כותרות TheMarker >
  ';

  דברים חשובים בחיים...

  הטכנולוגיה המתקדמת מתריעה ומפצה על חולשות אנושיות. המשמעות של הנגשת טכנולוגיות 'מפצות' כאלו משמעותה הצלת חיי אדם, פחות תביעות ועלויות לחברות הביטוח ופחות נטל כלכלי למשק הישראלי הנובע מפגיעות ותאונות דרכים.

  EyeSight – אתרעה היקפית לרכב

  0 תגובות   יום ראשון, 24/12/17, 19:44

  EyeSight – אתרעה היקפית לרכב

  מאת: אוריאל שלו

  היום מדברים רבות על השתלבותם הקרובה של רכבים אוטונומיים בדרכים (עם רמות אוטונומיה שונות).  מה שבטוח שעוד שנים רבות יסעו על הכבישים, בכל רחבי העולם, רכבים אוטונומיים יחד עם רכבים הנהוגים על ידי נהגים. הנושא של הקטל בדרכים, לסיבותיו השונות, מעסיק, מזה שנים, את כלל יצרני הרכב ובפרט את יצרני הרכב המובילים. אחד מיצרני הרכב המקדישים משאבים רבים בהכללת טכנולוגיות מתקדמות ברכביהם למניעת תאונות ונזקים לרכבים כמו גם למזעור נזקים בעת התנגשות ו/או פגיעה היא סובארו.

  אחד מדגמי הרכב 4X4 הפופלאריים בישראל הוא ה-XV של סובארו. בשנת 2018 ישווק ויתומחר אחד מדגמי ה-XV עם השם EyeSight (רמת הגימור הגבוהה ביותר) שזהו שמה של מערכת הבטיחות המותקנת ברכב. כוונת היצרנים היא ליצור ברכב מערכת הגנה הקפית לרכב אשר תעביר לנוהג אתראות במצבים שונים. שני מצלמות סטטוסקופיות ממוקמות מעל המראה ומשמשות כזוג עיניים נוספות לנוהג. אלו יוצרות תמונה צבעונית, תלת ממדית והן בעלות יכולת לזהות רכבים, הולכי רגל ורכב דו-גלגלי. יחד עם תכונות וחיישנים נוספים המותקנים ברכב מועברות לנוהג אתרעות במצבים שונים המאפשרות למנוע תאונות ונזקים לרכב – נזקים שעשויים להסתכם באלפי שקלים. מההיבט של חברות הביטוח, האפשרות להקטין את מספר התביעות, גם של נזקי גוף וגם של נזקים לגוף הרכב, וכמובן תיגמול המבוטחים בהנחות על הפרמיות מאפשרות, כל אלה, להגדיל את האטרקטיביות והתחרותיות שלהם אצל רוכשי הפוליסות.

   

  ביום ב' (18.12.17) באזור מושב טל שחר יצאנו בשיירה לכבישים ולשטח כדי להתרשם מהתקני הבטיחות והאתרעה השונים המותקנים כסטנדרט בדגם ה-EyeSight. ה-XV הכחול אותו נהגתי היה ממוספר בספרה 14 והוא 'שתה' את הכביש, את העליות ואת מסלולי השטח השונים – נהגים אחרים שנהגו ברכבי XV אחרים, באותם מסלולי שטח, דיווחו על התרשמויות שונות...מה שאומר, אם להשוות לעולם הגסטרונומיה, שלא מספיק שחומרי הגלם יהיו מעולים, לטבח ולניסיונו תפקיד מכריע בהצלחת התבשיל...

   

  להלן תיאור קצר של המערכות ומאפייני הבטיחות אותם הם מספקים לנוהג:

  התרעה ובלימה אוטונומית
  לאחר הפעלת מערכת ה-EyeSight בגלגל ההגה, המערכת מספקת לנוהג התרעה קולית וחזותית על צג הנמצא מול הנהג על התקרבות לרכב הנמצא מלפנים. במידה והמערכת מזהה שהרכב עומד להתנגש היא בולמת אוטונומית. היה והנהג התחיל לבלום אך בלימתו אינה חזקה מספיק, תתאים המערכת את הבלימה לנדרש ובמידת האפשר תמנע התנגשות או לפחות תפחית את עוצמתה.  המערכת פעילה עד למהירות נסיעה של 200 קמ"ש.

  בקרת שיוט אדפטיבית
  תכונה זו מאפשרת נהיגה בפקקים כשצריך ליסוע קטע קצר ולבלום אבל גם בנסיעה מונוטונית על אוטוסטראדה (עד מהירות של 180 ק"מש). לנוהג ניתנת האפשרות לקבוע את המרחק הרצוי מהרכב הקדמי (בין פס אחד לשלושה פסים בצג). המערכת תדע לשמור על מרחק זה ללא כל התערבות מצד הנהג ובמידת הצורך אף להאיץ או לבלום עד לעצירה סופית. אם עצר הרכב, כשהרכב הנמצא מקדימה מתרחק יקבל הנהג התרעת קול והתרעה חזותית והפעלת המערכת תעשה על ידי לחיצה קדימה על כפתור ה- resumeהמותקן בגלגל ההגה. ניתן לשער שהמערכת מתוכננת כך כדי לשמור על ערנותו של הנוהג.

  התרעה על סטיה מנתיב
  מספר לא מבוטל של תאונות דרכים ונזקי רכב וגוף נגרמים עקב סטיה מנתיב – מסיבות שונות, החל מהיסח דעת הנובע משימוש בסלולר ועד שעמום ו/או עייפות בנהיגה. לצורך כך נוצרה מערכת זו. במקרה של סטיה בנתיב יקבל הנוהג התרעה חזותית והתרעת קול על כיוון הסטייה. ההתרעה לא תחדל עד שהרכב לא יחזור למרכז הנתיב.

  התרעה על שטחים מתים בצידי הרכב האחוריים
  כל נהג ותיק יודע שבשני צידי הרכב האחוריים קיימים 'שטחים מתים' – שטחי ראיה עם ראות לקויה או כלל ללא ראות כך שנוהג הרכב אינו יכול להבחין, להתייחס ו/או להגיב לרכבים הנמצאים בנקודות אלו. לא אחת, אירעו תאונות דרכים קשות כשהנהג ציין, אחר התאונה, לא ראיתי את הרכב המגיע מאחורי. למקרים אלו בדיוק הותקנו על המראות המותקנות לצידי הרכב פסי תאורה מוארכים. ברגע שהנוהג מסתכל על מראות אלו ובמקרה שאינו רואה רכב אך הנורה דולקת – זהו סימן עבורו שרכב נמצא ב'שטח מת' ועליו לקחת אותו בחשבון...

  שליטה אוטונומית על אורות גבוהים
  אחת הבעיות, בה נתקל כל נהג בנסיעה באזורים חשוכים, הם אורות גבוהים ומסנוורים של הרכב המגיע ממול. לא כל הנהגים מתחשבים בנהגים הבאים ממולם – התוצאות לא מאחרות להגיע. בדיוק למצבים כאלו הותקנה מערכת השליטה האוטונומית באורות גבוהים. מערכת זו, כשהיא מזהה רק הקיים ממול לרכב הנוסע היא מורידה את האורות הגבוהים ומחזירה אותם למצבם הקודם רק לאחר שהרכב ממול חלף.

  הגברת הבטיחות בנסיעה לאחור
  לא אחת, אצל הנהגים הצעירים והפחות מנוסים, בעת עמידה ברמזור או בחנייה במקום לשלב את הילוך הנסיעה (Drive) משלבים בשוגג להילוך הנסיעה לאחור (Reverse) ולוחצים על דוושת ההאצה. בדיוק עבור מקרים כאלו הותקנו ברכב חיישני חנייה עם בלימה אוטונומית אשר יבלמו את הרכב או יקטינו את עוצמת ההתנגשות.
  מצלמה אחורית המופעלת בשילוב ההילוך לאחור נותנת תמונה על הנמצא מאחורי הרכב יחד עם התווית נתיב מומלץ לנסיעה. גם במקרה של תנועה צולבת בעת הנסיעה לאחור המגיעה משטחים מתים יקבל הנהג התרעה מתאימה.

  סיכום
  ללא ספק הטכנולוגיה המתקדמת מתריעה ומפצה על חולשות אנושיות. עלות מחירן של מערכות אלו והחיישנים השונים יורד עם השנים וחבל שאלו מוצעות רק ברמות הגימור הגבוהות ולא לציבור הרחב יותר שעבורו, בין כה וכה, מחירי הרכב בישראל גבוהים משמעותית בהשוואה לאותם דגמים בחו"ל. המשמעות של הנגשת טכנולוגיות 'מפצות' כאלו משמעותה הצלת חיי אדם, פחות תביעות ועלויות לחברות הביטוח ופחות נטל כלכלי למשק הישראלי הנובע מפגיעות ותאונות דרכים.

  ה-XV (הקרוי בארה"ב ובקנדה Crosstrek) מדורג על ידי המכון האמריקני לבטיחות בדרכים (IIHS), בקטגוריה של Small Cars יחד עם עוד 47 רכבים בדרוג של Top Safety Pick לשנת 2018. הרכב לא נכנס לקטגוריית הבטיחות המוחמרת +Top Safety Pick שבה נכללו רק 15 רכבים- אלו הכוללת ציונים טובים לפנסים קדמיים ולהגנה מפני התנגשות צידית קדמית. 

  בדרוג הבטיחות האירופי (EURO NCAP) שנערך בנובמבר 2017 מדורג
  ה-XV- Eye Sight 2.0 בקטגוריית Small Family Car בדירוג הבטיחות המקסימלי של 5 כוכבים.

  וידיאו מהאירוע:

  https://youtu.be/yuMqOnmD6ok

  דרג את התוכן:

   תגובות (0)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   אין רשומות לתצוגה

   תגובות אחרונות

   אין רשומות לתצוגה

   ארכיון

   פרופיל

   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין