כותרות TheMarker >
  ';

  אלי אלון עיתונות ישראלית

  באתר זה מוצגים מקצת מאמרים וכתבות פרי עטו של העיתונאי אלי אלון שפורסמו בעיתונות הישראלית

  אלי אלון החל כתיבתו העיתונאית בגיל 15 כשכתב במדור"חדשות לנוער" בעיתון "מעריב לנוער" לאחר שירותו הצבאי היה כתב עיתון "הארץ" פירסם מאות רבות של ידיעות ,כתבות ,ומאמרים בעיתונות הישראלית
  בשנים האחרונות כותב במספר אתרי אינטרנט חדשותיים.

  ארכיון

  סיפור חייו של "ברקו"

  0 תגובות   יום ראשון, 14/1/18, 11:29
  ''
   דיוקן של ברקו כפי  שצייר השחקן  חיים טופול [באדיבות חיים טופול ]

           סיפור חייו של "ברקו"

   

  אליהו ברקאי  "ברקו", חבר להקת הנח"ל וממייסדי להקת בצל ירוק.היה שחקן, זמר וחקיין, מוכשר וניבאו  לו עתיד גדול.  ביוני 1960,שבועות ספורים לפני שעמד להינשא לבחירת ליבו, נהרג בתאונת דרכים ברמת גן. בן 24 היה במותו. 


  מאת:אלי אלון   Newsletter / יום ראשון 14 ינואר 2018  10:58

   

  במוצאי שבת 18 ביוני 1960, רכב השחקן והזמר אליהו ברקאי (ברקו)חבר להקת בצל ירוק על קטנועו יחד עם חברה שישבה מאחור. בהגיעם לרחוב עוזיאל בקרבת בית מס' 76, סמוך לבית קולנוע גל אור, ניסה "ברקו" לעקוף מונית שהייתה נהוגה על-ידי ש. מזרחי בן 33 מרמת גן, תוך כדי העקיפה סטתה לפתע המונית ממסלולה או בלמה פתע והעיפה את הקטנוע מתחת לגלגלי אוטובוס דן קו 34, נהוג בידי רוזן רופובלין, בן 35 מתל-גנים. השחקן נפגע קשה בראשו והועבר במצב אנוש לבית החולים בלינסון. זמן קצר לאחר הגיעו לבית החולים, קבעו הרופאים את מותו. החברה שישבה מאחור על הקטנוע נפצעה קל. 

  אבל כבד ירד על חבריו ומכריו של "ברקו" עם היודע דבר מותו. ברקו שהיה חביב על חבריו ועל הציבור שהכירו מהופעותיו בלהקת הנח"ל ומלהקת "בצל ירוק", נחשב לשחקן קומי וחקיין מוכשר וניבאו לו עתיד גדול בתחום הזמר והבידור בארץ. ברקו נהרג, שבועות ספורים לפני שעמד להינשא לבחירת ליבו גאולה לוי. 

  למחרת התאונה הקטלנית ביום ראשון 19 ביוני 1960 יצאה הלוויתו של אליהו ברקאי -"ברקו" מבית הוריו שבגבעתיים ברחוב הפלמ"ח 44 בגבעתיים. אמנים, ידידים, בני משפחה ליוו את ארונו בדרכו האחרונה. הוא נקבר בבית העלמין בקריית שאול.
  ''

  בצל ירוק - חיים טופול, אברמלה, אורי זוהר ,ברקו [צילום: אלבום יוסלה אורג מאוספי "ביתמונה"]

   

  "ברקו" - תולדות חייו

   

  אליהו ברקאי ("ברקו") נולד בשנת 1936 בתל אביב להוריו חנה ויהודה ברקוביץ. אליהו היה בכור הילדים במשפחה, אחריו נולדו הבן-משה והבת שרה. כעבור שנים ספורות עבר ברקו עם משפחתו להתגורר במושב נהלל שבעמק יזרעאל. הוא למד בבית ספר היסודי במושב. בהיותו בן 9 לערך, עברה המשפחה להתגורר בגבעתיים. אחותו של ברקו, שרה יריב, מספרת לי כי ביתם היה ברחוב הפלמ"ח 44, במרכז העיר גבעתיים סמוך לרחוב הל"ה. אב המשפחה יהודה ברקאי, עבד באגף הבינוי של משרד הביטחון, ברקו למד בבית הספר  כצנלסון בגבעתיים. ב-1954 התגייס לצה"ל לנח"ל והיה יחד עם חבריו לגרעין נח"ל בהכשרה בקיבוץ תל יוסף שבעמק חרוד. אחד מחברי הגרעין שהיה יחד עם ברקו בהכשרה בתל יוסף מספר, שכשהם היו יחד בהכשרה, הוא היה מחקה את חברי הקיבוץ באופן מדויק! לאחר טירונות נח"ל בת מספר חודשים נבחן והתקבל ברקו ללהקת הנח"ל שהייתה כידוע אז הלהקה הבולטת בארץ. 

  חיים טופול מהבולטים שבלהקת הנח"ל שהיה תקופת מה מפקדו של ברקו בלהקת הנח"ל אומר: ברקו היה מוכשר בצורה בלתי רגילה ובעל יחוד. הוא היה גבוה, אלגנטי,בעל מראה לטיני משהו, שער שחור, עיניים שחורות ועמוקות בנוסף ליכולת החיקוי המופלאה שלו, היה גם שחקן מעולה ובעל חוש הומור מיוחד במינו. כולנו היינו אנשים מצחיקים, אבל ברקו היה ממציא אינטונציות שאיש מאתנו לא העלה על הדעת". ברקו שירת בלהקת הנח"ל בן השנים 1955 - 1957 והשתתף בתוכניות הלהקה: תוכנית 8 – "בין מגל וחרב" (1955), תוכנית 9 – "מה בוער" (1956). ותוכנית 10 – "עד מאה ועשרים"(1957). חברי להקה נוספים שהשתתפו יחד עם ברקו בתוכניות אלה היו: חיים טופול, אריק איינשטיין (בתוכנית 10) אברמל'ה הפנר, אורי זוהר, גליה טופול נחמה הנדל, גבי עמרני, נירה עדי (צביק), עידוא בן-גוריון, עליזה קאשי, איתמר כהן, האקורדיוניסטים, יוסל'ה אורג ועמי גלעד ועוד רבים וטובים. חלק מהאמנים ברשימה זו, לא השתתפו בכל שלוש התוכניות אלא בחלקן.
  ''

  מערכון"המשרד" של להקת הנח"ל מימין לשמאל: אברמלה הפנר,חיים טופול ,אורי זוהר ,

  ברקו,  צילום מאלבום יוסלה אורג מאוספי "ביתמונה "

   

  ממייסדי "בצל ירוק"

   

  לאחר שיחררו מצה"ל בשנת 1957 נמנה "ברקו" עם מייסדי להקת תיאטרון ובידור "בצל ירוק" יחד עם דמויות ידועות- שם, רובם מיוצאי להקת הנח"ל ובהם: חיים טופולאורי זוהר, נחמה הנדל, גליה טופול, האקורדיוניסט יוסף אורג (יוסל'ה) ועוד. הלהקה הייתה מהבולטות ביותר בארץ בסוף שנות ה-50 . טובי הכותבים כתבו עבורה שירים ומערכונים ובהם: חיים חפר,אפרים קישוןנעמי שמרדן אלמגורסשה ארגוב, משה וילנסקי, עמוס אטינגר, אפרים קישון. ועוד . הלהקה החלה דרכה בקיבוץ משמר דוד כ"קואופרטיב להצגות תיאטרון" חיים טופול מספר לי כי הופעה הבכורה נערכה בקיבוץ חולדה. היא העלתה 5 תוכניות וכבר בתוכניתה הראשונה "כביסת הרש" בשלהי שנת 1957 זכתה להצלחה רבה. בשנת 1959 הוציאה הלהקה אלבום משיריה. בנוסף ליכולת השירה והמשחק של "ברקו" הוא נודע בחיקויו של ראש הממשלה דאז – דוד בן-גוריון. הקשבתי לחיקוי של "ברקו" את בן-גוריון, בהחלט חיקוי נהדר. בשיר ונצואלה שמבצעת "בצל ירוק" שומעים את אחד מחברי הלהקה שואל בפאניקה "מתים מזה"? נא להכיר זהו קולו של ברקו חבר להקה אחר משיב לו "בדרך כלל" אם אני לא טועה זה קולו של חיים טופול. 

  להקת בצל ירוק פעלה במשך קרוב לשלוש שנים מ-1957 עד1961. בשנת 1961פורקה ופסקה מלהופיע. חיים טופול מבכירי להקת "בצל ירוק" מספר כי אחד הגורמים להפסקת פעילותה של להקת "בצל ירוק", היה מותו הכואב של חבר הלהקה אליהו ברקאי ("ברקו") ב-1960.אומר טופול: "אחרי כל השנים האלה ביחד הוא היה כל כך אחד מאתנו שכאשר הלך היה ברור כי אנו לא עוד כפי שהיינו. הפסקנו את ההופעות למשך שבוע, וישבנו "שבעה" עם המשפחה. אחר כך חשבנו שאולי ההצגה חייבת להימשך ושאנו חייבים לחזור לקהל שלנו, משכנו את ההגה שבוע, שבועיים, שלושה, אבל האוויר יצא מאתנו, הפסקנו את ההופעות ו"בצל ירוק" קמל ומת".
  ''

              ברקו בגיל 14[צילום באדיבות המשפחה]

   

  אחותו של "ברקו": האסון הרס את המשפחה

   

  אחותו של ברקו שרה יריב, פסנתרנית ומורה לפסנתר שהתגוררה שנים בירושלים וכיום מתגוררת בישוב ענתות, מספרת לי כי לאחר שברקו נהרג ."נהרסה המשפחה, ממש כך". הבית היה עטוף יגון וקדרות ההורים ישבו בבית שעות מבלי לדבר ומידי פעם מיררו בבכי. מספרת שרה: "האווירה בבית הייתה קשה לא יכולתי להישאר עוד ועזבתי את הבית. בבית נותר להתגורר יחד עם ההורים אחי משה וודאי לא היה לו קל התחושה שלי היא קשה, הרגשתי שבגדתי באחי הצעיר משה שנטשתי אותו". אבי, יהודה, מספרת שרה, לקח קשה את מותו של בנו האהוב אליהו וב-1965 הוא מת בגיל צעיר יחסית 54 אפשר לומר מצער". הוא נקבר בבית העלמין חולון. ב-1970 פקד השכול שוב את משפחת ברקאי (ברקוביץ) כאשר האח הצעיר משה ברקאי מת לאחר מחלה קשה. האם חנה הייתה בשנותיה האחרונות חולה ועברה להתגורר עם בתה שרה בירושלים. היא נפטרה בגיל 80 לערך ונקברה בירושלים. 
  ''

  הוריו של  אליהו ברקאי -ברקו ,יהודה וחנה ברקאי שנת 1934 [מהאלבום המשפחתי]
  זכרונות מ"ברקו" 

  קריין הרדיו הוותיק, דן עופרי מספר על ברקו: "הוא היה הכוכב הגדול של הלהקה, מוכשר בשירה בחיקויים וביצירת דמויות, מעין גרסה מוקדמת של פולי מהגשש. אובדן גדול לתרבות הישראלית".
  המלחין ואקורדיוניסט להקת הנח"ל עמי גלעד , ששירת עם ברקו בלהקת הנח"ל וכיום שוהה בארצות הברית, אומר לי: ברקו היה שחקן קומי מעולה מהטובים שראיתי בחיי. הוא השתתף במערכונים רבים של להקת הנחל ובנוסף ליכולתו כשחקן קומי היה לו קול טנורי בולט.

  ''

  בצל ירוק - חיים טופול, אברמלה, אורי זוהר ,ברקו

   

  סיפור חייו של "ברקו"אליהו ברקאי שכונה בפי כל "ברקו", היה שחקן, זמר וחקיין, חבר להקת הנח"ל וממייסדי להקת בצל ירוק. ביוני 1960,שבועות ספורים לפני שעמד להינשא לבחירת ליבו, נהרג בתאונת דרכים ברמת גן. בן 24 היה במותו. "ברקו" נחשב לשחקן קומי וחקיין מוכשר וניבאו לו עתיד גדולאלי אלון   |   לסיפור המלא

  דרג את התוכן:

   תגובות (0)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   אין רשומות לתצוגה

   חדשות ומבזקים

   תגובות אחרונות