כותרות TheMarker >
  ';
  0

  חכמים הזהרו בדבריכם

  17 תגובות   יום שלישי, 13/3/18, 10:55

    בשבוע שעבר קראתי את הכתבה מדרגות לגיהנום בעיתון כלכליסט, המתנתי לראות האם עפו ריקושטים בעקבותיה. כנראה שעוד שנתיים שלוש הרעיון יחלחל גם לכאן, אך עד אז עצתי לכם זכרו את דברי הנביא יחזקאל "החיים והמוות ביד הלשון". כמובן שכיום את מקומה של הלשון המדוברת החליפה התקשורת הכתובה.

  הבאתי לכאן את עיקרי רעיונות הכתבה, ממליץ לכם לקוראה ולהפנימה. תורידו פרופיל ברשתות החברתיות בפרט ובאינטרנט בכלל. האח הגדול הוא כבר כאן (גם בקפה דהמרקר) ואתם תשלמו יום אחד ביוקר על ה"פאולים" שלכם.

  ציטוטים נבחרים מהכתבה:

  מדרגות לגיהינום: בסין, ולא רק שם, מעניקים לאנשים ציונים שמכתיבים את חייהם

  "דירוג חברתי" הוא מערכת שמעניקה לאזרחים ציון לפי מצבם הכלכלי, הקניות שהם עושים, חבריהם ומידת הציות שלהם לחוק. הציון קובע איפה יוכלו לגור ולעבוד, אילו מכוניות ישכרו ומה טיב הטיפול הרפואי שיקבלו. גרסה ראשונית כבר פועלת בסין, שם האזרחים מתמסרים לה מרצונם, וגם במערב הרעיון תופס תאוצה. אחרי שהכרוז ברכבת איים לפגוע בציון שלו, אופיר דור המוטרד שוחח עם סופרת הטכנולוגיה רייצ'ל בוטסמן, על עולם שבו המהות של אדם תסתכם בציון שהמשטר העניק לו.....

   

  לאן אתה יכול לנסוע, איפה תאכל, היכן הילדים ילמדו: הדירוג (הדגשה שלי ד.צ)קובע הכל!

  הכניסה לדירוג של עליבאבא היא וולונטרית בשלב זה, אבל החברה מושכת לקוחות באמצעות שלל הטבות. מעל ציון 600, למשל, אפשר לקבל הלוואה מיידית של עד 5,000 יואן לקניות בעליבאבא. בעלי דירוג של יותר מ־650 יכולים לשכור רכב ללא פיקדון וליהנות מצ‘ק אין VIP בנמל התעופה של בייג'ינג. מי שמגיע ל־750 (מתוך 950, כאמור) זכאי לטיפול מהיר בבקשה לוויזה למדינות אירופה. אתר השידוכים Baihe מתעדף בעלי ציון גבוה יותר מבחינת המיקום שלהם באתר. באתרי המודעות, משכירי דירות מציעים הנחה לבעלי דירוג גבוה. וישנו כמובן הסטטוס החברתי שנלווה לדירוג גבוה: מאות אלפים כבר פרסמו בוויבו ביוזמתם את הציונים שלהם. עד כה, כאמור, לפחות כמה עשרות מיליוני סינים הצטרפו, עד כה, לדירוג של עליבאבא, לפי ההערכות.

   

  זה נשמע מעט, במדינה של כ־1.4 מיליארד תושבים. אבל Sesame Credit היא כאמור רק החזרה הגנרלית לדירוג חובה שסין מתכננת להחיל על כל אזרחיה בתוך שנתיים (להערכתי גם אצלנו המעסיקים הגדולים, הבנקים, חברות הביטוח וקופות החולים מחזיקים מאגרי ידע עלינו הערה שלי ד.צ) ושעשוי להתבסס על המערכת של עליבאבא. אף כי עדיין לא ידוע הרבה על המערכת הממשלתית, סין כבר הודיעה שציון נמוך יפגע ביכולת של אזרחים לנסוע ממקום למקום, להחזיק במשרות רגישות כמו עובדי מדינה, עיתונאים ובעלי מקצועות משפטיים, לשלוח את ילדיהם לבתי ספר פרטיים, להיכנס למסעדות, מועדונים ומגרשי גולף ואפילו לגלוש בחיבור אינטרנט מהיר יותר.

   

  צרכנים ערנים, רגולטורים עקשנים: איך לעצור את הדירוגים?

  והדירוגים האלה, שבמערב כבר נפוצים מאוד, הם כאמור רק ההתחלה. "כשאני חושבת על העולם שבו הילדים שלי יחיו אני רואה איך לדירוגים ולתגובות שלנו במערכות כגון פייסבוק ואינסטגרם יהיה ערך גם מחוץ לאפליקציות עצמן. גם אם הממשלה היא לא זאת שתסכם את זה לציון, אנחנו נהיה קרובים יותר למערכת הסינית ממה שנרצה להודות". והאמת, לא קשה לדמיין עולם שבו בעל דירה יעדיף להשכיר אותה למי שהוא מצא עליו המלצות טובות ברשת, או אפילו שמקבל יותר לייקים בפייסבוק.

  בוטסמן, אם כן, לא חושבת שאפשר לעצור את המגמה. אבל המחקר שלה כן הוביל למסקנה שאנחנו ממהרים לתת אמון בסביבה הדיגיטלית, ואת זה אפשר לשנות. "אני לא חושבת שאנשים צריכים להפסיק להשתמש בפייסבוק, טינדר או אובר, אבל אנחנו צריכים להיות מודעים למשמעות של השימוש בהם. אם אנחנו שולחים מייל בג'ימייל, אנחנו צריכים לשאול את עצמנו אם אנחנו מרגישים בנוח שלגוגל יהיה את המידע ששלחנו במייל. כשאנחנו מורידים את האפליקציה של פייסבוק, אנחנו צריכים לדעת שלפייסבוק יהיה מידע על המיקום שלנו. הדבר הראשון, אם כן, הוא מודעות.

   

  המסר שלי כאן הוא ישן נושן, אל תנדבו מידע, בכל השאלונים כולל למשרדי הממשלה, שדורשים מידע עליכם אל תמסרו מידע!!!. המסר שלי בפוסט זה הינו. אל תתנו דרור ללשונכם ולאצבעותיכם!!! התנתקו מרשתות חברתיות דוגמת הפייסבוק (אם פתחתם חשבון, תמחקו את הפרטים בפרופיל שלכם), במהלך היום התנתקו מהטלפונים הסלולרים , אם אינם נחוצים לפרנסתכם, השאירו את הטלפונים והמחשבים הניידים במכונית או בביתכם, כאשר אתם יוצאים לשופינג או לטייל. במקום העבודה השאירו את הסלולרי בחדרכם, למה בוס'כם צריך לדעת כיצד אתם מעבירים את יומכם.

  מישהו אולי עוקב אחריכם ורושם את המידע לצורכי שיווק ואולי גם לצרכים נוספים(פלילים?). מה אתם מקבלים תמורת זאת? אל תתפלאו אם תגלו שאת היבלית בחצרכם, אתם עצמכם שתלתם!!!, מישהו ישתמש בחומר שלכם על מנת לנגח אתכם. בכל חניון וקרן רחוב ישנן מצלמות, זה אולי משפר את הביטחון האישי אך יוצר תחושה שאתם שחקני ריאליטי. המאגר הביומטרי שכרגע נדחתה השקתו (ישוב אלינו בקרוב בדלת האחורית תוך ניגון חדש), הינו אבן דרך נוספת לקראת .1984 לא כן?
       מן הראוי להזכיר את הנביא שחזה את תופעת "האח הגדול רואה ושומע הכל", זהו הסופר הבריטי ג'ורג' אורוול הוא אביו מולידו של האח הגדול בספרו .1984 ג'ורג' אורוול כתב מספר ספרים, אזכיר כאן שניים מהמפורסמים שבהםחוות החיות ANIMAL FARM ו 1984 לכל מי מקוראי שאינו זוכר ילחץ על הקישורים  ויקרא את התקצירים ואולי גם את ספריו, פעם נוספת. ראו גם את הסרט חוות החיות (הקפיטליזם החזירי החליף בשני העשורים האחרונים, את הקומוניזם החזירי, שהתרסק בין 1989 ל  1991 זוהי אותה גברת בשינוי אדרת).
        מדינות כגון ארה"ב, צרפת, גרמניה, בלגיה וכן ישראל נחשבות לדמוקרטיות, אך אוי לג'ף, הנס, או אבוטבול אם יפתחו את פיהם ויסתבכו עם ה"סכינאים". בכל ארגון פרטי, ממשלתי או ציבורי, מסתובבים "סכינאים" ש"ידקרו אתכם עד זוב דם" להזכירכם, לפני כשבועיים שופטת ופרקליט ניהלו "פלירט משפטי" באמצעות מסרונים. האם השופטת סיימה את הקריירה? לפי השליפות מהמתן של שרת המשפטים הקופצנית היא תגרום להדחתה.

  '' צילומים: אתר בתי המשפט, עמית שעל

  פוזננסקי-כץ ושחם שביט. "עובדת על הבעה מופתעת"

  לאחר רצח רבין הי"ד, היו אנשים שהתבטאו במיטב המסורת הדמוקרטית כנגד רבין ז"ל, הם סומנו ונשפטו על מה ולמה? האם זו דמוקרטיה? כן רק לאנשי שלומנו. מנהיגים פטפטנים כדוגמת עזר וויצמן ז"ל יצאו בשלום מהסתבכויות לשונם הארוכה בעזרת משפט הקסם "דברינו  יצאו מהקשרם". גם אהוד ברק פלט בראיון עם גדעון לוי ש"אם הייתי פלסטיני בגיל המתאים, הייתי נכנס בשלב מסוים לאחד מארגוני הטרור", אך גם הוסיף (באותו מעמד או לאחר נביחות כלבי המשמר?) שלדעתו "פעולות ארגוני הטרור הפלסטיני, הפוגעות בנשים וילדים הן חמורות, נבזיות ושפלות". ברק הותקף על אמירה זו על ידי יריביו הפוליטיים, במיוחד במהלך מסע הבחירות לראשות הממשלה. למזלו תרומתו הרבה לעם ישראל במהלך שרותו הצבאי ("ראיתי לאויב את הלבן בעיניים") האפילה על התבטאותו הלגיטימית אם כי המיותרת.

  דרג את התוכן:

   תגובות (17)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS
   הכתובת על הקיר מזה זמן רב. הבחירה בעיוורון מטעמי נוחות תגיש מתישהו את החשבון...
     17/3/18 21:19:

   צטט: OlgaLr 2018-03-14 07:30:52

   מזעזע ממש! עד מתי נמשיך להיות תבוסתנים ונאפשר לשלול מאיתנו חופש וזכויותינו הטבעיות?!

    

   לא חובה להשתתף במשחק, אך בד"כ רצוי לרוץ עם העדר ולא ללכת ראש בקיר. מאידך אם האנרכיסטים יתאגדו הם יכולים לשרוף לאמזון/עליבבא/גוגל/טוכעסבוק את המועדון!!

   לדוגמא בואו נעשה ניסיון ועשרת ת'לפים או מאה אלף ואולי אפילו מיליון צרכנים, יתעניינו באמזון /איביי/אפל בסמארטפון אפל X יעשו הזמנה ויבטלו?!

     17/3/18 21:13:

   צטט: גליה ק 2018-03-17 09:50:27

   נשמע כמו סיפור דיסוטופי. וכמו כל הדיסוטופיות מגזימים כדי שאנשים יהיו מודעים לסכנות אבל עדיין זאת הגזמה. תמיד היו מעמדות שהיו חצובים באבן כי הם הגיעו מלידה וזה היה הרבה יותר גרוע. כאן מדובר על מעמד כלכלי שאפשר לשנות אותו. ועדיין זה נשמע נורא כי בני אדם הם לא הכסף שלהם ולא כוח הקנייה שלהם.

    

   בכל מקום קיימות קאסטות, כיום המחיר מבדיל בין מעמד הביניים שמחולק לפחות לשלוש קאסטות.

   מחירי הדירות מאמירים באיזורים מסוימים רק בכדי להרחיק את משפחות מעמד הביניים מהאזור. כשלובשים אופנת מותגים יוצרים קאסטות החל מגיל ביה"ס.

     17/3/18 21:06:

   צטט: יורם.אל-קמינו 2018-03-14 12:45:08

   הצורך להתיישר לפי "ציונים" הוא נוראי. זה לגמרי אורוול. I am speachless

    

   תן לי את זה בברלינאית :)

     17/3/18 21:03:

   צטט: יצחק. ב 2018-03-13 14:18:09

   דודי,

   מה שכתבת ומה שנכתב במאמר אינו עתידני. זה כבר קרה וקורה עכשיו.

   זה טוב שאנשים יהיו מודעים לזה.

    

   הזכרת לי סיפור בהקשר:

   ציון אפללו סבל מאפליה עדתית לכן החליט לשנות את שמו במשרד הפנים. הוא שינה לבן ציון אפלבוים. לאחר כחצי שנה הגיש בקשה נוספת לשינוי שם לבן ציון אפל.

   הפקיד: מדוע אתה רוצה לשנות שוב את שמך?

   בן ציון אפלבוים: בכל הטפסים אני נדרש למלא את שם המשפחה הקודם וכשאני רושם אפללו, שוב פעם דוחים אותי.

     17/3/18 17:14:

   דודי חברי נשיקה

   (((((-: כבר שנים רבות שגם לנו יש עליבאבא שניקרא 

   נתוני קב"ע בצה"ל.

   וכבר זמן רב שמעתי שמעסיקים בוחרים עובדים חדשים אחרי

   שבלשו וחקרו עליהם ברשתות חברתיות כמו הפייסבוק.

   ניראה לי שבעתיד לא נוכל לשמור על טיפת דיסקרטיות

   כניראה שזו עיסקת חבילה בקבלה שלנו את הטכנולוגיה שמתקדמת ומתקדמת

   (((((((-: בסוף ה"מפלצת" הזו תקום עלינו לכלותנו

   תודה ששיתפת אותנו

   * כוכב אהבה ושבוע נפלא


     17/3/18 16:58:
   תודה שהבאת. חשוב.
     17/3/18 09:50:
   נשמע כמו סיפור דיסוטופי. וכמו כל הדיסוטופיות מגזימים כדי שאנשים יהיו מודעים לסכנות אבל עדיין זאת הגזמה. תמיד היו מעמדות שהיו חצובים באבן כי הם הגיעו מלידה וזה היה הרבה יותר גרוע. כאן מדובר על מעמד כלכלי שאפשר לשנות אותו. ועדיין זה נשמע נורא כי בני אדם הם לא הכסף שלהם ולא כוח הקנייה שלהם.
     16/3/18 12:47:
   הדרך לגיהנום רצופה כוונות טובות.
     14/3/18 19:47:

   *

    

   קראתי על זה, נשמע מעניין - ששם בכלל אוהבים את זה מבלי להיות מודעים לגמרי לצדדים השליליים, ומפחיד בשל אותם צדדים.

   האח הגדול שולט כבר מזמן, אלא שהוא טרם יצא בהכרזה על כך שנבין זאת כולנו.

    

   ובקפה דה מרקר דרך אגב זה כלום, ממש בדיחה לעומת הפייסבוק.


   Thanksgiving Flasher

     14/3/18 12:45:
   הצורך להתיישר לפי "ציונים" הוא נוראי. זה לגמרי אורוול. I am speachless
     14/3/18 07:30:
   מזעזע ממש! עד מתי נמשיך להיות תבוסתנים ונאפשר לשלול מאיתנו חופש וזכויותינו הטבעיות?!
     13/3/18 21:28:

    תודה רבה לפוסט המעניין.

    המשך שבוע טוב ובשורות טובות.


    בברכה

    אהובה.

   .

   מצטרף למשפט הנבון שאומר

   החיים והמוות בידי הלשון

   אכן, כמאמר "החיים והמוות ביד הלשון".
     13/3/18 19:46:
   כמה נכון, כמה כבר כאן וכמה אנחנו שוכחים זאת! תודה על התזכורת
     13/3/18 14:18:

   דודי,

   מה שכתבת ומה שנכתב במאמר אינו עתידני. זה כבר קרה וקורה עכשיו.

   זה טוב שאנשים יהיו מודעים לזה.

   ארכיון

   פרופיל

   ד. צמרת
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין