כותרות TheMarker >
  cafe is going down
  ';

  אתיקה אזרחית

  תכני הבלוג: דמוקרטיה, אתיקה, חברה, חינוך, היסטוריה, ערכים וספרות יפה

  0

  הגדה עכשיו

  0 תגובות   יום ראשון, 25/3/18, 16:52

  הגדה עכשיו


  זהבה חן טוריאל


   

  חג שמח!


  חג פסח הוא חג משפחתי, חג בו אנחנו מעבירים מדור לדור את הניירטיב של יציאה מעבדות לחירות. מציינים את המהפך שעברו אוסף של שבטים עבריים ששוחררו ממעמד של עבדות במצרים. שבטים ששוחררו מרשע, מניצול, מגזילת זכויות, מפגיעה בכבוד, למעמד של עם  חופשי עם חוקים, תקנות ומערכת משפט כמעט דמוקרטית.


  אמר ברל כצנלסון כמו רבים בתקופתו " דור מחדש ויוצר, איננו זורק אל גל האשפה את ירושת הדורות.. יש שהוא נאחז במסורת ומוסיף עליה..."


  אם בכוונתנו להעביר מדור לדור את הסיפור שלנו, וכדי שהסדר יהיה באמת מסודר מבחינה רעיונית, אי אפשר להתעלם ממה שקורה כאן...ולכן הייתי מציעה להוסיף להגדה מספר עדכונים אקטואליים ברוח הימים האלה.


  למשל...לארבע הקושיות הייתי מוסיפה עוד אחת:


  מה נשתנה הלילה הזה מכל הלילות?

  שבכל הלילות אנו תורמים לרווחת המדינה תושביה ואזרחיה, עובדים, מתנדבים, מתגייסים לצה"ל או לשירות לאומי- אזרחי, מתנדבים למילואים, משלמים מיסים. דואגים לחוסנה הביטחוני, הכלכלי והחברתי של מדינת ישראל.


  הלילה הזה, אנו מוקיעים התנהגות בלתי הולמת, אנו מוחים כנגד תופעות של שחיתות שלטונית, כדי לשמור על חוסנם המוסרי של החברה שלנו והמדינה שלנו.


  למזמור והיא שעמדה, אני מציעה להוסיף את המשפט הבא:


  והיא שעמדה, לאבותינו ולנו. שלא משרת ציבור אחד בלבד סרח, ועמד עלינו לכלותינו בחטא היוהרה וקלקול המידות.


  אלא שבכל דור ודור, אנו נאלצים שוב ושוב להתמודד עם אלה שעומדים עלינו לכלותינו. מושחתים שגונבים לנו את הקופה הציבורית. ועלינו- על האזרחים להמשיך ולהשמיע קול חזק וברור אילו מידות אנו דורשים ממשרתי הציבור שלנו.

   

  חמץ

   

  ניתן לראות בחמץ- חמיצות , סמל להשחתת המידות. הערכים שהחמיצו והתקלקלו לנו. ואולי בכלל במילה כשר או הכשר, התכוונו ממציאיה הקדמונים בעצם למידות איכותיות, טובות. להטמיע תהליכים שיהפכו את בני האדם לטובים יותר? 


  חג הפסח הוא חג החירות- חירות המחשבה , הדעה , הביטוי וההפגנה.

  ואפילו כולנו חכמים, כולנו נבונים, כולנו זקנים, כולנו יודעים את החוקים, הכללים והתקנות. מצווה עלינו לספר מה משמעויות החירויות הללו, מה משמעותם וחשיבותם של הערכים ועקרונות הדמוקרטיה שלנו ולהעבירם מדור לדור.

  וכל המרבה לספר, לחנך, לטפח ולהטמיע ערכים של תרבות שלטונית ראויה, הרי זה משובח!


  ולסיום המזמור "כמה מעלות טובות", או כפי שמוכר בפי כולנו "דיינו", בנוסח אקטואלי.


  אילו הכניסנו לארץ ישראל והוקמה בה המדינה-  דיינו

  אילו הוקמה בה המדינה והייתה בה כנסת חזקה- דיינו

  אילו הייתה בה כנסת חזקה והיו בה שופטי צדק- דיינו

  אילו היו בה שופטי צדק וגם שומרי סף חזקים- דיינו

  אילו היו בה שומרי סף חזקים ותקשורת עצמאית וחופשית- דיינו

  אילו הייתה תקשורת עצמאית חופשית ובקרה אזרחית ללא פחד ומורא- דיינו


  אילו הייתה מתקיימת בקרה אזרחית ללא פחד ומורא- אזי משרתי הציבור המושחתים היו מבינים שהם צריכים לתת דין וחשבון לציבור על מעשיהם.


  הם היו נמנעים מעברות פליליות או מהתנהגות בלתי ראויה מאחר שהעיקרון הדמוקרטי של שוויון בפני החוק היה חל גם עליהם, במידה שווה, כמו כל אזרח במדינת ישראל.


   ואזי, יכולנו כולנו כאן, להצדיע לכל אותם משרתי הציבור על התנהגותם המוסרית ועל אמות המידה הטובות שלהם והיינו גאים במדינת ישראל, לא רק על הישגיה מרחיקי הלכת בשבעים שנות קיומה , אלא גם על דמותה המוסרית, על תרבותה השלטונית הראויה ועל חזונה להוות מדינת מופת דמוקרטית במשפחת העמים, הלכה למעשה, תוך דאגה אמיתית לטובתם של אזרחיה.

   

  חג שמח!


  דרג את התוכן:

   ארכיון

   פרופיל

   זהבהחן
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין