כותרות TheMarker >
  cafe is going down
  ';

  אקטואליה והחברה

  פליטים – מסתננים וגרים

  0 תגובות   יום רביעי, 24/1/18, 22:10

  כי גרים הייתם בארץ מצרים

  כמה סמלי – שרוב המסתננים לישראל באו דרך מצרים, כדי לחפש עבודה וחיים טובים יותר.

  המסתננים לפי הגדרת דיני ישראל הציפו את דרום תל-אביב, אילת וכמה מרכזים נוספים.

  36 סופרים ואומנים + 470 אנשי סגל אקדמי של אוניברסיטאות בארץ פנו במכתב לנשיא ולנתניהו לשנות החלטת הממשלה בדבר הגירוש מרצון או הכפוי.

  רוב הפליטים – אינם פליטים אלא מסתנני עבודה.

  פליט – על פי הקריטריונים של הנציבות לפליטים של האו"ם, הוא אדם שברח מארצו מטעמים פוליטיים, נרדף פוליטי בשל דעותיו, וחייו באותה מדינה בסכנת חיים או שכבר נדון למוות או מאסר.

  חיים קשים – חוסר עבודה, אי יציבות שלטונית, מלחמת אזרחים – אינם קריטריונים של פליטות.

  הטיעון של האקדמאים הפונים לנשיא ולראש הממשלה, תוך הזכרת העובדה שהיהודים צריכים לזכור תקופות מהעבר בו היו פליטים לא רצויים וגורשו או לא הורשו להכנס, אינם תופסים בסיטואציה הנוכחית.

  זה אמנם לא נעים, עצוב וחבל שאין לנו פתרון יצירתי אבל מדינת ישראל לא יכולה ולא מסוגלת לקלוט מסתננים לא חייבת וגם לא צריכה לעשות זאת.

  חוסר בפועלים במלונות – והבאת עובדים פיליפינים אינה נימוק רציני, שהרי עובדים שמגיעים ברשיון הם תחת פיקוח, תחת שליטה, לתקופה מוגבלת וניתן לשלוט בכמויות וביציאות שלהם על פי הצורך.

  כי גרים הייתם בארץ מצרים – זה לא המצב העובדתי

  36 אומנים וסופרים + 470 מסגל האקדמי באוניברסיטאות פנו במכתב לנשיא ולראש הממשלה לשנות ההחלטה של הממשלה בדבר גירוש פליטים מישראל. קריאה יפה מנוסחת היטב מנסה לנגן על נימי הנפש הרחומה היהודית תוך נימוק לא משכנע שגוי ומטעה של עקרון הפליטים. הבעיה האמיתית מצויה בגילוי ש-99 אחוזים מרשימת המגורשים אינם פליטים כלל ,לפי הקריטריונים של משרד הפליטים של האו"ם אלא מסתננים על פי חוקי ישראל-ומדויק יותר מסתנני עבודה שמחפשים חיים טובים יותר. אז אמנם מבחינת מבט הומניטרית גירוש אנשים למדינות שבהן החיים קשים ולא יציבים היא בעיה אבל ישראל הקטנה על בעיותיה הכלכליות חברתיות בטחוניות לא יכולה להרשות לעצמה להיות בנושא זה אור לגויים. חותמי המכתב חיים במגדל שן אקדמי לא בדרום תל-אביב או בשכונות אחרות של ערים מוצפים במסתנני עבודה. הנימוק של "גרים הייתם בארץ מצרים" והעם היהודי צריך להבין, צריך להתייחס אחרת לפליטים בשל עברו לא יכול לעבוד במקרה הספציפי. נכון שבעבר אנחנו התרענו ולחמנו במדינות שלא רצו לקלוט פליטים יהודיים במלחמת העולם השנייה וגם לאחריה שחלמו לעלות לישראל וממשלת הוד מלכותה לא התרגשה במיוחד אבל העובדות במקרה שלנו הספציפי שונים בתכלית והצמדת המשל למצב והחלטת הממשלה על הגירוש הוא שונה ולא במקום. גם הנימוק שחסר עובדים במלונות שחלקם עובדים שם ובמקומם רוצים להביא עובדים פיליפיניים לא מתאים לסיטואציה שנוצרה שהרי הבאת עובדים ברשיון עבודה הוא מבוקר מפוקח מוגבל בזמן וניתן לשלוט בו, להגדילו או להקטינו לפי הצורך. ישראל אינה מדינה קולטת פליטים אמיתיים בשל הנימוקים שפורטו לעיל אלא יכולה לקבל כמות קטנה אם נציבות האו"ם לפליטים תקבע קריטריונים יחסיים לכל המדינות בעולם לפי גודל ואוכלוסיה דבר שלא עשתה עדיין בפועל ולכן בעיית הפליטים היא בעיה כלל אירופית על כל ההשלכות שאנו רואים בים וביבשה. להזכיר כשהיה הגל הגדול לאירופה מסוריה מדינות כמו הונגריה רומניה ומדינות נוספות אליהן נהרו הפליטים סרבו לקבלם והשתמשו בכוח, במשטרה וצבא למנוע את כניסתם. ואלה שהסכימו בכמויות גדולות התחרטו במהרה על הניסיון שלא עלה יפה. לסיכום: ישראל במצבה הנוכחי לא יכולה להיות מדינה קולטת פליטים מה עוד שבפועל מדובר במסתנני עבודה. זה לא נעים זה לפעמים עצוב אבל בשקלול הכללי טובת המדינה וטובת אזרחי ישראל גוברת.

  יתירה מכך – המדינות אליהן נשלחים המסתננים - חלקם מרצון וחלקם בכפייה, הן או ארצות מוצאם או ארצות שהסכימו לקליטתם, אך העקרון המנחה את ישראל שאין בהן סכנה ממשית ומיידית לחייהם, ולכן חלק ניכר מנימוקי המתנגדים נופל.

  כמו כן, חלק מהמתנגדים לגירוש – הן מתנגדים מקצועיים, שחותמים מדי פעם על כל מיני פמפלטים נגד מדיניות הממשלה, בנושאים שאין בהם קשר לעובדים זרים, אלא למהלכי הממשלה שלא לרוחם ושלא לאג'נדה הפוליטית שלהם.

  לכן – יש להתייחס אליהם בזהירות ובהתאם.

  דרג את התוכן:

   תגובות (0)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   אין רשומות לתצוגה

   ארכיון

   פרופיל

   אברהםפכטר
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין