כותרות TheMarker >
  ';

  הכל בתוכי

  בבלוג אני מעלה תובנות ומחשבות של פילוסופיה, רוחניות ושינויים חברתיים וכלכליים.

  0

  אוטוטרופיה (הזנה עצמית) - חיסול הרעב הנפשי בעולם

  5 תגובות   יום שלישי, 12/12/17, 14:03

   

  ''    

   

  צעיר נפאלי משתמש בלוח סולארי כדי להטעין סמארטפון במרומי ההימאליה

   

   

  תקופה ארוכה מדי של חוסר ביטחון כלכלי יצרו סבל ותלות ומלחמות על רקע המחסור במשאבים לכל אחד. השיטות הכלכליות הנוכחיות תולות את פיתרון בעיות הכלכלה בכסף בלבד. הן השיטה הקפיטליסטית ההירארכית  והן הסוציאליזם או הקומוניזם או אפילו הענקת משכורת חודשית לכולם, בנויים על כסף בלבד. מחד  לקיחה באמצעות כוח פיזי או רכוש ומאידך התמקחות אינסופית עם הממשלה. לא שהכסף הוא בעיה, כסף זה טוב, הכסף הוא גאוני והשיטה הכי פחות מסורבלת לחילופי סחורות. הרע הוא התלות המוחלטת וייחוס כל בעיה לכסף עצמו.

   

  הפיתרון הוא ליצור אלטרנטיבה לכסף. לא לבטל את הכסף או את העושר, אלא  למצוא דרך לביטחון כלכלי שתוריד את הכסף כמרכיב יחיד של המשוואה של כסף = חיים.

   

  ההצעה כאן היא משהו שאפשר לכנות אותו: אוטוטרופיה, הזנה עצמית, ייצור עצמי לקיום בסיסי  לצד השיטה הישנה של עבודה תמורת כסף או רכוש של אחרים. בעולם המודרני היום אפשרי שכל אחד וכל  משפחה יוכלו לכלכל את עצמם עבור קיום סביר בשיטות חדשניות שיפורטו בהמשך המאמר בלי תלות מוחלטת בחלב של  שתי פרות רזות ובכמות הגשם הקמצנית שהטבע ממטיר על השדות. ומצד שני, עדיין לאפשר לבעלי ההון לבטא את עצמם ע"י יזמות. אבל גם מצד אחד הורדת הלחץ של אותה שכבה שעדיין נזקקת לכוח ומצד שני עקיפת כוחם האינסופי של פוליטיקאים ובעלי הון. השיטה של אוטוטרופיה, היא השיטה של סיפוק עצמי בסיסי של כל אדם לחוד בלי תלות בקהילה שלו ובלי תלות בנציגי חברה חזקים.

   

  הכסף הוא לא הדבר האמיתי כמו אהבת הזולת והערכה מצד הזולת או הגשמה עצמית, ולכן הן הקפיטליזם והן סוציאליזם משאירים תמיד חללים של שאיפות שלא מולאו. שניהם פוגעים בסוג אחר של אנשים. גם המלחמות ביניהם הן מלחמות האתמול לפני שהחלה המודעות לשוויון ולפני פרוץ הטכנולוגיה ולכן הן פחות רלוונטיות כיום.

  מפתיע כמה הטכנולוגיה יצרה שיוויון הזדמנויות והרחיבה את עולמם של כולם, כולל העניים, לא פחות מאשר אלפי שנים של דיונים והבנה הולכת וגוברת של לפחות חלק מהאנושות על זכויות אנוש בסיסיות לכול. 

   

  כאשר מושגת יכולת ההזנה העצמית להישרדות ניתן להשתמש בכסף כדי לקשט את החיים במזון משובח, תכשיטים, בתים יפים, יאכטות ומטוסים ושאר הנאות ושאיפות. היא גם מעניקה רגיעה וחופש פנימיים שמאפשרים התפתחות אישית ומקצועית וקבלת החלטת חכמה לא מתוך לחץ. אבל יותר מכל זוהי שיטה שמאפשרת חברה אמפאתית במקום מלחמת הכל בכל.

   

  הפחד מהיעדר מזון הוא פחד ראשוני פיזי שמוטבע גם בעשירים ביותר. זה הפחד הפרימיטיבי הקדמוני שקיים בכל יצור חי, פחד קיומי שקיים בכל בעלי החיים, כי אם אני לא אצוד את האוכל שלי, אחרים יצודו אותי ויהפכו אותי לאוכל שלהם. יצר הקיום הפך לרעב נפשי אינסופי שאי אפשר להשביעו. הוא הבסיס למלחמות שהתחילו עם הרצון לחטוף את המזון מפי הזולת ובהמשך החזקים חטפו נכסים מיותרים בשעה שהחלשים חיו וחיים עד היום  במחסור תמידי ואפילו עד כדי גסיסה מרעב. הרעב הזה אחראי לאווירה האלימה, שמקורה באווירת הפחד, שרוחשת מתחת לפני השטח. במקביל לרעב למזון התפתח גם רעב לצרכים בסיסיים אחרים כמו דיור ואנרגיה כדלק, רפואה, הגנה. יצירת מזון עצמי צרכים בסיסיים בשיטות מודרניות, ויש כבר שיטות כאלו כפי שנראה מאוחר יותר, תבטל את הרעב הפסיכולוגי של כל המעמדות כולל אלו שיש להם את הביטחון הכלכלי לכל חייהם ותרגיע את האלימות החייתית הקדמונית. חייתיות זאת עם כל יופייה הראשוני, הגיע הזמן ללכת מעבר לה לחופש מפחד הישרדות ללא צורך בהקרבה עצמית.

   

  בתקופה שלנו אפשר לשנות את החשיבה, מראיית כסף כצורך הישרדותי למשהו שמגיע מתוך מותרות ורווחה, ממשאבים שתלויים באחרים למשהו עצמאי, מהצורך להצדיק את ההשתכרות בכישרון או בעבודה או בירושה למשהו נגיש לכל.

   

  ביטחון קיומי יבטל את גם הצורך של האדם הממוצע להיכנע לנציגי הכסף כמו בוסים, לקוחות, בנקים ופוליטיקאים ושירות אנשים שעם רצון חופשי לא היינו רוצים לפגוש אפילו במקרה. גם מלחמות דת ורוב לוחמי הדת ניזונים מכספים של אנשים מבוססים וחזקים המלבים מלחמות אבל גם מרצון תת הכרתי לשליטה שמקורה בפחד הישרדות. זהו גם שינוי מציאות שבה כל גחמה של פוליטיקאי או של תאגיד או התפתחות טכנולוגית עשויים  למוטט משפחות ושכבות שלמות של אוכלוסיה. אפילו תלות שנחשבת לצדקה כמו תלות בקרובי משפחה, פקידי סעד, תרומות של נדבנים וקופסאות צדקה היא תלות פוגענית.

   אוטוטרופיה תפחית תמנע מפוליטיקאים ולשואבי כספים אחרים לאיים על הרוב ולהכריח אותם לשעבד את עצמם לעבודות שמאפשרות רק קיום מינימאלי.

   

  מה שטוב בעבודה למען עצמי בדרך מודרנית בניגוד לחלוקת כספים ומזון חינם שהיא לא תנוון את האדם אלא תחלץ עוד יצירתיות, מרץ וחדשנות בכיוונים מפתיעים, ולא כחקלאות מתישה אלא כעבודה קלה יחסית ומספקת שמותירה פנאי למשפחה ותחביבים. אין מה לדאוג לנסיגה של החברה בגלל חוסר לחץ. האמנים והממציאים אף פעם לא היו זקוקים לדחיפה, האנרגיה הפנימית תמיד בערה בהם, וכך גם אצל רוב האחרים. רבים לא נמשכים למלאכת עשיית הכסף או לכל החובות וההרגלים שגוזלים זמן ואנרגיה עם הגעת העושר ומעדיפים חיים צנועים.

   

  התרומה של אנשי ההון: הדחף והאגרסיביות האובססיביים של אנשי ההון תרמו במידה מסוימת להתפתחות האנושות. אין צורך לבטל את המעמד העשיר שתרם לריכוז ולזרימה של משאבים ולעובדים ולעבודה בצורה מסודרת. וכאמור המעמד העשיר גם תרם ותורם להעלאת הרף של מותרות ונוחות ומחלחל למעמדות הפחות אמידים. השיטה של חלוקה צודקת ואחידה של משאבים משטיחה את החברה ומנוגדת לטבע האנושי. הבעיה היא לא בעושר אלא עושר שמושג על ידי החלשת האחרים ועיוות החברה.

   

  על מה מקבלים אנשי הכסף את הונם?

   

  בשני דברים הם תורמים לחברה והם, הפצה וארגון.

  ההפצה, כלומר, הפצת סחורה כולל שיווק מעבר לים, שהביא לא רק להפצת מוצרים חדשים אלא  גם לחילופי תרבות ולהעשרת התרבות, בדיוק כמו שהפצת אבקת פרחים ועצים נעשית על ידי חרקים וחיות. זוהי התרומה של המסחר שהוא תהליך שמסייע לאוצרות התרבות לזרום אל מקומות אחרים כך שיוכלו לנצל אותם לתועלתם.  תרבות לא יכולה להתקדם בכוחות עצמה, היא זקוקה לחיכוך ולהפריה של תרבויות אחרות. המסחר גם איננו תהליך קל. הלחץ וחוסר הביטחון בקבלת תמורה עבור הסחורה אחראים לחלק מהאובססיה של בעלי ההון לשלוט על מקורות ההון.

   

  הארגון הוא תרומה מסוג אחר. הוא מונע מהאנושות כאוס מוחלט, הוא מעמיד את הדברים בסדר הנכון, הוא מאפשר תפקוד סביר של החברה המתאים לאותה תקופה. כשהמארגנים הם בעלי מעוף הם יודעים איך להפעיל את העובדים לשם הגשמת תפקידם. כשהם לעתים קרובות חסרי מעוף ואנוכיים, הם נוטים להגביל את בעלי החזון ואת היצירתיים.

   

  השאלה היא מי חשוב יותר? העץ שמייצר את הפירות או הרוח שמפזרת את הזרעים שלו? שניהם חשובים באותה מידה.

  ובכל זאת אלו שלא יכולים לעקור ממקומם הם אלו שמקבלים מעט, למרות שאי אפשר בלעדיהם.

   

  חלוקה הוגנת של כסף ואמצעים לא תמיד עולה יפה משום שמי שמחזיק את הכסף בכפות ידיו הוא זה שמחליט כמה מגיע לו וכמה מגיע לאחרים.  ובדרך כלל הוא מחליט שלו מגיע החלק הארי ונוהג לגבות את החלוקה הזאת בכוח פיזי או בעזרת ההון שלו. לעתים קרובות הכסף ניתן לו על ידי הרבה עניים, או נחסך על ידי ניצול המוני עניים כולל סיכון חייהם או ניכוס בכוח של אדמות ומקורות הכנסה שלהם. כמות הכסף שהם מקבלים לא קשורה לעבודה קשה או לתרומה לאנושות או לחדשנות או לתחכום. יש המתעשרים מלקחת ויש המתעשרים מלתת. ויש כאלו שהנתינה שלהם מעטה ואפשר לחיות בלעדיה אבל הלקיחה שלהם גדולה.

   

  בתקופה שלפני התקופה המודרנית המנהיגים והעשירים בנו ארמונות ופרצו דרכים וכבישים וקידמו את התרבות.  כך גם הצבא בעבר ובהווה פיתח דברים, שמשמשים היום את הציבור. תהליך זה התבצע תוך ניצול העם.

  דוגמא מהתקופה המודרנית היא של מי שכונו "הברונים השודדים". אלו אנשי הון שפיתחו את ענף הרכבות בארה"ב ועל ידי כך הרחיבו את חופש הנסיעות של המעמדות הנמוכים והגדילו את יכולת הפצת סחורות אבל במקביל יצרו מונופולים וזלזלו באיכות המוצרים שהם יצרו בעצמם. כך עשו גם כל הטייקונים שיצרו ויוצרים תעשיות רחבות ידיים. מצד אחד הם אכן הוזילו את ההוצאות, הפכו את מצרכי היום יום לזולים וזמינים, ההמוניות של הייצור קיצרה את הזמן שבה אנשים צריכים לעבוד בשביל מוצרים יומיומיים בעיקר אוכל. ומצד שני הם גילו שקל לקחת שקל מכל עני מאשר לקבל בבת אחת סכום גדול וכך מצאו דרכים חדשות לניצול. ולא רק שהרוויחו מההמונים, הם גם קיבלו ומקבלים תמיכה ממשלתית ומשאבים בגלל התרומה שלהם לעובדים וגם בגלל כוחם ליצור לחצים על הממשל. הדרך לשאוב כספים מההמון הוא ליצור התמכרות צרכנים, החלפת האופנה לעתים קרובות, להוריד יעילות מוצרים, לקנות עסקים קטנים ולנצל טכנולוגיה שמאפשרת אי העסקת עובדים.

   

  מיסוד החקלאות, בצד התועלת שבו, הביא לתחילת הרכושנות כאשר הגביל את השטחים בהם בני אדם יכולים להתגורר, להלך חופשי וללקט פירות כאוות נפשם. חברה עם בעלות על נכסים כמו החברה החקלאית היא זו שהתחילה עם התחרותיות, מעמדות, עוני לעומת עושר, נכסים מול חברה, פטריארכאליות. היום המצב גרוע עוד יותר, התפוצצות האוכלוסין מקשה על קניית דירה או בית ומאידך לחלק לא גדול רכוש דלא ניידי רב מדי.

  קיימים היום בעולם מספיק כסף, שירותים ומוצרים ומזון כדי לכלכל את כולם, אבל תמיד יהיו כאלו שימנעו את הגישה אליהם רק כדי להתעשר עד אינסוף.

   

  האם הרוב צריך לשעבד את עצמו למיעוט אובססיבי שרוצה רק להגדיל את רווחיו? אותם אנשים שבמיעוט אינם קולטים שהם חבים את עושרם לבעלי שכר מינימום ואפילו להומלסים, שתורמים להפחדת הציבור החושש להצטרף לשורותיהם. הם גם חבים את המותרות והטכנולוגיה לחוכמה שנאספה במשך כל שנות התרבות.

   

  הרבה מאוד עסקים שלא רק שלא תרמו את המעט של ההפצה והארגון אלא שהם הרוויחו למרות הנזקים שגרמו למפעל שלהם ולפעמים אפילו בגלל הנזקים שהם גרמו לאחרים. וכן, הרבה מאוד מעשיית העושר היא חסרת תועלת לאנושות, כמו אותם שמרוויחים מסתם העברת כספים ממקום למקום בעזרת האינטרנט.

   

  המפזרים זרעים שיפזרו ויארגנו וישתקו: כאילו שתרומתם של בעלי מלאכה, ממציאים, ואנשי תרבות, פילוסופים, אנשי הדת המקוריים, סופרים, ציירים, אמהות לילדים שווה כל כך מעט שמותר להניח להם לחיות בחוסר ביטחון הישרדותי.  שלא לדבר על כך שאנשים הקריבו את איכות חייהם, חירותם ואפילו חייהם על מזבח כל התפתחות.

   

  היום חוסר היכולת לספק לבד את כל הצרכים גדולה מבעבר. גם בארצות יותר מפותחות קיימים איים של רעב ומחסור ובתקופה של חוסר ביטחון הכל יכול להתמוטט גם אצל המעמדות המבוססים.

   

  התהליך בו העשירים הפיצו את המוצרים וההתפתחות הסתיים, עכשיו הגולם קם על יוצרו. כמו תאי סרטן שמתפתחים מעבר למה שצריך, ההתמכרות לצרכנות, למוצרי אלקטרוניקה, הקטנת הצורך בעובדים, עברו את נקודת האיזון שלהם, ובמקביל, גדל זיהום כדור הארץ.

   

  איך התוכנית הזאת יכולה להתבצע בפועל: הרעיון של מתן אפשרות לכל אדם לחיות בכבוד ללא עבודה ובלי מאבקי פרנסה איננו חדש. פיתרון אחד שכבר ניסו פה ושם להעלות אותו או אפילו לבצע אותו כמו בהודו, פינלנד ושוויץ ועדיין מנסים לשווק אותו. אלא שתמיד תהיה תלות במחליטים וויכוחים על הכמות. פיתרון אחר שמוצע "בתוכנית ונוס" היא ביטול הכסף. הבעיה היא שביטול הכסף רק יבטל את טכנולוגיה שמקלה על האדם וייווצרו בעיות חדשות.

  עם זאת, ניפוץ האידיאה המקודשת של כסף ורכוש חשוב לשינוי התודעה האנושית.

   

  כיום קיימות הרבה מאוד שיטות לחיים ללא תלות בזולת. הבעיה היא שהם לא מרוכזות במקום אחד. שיטה אחת במקום אחד איננה מספקת לקיום עצמאי. כאשר יחידים ומשפחות ירכזו את רוב השיטות האלו בבית אחד או בבית דירות אחד במקומות הפתוחים לרעיון ניתן יהיה להפיץ אותו לקהל הרחב.

   

  הפיתרון הראשון הוא לבעיה הראשית, מקור הצרות העיקרי, הצורך הבסיסי המזון. כבר היום מתפרסמות מדי פעם  שיטות המאפשרות גידולים עצמיים במקום קטן יחסית כמו גגות וגינות מחוץ לעיר ופחות תלות בעונות השנה. המדע יכול לגלות את כל הויטמינים הנחוצים בצמחים מסוימים. ניתן היום לגדל בקלות בתוך הבית צמחים שיש להם את רוב המרכיבים הנחוצים לאדם במזון כולל חלבון צמחי, ויטמינים ומינראלים כמו למשל באצת הספירולינה.

  ניתן להשלים את הצורך בגיוון ובמעדנים בדרך המיושנת של הליכה לסופרמרקט.

   

  בעיה בסיסית אחרת לא פחות חשובה בחלקים גדולים של העולם היא אספקת מים ובעיקר מים מתוקים ונקיים. גם כאן כבר המציאו בעולם שיטות שונות. לדוגמא שתיים מהן.

   

  שיטה אחת היא הפקת מים נקיים מיריעות הלוכדות ערפל.

  https://www.facebook.com/ScienceNaturePage/videos/vb.693504594115135/782538405211753/?type=2&theater

   

  שיטה נוספת עוד יותר פשוטה שהמציא ממציא איטלקי שבה אפשר להפוך מים מלוחים לנקיים באמצעות מה שנראה ככד קרמי, שיטה ביתית זולה ופשוטה במיוחד.http://www.ewao.com/a/solar-seawater-distiller-turns-salt-water-drinking-water-using-sunlight/

   

  מזון ומים הם הצרכים הבסיסיים ביותר אבל אפשר להרחיב את ההמצאות לצרכים פחות מיידיים אבל גם הם צרכים אלמנטאריים, קודם כל קורת גג, ואחר כך השכלה בסיסית, רפואה, אנרגיה, חום ותחבורה

   

  קורת גג מעל הראש מסובכת במיוחד. אבל גם כאן ניתן להשתמש בטכניקות זולות ועבודה עצמית. 

   

  בעתיד אולי אפשר יהיה להדפיס בתים, אבל לא קרקע... אבל היום, לפני הדפסת הבתים ההמונית עדיין אפשר למצוא פתרונות מיידיים יותר.

   

  שיטות טכנולוגיות מודרניות של מזון וריהוט חכם ומכשור מודרני למטבח ולבית מאפשרים שטח מחיה קטן יותר ואין צורך בקרקעות רחבי ידיים שזמינותם הולכת וקטנה מיום ליום. מצד שני, טכנולוגיה ועצמאות כלכלית בסיסית מאפשרת השתקעות במקומות מרוחקים מאחר והקרקע שם זולה יותר. בתים ניידים הם רעיון פופולארי נוסף משום שבנייה על קרקע פרטית היא יקרה מדי. עוד פיתרון לבעיית צמצום הקרקעות הוא תכנון שנראה היום דמיוני אבל בגדר הסביר של בניית איים קטנים על פני האוקיינוס.

   

  אפשר לנצל דירות קטנות יחסית בבתי קומות. פיסת מרפסת עשויה להיות תחליף לגינת קרקע. אפשר לגדל צמחיה בשלבים אנכיים או ספירליים או עם כל רעיון יצירתי אחר. אדריכלים בנו בתים עם תקרה גבוהה כדי ליצור תחושה של חלל גדול לבית קטן. אפשר היום לקנות בתים ננסיים עם תיכנון שמאפשר ניצול מקסימאלי. מרחבים נרחבים מסביב לבתים מבטלים  את תחושת הדחיסות.

  האדריכלות היום מאפשרת לא רק בניית בתים רבי קומות הנראים כקופסאות גפרורים זהים הדבוקות זו לזו,  אלא גם כאלו שאין בהם כמעט קירות משותפים ויש בהן המון צבעוניות ודמיון וגינות במרפסות, עשויות מחומרים זולים וחזקים כמו כאלו שנעשו מקונטיינרים.

  http://www.ynet.co.il/PicServer4/2014/06/24/5411919/54119070990100490271no.jpg מעונות סטודנטים מקונטיינרים (מכולות)

   

  נושא הבניה העצמית מאפשר הרבה יצירתיות. למשל, בתים נבנו מכל מיני חומרים על ידי אנשים פרטיים, כולל נשים שבנו בתים מחימר, עץ, ואפילו תפרו בית מבדים חזקים.

   

  החופש היחסי בתחום הבנייה עשוי לעודד בנייה ופיתוח מוצרים יותר ירוקים מאשר היום.

   

  נקודה כאובה אחרת היוצרת תלות באחרים היא תחום האנרגיה.

  ניצול עצמאי של אנרגיית השמש באמצעות לוחות סולאריים הוא רק בתחילת הדרך. אבל כבר היום ניתן היום להשתמש בלוחות סולאריים לא רק חימום דודי מים אלא גם במוצרים יומיומיים החל מהחלקת שיער, חימום כלי  בישול, הטענת מכשירים חשמליים, שילובם בתרמילי טיולים או על כובעים וכלה בחימום ביתי ובעתיד יהיו גם מצברים סולאריים השמורים לימי גשם.

   

  צורך אנושי נוסף הוא הצורך בידע. מקור ידע חינם ללא גבול הוא הפיתוח האחרון שצץ רק לאחרונה אבל יש לו השפעה עצומה על כל שכבות העם.

  באינטרנט שנמצא במחשבים ובטלפונים ניידים מצוי ידע יקר ערך חינם. הידע שבאינטרנט הופך את ההשכלה הכללית לזמינה. ניתן לתכנן עבור מקומות נידחים שיעורים של בית ספר רגיל ממורים מוסמכים לילדים ומבוגרים. כבר היום מצוי מידע שימושי למבוגרים באינטרנט בחינם או כמעט חינם כמו ידע רפואי בסיסי, נושאים כמו שיווק ומכירות וקורסים בנושאים מגוונים.

   

  באשר ליצירת תקשורת חברתית אמיתית, למרות הנטייה לנפח את החסרונות של תקשורת דיגיטלית, הרשתות החברתיות והסקייפ והסמרטפונים מאפשרים סוג חדש של קשרים שלא היו קיימים בעבר, קשרים עם כל אלו שלא גרים בקרבת מקום, קרובים או עמיתים למקצוע. תקשורת זאת מאפשרת מגורים במקומות מרוחקים.

   

  בתחום הרובוטים המאיימים על מקומות העבודה, במקום שאיימו אפשר לנצל אותם לכל העם, לטיפול בחולים, זקנים וכל אלו שמתקשים למצוא מטפלים.

  לא בכל תחום אפשר להחיל את רעיון האוטוטרופיה ואם אין ברירה, אפשר פשוט לקנות. 

   

  ישנו סיכון שבעלי עניין יהפכו רעיונות מסוג לעסק יקר מדי ולא משתלם. כמו ,למשל, הדרך של מכירת חלקים באיכות נמוכה בשיטת של "עשה זאת בעצמך" עם הוראות שנראות כמו נוסחאות של פיזיקה גרעינית.

   

  עם זאת, הזמן שיתפנה והשתחררות מהלחצים של פרנסה יעזרו לייעל את ניצול ההמצאות החדשות.

   

  אוטוטרופיה וחברה: בני אדם הסתופפו בחבורות בעבר משום שנזקקו להגנה ולעזרה הדדית. אבל הישרדות הזאת גבתה מחיר גבוה. לא סתם חיפשו בדורות האחרונים, ברגע שהתחילו לסמוך על ההגנה החברתית ושרידות מינימאלית, מקומות שבהם יוכלו להשתחרר מעט מהאחרים ולהיות עם עצמם.

   

  הקומונות בעבר בדקו את רעיון הקיום העצמאי של חבורות של יחידים שבהם כל אחד ממלא את חלקו. הרבה מהקומונות התפרקו משום הצורך להתחשב באחרים. מאותה סיבה גם הקיבוצים לא הפכו לאופנה שלטת. קהילות אורגניות כמו חמולות ושבטים אף הן בעייתיות משום שקיימת היררכיה פנימית של חזקים ומנוצלים.

   

  הפחד מעצמאות הוא גם הפחד מאיום הבדידות. האיום הקבוע של ההורים שהם נציגי החברה, מה יהיה ילד? בסוף תישאר לבד. אם חלילה אדם עצמאי הוא עלול להיות בודד. אם הוא משתמש ברשתות חברתיות הוא כביכול בודד. ועוד כל מיני קלישאות שמאיצות את היחיד להסתופף בחבורות שלא תמיד מועילות לו, אלא להפך.

   

  בשיטת האוטוטרופיה אין הכוונה לערער את החברתיות, אלא את התלות בחברה, את השחרור מתלות ביסודות היותר אגרסיביים והנצלנים שבה. לפעמים אפילו חברה עם אהבה ואחווה החברה  מייצרת היררכיה ושליטה ודומיננטיות לא רק של העומדים בראש אלא גם של הקבוצה עצמה ששולטת על היחיד לבל יחרוג מהקווים ולבל יהיה יוצא דופן.

   

  האנושות במידה רבה היא גוף אחד ולא רק פרטים נפרדים, אבל השיתוף יכול להיות ברמות שונות. בני האדם לא יהיו לבד אלא רק יוכלו לבחור את מי שהם רוצים, את השבט האמיתי שלהם ולא את מי שהם מוכרחים או לחיות בשבטים שונים בזמנים שונים.

   

  שיטת האוטוטרופיה היא פיתרון להאצת התהליך ההרסני של כדור הארץ. עידוד הצרכנות המוגזמת וחסרת האחריות גורמת לניצול יתר של משאבי כדור הארץ באמצעים לא כשרים כמו הרס היערות, דילול המים הנקיים והרעלת האוויר והאדמה.

   

   ברבים מושרשת האמונה שחוק היקום הוא שיש כאלו שיש להם וכאלו שאין להם. לכן המסכן, הרעב, לא מפריע במיוחד לאלו שיש להם, ועבור רבים זהו נושא פחות "סקסי". לכן מעמד שלא נחשב למעמד נמוך אבל נאבק על קיומו כמו סטודנטים ואקדמאים מובטלים ואמנים וסופרים יכולים להפיץ את הרעיון בקרב אלו שאין להם. גם הקמת ישובים ניסיוניים  לרעיון האוטוטרופיה במקומות נפרדים יכול להועיל להפצת יכולת העצמאות הכלכלית והמקצועית והנפשית לאלו שכביכול נידונו למחסור.

  דרג את התוכן:

   תגובות (5)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS
     3/10/18 12:50:

   צטט: goodyear2016 2018-02-28 13:29:37

   אוטוטרופיה אוטופיה . פעם פעם נתנו לקיבוצים ולמושבים אדמות בחינם הדרכה מענקים כספיים והיום הם משגשגים . געש-שפיים-צרעה- בית אורן-יטבתה ועוד רבים רבים טובים ומוצלחים הצליח להם . לו היו נותנים לכולם אדמה בחינם ומענקים כספיים והדרכה .. רבים היו משגשגים .

    

   היי

   ראיתי רק עכשיו את התשובה.

   יש הרבה דרכים לעזור.

   בקשר לעזרה חינם של מושבים וקיבוצים לא ידעתי.

   כסף חינם הוא בעייתי, תלוי מי מקבל אותו. הוא עלול להשחית והוא עשוי לעזור. במקרה הזה זה הצליח.

     28/2/18 13:29:
   אוטוטרופיה אוטופיה . פעם פעם נתנו לקיבוצים ולמושבים אדמות בחינם הדרכה מענקים כספיים והיום הם משגשגים . געש-שפיים-צרעה- בית אורן-יטבתה ועוד רבים רבים טובים ומוצלחים הצליח להם . לו היו נותנים לכולם אדמה בחינם ומענקים כספיים והדרכה .. רבים היו משגשגים .
     17/12/17 15:35:
   תודה. ייתכן שהמאמר נראה ארוך מדי, אבל לא ראיתי דרך אחרת לכתוב את זה
     17/12/17 15:34:

   צטט: מכבית- coach לכתיבה 2017-12-16 14:11:54

   תודה, מאמרך מסקרן מאד אבל ארוך עבור המדיה הזאת, להבנתי, היה עדיף לחלק לפירקונים או לתמצת...
   תודה, מאמרך מסקרן מאד אבל ארוך עבור המדיה הזאת, להבנתי, היה עדיף לחלק לפירקונים או לתמצת...

   ארכיון

   פרופיל

   גליה ק
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין