המעשה והוא דורש מהנאנס (ביטי): squeal like a pig (צרח כמו חזיר...). מתוך חוסר-אונים מוחלט, קורבן האונס עושה זאת...  


  כאשר יצא הסרט לאקרנים עוררה סצינת האונס מהומה לא קטנה. היא עצמה קשה לצפייה. אבל..., עצם התרחשותה וקשירתה אל המקומיים המוצגים באופן גורף כבורים-פלבאים אשר סובלים מפגמים גנטיים שמקורם בנישואים בתוך המשפחה (ע"ע, לוני – נער הבנג'ו...) הקימו על מפיקי הסרט את כעסם וזעמם של המקומיים, ולא שזה עזר להם במיוחד..., למקומיים.


  בשנת 1972 לבדה הרוויח הסרט כ-50 מיליון דולר (!!!) ובשנה שלאחריה עוד כ-20 מיליון דולר...


  מייד עם צאת הסרט לאקרנים הגיש ארתור סמית' (מלחין הנעימה) תביעה נגד מפיק הסרט (בורמן) על הפרת זכויות-יוצרים. בנוסף, תבע סמית' תמלוגים ודרש ששמו יופיע בקרדיטים לסרט.


  בשנת 1974 זכה ג'ון בורמן בפרס גראמי ובתקליט-זהב על Dueling Banjos. אבל קארמה..., איך אומרים?, karma is a bitch...


  זמן קצר לאחר שבורמן קיבל לידיו את תקליט הזהב והציגו לאחר כבוד בביתו שבאירלנד נגנב תקליט הזהב ע"י פורע החוק האירי מרטין קאהיל AKA = The General.

  מעשה השוד התפרסם בעיתונות העולמית, כמו גם מבצעו..., ובורמן אמר: "מעולם לא שמעתי עליו..., אני בטוח שהוא גנב אותו משום שסבר שהוא עשוי באמת, מזהב...".

  כך או כך,

  בשנת 1998 יצא לאקרנים סרט נוסף שביים ג'ון בורמן ושמו "הגנרל". זה קרה 4 שנים לאחר שקאהיל עצמו כבר לא היה בחיים (הוא נרצח כאשר הלך להחליף סרט בספריית וידאו..., כן, כמה אירוני...). השחקן ברנדן גליסן גילם בסרט את דמותו של קאהיל ובורמן זכה בפרס הבמאי הטוב ביותר בפסטיבל קאן.


  ארתור סמית' זכה בתביעה שלו בפסיקה תקדימית. בהמשך הוא ויתר על דרישתו להיכתב בקרדיטים של הסרט..., לטעמו היה הסרט פוגעני (מה שלא מנע מהסרט להיכלל כ"מורשת" בארכיון הסרטים של הקונגרס האמריקאי...).


  ועוד, לקראת סיום, אנקדוטה:

  בשנת 1957, שנתיים בלבד לאחר שסמית' הקליט לראשונה את Feudin' banjos, ניסה מוזיקאי צעיר ולהקתו לבצע גירסת-כיסוי לקטע בהופעה חיה.

  ללהקה קראו The Quarrymen. נגינת הקטע הזה בהופעה השתבשה באופן מביך...

  "הייתי פשוט מפוחד..., זה היה רגע גדול מדי כאשר כול הקהל מביט על הגיטריסט..., משום כך הבאתי את ג'ורג'...", התוודה המוזיקאי הצעיר.

  המוזיקאי הצעיר, פול מקרטני. הלהקה – לימים "החיפושיות". וג'ורג'?, הוא ג'ורג' האריסון, כמובן.  

   

   

  וזאת גירסת המקור של ארתור סמית ודון רינו:

   

  ''
   

   

   

        

  דרג את התוכן:

   תגובות (11)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS
     24/3/20 11:06:
   זוכר את הסרט, אבל לא הכרתי את רוב הסיפור מסביב. תודה גדולה
     5/12/17 23:12:
   ואחד סיפור, בועז! תודה רבה
     5/12/17 13:52:
   מרתק. זה היה סרט אימה. תודה.
     22/11/17 08:29:
   מאמר מקיף ומקצועי ראוי על הסרט "גברים במלכודת" שנותן חשק לצפות בו בשנית.
   תודה על תחקיר יסודי...
     21/11/17 12:56:
   מעניין ומרתק כמו תמיד ואחלה קרב מוזיקלי
     21/11/17 10:32:

   אהה, הנה. ידעתי שיש גם כזה:

   ''

     21/11/17 10:18:

   הבאנג'ו כלי נוראי לאוזני - בקריקטורה הזו היו צריכים להעניק בנג'ו במקום אקורדיון...

   ''

     21/11/17 05:32:

   נישמע לי מאוד מוכר,אבל לא זוכר אם ראיתי אותו.

   על כל פנים סקרנת אותי.

     20/11/17 18:50:

   הסצינה עם הבאנג'ו ופרצופו של הילד המוזר זכורים לי

   כאחת הסצינות החזקות שראיתי בקולנוע

     20/11/17 07:56:
   סרט אדיר. הדו קרב בין בנג'ו למנדולינה זכור לי היטב

   פרופיל

   ~בועז22~
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין

   רשומות שרשמתי