כותרות TheMarker >
  ';
  0

  ליבוביץ' והשמאל - חלק 2

  8 תגובות   יום רביעי, 31/1/18, 13:27

  הפוסט הקודם הציג קצת רקע על פרופ' ליבוביץ' ז"ל אשר הפך להיות אלילם של רבים מהשמאל. כפי שהבטחתי, פוסט זה יציג אמות מידה כפולות אצל רבים מאנשי מחנה זה ביחסם לליבוביץ' ואף מקרים גרוטסקיים בהם ליבוביץ אמר כלפי מושאים שונים (אם אנושיים ואם אחרים) דברים אשר אילו נאמרו ע"י מישהו ימני/חרדי כלפי אותם מושאים היו זוכים לגינוי מהשמאל. חלק מהמקרים הנ"ל נובעים מאמות מידה כפולות או התעלמות מכוונת וחלק מבורות באשר להגותו של ליבוביץ' ואי הבנת תורתו ו"שורות הקוד" אשר הפעילו את דבריו, תוך הסתפקות ב"פלט חיצוני בלבד" של דבריו כגון הצורך "להחזיר שטחים" או להפריד דת ממדינה.

   

  בנעוריי, כאשר שוחחתי עם איש שמאל אחד, וליבוביץ' עוד היה בחיים, אותו איש שמאל סיפר לי כי "ליבוביץ' אומר שאלוהים נמצא בכל מקום". האמת היא שליבוביץ' דיבר על הפרדה בין אלוהים לבין העולם הזה. ואילו לא מזמן נתקלתי בדברי הרבנית עינת רמון אשר דיברה על קדושת חיי אדם אצל ליבוביץ'. למרות הדעות הידועות של בעלה, אינני יודע בודאות האם היא עצמה אשת שמאל או לא. אך בכל מקרה ישנה אי ידיעה או הבנה של תורתו. קודם כל, האמת היא שליבוביץ' דיבר על הפרדה מוחלטת בין קדושת האל לבין ערכים או צרכים אנושיים כלשהם. אך מעבר לכך, אלו הרואים בליבוביץ' כסמל של היהודי המעמיד את קדושת האדם כערך עליון ואף אבסולוטי בוחרים למשל להתעלם מקריאותיו למלחמת אזרחים.

   

   אני מסכים כי יש מקרים, כמו שליבוביץ' אמר, בהם מלחמת אזרחים היא דבר ממנו אין מנוס מבחינה מוסרית כגון מלחמת האזרחים בארה"ב. ואולם, בניגוד לדבריו כי מלחמות אזרחים הם הרגעים הגדולים של אומות [בלשון מכלילה], היו וישנם מקרים בהם מדובר על מלחמות נטו ללא שום מטרה נעלה ושום אחרית טובה. מעניין גם לחשוב כיצד אותו ליבוביץ' אשר התנגדותו להמתות חסד הייתה טוטאלית (אומנם מנימוקים חילוניים-אנושיים), יהיו אשר יהיו גודל הסבל וחוסר התקווה של המבקש המתת חסד, מוכן פתאום לראות בנכונות להיהרג במלחמת אזרחים, באשר היא, דבר נעלה.

   

  בתוך כל זאת, משעשע לחשוב על אברומנו הנודע : ליבוביץ' הביא גם את מלחמת המכבים במתיוונים כדוגמא למלחמת אזרחים מוצדקת וכותב שורות אלו מסכים כי לא היה מנוס ממרד המכבים כנגד אלו שהטילו גזירות על יהודים שומרי מצוות. ואולם, אברום, החושב עצמו לתלמידו של ליבוביץ' רואה במתיתיהו הכהן לא פחות מאשר רוצח וקורא לעצמו "מתיוון גאה", בעוד ליבוביץ' השתמש היה לעיתים משתמש במילה "מתיוונים" שלא כדבר חיובי. מעניין איך אברומנו הנודע חי עם ידיעה זו בקשר לליבוביץ'. 

   

  ובעוד נושא הקשור לחיי אדם ליבוביץ' לא היה "ענק רוח", או איך שלא תקראו לכך, כמו גם שאותו הוגה דעות אשר דיבר לעיתים על התבהמות לא תמיד היה בעצמו קנאי לנושאים של תרבות והתחשבות בזולת. זאת בניגוד למה שהשמאל מנסה כנראה לעשות ממנו. הכוונה היא לנושא של עישון פסיבי שהוא למעשה עישון כפוי. אף בשנת 1991, ענה לאחד המתכתבים איתו כי בניגוד למשתמש בסמים, המעשן אינו פוגע בחברה ולכן אין להוציא את העישון מחוץ לחוק **.

   

  לא כאן המקום לדבר על חקיקה בנושא העישון, אך ודאי שיש בתשובתו זו של ליבוביץ', אשר אומנם הוא עצמו מעולם לא עישן, בורות במקרה הטוב או אי התחשבות בזולת במקרה הגרוע. בשנת 1991 כבר היו ידועים נזקי העישון הפסיבי, ודאי לקהילייה המדעית אשר ליבוביץ' היה חלק ממנה לא רק כבעל תואר דוקטור לרפואה, אלא גם כי למרות שלא עסק ברפואה המשיך לחקור ולהרצות בנושאים הקשורים במדעי החיים . האם אדם כזה, אשר אף שמר על צלילות דעת עד יומו האחרון, לא היה מסוגל בשנת 1991 לדעת על נזקי עישון כפוי?

   

  וכמו שהבטחתי, היו כמה דברים אשר ליבוביץ' אמר על אנשים מסוימים או מושאים אחרים ואשר אילו נאמרו גם כן כלפיהם בדיוק ע"י איש ימין או אדם חרדי אזיי הדבר היה מעורר סערה מצד השמאל אם לא רצון לנקיטת צעדים משפטיים.


  1) לשולמית אלוני קרא פעם אייכמן ***. כמובן שאילו הדבר נאמר מצד ימני/חרדי כלפי אותה אישה בדיוק, הדבר היה מעורר סערה וגינוי, וכמובן שיותר מכך, מצד השמאל. למרות התבטאות זו, אין לרבים מדיי מאנשי מרצ לראות באותו ליבוביץ' דוגמא לאחד הדתיים הבודדים איתו אפשר היה לדבר. בהזדמנות אחרת קרא לגולדה מאיר ולמפא"י "נציונל סוציאליסטים". מיותר גם כאן לחשוב איך השמאל היה מגיב לו הדבר נאמר בדיוק כלפי אותה אישה ואותה מפלגה מפי אדם ימני/חרדי.


  2) לוענונו קרא "חלאת המין האנושי" בגלל שהתנצר. על היהדות הרפורמית אמר דברים שונים המוציאים אותה מכלל היותה זרם דתי ביהדות (ראו אותו קישור). בכלל ליבוביץ' בלט בסרובו ליצור שיח עם מתנצרים או חשודים ככאלו ****. לישו קרא "אותו האיש". אילו זבולון המר/עובדיה יוסף/ חיים דרוקמן/ ישראל אומן ושאר דוגמאות לדתיים לא שמאלנים מהעבר או ההווה היו מתבטאים/מתנהגים (מיחקו את המיותר) בדיוק אותו דבר כלפי אותם מושאים או אז הייתה קמה מהומה רבתי מצד השמאל אשר היה רואה בכך הוכחה להיותם של אלו אנשים חשוכים ואפשר אף שהייתה קמה דרישה לנקיטת צעדים משפטיים. המשך בפוסט הבא.

   

  ** רציתי לשאול אותך, פרופ' ליבוביץ', עמוד 481

  *** שם, עמוד 419

  **** לדוגמא, שם, עמוד 388

  דרג את התוכן:

   תגובות (8)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS
     18/2/18 21:41:

   צטט: הולה הופ 2018-02-17 04:26:49

   ביו-טיוב יש כמות נכבדה של סרטונים בהשתתפות פרופ ל'.

   זכורה לי הסידרה שמתעדת דיונים בינו לבין הכומר דיבואא.

   --

   ספק אם יש נמצא כיום מישהו שיוכל להכנס לנעליו שעשויות דת ודעת במקשה אחת.

    

   תודה

   זוכר שראיתי פעם דיון ביניהם

     17/2/18 04:26:

   ביו-טיוב יש כמות נכבדה של סרטונים בהשתתפות פרופ ל'.

   זכורה לי הסידרה שמתעדת דיונים בינו לבין הכומר דיבואא.

   --

   ספק אם יש נמצא כיום מישהו שיוכל להכנס לנעליו שעשויות דת ודעת במקשה אחת.

    

   תודה

     1/2/18 23:25:

   צטט: שטוטית 2018-01-31 22:27:17

   קראתי את הפוסט הקודם על לייבוביץ' מחכה לפוסט הבא מאוד התעניינתי בפרופ' לייבוביץ' . תודה לך אמיר שאתה כותב עליו.

   תודה רבה גם לך

     31/1/18 22:27:
   קראתי את הפוסט הקודם על לייבוביץ' מחכה לפוסט הבא מאוד התעניינתי בפרופ' לייבוביץ' . תודה לך אמיר שאתה כותב עליו.
     31/1/18 19:25:

   צטט: אהובהקליין 2018-01-31 19:16:33

    אמיר היקר.

    

    יישר כוח על הפוסט המעניין, אכן פרופ'  ליבוביץ' היה אדם מאד ,

   מאד ייחודי , עם זאת חכמתו הייתה כמעיין המתגבר.

    

   בברכה

    ובשורות טובות.

    אהובה

   תודה רבה אהובה

     31/1/18 19:16:

    אמיר היקר.

    

    יישר כוח על הפוסט המעניין, אכן פרופ'  ליבוביץ' היה אדם מאד ,

   מאד ייחודי , עם זאת חכמתו הייתה כמעיין המתגבר.

    

   בברכה

    ובשורות טובות.

    אהובה

     31/1/18 18:48:

   צטט: ד. צמרת 2018-01-31 18:04:25

   פוסט מאיר עינים! כמובן שלייבוביץ היה נשאר באלמוניותו, לולא שנים וחצי המשפטים שפלט על הכיבוש.

   תודה רבה. האמת היא שמה שעוד תרם לנוכחותו בשיח הציבורי הוא שהיה אדם דתי שהטיף להפרדה מוחלטת בין דת ומדינה, אפשר אף לומר "עם צליל רדיקלי". אבל עדיין לא רבים בשמאל מבינים באמת את תורתו והגותו. יהיה לכך המשך בפוסט הבא.

     31/1/18 18:04:
   פוסט מאיר עינים! כמובן שלייבוביץ היה נשאר באלמוניותו, לולא שנים וחצי המשפטים שפלט על הכיבוש.

   ארכיון

   פרופיל

   אמיר ניצן
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין