כותרות TheMarker >
  ';

  עין לציון צופיה

  נושאים הקשורים לנעשה בישראל, בתחומי האקטואליה, ההגות, החינוך, הספרות, והמשפט.

  0

  לימודים עצמאיים ללא סיוע הורים

  20 תגובות   יום שלישי, 19/12/17, 12:06

  בביתנו נולדו וגדלו שלושה בנים. כאשר הם למדו במוסדות החינוך היסודי והתיכון, וכמובן לאחר מכן באוניברסיטאות, הנהגנו שיטה שחייבה את עצמאות הלומדים.

  הילדים הכינו שיעורי בית, למדו לבחינות, כולל בחינות הבגרות, ללא כל עזרה מהמבוגרים. 

  הילדים לא דווחו על ההכנה לבחינות, לא הודיעו על מועדי הבחינות, גם לא על מועדי בחינות הבגרות.

  כמובן שהם הכינו שיעורי בית ומטלות בית הספר ללא כל עזרה מההורים.

  אם התעוררה בעייה אצל מי מהם בהקשר ללימודים, הוא הביא אותה לידיעתנו והנושא טופל במיטב היכולת שלנו.

  שלושת הבנים היו תלמידים מצטיינים. אחד למד בכיתת מחוננים, אחד ניגן בכינור נוסף על לימודיו הסדירים, השניים האחרים למדו בכיתות רגילות.

  כאשר סיים הבכור את חובת שירותו הצבאי , הוא למד בעצמו ותיקן את תעודת הבגרות שלו , שהיתה של מגמה לשונית, על מנת שתתקבל באוניברסיטה בפקולטה שרצה ללמוד בה.

  לקראת סיום לימודיהם וחובת שירותם הצבאי, הסברתי להם את חשיבות המקצוע שעליהם לבחור, כיוון שהם גברים ועיקר עיסוקם יהיה בעבודה מחוץ לביתם. 

  הבנים חשבו כמה ימים על דבריי, חזרו אלי והודיעו כי הם רוצים ללמוד ולעסוק במקצועות הרפואה, כדי "לסייע לאנושות".

  שלושת הבנים התקבלו לפקולטות בהן רצו ללמוד, למדו הייטב וזכו למלגות הצטיינות ולתעודות הערכה.

   הבכור הוא בעל תואר פרופ" לרפואה, כיום, ומומחה לחקר תאי גזע של השלד האנושי. שני הבנים, תאומים בלידתם, עוסקים - האחד בתרופות למחלות נדירות והאחר בחלקים חילופיים לגוף האדם החולה.

  הבנים נישאו, שלושתם בעלי תואר דוקטור וכל הנשים בעלות תואר מאסטר.

  לבנים נולדו תשעה ילדים, שבעה בנים ושתי בנות. האמהות, למרות עבודתן, מכינות את הילדים למטלות הבית-סיפריות ובמיוחד לבחינות. מדובר בכל הכיתות, כולל באוניברסיטה.

  הבעלים, התנגדו תחילה לדרך זו והסבירו מה היתה דרך חינוכם בביתם, אבל הנשים סרבו לשמוע בקולם.

  כל הנכדים מצטיינים בלימודיהם ואין צורך אמיתי לסייע להם. אבל, הטענה הנשמעת מפי האימהות הללו, ומפי הרבה אימהות שהשמיעו לי אותה היא "היום ימים אחרים, היום דורשים מההורים מה שלא דרשו פעם".

   

  אינני יודעת עד כמה נכונה העובדה הזאת שהועלתה על ידי האימהות, אותי היא מדאיגה מאד.

   

  מה דעתכם?

  דרג את התוכן:

   תגובות (20)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS
   איזה יופי של פוסט , תהני מהם מהילדים ומנכדייך
     16/1/18 22:39:
   כל הכבוד על הדרך שבחרת, היא הוכיחה את עצמה. גם אני נהגתי כך
     15/1/18 13:13:
   עצמאות הלמידה מאד חשובה, ומאפשרת לילד לסגל הרגלי למידה טובים, להתמודד עם קשיים בעצמו, ולפתח תחושת מסוגלות...אולם מאידך יש ילדים שזקוקים לתמיכה ולהכוונה, וירגישו אבודים בלעדיה, ואם כך, יש לתת להם אותה... אני חושבת שלמידה עם הילד גם מחזקת את הקשר בין הילד להורה או לסב/סבתא... כשהייתי ילדה להוריי לא היה מושג מהי מערכת השעות שלי או מהו לוח המבחנים שלי, והייתי אחראית למבחניי ולשיעוריי, והייתי תלמידה טובה לאורך כל השנים, אולם עם הרגלי למידה לא משהו (הייתי משאירה הכול לדקה ה90 ולומדת עד השעות הקטנות של הלילה)... כשביקשתי עזרה, קיבלתי אותה, מהוריי וגם מסבתי, והלימוד הזה הטביע בי חותם לכל החיים. מסבתי שהייתה מורה ומחנכת שנים רבות קיבלתי הרגלים חשובים (הייתה אנציקלופדיה מהלכת של ידע ולמרות זאת הייתה תמיד בודקת את עצמה במקורות, דבר שהפך אצלי להרגל, וגם תמיד הקפידה על עברית תקנית וממנה ינקתי אהבה לשפה וללימודי התנ"ך) מאמי, שהיא רופאה, למדתי הבנה מעמיקה של תהליכים בגוף האדם בלימודי הביולוגיה, ושיטות לזכירת spelling (כיוון שהייתה לה אנגלית מצוינת), ועם אבא שלי הייתי יושבת שעות על לימודי המתמטיקה הפיזיקה והכימייה, וכאן עליי להודות, שאני לא בטוחה שזה תרם לי בלימוד המקצועות עצמם, כיוון שלו יש כשרון טבעי לאלו, ולי לא כל כך (אעפי שהייתי במגמה ריאלית - אבל לא היה לי כשרון "טבעי"), אבל מאידך, זה חיזק בינינו את הקשר מאד, ואני מוקירה לו תודה על הזמן שהקדיש לי, עד השעות הקטנות של הלילה, על ההשקעה האינסופית, כמו בכל דבר שעשה, גם בזה, נתן לי את התחושה שיש לי גב איתן ושאני יכולה לפנות אליו בכל דבר. כאמור, לכל מטבע יש שני צדדים, היו שנים שחשבתי שזה ריפה את ידיי, ובמקום לחזק אותי, גרם לי להרגיש שאין לי את הכלים להתמודד בעצמי. אלא שברבות הימים למדתי שהאדם אחראי על עצמו, ואילו ההורים עושים את המקסימום שהם מסוגלים לעשות בנקודת זמן. הוריי לימדו אותי לאהוב ללמוד, לימדו אותי סקרנות, לימדו אותי העמקה, ועל כך אני מודה להם, וגם על השעות הרבות שהשקיעו, יחד עם סבלנות ותשומת לב. אם בדרך, באופן כלשהו, הרצון שלהם לתת לי עזרה (לפי בקשתי) פגע בי באופן כלשהו (בהרגלי למידה וכיו"ב), זה בדיוק השיעור שעליי לעבור ,ולתקן את ההרגלים בעצמי...
     13/1/18 19:19:
   אני סבור שההורים יכולים לתמוך ברם - הילדים הם שמחליטים ומוצאים את דרכם.
     12/1/18 07:14:
   ראשית, עלי לציין שנשקפת גאוותך במשפחתך ואכן נראה שמשפחה לתפארת יש לך, במיוחד הרשים אותי שבנייך בחרו במקצוע הרפואה מתוך רצון לסייע לאנושות! שנית, לגבי שאלתך, אמירתן של כלותייך בהחלט נכונה. היום ההורים נדרשים להכנת עבודות, פרויקטים. הילדים אינם מאותגרים לרצות ללמוד, אלא ללמוד כדי לעבור מבחן. כמו כן, גם מערכת החינוך מהווה מסחטת כספים בכל תחום, חינוך חינם אלה צמד מלים ריקות מתוכן.
   כל אחד ודרכו. (גם אני האמנתי בעצמאות... דבר שבהחלט נשא פרי).
     25/12/17 19:38:
   * חושבת ששיטת הלימוד די צריכה להתאים לילדים, לאיך הבית מתנהל, וגם להורים. כל הכבוד לגבי חינוך ילדייך שלך, זה אינו מובן מאליו בכלל, ותלוי גם בהורים וגם בילדים.
     22/12/17 08:08:

   דר' לאה חברתי היקרה 

   הצגת בפנינו דרך ניפלאה לחינוך הילדים לעשייה ועצמאות

   חבל שכיום יש חילוקי דיעות בעניין

   חשוב לציין שלדילמה הזו נוספה עובדה נוספת  המקשה:

   כיום בגנים ובבית הספר יש קבוצות ווטאסאפ שדרכן ההורים

   מתעדכנים שעה שעה מה קורה בבית הספר ובגן

   בעל כורחם ההורים מעורבים עד לפרט הכי קטן שקורה במסגרת עם ילדם

   אני כשלעצמי לבטח הייתי משתגעת מריבוי האינפורמציה

   ומהשיתוף האינטנסיבי את ההורים 

   אם הייתי ילדה ב-2017 הייתי מרגישה כבובת מריונטה  שמושכים לה

   בחוטים גם במסגרת החינוכית וגם בבית

   תודה ששיתפת אותנו בנושא כל כך חשוב המעורר מחשבה

   * כוכב אהבה , חיבוק אוהב ושבת נהדרת לך יקירה ולכל בני מישפחתך

   תתגאי בבנייך. גם אצלי הבן הבכור דוקטור במדעי המחשב והבת דוקטורנטית בפסיכולוגיה. ואני גאה בהם מאוד
     21/12/17 16:55:
   לאה היקרה, שאפו על החינוך והערכים שהקנת לילדיך! בתור אבא צעיר, אני יכול לומר שבאמת הרבה דברים השתנו בעקבות הטכנולגיה, התקשורת, הרשתות החברתיות, יוקר המחיה שגורם להורים לעבוד יותר קשה, אב לדעתי, הבסיס נשאר זהה - את החינוך והערכים שמקנים בבית אלו הערכים והחינוך לפיהם הילד יגדל לדעתי, כל משפחה והערכים והחינוך שהיא מקנה.
     21/12/17 15:45:
   גם לדעתי את צודקת יש לעזור לילדים מתקשים בלבד ולהרגיל את הילדים לאחריות על הכנת השיעורים והמטלות.
     20/12/17 19:22:

   ד"ר לאה היקרה,

   בפדגוגיה איני בקיא ולא אוכל לחוות דעתי

   על שיטה זו או אחרת. נראה לי ששתיהן 

   טובות אם הן מניבות תוצאות טובות כמו 

   שהצגת בדור ראשון ובדור ההמשך.

   אפשר רק לקנא בגנטיקה המשובחת 

   שנתברכה בך משפחתך המשכילה

   והדעתנית לדורותיה. אשריך.

    

   המשך שבוע טוב ומבורך לך וליקיריך,

            ב ה ו ק ר ה ,

                ב ר ו ך

    

    

     20/12/17 15:56:
   לאה יקרה , ריגשת אותי . ילדייך ואת ממש גאווה !!! לדעתי , קשר וחיבור חזק בין אמא לילדייה בכל תחומי החיים זה יתרון . ואם לכלותייך יש זמן לתרגל עם נכדייך אדרבא ואדרבא .
     20/12/17 15:45:
   הורי עבדו קשה. אמי לא ידעה עברית. שניהם לא ידעו אנגלית. למדתי בכוחות עצמי, אבל אבי רצה ללמוד אנגלית, אז עזרתי לו...
     20/12/17 13:19:
   כמי שעוסקת בהוראה אני יכולה לומר שיש תלמידים שצריך ללמד אותם איך ללמוד - איך לחלץ רעיון מרכזי מטקסט, איך ללמוד לבחינה... עם זאת ישנם תלמידים שמוצאים בעצמם את הדררכים היעילות לשנן, לזכור לאחסן ולשלוף את החומר.אחד מהדברים החשובים ללומד עצמאי זה לשדר אמונה ביכולות שלו להתמודד עם קשיים, לעודד למצוא דרך חלופית ולהצליח. אלו כלים שיסייעו לילדים להשתלב בשוק העבודה במקום בו נדרש חופש מחשבה, ביקורתיות, יכולת לנהל שיחה ולכתוב פיסקת מידע ממוקדת. לדעתי צריך לקדם ילדים מתקשים ולתת לכל ילד את האפשרות לפתח את התחומים שהוא טוב בהם.
     20/12/17 12:41:
   כתבתי בשנה שעברה על נושא שיטת הלימוד שהיתה נהוגה בביתנו, אך לא הכרתי אז את התמונה כולה. דהיינו, סיוע הכלות לנכדים בלימודיהם, והעיקר - מה ששמעתי מאימהות רבות לתלמידי בית הספר, כי היום "המצב אחר" וחייבים לסייע לתלמידים, גם על פי דרישת סגל ההוראה. המורים דורשים התערבות ההורים בתהליכי הלמידה של התלמידים. זה הכעיס אותי מאד. מדובר בתלמידים רגילים, הם חייבים ללמוד בבית הספר ולא בבית ההורים. זו אינה הכנה נכונה לחיים וגם ללימודי המשך, במכללות ובאוניברסיטאות. מכאן גם ההעסקה המירבית של "מורים פרטיים", גם כאשר התלמיד אינו נעדר, מחמת מחלה או מסיבה אחרת, מהלימודים הסדירים בבית הספר. החל מראשית הלימודים, יש לדעתי, להדגיש לתלמידים את הלמידה העצמית. את ה"חיפוש" אחר חומר לימודים כאשר הוא מתבגר. בימי לימודי לא היו הורים זמינים להוראה בבית. או שהם לא שלטו בשפה ובחומר הלימודים, או שהם עבדו מבוקר עד ערב. כך למדנו בעצמנו מתוך כורח. דרך זאת היתה חיובית.
     20/12/17 10:29:
   כל מקרה לגופו
     20/12/17 10:18:
   רמת הלימודים ירדה במהלך השנים, מאידך הוסיפו לבתי הספר יועצות שתפקידן לשמור על השגי ביה"ס במבחני המיצב/אחוזון בגרות והן מנפנפות תלמידים חלשים ועל כן ההורים חייבים להבין מה קורה בביה"ס למרות שמרבית הצאצאים מתחמקים מהם ומסתירים מההורים מידע רלוונטי.
     20/12/17 09:50:
   דוקטורלאה יקרה. מזכיר לי את הפוסט שכתבת לפני קצת יותר משנה ואשר אני מצרפת את הלינק שלו : http://cafe.themarker.com/post/3334421/ אני מסכימה שדרישות החינוך משתנות עם הזמן, אך גם היחס של ההורים ללימודי ילדיהם.
     20/12/17 00:05:

   דעתי שאת צודקת.
   יצאו לך ילדים לתפארת.
   חשוב לחנך לעצמאות ואחריות אישית.
   עזרה צריך לתת במידה שיש צורך וגם תלוי באיזו דרך.
   כלומר, לא לעשות לילד את השיעורים או לשבת איתו יומיום,
   אם יש צורך, אפשרלמשל לתת שיעורים פרטיים במקצוע שנדרש,

   אבל האחריות ללימודים צריכה להיות של הילדים.

   ארכיון

   תגיות

   פרופיל

   דוקטורלאה
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין