כותרות TheMarker >
  ';

  חוק ו/אי סדר

  דוקטורט במשפטים – כמו באמריקה

  2 תגובות   יום חמישי, 22/3/18, 14:31

   

   

  כבר למדנו על בשרנו, שאותו שחר של יום חדש אותו הבטיח בשעתו אהוד ברק, לא הספיק. משלמדנו, אז הגיע הבנט. בנט הבטיח משהו שונה. "משהו חדש מתחיל", הבטיח לנו הבנט. מעתה, חילופי הימים הם פאסה. רק דברים חדשים מובטחים לנו וכל עשר דקות מתחיל משהו חדש. רפורמה חדשה. ואצל הבנט, אפילו השמיים אינם הגבול. אצל הבנט, השמיים אינם הגבול, כי אין גבול כלל ועיקר, חוץ מהגבולות שמתווים הרבנים שלו. לאלה אין כל התנגדות לכך שנהיה כמו באמריקה, אמריקה של טראמפ ופנס.

   

  והחידוש האחרון, הטרי, ממש מהשבוע, הוא שבנט מאשר לבית הספר הרב תחומי להעניק תוארי דוקטור במשפטים. דוקא במשפטים. במקצוע המוצף ביותר בארץ, מקצוע שסובל מכשלי שוק שבינתיים איש לא הצליח, וגם לא באמת ניסה, לטפל בהם.

   

  וכל כך למה? כי לימודי משפטים, כשלעצמם, אינם קשים במיוחד ומה שחשוב יותר, הוא, שהכשרת עורך דין היא זולה יחסית וקלה יחסית. מה שקשה הרבה יותר, הוא ללמד וללמוד ספרות או הסטוריה, פסיכולוגיה או ביולוגיה והבעיה היא שכיון שזה המקרה, מי שאינו נוטה לכיוון של מדעי הטבע או מדעי המחשב,  בשביל מה לו לטרוח ולעמול ברכישת ידע, כשאפשר בנקל לקבל תואר במשפטים במכללה?!

   

  לכן, מה שנראה לכאורה, כאירוע די מינורי, לא כל כך חשוב, המשהו החדש הזה, דוקטורט למשפטים במכללה פרטית, כשהוא נעשה בסמוך לחג הפסח, חג החירות, לצערי, מיטיב לסמל את עומק הבוץ בו אנו מבוססים. אמנם, הכרה כזו חמורה פחות מהצעת חוק הלאום, היא חמורה פחות, גם מהרעיון שקווי הרכבת הקלה יימתחו עד אריאל ויבטיחו שניתן יהיה להגיע ברכבת מאריאל שבגדה לבית הספר של אוריאל, אוריאל רייכמן, אבל היא מעידה על בעיה, שהיא חמורה מספיק.

   

  כי החירות שניתנת כאן, היא החירות הזולה יותר. זו ממנה נהנים עשירים, מקושרים ו"אנשי שלומנו" וזו חירות שאינה אלא בזבוז, כי היא אינה מיטיבה עם החלשים. עם אלה שאין להם את האפשרות בכלל להגיע ללימודי תואר שלישי ולמעשה זו בעיקר הטבה למורים שלהם. לאלה שינחו לימודי דוקטורט במכללה פרטית בהרצליה, אלה שברובם המכריע, הם אלה המשתייכים לימין הכלכלי. הימין הכלכלי, ודוקא הצד החזירי שלו, ששוב מיישר קו עם הימין המדיני, החזירי לא פחות, של בנט ושני אלה ביחד, חוצים גבול נוסף, ללא כל צורך ענייני.

   

  כשזה המקרה, אז צר לי לאמר זאת, אבל למרות שככל הנראה רמת הלימודים בבית הספר הרב תחומי גבוהה כפי שנטען, כמו באוניברסיטאות כך אומרים ולמרות, שאין ספק שרשימת המרצים בו מרשימה ביותר, ובעיקר מכיון שאני יודע עד כמה לימודי משפטים הם בסופו של דבר, לא מהקשים, מה שיקרה בעקבות ההכרה הזו, הוא פחות או יותר מה שקרה כשבית הספר הזה קבל הכרה כמכללה, קצת אחרי שסיימתי את לימודי המשפטים שלי, באוניברסיטת תל אביב.

   

  התיאבון שלא ידע שובע של פרקליטים מבוססים שלא רצו לשלוח את בניהם ללימודים בחו"ל, ולא מעט קשרים, אפשרו את הקמת המכללה הפרטית הראשונה למשפטים. בכך נפרץ סכר. משהוגדרו כללי המשחק החדשים, הגענו לכדי כך, שבשם הכלכלה החופשית, די בכמה שמות מפוצצים כדי להקים מכללה למשפטים וכיום, השוק פרוץ, מוצף והוא מכשיר אין ספור עורכי דין שייתכן והיו מוכשרים לעסוק במקצוע לו הוכשרו כראוי, למשל אם היו נדרשים להשיג תואר אקדמי ראשון, בתחום אחר, לפני שלמדו משפטים. אם כדי להפוך לפרקליטים נדרש היה  בעלי תואר ראשון בהסטוריה או בכלכלה, אזי היה בזה טעם, היינו נהנים מפרקליטים בעלי אופקים רחבים, אבל זה אינו המקרה. ממש לא ולכן מדי שנה אלפי עורכי דין חסרי כל ניסיון, מקבלים רישיון לעסוק בעריכת דין ומוצאים עצמם בעלי מקצוע, אקדמאיים, אבל עניים, עניים בידע, בניסיון חיים, בהבנת מהותו של תפקידם שהוא כפי שכבר שכחנו, אינו עניין שמותר לנהוג בו בקלות ראש. תפקידם אינו רק פלפול פלפולים וגם אינו תחמנות לשמה, תפקידם לסייע בעשיית צדק ואם זה מה שהם היו עושים, אם רבים היו כאלה, אז ניחא, אבל זה ממש לא מה שקרה.

   

  ומעתה, משניתנה הזכות ל"בין תחומי" לתת תארי דוקטור במשפטים, בעתיד הלא רחוק תינתן הרשות לעשות כן, גם למכללות אחרות ולכן, לא ירחק היום, שבגדר הפרויקט הלאומי של שילוב החרדים בחברה, מכללת אונו תעניק תואר דוקטור למשפטים במסלול לגברים בלבד, גברים שלא למדו לימודי ליבה, אבל למי אכפת.

   

  כיון שכך, צר לי, אבל אני ממש לא מתפלא ששר החינוך שלנו, החסיד הגדול של השוק הפסבדו חופשי, משלם את האתנן הזה לבני עשירים שרוצים לחסוך לעצמם את הצורך להשיג מלגה לדוקטורט מעבר לים. אינני מתפלא, כי זו רק דף חדש בברית ישנה, הברית בין הימין המדיני לימין הכלכלי. שני אלה ביחד, מסמנים את החירות החדשה. החירות להיות כל דבר שיש באמריקה, טוב או רע, העיקר שיש אותו באמריקה, תהיה זו צריכה פרועה של כל דבר שזז, לרבות תארים מתקדמים, פערים חברתיים או אפליית שחורים ובנט יאשר זאת. יאשר למרות התנגדות האוניברסיטאות ולמרות שברור לגמרי, שזה יפגע בהן, למשל, על ידי צמצום תרומות לאוניברסיטאות המחקר והגברת תלותן במדינה, קרי צמצום החופש האקדמי.

   

  לכן, פירושה האמיתי של ההכרה הזו, אינו חירות. זה פשוט ניצחון נוסף לתרבות הצריכה, תהיה זה צריכה של משקאות מוגזים או של תואר שלישי מיותר לגמרי למי שאולי ראויים לו, אבל אלה שמעניקים אותו, בהם הבעיה, בהם ובפערים שהם הולכים ומעצימים כדי לצבור עוד ועוד הון שהם אינם ראויים לו. אלה מהם שראויים לכך, שיואילו להיכנס לתחרות של ממש, שיתחרו על הזכות ללמד בהארוורד, בייל, בבית הספר למשפטים בברוקלין. שיכשירו דוקטורים ביפן. שם חסרים בעלי השכלה משפטית, שם יש תחרות, נראה אותם שם. בתחרות של ממש.

   

   

  ___________________________________

  בעז ברזלי, ((LL.B, MA(lit)

  משרד לעריכת דין ונוטריון

  ליטיגציה אזרחית - מסחרית, מקרקעין, עריכת דין חברתית

   


  דרג את התוכן:

   תגובות (2)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS
     25/3/18 12:13:
   יפה כתבת. מסכים עם הנקודות שהעלית. אני פחות מודאג. בהרבה מקומות בעולם, ביחוד בארה"ב יש אוניברסיטאות פרטיות, והיחס לסטונטים אחר כי הם לקוחות המשלמים מאד יפה. אני כותב את זה מנסיון אישי, כי הייתי פרופסור גם בארה"ב. זה המצב. אבל בסופו של יום, זה משחק סכום אפס: אוניברסיטה שתתן תארים בחינם תוציא בוגרים שלא ימצאו עבודה. מספר קטן של אנשים יהנו מכך, משכורת של פרופסור באוניברסיטה בישראל זה לא מציאה גדולה, ואם בבין תחומי יש כמה מרצים שמשתכרים מאד יפה, עיני לא צרה בהם, וזה פסיק קטן בכלכלה שלנו. לגבי עורכי דין (לא דוקטורנטים), יש את הבחינות הממשלתיות. אז בסופו של דבר לאבא או אמא העשירים יש הבחירה, ואולי הילד יסיים בקלות אוניברסיטה יותר קלה, אבל אם אחוז המעבר של הבחינות נמוך, הרי שהם ביזבזו כסף מיותר לשוא, שוב, מצידי, לא נוראה. כעת לגבי הרמה, הבין תחומי משלם בעיין יפה ביותר למרצים, אינו כבול במגבלות ממשלתיות. לכן יש להם את האפשרות לשכור כוכבים מאוניברסיטאות אחרות. מבחינה מוסרית זה אולי נשמע לא טוב, אבל שוב, השוק פתוח. כבר היו דברים מעולם, למשל "קנית" מרצים כוכבים מהמחלקה לפסיכולוגיה של בר אילן, ששינתה את רמת המחלקות בשתי האוניברסיטאות. כמרצה בבר אילן (לא לפסיכולוגיה) אומר שזה לא נעים, אבל מקובל.
     24/3/18 10:08:

   "החירות שניתנת כאן, היא החירות הזולה יותר. זו ממנה נהנים עשירים, מקושרים ו"אנשי שלומנו" וזו חירות שאינה אלא בזבוז, כי היא אינה מיטיבה עם החלשים". 
   ולמה תחרות אם אפשר ניצחון תפור, ומכור (גם אם קצת עכור)?
   וחירות? היא כבר מזמן רק שם נרדף לחגיגות הנוסטלגיה של היציאה מבית עבדים.
   התעצמנו מאז ואנחנו ויש בנו כבר גם מחזיקי עבדים uסוחרים בעבדים ובהזדמנויות שוות (אבל בהתאם...).
    תואר אקדמי נמדד במושגי "יוקרתי" או "לא יקרתי" וכמו תמונת מראה למציאות המקומית, גם בלשכת העבודה יש כבר מסלול מיוחד לאקדמאים.
    Bachelor of Arts  ו Master הפכו כבר, במחלק ממוסדות ההשכלה הגבוהה, למושגים שמתורגמים לסעיף בשכר.

   ארכיון

   פרופיל

   boazlaw
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין