כותרות TheMarker >
  ';

  אתיקה אזרחית

  הבלוג עוסק במאמרים ומחשבות שלי בנושאי אתיקה אזרחית ואיכות שלטון.

  0

  בשם הפיקדון/ נירה שפק

  0 תגובות   יום שני, 12/2/18, 12:59

  פגשתי במוצ"ש אישה מדהימה, שעלתה על בימת הנואמים, של התנועה למען איכות השלטון, בכיכר רבין ואשר נשאה את דבריה הנוקבים על הפיקדון שהפקידה בידי קברניטי המדינה. הזדהתי עם כל מילה, עם המסר שהעבירה ובקשתי את רשותה לפרסם את דבריה בבלוג זה. המסר חשוב לכולנו. תודה לאל"מ במיל נירה שפק מקיבוץ כפר עזה על דבריה החשובים.

   

   

  בשם הפיקדון/ נירה שפק


  אני הפיקדון שנמסר לידיכם, מקבלי ההחלטות. הפיקדון שנמסר לידיכם באופן זמני.

  אני הפיקדון, המפקיד בידיכם, מקבלי ההחלטות, את כל אשר לי: את השמירה על תא משפחתי המצומצם והמורחב, את עתיד ילדי והדור הבא, את השקט הנפשי שלי בביתי אשר בקיבוץ כפר עזה את פרנסתי, את חסכונותי, את חלומותי, את החברה שאני חלק ממנה על עקרונותיה ואת גאוותי על המדינה בה אני חיה.


  אני הפיקדון  ואני רק פיקדון אחד מתוך מיליוני פיקדונות שהופקדו בידיכם.  וכולנו יחד נמסרנו לידכם כפיקדון לאומי, תחת הסכם ערכים בלתי ניתן להתרה, קלה כחמורה,  כי תמיד תגנו עלינו, לעולם לא תעזו לשלוח בנו יד, ותנהגו בנו כאילו היינו שלכם, עצם מעצמותיכם, בשר מבשרכם...

   

  אבל רק כאילו !!!


  ואתם? כל שחובה עליכם זה לפקוד. למנות את אשר בידיכם יום יום, שעה שעה , לשמור עליו מכל משמר ולוודא כי לא יעשה בו שימוש לרעה. שלא תפגע הרקמה, שלא יבקעו בו סדקים, ואם יתחילו מיד לטפל שלא יהפכו סדקים לשברים וקרעים שלא ניתן לחבר.. ויאבד הפיקדון.

   

  חובה זו היא הראשונה במעלה וכל הישג אחר שולי ולא רלוונטי אם לא נשמרה אמנה זו.

   

  לא בקשתי שתכפילו את עושרי ותביאו לי כבוד מלכים בעולם, בקשותי צנועות יותר.


  אני רוצה כי ילדי יוכלו לחיות במדינה המשרתת את אזרחיה, במדינה שבה המנהיגים נאה דורשים ונאה מקיימים, כאלה שיישאו אליהם עיניים. לא תמיד יקבלו את החלטותיהם אבל תמיד יכבדו אותם. אני רוצה לחיות במדינה שתאפשר לי לבטוח בה כשהיא מבקשת ממני שילדי יישאו בנטל הקשה והמתבקש מהם למען מדינתם, כלומר למענם ואם יהיה עליהם לסכן את חייהם, אדע כי גזרה קשה זו התקבלה רק לאחר שנבדק ונמצא כי זהו המוצא היחיד לעת זו. אני רוצה חברה בה נוכל להתחנך לאהבת הזולת וכבוד הדדי וביחד.

   

  אני מבקשת מכם להסתכל לי בעיניים ולענות רק על שאלתי זו – האם עמדתם בהסכם? האם נשמר הפיקדון?

  אם תשובתכם לשאלתי היא שהמדינה עשירה, מפותחת ומתקדמת. .. זה משול בעיני לתלמיד שבמבחן בתיכון נדרש  לענות לשאלה שיש לה תשובות מוכתבות בין א' ל ד' ורק אחת מהן נכונה, ואז יחליט התלמיד למתוח קו מתחת ולכתוב תשובה אחרת.

   

  זה לא מה ששאלתי. אני שוב שואלת, האם אתם עומדים באמנה בנינו? תענו לי על זה ורק אל זה.

   

  האם שמרתם מכל משמר שלא יעשה שימוש ברעה בפיקדון?

   

  האם כל ההחלטות שקבלתם או לא קבלתם נועדו לשרת את הפיקדון הלאומי שהופקד בידכם?

   

  האם אל המשאבים שעליהם הופקדתם אתם!!  נשלחה יד? במשמרת שלכם? האם נרדמתם בשמירה, ולו לרגע?? האם סדקתם סדקים?, שברתם שברים?

   

  הטחתם אותנו, את האחד בשני שאופן שהביא אותי היום לעמוד כאן מפוחדת מספיק כדי לזעוק שאם התשובה היא כן – אני מצפה מכם לקום וללכת, מבלי שאצטרך להכריח אתכם, ולאפשר לנו להדביק את השברים שיצרתם, כי העתיד של החברה והמדינה שלי חשוב הרבה יותר מכם, התחיל לפניכם וימשיך גם אחריכם. 

   

  זוכרים? לנהוג בנו כאילו היינו שלכם – אבל רק כאילו.


  ולגבי ההישגים? כבר הרצל כתב באלטנוילנד כי החברה הישנה הייתה עשירה כל צרכה .. אך מלאה במבוכה. וגם עלינו נאמר כי אין אנו חכמים או טובים מקודמנו, כל אשר עושה אותנו מה שאנחנו הם היסודות שלנו בעבר ובהווה, הערכים שלנו, האופן בו התארגנו וסדרנו את החדר מלא האוצרות שאנחנו.

   

  אין שחיתות קטנה או שחיתות גדולה, שחיתות היא שחיתות והיא סכנה שיכולה לפרק את שבנו אבותינו.

   

  איני מפחדת ממלחמות מבחוץ, שרדנו את השואה ומלחמות ישראל. נלחמנו על זכותנו לחיות את חיינו במדינת ישראל כחברה על כל גווניה ורבדיה. אני מפחדת ממלחמות בתוכנו.

   

  פחד זה מביא אותי לקרא מעל במה זו שאין שחיתות קטנה או שחיתות גדולה !!! כל התנהגות לא ישרה או עבריינית של בעלי שררה, וניצול הכוח, האמצעים והמעמד שהופקד בידיהם היא שחיתות. ובשפת העם שלנו גם קינוח רב קלוריות או נהנתנות מוגזמת היא שחיתות.

   

  היו מנהיגים הראויים לעם הזה ולמדינה, דעו לקבל את ההחלטות הנכונות!

  דרג את התוכן:

   ארכיון

   פרופיל

   זהבהחן
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין