כותרות TheMarker >
  ';
  0

  ליבוביץ' והשמאל - חלק 1

  10 תגובות   יום שישי , 5/1/18, 11:07

  פרופ' ישעיהו ליבוביץ' ז"ל - ז"ל למרות התבטאויות מסוימות - הפך להיות אליל של השמאל בישראל או לפחות חלקו הגדול, ודאי שבימי חייו במתכונתו ה"מאוחרת" -זו היותר מוכרת לציבור (היה גם את ליבוביץ' "המוקדם" כמוסבר בהמשך), אך גם לאחר מותו. ההתרשמות שלי היא שבמחנה זה לא כולם מנסים להבין באמת את הגותו, אלא מוכנים להעריץ אותו "באופן עיוור" רק משום שבעניין מסויים (אומנם קרדינלי מאד בשיח הישראלי), או אפילו שניים אבל עדיין בכלל לא בכל נושא, השמאל מצא אדם דתי החושב כמוהם והיה שונה בכך מרובו המכריע של הציבור אליו השתייך. זאת בדומה למי שצמא מאד ומוכן במצבו זה לשתות "כל דבר" מבלי לברר את טיב המשקה.

   

  בתוך כך התבטאויות שונות של ליבוביץ', אשר אילו באו ממישהו ימני או מאדם דתי שאינו שמאלני * היו זוכות לקיטונות של גינוי (ואולי אף נסיונות לצעדים משפטיים) זכו לסלחנות מצד השמאל. בפרט ובאופן מעורר גיחוך ** מדובר היה גם בהתבטאויות כנגד אנשים (או מושאים אחרים כגון מפלגות ועוד), אשר לו התבטאו נגדם באותו האופן אנשי ימין הדבר היה מעורר את כעסו של השמאל. זאת אם בגלל מוסר כפול או שמא רצונו האמור של השמאל  למצוא "בכל מחיר" דמות נערצת של איש שמאל דתי. אבל לפני שאכנס לדוגמאות של התבטאויות כאלו - אשר יפורטו בפוסט הבא - כדאי להציג קצת רקע על האיש.

   

  ניתן באופן גס לחלק את חייו של פרופ' ליבוביץ' מבחינה אידיאולוגית וציבורית לליבוביץ' "המוקדם" וליבוביץ' ה"מאוחר". באופן מובהק הגירסה ה"מוקדמת" התקיימה עד תחילת שנות ה-1950 ואילו הגירסה ה"מאוחרת", הגירסה בה ליבוביץ' היה יותר מוכר לציבור ונכחה רבות בשיח הציבורי והרעיוני, התגבשה לכל המאוחר עד שנות ה-1960. בתוך כך אציין כי "ביום השביעי" למלחמת ששת הימים ליבוביץ' התלהב והתרגש מכיבוש העיר העתיקה - מידע שהייתה נטייה להעלים אותו.

   

  ליבוביץ' המוקדם האמין ברעיון של מדינת הלכה אשר בה תינתן לראשונה הזדמנות היסטורית לציבור הדתי לערוך שינויים הלכתיים (במסגרת ומתוך ההלכה האורתודוכסית) -שינויים אשר יתאימו, בין השאר, לחיים במדינה יהודית עצמאית לאחר שבעבר ההלכה חוקקה תחת שלטון זר. יישום רעיון זה, כך חשב, ייתן גם התיחסות ופתרונות לשאלות כגון מה קורה כש"כל הציבור" היהודי במדינה הוא שומר שבת וכיצד יוכלו לקיים אז שירותים שונים.

   

  מבחינה כלכלית, ליבוביץ' המוקדם היה סוציאליסט אשר היה מקורב לתנועת "ברית חלוצים דתיים" (תנועה אשר היוותה בסיס להקמת הקיבוץ הדתיוהיה פעיל בסיעת העובד הדתי שבהסתדרות ועמד בראשה בבחירות לכנסת הראשונה, אומנם מבלי שזכה להיבחר. יצויין כי באותן השנים הציונות הדתית, לצד נטיית רוב חבריה לתמוך בקיום מדינת הלכה, הייתה בעלת בריתה ההיסטורית של מפא"י הסוציאליסטית. בקיצור, נראה  כי ליבוביץ' "המוקדם" היה "סטייטיסט שכזה" והאמין במדינה הריכוזית והחזקה הדואגת לענייני הכלכלה (אומנם קומוניסט מעולם לא היה) ואילו במישור הדתי האמין במדינה שתהיה קשורה לדת ומן הסתם, גם תדאג לסיפוק עניני הדת. דעותיו אז  היו בניגוד לדמות "הדתי האינדיבידואליסט" (כמו גם דמות הליברל) שבלטה בהמשך ב"גרסתו המאוחרת" ותאמו, כאמור, את המקובל בציונות הדתית באותן השנים.

   

  התהליך בו עבר "מטאמורפוזה רעיונית" צויין ע"י פעילויות כגון ב"שורת המתנדבים" אשר נלחם נגד שחיתויות של מפא"י (כן, של מפא"י, לא של הליכוד חיוך) , גינוי הטבח בקיביה והתפכחות מהתקווה שישראל תוכל להיות מדינת הלכה או (כך סביר שהיה אז) שהציבור היהודי יהפוך לפחות ברובו לשומר מצוות. הטבח בקיביה היה גורם חשוב גם כן, אם לא הראשון, בשינויי דעות בקשר ליחסי דת-מדינה .אפשר כי גם פעילותו ב"שורת המתנדבים" גרמה לו ולו בעקיפין להתחיל לחשוב על שחיתויות העלולות להתעורר מחוסר הפרדה בין דת למדינה. "האבן האחרונה" בבניית דמותו של "ליבוביץ' המאוחר" והמוכר יותר לציבור "הונחה" כאשר תוך זמן קצר מאז שגם הוא התלהב והתרגש מכיבוש העיר העתיקה, החל להטיף ליציאה מיש"ע כמו גם נגד תופעות פולחניות שונות שהתפתחו סביב הכותל המערבי.

   

  בניגוד למה שאולי משתמע ממאמרו של מרדכי שלו אליו אתיחס באופן נרחב בפוסט הבא, אני סבור כי גם כאשר ליבוביץ עמד בראש סיעת העובד הדתי בבחירות לכנסת הראשונה עשה זאת מתוך כנות ותחושת שליחות אידיאליסטית. בכלל יושר, הגינות וכנות איפיינו את האיש לאורך כל חייו כמו גם היותו מדען סקרן ומבריק וכמובן היותו חריף לשון ואנליטיקן. אגב, המוטיב ההגותי של התנגדות חריפה לתורת הקבלה ולמיסטיקה - אשר בלט בהגותו - התקיים אצלו גם ב"גירסתו המוקדמת". על פי הויקיפדיה, עוד בשנת 1941 התבטא בחריפות כנגד תורת הקבלה. המשך בפוסט הבא.

   

  * אומנם היום רוב הציבור החרדי מזוהה עם הימין, אך עד העבר הקרוב ציבור זה היה ברובו ניטרלי בנושאי ימין-שמאל, בפרט במובן העיקרי של מונחים אלו בישראל.

  ** בתקווה שהמושג "מעורר גיחוך" לא יחשב בעיני השמאל לחמור יותר, לדוגמא, מ"חלאת המין האנושי" או "זבל" חיוך

  דרג את התוכן:

   תגובות (10)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS
     18/2/18 21:43:

   צטט: goodyear2016 2018-02-18 11:41:50

   פרופ' ליבוביץ' אהובם של השמאלנים . מהמתחזים שבהם יוצאי מזרח .

   רובם מתעלמים בכלל מדברים שאמר נגד אנשים או גופים מהשמאל או דברים שאמורים להכעיס איש שמאל מצוי. מוסר כפול שכזה.

     18/2/18 11:41:
   פרופ' ליבוביץ' אהובם של השמאלנים . מהמתחזים שבהם יוצאי מזרח .
     23/1/18 20:38:

   צטט: אהובהקליין 2018-01-23 00:25:50

    אמיר היקר.


    תודה על ההסברים היפים  על  פרופסור ישעיהו ליבובויץ.

    הוא אכן היה  איש חכם ומיוחד עם כל הדעות שלו.

    המשך שבוע נפלא.

    בברכה

    אהובה.

   תודה רבה

     23/1/18 20:38:

   צטט: שטוטית 2018-01-23 00:17:58

   היה אדם חכם ומעניין והשתלח במי שבא לו ואמר כל מה שבא לו. מצער אותי שלא יצא לי לפגוש אותו.
   *****
     23/1/18 00:25:

    אמיר היקר.


    תודה על ההסברים היפים  על  פרופסור ישעיהו ליבובויץ.

    הוא אכן היה  איש חכם ומיוחד עם כל הדעות שלו.

    המשך שבוע נפלא.

    בברכה

    אהובה.

     23/1/18 00:17:
   היה אדם חכם ומעניין והשתלח במי שבא לו ואמר כל מה שבא לו. מצער אותי שלא יצא לי לפגוש אותו.
     6/1/18 15:17:

   צטט: מכבית- coach לכתיבה 2018-01-06 12:31:29

   תודה שהבאת את הדברים. (לא פעם נדמה לי, שלו ליבוביץ' היה קם מקברו היה משתלח בלא מעט אנשים...). זכיתי -...שצרח גם עלי, ראיינתי אותו לצורך הרצאה בעת שירותי הצבאי

   מאמין לך שהוא צרח עלייך. לא שזה ישנה משהו לשמאל שהפך אותו להיות "הישו שלהם".

     6/1/18 15:16:

   צטט: ד. צמרת 2018-01-06 11:33:28

   לייבוביץ מבחינתי הוא עויבר בוטל (עובר בטל) או פייק ניוז, ממתין לפרק הבא.

   ליבוביץ' מת אבל הפולחן השמאלני סביבו נשאר. הפרק הבא עוד יגיע.

   תודה שהבאת את הדברים. (לא פעם נדמה לי, שלו ליבוביץ' היה קם מקברו היה משתלח בלא מעט אנשים...). זכיתי -...שצרח גם עלי, ראיינתי אותו לצורך הרצאה בעת שירותי הצבאי
     6/1/18 11:33:
   לייבוביץ מבחינתי הוא עויבר בוטל (עובר בטל) או פייק ניוז, ממתין לפרק הבא.

   ארכיון

   פרופיל

   אמיר ניצן
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין