כותרות TheMarker >
  cafe is going down
  ';

  תקציר (הבלוג) מיחזור הוא מושג שאימצו הירוקים והשבויים שלהם. הם אנשים טובים בתחילת הדרך, הם לא הולכים עד הסוף: ניצול האשפה כולה.

  ארכיון

  תגובות (0)

  נא להתחבר כדי להגיב

  התחברות או הרשמה   

  סדר התגובות :
  ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
  /null/cdate#

  /null/text_64k_1#

  אין רשומות לתצוגה

  סל פתרונות לשיפור הבחירות בישראל

  0 תגובות   יום שלישי, 13/3/18, 16:28

  אני עוקב אחרי הנעשה במדינה, ואיני מוצא מישהו שמביע דעה ומישהו מתחשב בו, בין אם הוא פוליטיקאי בחיר או בכיר ובין אם הוא בעל טור נחשב או פרופ' באקדמיה או סתם ליימן. לכן, וגם מסיבות ענייניות, אני מציע לשרת המשפטים ויו''ר ועדת השרים לחקיקה, מספר פתרונות שיאפשרו להגיע לתוצאות טובות יותר בבחירות, לטובת העם היושב בציון, ובמיוחד - בלי לגרום נזק לאף אדם או סקטור במדינה. רק טוב, נטו.

  כל העצות שלהלן כבר נמסרו למי שמניתי לעיל, כאשר התשובה המקורית ביותר שקיבלתי הייתה שזה לא יתקבל כי זה לא נעשה בעולם.

  אפשרות להזדמנות שנייה  אני מציע שהקולות שניתנו למפלגות שלא עברו את  אחוז החסימה לא יאבדו, כך שייווצרו פחות מפלגות יותר גדולות. 

  לקראת כל מרוץ בחירות נרשמות מפלגות שמקימיהן מתכוונים לפעול לטובת נושא מסוים. למרות כוונותיהם הטובות (או לא), הן קיקיוניות. לפעמים הן מצליחות להגיע לכנסת, לרוב לתקופה אחת.  גם למצביעים להן יש כוונות טובות, אך הם מבזבזים את קולם.   לרוב המצביעים למפלגות אלה יש בוודאי מפלגת אם, שאינה עונה על ציפיותיהם, או שהם רוצים לתת הזדמנות לרעיון אחר או חדש.

  כדי להציל את הקולות האלה, וכדי שתתקבל תוצאה נכונה יותר, שמתאימה לכוונות הכלליות של אזרחי המדינה, אני מציע, שלמצביעים למפלגות אלה תהיה אפשרות להזדמנות שנייה:   פתק ההצבעה של מפלגה קיימת שיש לה פחות מ- 5 חברי כנסת ומפלגה חדשה יהיה מחולק לשני חלקים. בחלק העליון יופיעו הפרטים של המפלגה. החלק התחתון של הפתק, מתחת לקו, יהיה ריק. המצביע יוכל לרשום בו את הסימן של המפלגה שהוא רוצה בייקרה, אם המפלגה שבבחירה הראשית שלו (שבחלק העליון בפתק) לא תגיע לאחוז החסימה. יש בזה הסכם עודפים שהאזרח מכתיב, או צעד הדומה לסיבוב שני בבחירות אישיות.   יש בזה הכבדה קלה על תהליך הבחירות, אך על ידי כך התוצאות הסופיות של הבחירות יהיו יותר נכונות ויגרמו להיווצרות מפלגות עיקריות גדולות יותר. גם המפלגות הקטנות לא יתנגדו לשינוי, למשל - במקרה הקיצוני – הערבים. בס"ה הם יקבלו  את אותו מספר חברי כנסת שהיו מקבלים  אם היה אחוז חסימה 2% , בהנחה שרובם מצביעים למפלגות הערביות המסורתיות.

  מימון המפלגות, לבחירות: אני מציע, שהמימון ייקבע על ידי האזרחים בעלי זכות הבחירה, שלא יהיה קשר בין ההשתתפות בבחירות למימונן, וכדי שלמפלגות יהיה מימון זמין בשלב המרוץ לכנסת, כדלקמן:   המדינה תפיק ספח ל"הודעה לבוחר לבחירות לכנסת", שיהיה "שיק"   על-סך 50 ₪ (או סכום אחר, שתקבע הכנסת).  מקבל שיק זה ירשום בשדה "לפקודת" את שם המפלגה שהוא חפץ ביקרה. שמות המפלגות  שישתתפו בבחירות יהיו חלק מ"ההודעה לבוחר". לשיקים אלה יהיה תוקף עד תום 30 ימים  מפרסום תוצאות הבחירות.   הבוחר ימסור את השיק הזה לוועדת הקלפי, ביום הבחירות, או ישלח את השיק למפלגה "שלו" באמצעות הדואר, ואז – למפלגה יקירתו יהיה מימון מיידי.

  השתתפות בבחירות לכנסת לבעלי זכות בחירה השוהים בחו"ל במקרה ביום הבחירות:   עד שיחליטו אם לאפשר לבעלי אזרחות ישראלית הנמצאים / שוהים / חיים בחו"ל אם הם רשאים להשתתף בקביעת הרכב כנסת ישראל, אפשר לעשות צדק עם המדינה ועם הישראלים שבמקרה נמצאים בחו"ל ביום הבחירות. 
  הם יוכלו להצביע במעטפות כפולות, בתהליך המפורט בחוק, בעת יציאתם מישראל, בנתב"ג. 
  חודש לפני מועד הבחירות לכנסת תפעל בנתב"ג "ועדת קלפי". אזרח ישראלי ששמו מופיע בפנקס הבוחרים ובידו כרטיס עליה למטוס וכרטיס טיסה לישראל לתאריך שלאחר יום הבחירות, יזדהה ויצביע במעטפה כפולה.  בבדיקות שערך המכון הישראלי לדמוקרטיה,  90,000 ישראלים יענו על הקריטריונים. אלה לא יהיו אסירי ציון ביום הבחירות. 

  המדינה תממן את ההוצאות בפריימריז של המועמדים לייצג את מפלגתם בכנסת:  המדינה תממן את הוצאות הפריימריז של המועמדים לייצג את מפלגתם בכנסת, בהנחה שמדובר בבחירות שכלל חברי המפלגה הם הבוחרים את נציגיהם בכנסת ולא בבחירות למרכז המפלגה, שיהיה "הגוף הבוחר", ובהנחה שברור שחייבים לממן חלק מהוצאות המבקשים להיבחר לכנסת. ההצעה תחסוך כסף למדינה  והיא  הוגנת לכל המועמדים-

  המדינה תחליט מה הסכום שיוקדש למימון כל המועמדים במפלגות שבהם יש פריימריז. סכום זה יחולק במספר שהוא סך כל חברי המפלגות שיש בהן פריימריז. סכום זה הוא "סכום הבסיס" לתמיכה במועמד שיירשם לייצג את מפלגתו בכנסת.

  אבל: המפלגות לא יראו את הכסף הזה! הכסף שיגיע לכל מועמד, לפי הצעתי, יועבר מוועדת הבחירות ישירות למועמד לאחר שיפורסמו תוצאות הבחירות (הפריימריז) שערכה המפלגה.

  ההודעה לבוחר בפריימריז תכלול שובר, כעין המחאה, בסכום הבסיס הנ''ל. חברי המפלגות יקבלו את ההודעה לבוחר, ימלאו בשם המוטב שבשובר את שם המועמד שלהם לפריימריז.  בקלפי ימסור המצביע את ההודעה לבוחר, או שובר ההמחאה שבהודעה, לוועדת הקלפי. ועדת הבחירות של כל מפלגה תרכז את ההמחאות. ההמחאות יגיעו לגוף המפקח, במפלגה או במדינה, לפי החוק. אותו גוף יחשב את הסכומים שמגיעים לכל מועמד, בין שנמצא בראש הרשימה ובין שנמצא בתחתית הרשימה.

  המדינה תיתן לכל מועמד שנרשם ואושר סך של 5,000 ש''ח עבור הוצאות ראשונות, לכיסוי רישומים ומשלוח בדואר של מכתב לתומכים שלו, שבו יפרט את מצעו ויבקש מהם להתייצב בקלפי, כי זו גם תמיכה כלכלית למועמד שלהם.

  כמובן שלא חייבת להיות זהות בין השם שהמועמד רשם בהמחאה ובין הפתק ששם בקלפי. למשל - המועמד שלו מספיק עשיר והוא רוצה שמועמד פחות מבוסס לא יינזק בכיסו. מי שלא בוחר - המדינה מרוויחה!

  פריימריז פתוחים: ראיתי הצעה שכל אזרח יקבע מי יהיו המועמדים של מפלגה גם שאינה לרוחו. לדעתי, זה פסול, כמו שלא מאפשרים לישראלים שחיים בחו''ל להצביע לכנסת. רק מי שיש לו זיקה ישירה למפלגה רשאי לקבוע מי ייצג אותה בכנסת

  אך אם כבר פריימריז פתוחים למפלגות, אפשר ללכת עוד צעד - בחירות כלליות בלי מפלגות: כולם בוחרים את כולם. כל מי שבא לו להיות ח''כ יציג את מועמדותו, יציג את עמדותיו ויבקש את אמון הציבור. אפשר שכל אזרח יצביע עבור 5-1 מועמדים.

  ועדת הבחירות תסדר את תוצאות הבחירות בסדר יורד, כאשר 120 (או 150, הצעה אחרת שלי) הראשונים ייכנסו לכנסת. זה שבראש הרשימה יעשה מכרז בין ה- 119 שאחריו וייצור קואליציה, עם משמעת, וזו תנהל את המדינה. מישהו דיבר על משילות?!

  צריך לנסות זאת פעם אחת; אולי זה יצליח. בשיטת המימון למועמדים אין הבדל.

  יום הבחירות יהיה יום חופשה בתשלום:  יום הבחירות יהיה יום חופשה בתשלום רק לעובד שהתייצב בקלפי וקיבל על כך אישור על שמו. מעביד יהיה רשאי לדרוש מהעובד שנעדר מהעבודה באותו יום למסור לו את האישור הנ"ל, כדי שלא לנכות לו את יום ההיעדרות  מימי החופשה המגיעים לו.

  דרג את התוכן: