כותרות TheMarker >
  ';

  רוזמן יחיאל חיליק

  הבלוק עוסק בחומרים המאפשרים לכל אחד מאתנו לבנות שורה, טור, קיר, חומה, בית, לנקד, לפסק, לכרוך ולהציג את היצירה על רבדיה, גווניה, פלאיה ומנעמיה.
  http://www.facebook.com/roseman.hilik

  0

  "אופק-מגדלים" כמרחב סמיוטי אינטרטקסטואלי.

  0 תגובות   יום שלישי, 26/12/17, 12:40

   

   

  רוזמן יחיאל חיליק / 24.12.2017

   

  בשנים האחרונות התעצמה בתל אביב הַנְּהִיָּה אחר מגורים במגדלים גבוהים ובשל כך מתעצב האופק התל אביב לגובה מכל כיוון. לבאים ממזרח מסמנים המגדלים של רמת- גן את הכרך הַמִּתְגַּבֵּהַ כמו גם לבאים מצפון ומדרום. ראשית התקופה בתחילת שנות השבעים: הרבה לפני שכונות פארק צמרות ומגדלי אקירוב (מגדלי צמרת), נבנתה בתל אביב שכונת מגדלים ראשונה על מגרש ירוק לצד שדרות דוד המלך. מתחילת שנות השבעים ובמשך עשור נבנו באתר בהדרגה ארבעה מגדלים הנושאים שמות תנכי"ם הקשורים לדוד המלך: בית יהונתן (שדרות דוד המלך 47), בית אבשלום (פישמן מימון 5, רחוב חכמי לותר לשעבר), בית אבנר (אורי 4-6) ובית יואב (אורי 8-10 ). מתחת למתחם נחפר חניון תת קרקעי גדול. מעליו בריכת שחיה וגן ע"ש זאב מרקוביץ' (גן זאב). כיאה לכתובת נחשבת, הבנייה (החברה לנכסים ובניין) היא בסטנדרטים גבוהים ושומר ניצב במבואות הבתים. בחצר ובלובי של בית יהונתן הוצבו יצירות אומנות של יגאל תומרקין, אילנה גור ואחרים. גם כיום, יותר מארבעים שנה לאחר תחילת הבנייה, נחשב המתחם ליוקרתי והמחירים בהתאם.

   

  ננסה לבחון את התופעה כמיצג שכל אבריו קשורים זה בזה, ותואמים אוכלוסיות מסוימות, מקומות מסוימים, קוניוקטורות ואופנות משתנות. האופק התל אביבי צומח בקצבים כה מהירים עד כי היעדרות לפרק זמן ארוך תפתיע את המתבונן אשר יהא עד לשינויים המהירים. נתחיל בהבנת "קסם המגדל" וננוע לניתוח המיצג הכללי של האופק התל אביבי ונקנח במיצגים דומים בעולם.

   

  מבחינה לשונית: אותיות השורש המרכיבות את המגדל: ג.ד.ל. מבקשות לסמל גובה וגודל. מבחינת העיצורים הטבעיים הגימ"ל עצמה כבר מסמנת את העיצור הגבוה ביותר המצוי ברום המכתש העילי של הלסת העליונה. אין עיצור הגבוה ממנה. לא בכדי משמש המושג גג כמקום הגבוה ביותר של הבית. הגל מציין את המקום הגבוה ביותר של הים וגן עדן הוא המקום הגבוה ביותר אליו הגיע האדם. במקרא: הגובה הוא רק אחד המרכיבים של המגדל. אדם הניצב בתחתיתו של המגדל עומד משתאה נוכח התופעה הזו ואף מונע מהזיכרון המקראי אודות המגדל הראשון במקרא – מגדל בבל שאחריתו הרס מוחלט.

  תחושתיות: לעומת האדם הניצב בתחתית המגדל סביר להניח שמי שיתגורר בראש מגדל, ודאי אינו סובל מתחושות אקרופוביות הגורמות לבחילות, סחרחורות ודמיונות שוא. פרטיות: כל מגדל מגורים המכבד את דייריו מתכבד בעמדת קבלה בה משרת פקיד קבלה את דיירי המגדל. אין אפשרות לעשות שימוש במעלית ואפילו לא במדרגות כדי להגיע לדייר מדיירי המגדל. פקיד הקבלה אף מקבל הוראות מהדיירים כדי לבלום אורחים לא רצויים. תחזוקה: עלות גבוהה לתחזוקה . תשלום חודשי גבוה מאד יחסית לבניינים נמוכים. כמות המשתמשים במוצר המשותף גבוהה ומחייבת אחזקה שוטפת למניעת מטרדים.

  אוכלוסיה: המסנן העיקרי לבחירת אוכלוסיה של מגדל יהא המחיר הגבוה של דירה והתשלום החודשי המתחייב מתחזוקה שוטפת על כל רכיביה. לכן ניתן לאמר שאוכלוסיית המגדלים חייבת להיות מן העשירונים העליונים ו/או תושבי חוץ המסוגלים לעמוד בדרישות הכספיות באמצעות השכרת הנכסים כדירות נופש, כך שנוכל לראות בכל מגדל תיירים השוכרים את הדירות לפרקי זמן משתנים יחד עם דיירים קבועים מהעשירונים העליונים. יוקרה: בגלל המחירים הגבוהים של דירות המגדלים נדמה כי רק בעלי ממון ו"מצליחנים" מסוגלים להתגורר בהם. רבים משועי הארץ מתגוררים במגדלים אלו ואף יצא שמעם כמי שעוברים ממגדל יוקרתי למשנהו החדש יותר והיוקרתי אף יותר מקודמו .

  חניה: מגדל מגורים מספק לדייריו חניה תת קרקעית ולכל רכב שמור מקום חניה הנושא את מספר הדירה. יש הרוכשים יותר מחניה אחת אשר תשמש גם לשאר בני המשפחה ו/או לאורחיהם. רבות מן החניות הרשומות עומדות ריקות משום שתושבי החוץ או משקיעים אחרים לא נמצאים באופן קבוע בארץ.

  אטרקציות: ספא משוכלל, חניות כפולות, מעליות חכמות ומרתפי יין מעוצבים.

  שחיתות שלטונית : לשאלה "מדוע בונים כה גבוה?" קיימת תשובה מהירה הקושרת את מספר הקומות לרווח הקבלני ההולך וגדל ככל שהמגדל מוסיף קומות על אותה יחידת קרקע. ומדוע יאשר השלטון המקומי הגדלת אחוזי הבניה לקבלן מסוים ולקבלן אחר לא יאושרו אותם אחוזי בניה? ברבים מהמגדלים נוכל למצוא דירות של פקידי עירייה ושארי משפחתם עבריינות: בשנים האחרונות החלו רבים מעברייני הצמרת לרכוש דירות במגדלי המגורים. הפרטיות, השומר בכניסה, מערך המצלמות ואנשי ביטחון מקיפים את הדיירים בכל עת. בגלל מגמות חיסול בעולם העברייני, מוצאים רבים מהם מקלט במגדלים .

  ריבית: במצב בו הריבית הדביטורית והקרדיטורית מצויה ברמות כל כך נמוכות, מתפתח ביקוש גבוה לתחליפי ההשקעה הסולידית . השקעה בדירות יוקרה נעשתה מגמה מכרעת התורמת לעלייה תלולה במחירי הדירות. הכדאיות בנטילת הלוואות תרמה אף היא את חלקה בביקוש ההולך וגדל. ג'נטריפיקציה: תהליך התורם משמעותית להפיכת מקום מוזנח המאופיין באוכלוסיות חלשות, למקום מבוקש באמצעות הקמת פרוייקט נדלני מרשים. לפרוייקט מסוג כזה יש ביקוש "היסטרי" בו נמכרות כל הדירות לפני שהסתיימה הבניה. גיל: שכבת הגיל של אלו המתגוררים בגבהים מייצגת נאמנה את המבוגרים אשר מאסו בתחזוקת הבית הפרטי, הוילה, הקוטג', החוילה בפרבר היוקרה : העבדות לגג המתפורר, לגינה הגדולה ולתחזוקה השוטפת של בית המגורים. לשכבת הגיל הזו אין ילדים.

  שקט: דרך כלל שכונות מגורים מאופיינות בהטרוגניות גילית, בה פירמידת הגילים "נורמאלית" בסיס רחב לגילאים צעירים וקודקוד הולך וצר לגילאים המבוגרים. בגלל הבסיס הרחב ניתן לשער שמרבית הרעש בשכונה נובע מהמולת הילדים. לא כך במגדלי המגורים בהם ניכר השקט כמרכיב באטרקטיביות צורת המגורים הזו בה מספר הילדים כה מועט.

  מתחם: בארץ כמעט לא נבנים כיום מבנים בודדים. אנחנו חיים בעידן ה"מתחמים" - כמה מבנים סמוכים אחד לשני, בדרך כלל גבוהים, בדרך כלל סוגרים על חצר משותפת. אפילו חוק מיוחד למתחמי מגורים כבר נחקק, ומתוקפו הוקמה הוועדה הארצית לתכנון ולבנייה של מתחמים מועדפים לדיור. זו וועדה שהיתה אמורה לפתור את מצוקת הדיור. אז היתה. את המצוקה לא נראה שהיא פתרה, אבל את המושג "מתחמים" היא הפכה לרשמי. המתחמים מחלקים את תושבי הערים לשניים: אלה שנכנסים למתחם, ואלה שנשארים בחוץ - מחוץ למסיבת ה-V.I.P, מחוץ למתחם הסגור, המצולם, המשולט, המגודר, המאובטח, זה שממנו יורדים ישירות לאוטו ולמזגן, בלי להתחכך עם אלה שבחוץ; בלי לגעת בסביבה, זו שעושה עיר למה שהיא.

  קבוצת התיחסות: כאשר קרבים אל העיר, קו האופק נראה כקו- העושר. דירות במיליוני ועשרות מיליוני שקלים יוצרות בקרב המתבונן תחושת ניכור. המגדלים הם משהו אחר! זר! אמריקאי! לא שייך! ניו-יורקי! בלתי אפשרי! במידה מסוימת סביר שמידע נוסף יאדיר את תחושות הכישלון הכלכלי של המתבונן, את אי-עמידתו בסטנדרטים החברתיים, את המעצור למוביליות חברתית, סביר שאף ילקט סיבות אובייקטיביות לשונותו וסיבות סובייקטיביות לסלידתו מהחיים המנוכרים שבמגדל. דומה הדבר למטרוניתא המתהלכת בין שכיות חמדה ואין ביכולתה לרכוש שכיות אלו. אינטרטקסטואליות: כל איבר של מגדל המגורים "מתכתב" עם אבריו האחרים וגם אברי-סביבתו: עם מבנים שכנים, עם סביבה גיאוגרפית, עם סביבה ארכיטקטונית וסביבה חברתית/תרבותית. כמו שלא תיתכן תערוכה בה יוצגו גובלנים של הדודה מרים, מקרמה של סבתא שושנה, עבודות חימר של שאול השכן וציורים של רותקו, כך גם לא ניתן לבנות מגדל מגורים, או מתחם מגורים בסביבה שאינה תואמת את היעדים והציפיות של האוכלוסייה שתעשה שימוש במבנה זה.

   

  הערות:


  דרג את התוכן:

   תגובות (0)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   אין רשומות לתצוגה

   ארכיון

   פרופיל

   חיליק רוזמן
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין