כותרות TheMarker >
  ';
  0

  מסרים של תקווה

  0 תגובות   יום שישי , 20/4/18, 11:50

  מסרים של תקווה


  זהבה חן- טוריאל


  יום העצמאות השבעים למדינת ישראל היה עמוס באירועים, מסיבות, טקסים, תכניות טלוויזיה מושקעות. הבכירים כרגיל לקחו קרדיטים לעצמם וניסו לשאוב זמן מסך בדרכים מתוחכמות, עד שכמעט והייתה הרגשה שיש כאן ניצול זמן מסך לתעמולת בחירות.


  יום העצמאות הוא יום חגה של מדינת ישראל, אבל בראש וראשונה הוא יום חגם של האנשים החיים בה. האנשים הפשוטים שאינם באור הזרקורים, שתורמים לחוסנה וביטחונה בכל דרך אפשרית, בעבודה יומיומית בחקלאות, בתעשייה, במדע, ברפואה, בטכנולוגיה, בביטחון, בחינוך, בהתנדבות וביזמות ובתחומים רבים אחרים.


  ניסיתי לחשוב, מה אני לוקחת אתי מיום העצמאות השבעים ושתי תמונות חוזרות ועולות לפני:


  טקס פרס ישראל: החיבוק החם של מרים פרץ, אם הבנים ואשת החינוך עם דויד גרוסמן הסופר המוערך ועטור הפרסים. החיבוק העוטף והמאחד שני גורלות של הורים שכולים, משני צדי המפה הפוליטית, שהקריבו את היקר להם מכל למען בטחונה של מדינת ישראל. חיבוק שכאילו והכיל בתוכו את כל גורלו של העם שלנו ולא השאיר עיניים יבשות אצל כל מי שצפה במעמד.


  חיבוק שהאקט שלו התעצם עוד יותר בנאומה של מרים פרץ ואשר המסר המרכזי שלו הוא מסר של אהבה לכל הפסיפס האנושי המרכיב את מדינת ישראל. מסר פשוט על כך שאין מונופול לקבוצה, האחת על השנייה, על אהבת המולדת. שגם לאחים יש זכות לחשוב אחרת ושיש לכבד את דעתם.


  אייל גולן ואביב גפן: לא התכוונתי לצפות בתכנית ושמחתי שצפיתי. הוגה הרעיון בערוץ 12, הוא פשוט גאון. לקחת שני אמנים שמזוהים כל כך עם תפיסות שונות, כל אחת מהצד השני של המפה, כל כך מייצגים את האגרסיביות המילולית שמשתקפת ברשתות החברתיות, בשם חופש הביטוי, ולהושיב אותם לפרויקט מוזיקלי משותף, זהו  באמת מעשה גאוני.

   

  לא משנה מה היו מניעיהם של האומנים שהשתתפו בתכנית. התוצר הראה שגם אם יש חילוקי דעות בטעם מוזיקלי ובדעות פוליטיות, אפשר לנהל שיח מכבד. בסופו של דבר, הייתה לי תחושה של תקווה, שאם השניים האלה הצליחו לדבר, לכבד ולבצע האחד את יצירתו המוזיקלית של השני בפרשנות אישית ובעיבוד שונה שהתקבלו באהבה, יש סיכוי שגם השיח הכללי בציבור הישראלי יקבל תפנית חיובית.


  הכול עניין של חינוך.


  הכול עניין של אנשים.


  הכול עניין של מסרים ערכיים.


  ולמי שמנסה להטמיע פלגנות וסכסוך, שתי התמונות הללו מוכיחות שאפשר אחרת. הדבר תלוי רק בנו.

  דרג את התוכן:

   ארכיון

   פרופיל

   זהבהחן
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין