כותרות TheMarker >
  ';
  0

  על הציר רציונליזם מול מיסטיקה/אמוניות ביהדות ובכלל: חלק 1 - מבוא

  10 תגובות   יום ראשון, 4/3/18, 23:03

  אז לכאורה המיתאם ברור ומספיק חזק: על פני הציר של רציונליזם מול אמונות טרנסצנדנטליות ומיסטיות ואמונות שונות אחרות, הרציונליזם הוא אשר מזוהה יותר עם חברה יותר טובה ומתקדמת (מבחינה מדעית וגם אנושית ופוליטית) וישרה ועם תיקון עולם ועם יותר סובלנות ובפרט דתית (וכמובן עם חילוניות) ועם תרבות גבוהה ונטיות אקדמיות ואינטלקטואליות ועם שפיות ואפילו, איך לא, עם יותר התחשבות בזולת ובמקרה של הציונות, גם עם בניין הארץ ותקומת העם בארצו, ואילו מה שמיסטי וטרנסצנדנטלי וקשור לאמונות הנחשבות ללא רציונליות נוטה - יותר מאשר הרציונלי - להיות מזוהה עם ההיפך מכל אלו.

   

  ואומנם אפשר להבין את הטוענים כך ולא חסרות להם ראיות וסיבות: הרציונליזם והעובדתיות הם אשר תרמו לגישה המדעית המודרנית אשר הביאה להישגים המדעיים חסרי התקדים בתולדות האנושות לאחר ימי הביניים החשוכים והאפופים אמונות תפלות. היו וישנם שרלטנים רבים המציגים עצמם כבעלי כוחות על טבעיים שאין להם ואשר הונו ושיעבדו את מטופליהם או את המצטרפים לכת המיסטית שבהנהגתם. חסידי ברסלב ביצעו ומבצעים לא מעט עבירות  פליליות כגון הטרדות טלפוניות, הטרדת נהגים בכבישים והקמת רעש בלתי סביר עד כי לא ניתן להתחמק מהשאלה המשפטית לגבי הלגיטימיות של קבוצה זו (אף אם עולם הרעיונות לכשעצמו הוא עדיין לגיטימי במדינה דמוקרטית). ניתן בהזדמנות להזכיר גם את פשעי הרב ברלנד.

   

  היו מקרים שכתות מיסטיות קיצוניות ביצעו אף מעשי התאבדות המוניים כמו דיוויד כורש בשעתו בארה"ב וגם בארץ אדם אחד השקוע מזה עשורים אחדים בטירוף משיחי קיצוני ביצע ומבצע מעשים נוראיים ביותר. אומנם לא כל אחד, בלשון המעטה, שקוע בטירוף משיחי ואף בקרב הנוטים למיסטיקה מדובר על מקרים קיצוניים אם לא קיצוניים במיוחד ועם זאת מקרים כנ"ל משמשים לעיתים כדוגמא לאן המיסטיקה עלולה להוביל לפעמים. התרבות המערבית שהשיגה דמוקרטיה וקידמה מאופיינת כנראה בכך שבה יותר מבכל השאר יש עדיפות לעובדות על פני אמונות וכמובן שאפשר לטעון כי דת היא מעצם הגדרתה דבר לא רציונלי. בעבודת ה' לשם שמיים בלבד ומבלי לצפות בתמורה לאיזושהי התערבות אלוהית בעולם  יש משהו שיכול להיראות תכופות כיותר ישר, כנה ו"נקי" מאשר הציפייה לכך שהאל יתערב ויגמול שכר למקיימי מצוותיו. בציונות יש מוטיב של תקומה מדינית באמצעים טבעיים של העולם הזה בניגוד לכך שחלק ממתנגדי הציונות אצל היהודים טענו שיש לחכות לביאת המשיח. אפשר כמובן גם להזכיר את הכשלונות של מרד בר כוכבא, אשר הונע ע"י אספירציות משיחיות, ושל משיח השקר שבתאי צבי.

   

  וכמובן ניתן גם להבין את הטיעון שמי שסבור כי אין אל, או שהוא קיים אך אדיש לחלוטין לנעשה בעולם הזה, יש לו יותר סיכוי כי יגלה סובלנות דתית. אפשר גם להבין את מי שאומרים שבדת רציונליסטית בה האל לא מתערב בעניני העולם הזה ושאל לו לאדם לעסוק בתורות נסתר ובעולמות עליונים אין לאדם אלא להתמקד בעניני העולם הזה, אם כי (ולכך עוד אגיע באחד פוסטים הבאים) לא כל הטוען כך בהכרח רוצה בתיקון העולם הזה. ואם מדברים על רמה אינטלקטואלית (או אולי במקרים שונים יכולת התמדה וריכוז), אז כשתנועת החסידות המיסטית נוסדה היא נועדה יותר לאלו שלא יכלו להגיע לרמה של עילויים בתורה - רמה הדורשת אינטליגנציה גבוהה עם כושר התמדה וריכוז. כלומר, יש לנו דוגמא כי לכאורה עולם המיסטיקה והאמונות נועד יותר לאנשים פחות אינטיליגנטים או למי שפחות ניחנו בכושר התמדה וריכוז.

   

  כמובן שרפואה קונבנציונלית והרשיון לעסוק בה לא יכולים להתבסס אלא על עובדות מוכחות ולא אמונות ואף אחד לא ילך ל"מנתח אלטרנטיבי". אז בקיצור, לאור כל הדוגמאות הנ"ל, יחי הרציונליזם! אפשר לכאורה "ללכת הביתה" ולהפסיק לדון מי מבין שני צידי הציר הוא יותר טוב לאנושות. אך האם למרות כל העובדות הנ"ל המתאמים שתוארו בתחילת הפוסט הם כה מובהקים? והאם אין גם דוגמאות בהן דווקא אנשים, גופים ומגמות מהצד הרציונלי של הציר הביאו לההיפך מהטוב שרבים מייחסים לו? כמו גם דוגמאות שהצד המיסטי/אמוני של הציר הביא לדברים חיוביים?

   

  אך לפני שנמשיך אגדיר מהי מיסטיקה ומהו רציונליזם. לצורך פוסט זה והבאים בסידרה זו "מיסטיקה" (או לחלופין "אמוניות" שהיא מילה יותר כוללנית ל"ההיפך מרציונליזם") תהיה שם כולל  לאמונות טרנסדנצליות ועל טבעיות שונות, מטאפיזיות, אמונות משיחיות, אמונות בהתערבות האל או כוחות שמימיים אחרים בנעשה בעולם והשפעותיהם עליו, אמונות בכך שכוחות שמימיים הועידו רגע מסוים לפעולות כאלו או אחרות, אמונה בגלגולי נשמות, העולם הבא, שכר ועונש וכיו"ב. גם אמונות במה שרוב הקהילה המדעית רואה כפסבדו מדע (כגון אסטרולוגיה או רפואה אלטרנטיבית) וכמובן אמונות טפלות שונות ישתיכו לצד של ה"אמוניות" וכך גם עשיית מעשה מסוים (כגון ובמיוחד מעשה פוליטי) למרות שניתוח ריאלי היה מראה על סיכויים אפרייוריים נמוכים או אפסיים להצלחתו. ומהו הרציונליזם? בקיצור נמרץ בסדרת פוסטים זו הכוונה היא לכל מה שמתנגד לאמוניות על פי ההגדרות הנ"ל.

