כותרות TheMarker >
  ';

  אתיקה אזרחית

  הבלוג עוסק במאמרים ומחשבות שלי בנושאי אתיקה אזרחית ואיכות שלטון.

  0

  ממחאת "היוניקלו" למחאה של כולנו

  0 תגובות   יום ראשון, 31/12/17, 22:35

  ממחאת "היוניקלו" למחאה של כולנו

   

  זהבה חן- טוריאל

   

  ההפגנות האחרונות ברוטשילד ובכיכר הבימה, כונו בציניות על ידי חלק מחברי: "מחאת היוניקלו".

   

  " תראי!" צחק אחד המפגינים: " לכולם יש אותו מעיל... כאילו כולם קנו את אותו ליין...ריח של חו"ל."

   

  אחרת הוסיפה, " אי אפשר לקדם מחאה רק של בני חמישים פלוס, שאמנם עשו משהו בחייהם, אבל זה לא מספיק. תחשבי על זה...העתיד במדינה הזו הוא של הצעירים...ולצערי הם לא כאן..."

   

  ההפגנה אתמול בערב, הייתה כבר אחרת. מזג האוויר התקרר ומעילי היוניקלו הדקים הוחלפו במעילים חמים יותר, בסגנונות שונים. הכיכר התמלאה בתלמידי תיכון ובצעירים שהגיעו מקרוב ומרחוק, שהשתלבו בין בני החמישים פלוס, נשאו שלטים והשמיעו את זעקתם כנגד השחיתות השלטונית.  חלק גדול מהם הגיע אלינו, בקשו להתנדב, לעזור.

   

  התנועה לאיכות השלטון, היא תנועה בלתי מפלגתית לשינוי אזרחי, הנלחמת בשחיתות כבר מעל לשלושה עשורים. אין כאן פעולה של גימיק עונתי, אלא מאבק ארוך ונחוש לשמירת צביונה הדמוקרטי והאתי של מדינת ישראל, למען הדורות הבאים.

   

  למאבק בשחיתות אין צבע מפלגתי, אין צבע של ימין או שמאל. חבריה ומתנדביה של התנועה לאיכות השלטון משתייכים לכל חלקי הפסיפס האנושי של החברה הישראלית, כשמטרה אחת מאחדת את כולם: לדאוג לחוסנה המוסרי של מדינת ישראל.

   

  התנועה והמכון לאיכות השלטון, הצליחו בעשורים אלה, לא רק לעורר מחאות אזרחיות לקידום ערכי הדמוקרטיה והאתיקה השלטונית במדינת ישראל, אלא גם בפעילות משפטית וחינוכית אשר הטמיעו מושגים וערכים ששינו את השפה והתרבות השלטונית. מושגים כמו שקיפות בהסכמים קואליציוניים, איכות שלטון, שוויון בנטל, אתיקה שלטונית, פירוק הריכוזיות, הגנה על חושפי שחיתויות, חובת מכרזים ועוד.

   

  אני מביאה קטע מנאומו של ד"ר עו"ד אליעד שרגא, יו"ר התנועה לאיכות השלטון:

  "השבוע עבר בקריאה שניה ושלישית, החוק הפרסונאלי המושחת וההזוי, חוק ההמלצות, שבא להגן על נבחרי ציבור מושחתים, ובא חוק מושחת פרסונאלי להגן על משפחות פשע מאורגן, שהחקירות שלהם מלוות בפרקליט מלווה. חוק מושחת, שפוגע בשוויון בפני החוק, שפוגע בזכות הציבור לדעת מי מנבחריו מושחת, וחוק שפוגע בזכות שלנו לבחור לכנסת שליח ציבור לא מושחת.

  כנגד החוק הזה, הגישה התנועה לאיכות השלטון עתירה לבית המשפט העליון. העתירה הזאת, שהוגשה ראשונה, הוגשה בשמכם, בשבילכם ולמענכם. העתירה הזאת, כולי תקווה יחד עם עזרתכם הפעילה, תפיל את החוק המושחת הזה. כמו שניצחנו את הבג"צ, שנותן לנו להפגין ללא רישיון כאן היום....כך ביחד ננצח את הבג"צ הזה, נגד החוק המושחת הזה.

  ביחד נמחוק את הכתם הזה מספר החוקים של מדינת ישראל!! כדי שזה יקרה, אתם חייבים למלא את החלק שלכם בהסכם, אתם חייבים להיכנס לפייסבוק של התנועה, ולחתום על העצומה שהיא חלק מהבג"צ."


  האפקט של הנאום היה חזק, מאות מפגינים הגיעו לדוכני התנועה וחתמו על העצומה כנגד חוק ההמלצות, עשרים אלף חתמו כבר באמצעות האינטרנט.

   

  כוחה של חברה אזרחית בחברה דמוקרטית, היא ביכולת שלה להשמיע את קולה באופן דמוקרטי ללא מורא ופחד. הפגנות ועצומות הן חלק מהכלים הלגיטימיים של חופש הביטוי.

   

  כוחה של החברה האזרחית שלנו, היא בלקיחת אחריות על שמירת הנורמות היהודיות- הדמוקרטיות של החברה שלנו, על שמירת דמותה המוסרית של החברה הישראלית. אין זה מונופול של מחנה זה או אחר, אלה הערכים של כולנו, או לפחות של רובנו, כך אני מקווה ומאמינה.

  רק צודק הוא, לדרוש מנושאי המשרות הציבוריות והשלטוניות להתנהג על פי נורמות אלו. 

   

  שתהיה שנת 2018 הבאה עלינו לטובה, שנה שכולה איכות שלטון!

  דרג את התוכן:

   ארכיון

   פרופיל

   זהבהחן
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין