כותרות TheMarker >
  ';

  אלי אלון עיתונות ישראלית

  באתר זה מוצגים מקצת מאמרים וכתבות פרי עטו של העיתונאי אלי אלון שפורסמו בעיתונות הישראלית

  אלי אלון החל כתיבתו העיתונאית בגיל 15 כשכתב במדור"חדשות לנוער" בעיתון "מעריב לנוער" לאחר שירותו הצבאי היה כתב עיתון "הארץ" פירסם מאות רבות של ידיעות ,כתבות ,ומאמרים בעיתונות הישראלית
  בשנים האחרונות כותב במספר אתרי אינטרנט חדשותיים.

  ארכיון

  מאיר אילן -האלוף האלמוני

  0 תגובות   יום חמישי, 18/1/18, 12:12
  ''
  אלוף מאיר אילן [צילום: לע"מ]

               מאיר אילן - האלוף האלמוני

  האלוף מאיר אילן היה בשנות ה-50, חבר המטה הכללי של צה"ל, לצד אלופים יידועי שם ובהם, מאיר עמית, צבי צור, דן טולקובסקי, יהושפט הרכבי ועוד. לאחר פרישתו מצה"ל עד למותו ב-1971 בתאונת דרכים (יש אומרים, מסתורית משהו), ניהל מפעלים בולטים במשק הישראלי - למרות כל אלה, נותר אלמוני כמעט לחלוטין ורק מעטים מכירים את שמו ופעלו.

  מאת  אלי אלון  Newsיום חמישי 18 ינואר 2018  11:42


  האלוף מאיר אילן היה ממייסדי חיל התותחנים של צה"ל וקצין חיל התותחנים ראשי בשנותיה הראשונות של מדינת ישראל. במחצית השנייה של שנות ה-50 היה ראש אגף חיל האפסנאות (נקרא כיום אט"ל) ובמסגרת תפקיד זה היה אחראי על המערך הלוגיסטי של צה"ל. לאחר פרישתו מצה"ל במרס 1960 עד מותו ב-1971 כיהן בשורה של תפקידי ניהול בכירים במשק הישראלי - ממונה על היצוא החקלאי במשרד החקלאות, מנהל מפעלי קריית הפלדה, מנכ"ל חברת כימיקלים ופוספטים, מנכ"ל חברת מפעלי ים המלח ועוד.

  מאיר אילן - פרקי חייו

   

  מאיר אילן (טננבאום) נולד ב-1918 בפולין. בשנת 1934 עלה לארץ ישראל. כעבור כשנתיים, בשנת 1936 הצטרף לארגון "ההגנה". ב-1940 התגייס לצבא הבריטי שם שירת כקצין תותחנים עד 1946. במלחמת השחרור היה קצין המבצעים והמדריך הראשי הראשון של חיל התותחנים בצה"ל. ב-1949 מונה אילן לסגן קצין תותחנים ראשי. בשנים 1949-1952 כיהן בתפקיד קצין תותחנים ראשי. 

  בתקופת כהונתו כקצין תותחנים ראשי, כך על-פי הנכתב באתר עמותת התותחנים, ביצע חיל התותחנים אימוני גדוד ראשונים, ואף החלה להיכתב תורה תותחנית שהוטמעה בתוך מערך חיל התותחנים. קצינים ישראלים החלו להשתלם בצרפת ובבריטניה, תוך כוונה להטמיע את הידע שרכשו, בחיל התותחנים. כן, כוילו התותחים, שהובאו ארצה, ונעשו ניסיונות ראשונים בשיפור האיכון והטווח הארטילרי. 

  ב-1953, היה אילן ראש מחלקת המבצעים במטה הכללי. ב-1955 היה ראש אגף אפסנאות בצה"ל (אג"א, היום אט"ל) ובספטמבר 1956 הועלה לדרגת אלוף. בתפקידו כראש אג"א בשנים אלה, היה אילן למעשה, המפקד הראשי של המערך הלוגיסטי של צה"ל, כולל בתקופת מלחמת סיני ב-1956. 
  האלוף מאיר אילן כיהן כראש אגף אפסנאות עד פרישתו מצה"ל במרס 1960
  ''
  יוני 1953 צילום משותף  של קציני המטכ"ל עם ראש הממשלה ושר הביטחון דוד בן גוריון. בצילום, יושבים משמאל לימין- מאיר עמית, משה דיין, דוד בן גוריון, שמעון פרס, מרדכי מקלף ודן טולקובסקי. עומדים מאחור - מימין, נחמיה ארגוב, (לא מזוהה), עם מדים לבנים שמואל טנקוס, אלוף משנה יצחק רבין, (לא מזוהה), אלוף משנה יהושפט הרכבי, אלוף משנה חיים בר לב ואלוף משנה מאיר אילן. [צילום:לע"מ]

  זמן קצר לאחר פרישתו מצה"ל מונה מאיר  אילן לתפקיד הממונה על היצוא החקלאי במשרד החקלאות ושימש במקביל גם כחבר הנהלת החברה ליצוא חקלאי. בתפקיד שר החקלאות כיהן אז משה דיין. דיין ומאיר אילן הכירו עוד בתקופת שירותם המשותף כחברי המטה הכללי. 

  תקופת עבודתו של אילן במשרד החקלאות הייתה קצרה, ובנובמבר 1960 סיים תפקידו כממונה על היצוא החקלאי. במסגרת המאמצים להבראת קריית הפלדה מונה אילן ב-1961 למנהל מפעלי קריית הפלדה. ב-1965 החליט שר הפיתוח דאז, ח. צדוק למנות את מאיר אילן למנהל הכללי של חברת כימיקלים ופוספטים במקומו של א. גולדברג שהתמנה לתפקיד נשיא הטכניון. בנוסף לתפקידו כמנכ"ל  "כימיקלים ופוספטים" מונה אילן ב-1969 גם למנהל החטיבה האנאורגנית במסגרתה נכללו מפעל כימיקלים ופוספטים חיפה וכן  מפעלי הפוספטים באורון וכן את מפעלי ים המלח.במסגרת זו החל אילן ב-18 ביוני לשמש מנכ"ל חברת מפעלי ים המלח.
  בדצמבר 1970 פרש מאיר אילן מתפקידו כמנהל החטיבה האנאורגנית  החלטת הפרישה  באה ככל הנראה בשל אי-שביעות רצונו של מאיר אילן מהחלטת שר הפיתוח דאז חיים גבתי לתת יתר עצמאות לכל המפעלים המאוגדים בחטיבה ולמנות לכל מפעל מנהל. 

  מותו בתאונת דרכים

   

  ביום רביעי 24 בפברואר 1971 בשעת לילה החנה מאיר אילן  שהיה אז בתפקיד מנכ"ל מפעלי "כימיקליים ופוספטים" את רכבו ליד מסעדת "וימפי", בתחנת הדלק סונול במסעף חבצלת השרון. לאחר שאכל במסעדה שב למכוניתו. עובדת המסעדה סיפרה בעדותה במשטרה כי יצאה יחד עימו מהמסעדה ושניהם חצו את הכביש "משמאל לימין" היא ניגשה לתחנת האוטובוס הסמוכה על-מנת לנסוע למקום מגוריה באור עקיבא ואילו מאיר אילן ניגש למכוניתו שחנתה מטרים ספורים מהתחנה. על-פי עדותה של עובדת המסעדה היא הבחינה בעומדה בתחנה כי מאיר אילן מנסה בחשכה לפתוח את דלת המכונית כשלפתע הגיחה מדרום מכונית שפגעה בו וגרמה למותו. נהג המכונית הפוגעת נפצע והועבר לבית החולים בחדרה ולאחר שהתאושש נחקר על-ידי המשטרה וסיפר כי לא ראה שום דבר לפניו בעוברו ליד מסעף חבצלת השרון אלא רק הרגיש לפתע חבטה ברכבו. בשל החשיכה ששררה התקשו החוקרים לברר עד תום את נסיבות התאונה. 

  מאיר אילן התגורר  בחיפה. בן 53 היה במותו הוא הובא לקבורה בחלקה הצבאית בבית העלמין קריית שאול.
  התמונה של ‏אליעד אלון‏.

  כיכר מאיר אילן באוניברסיטת ת"א [צילום:אלי אלון]

   

  כיכר על שמו באוניברסיטת ת"א

   

  לזכרו והנצחתו של האלוף מאיר אילן הוקמה על-ידי רעייתו מרים אילן "כיכר מאיר אילן" הנמצאת באוניברסיטת תל אביב צמוד לבניין לימודי כלכלה. בכיכר שולחנות וספסלי ישיבה לרווחת הסטודנטים. בכיכר מוצב שלט: "כיכר מאיר אילן" אך לא מצוין ולו בכמה מילים מי היה האיש. מאחר שמדובר באלוף אלמוני ראוי היה לכתוב על השלט כמה מילים אודותיו.
  כתבות נוספות של כותב זה :

  ''

  אלוף מאיר אילן

   

  מאיר אילן - האלוף האלמוני האלוף מאיר אילן היה בשנות ה-50 חבר המטה הכללי של צה"ל, לצד אלופים יידועי שם ובהם, מאיר עמית, צבי צור, דן טולקובסקי, יהושפט הרכבי ועוד, ולאחר פרישתו מצה"ל עד למותו ב-1971 בתאונת דרכים (יש אומרים, מסתורית משהו), ניהל מפעלים בולטים במשק הישראלי - למרות כל אלה, נותר אלמוני כמעט לחלוטין ורק מעטים מכירים את שמו ופעלואלי אלון   |   לסיפור המלא

  דרג את התוכן:

   תגובות (0)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   אין רשומות לתצוגה

   חדשות ומבזקים

   תגובות אחרונות