   

  הסיבה שהרציונליזם ייוצג אצלי ע"י צד שמאל של הציר ואילו המיסטיקה/אמוניות ע"י צד ימין שלו נובעת מהקשר של האונה השמאלית לצד היותר רציונלי במח ושל האונה הימנית לצד היותר אמוציונלי ואמוני שבמח, אם כי האונה השמאלית מצטלבת עם יד ימין והאונה הימנית עם יד שמאל. בדומה לציר ימין-שמאל בפוליטיקה גם כאן ניתן יהיה לדבר על קיומו של "מרכז" כמו גם על "רציונליזם מתון" לעומת "רציונליזם קיצוני" (כן, יש דבר כזה) וכמו גם על "מיסטיות מתונה" לעומת "מיסטיות קיצונית" (או, לחלופין, כאמור "אמוניות מתונה" מול "אמוניות קיצונית"). הפוסט הבא ידבר על הקורלציה בין ציונות ושאיפות לאומיות בדת היהודית ועוד כמה דברים בקשר לזהות היהודית לבין הציר החדש-ישן ש"נחנך עתה".

  דרג את התוכן:

   תגובות (10)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS
     10/3/18 09:17:

   צטט: שטוטית 2018-03-09 21:38:51

   מעניין מאוד ומעמיק. שבת שלום

   תודה. בינתיים הבאתי בעיקר עובדות ידועות. עוד לא התחלתי לשבור דימויים שנראים לי רווחים. בעוד כמה פוסטים בסידרה יופיע גם ליבוביץ', אשר תורתו מענינת אותך.

    

    

    

    

    

    

    

    


     9/3/18 21:38:
   מעניין מאוד ומעמיק. שבת שלום
     6/3/18 20:39:

   צטט: ד. צמרת 2018-03-06 09:26:01

   הרציונליזם לא מסוגל לגבור על האמונה.

   לפעמים כן. למשל 99.9% מהאנשים לא יתחילו להאמין ב"ניתוחי לב אלטרנטיביים"

     6/3/18 09:26:
   הרציונליזם לא מסוגל לגבור על האמונה.
     6/3/18 09:14:

   צטט: goodyear2016 2018-03-06 07:58:40

   אמונות אמוניות רציונליזם ומיסטיקה דפקא כן הולכים ביחד למי שבאמת משתמש בכל החושים שלו . חייב להיות איזון בין ימין לשמאל כדי להגיע לרציונל .

   ודאי שחייב להיות איזון ועוד אדבר על הרציונליזם הקיצוני. בעוד הציבור יודע להוקיע אנשים הנמצאים בקצה המיסטי של הציר כגון אנשים שהזיות מיסטיות גורמות להם לעשות מעשים פליליים או אף נוראיים ביותר ולהוקיע שרלטנים המציגים עצמם כבעלי כוחות שאין להם (יש אומנם גם אנשים עם יכולות אמיתיות), לא תמיד קל לציבור להתמודד באופן מילולי מול טיעוני הרציונליזם הקיצוני למרות שרובו חש תכופות שגם כאן משהו לעיתים קרובות מעוות מבחינות שונות.

     6/3/18 07:58:
   אמונות אמוניות רציונליזם ומיסטיקה דפקא כן הולכים ביחד למי שבאמת משתמש בכל החושים שלו . חייב להיות איזון בין ימין לשמאל כדי להגיע לרציונל .
     5/3/18 21:03:

   צטט: תכשיט 2018-03-05 20:54:57

   מרתק....

   תודה רבה. עוד אשבור בפוסטים שבהמשך סטיגמות רווחות לגבי הרציונליזם. מוזמנת להמשיך לעקוב.

     5/3/18 21:02:

   צטט: אהובהקליין 2018-03-05 20:21:55

    אמיר היקר.

    

    יישר כוח לתוכן המעניין והמחכים.

    המשך שבוע טוב ויצירתי.

    

    בברכה

    אהובה

   תודה רבה אהובה. 

     5/3/18 20:54:
   מרתק....
     5/3/18 20:21:

    אמיר היקר.

    

    יישר כוח לתוכן המעניין והמחכים.

    המשך שבוע טוב ויצירתי.

    

    בברכה

    אהובה.

   ארכיון

   פרופיל

   אמיר ניצן
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין