כותרות TheMarker >
  ';

  אני, צלילה ושאר ירקות או דגים...

  ספר מרתק על עולם הצלילה, הרפתקנים המחפשים אוניות טרופות ובעקבותיו מסע אישי להבאת גיבור הספר לכאן.

  ארכיון

  מסע אישי בעקבות \"צוללי המעמקים\"

  17 תגובות   יום ראשון, 9/3/08, 00:37
   

   

   

   

  המסע האישי שלי בעקבות צוללי המעמקים

   

   

  אחרי שנים רבות בתחום הצלילה ובעיקר הצלילה הטכנית (צלילת עומק אתגרי), נפל לידי הספר "צוללי המעמקים" (Shadow Divers) .

  מכיוון שכבר קראתי ספרים רבים בתחום ציפיתי לעוד ספר מקצועי וענייני בתחום זה, אולם ככל שהתקדמתי בקריאה נשביתי בקסמו של הספר ושל גיבוריו.

  מסתבר שדווקא רוב קוראי הספר בעולם אינם חלק מקהילה קטנה (ודי משוגעת) של צוללי עומק כמוני, אלא קוראי ספרות הרפתקאות באשר הם.

  לפני כשנתיים לערך, לאחר קריאת הספר החל המסע האישי שלי בעקבות האיש המדהים הזה שסיפורו מתואר בספר ושמו ג'ון צ'טרטון.

   

  אחרי חיפוש חומר קריאה ומידע נוסף, התחלתי להבין שסיפור "צוללי המעמקים" הוא רק קצה הקרחון ומסעותיו ההרפתקניים לאוניות טרופות במהלך חייו ועד היום הזה יכולים להכיל עוד עשרות ספרים רוויי הרפתקאות מסמרות שיער ומסמכים היסטוריים מדהימים.

  כך, בעודי מגלה עוד ועוד פרטים מלהיבים עלה במוחי רעיון...... אני הולך להביא את האיש לכאן!

  אחרי יצירת הקשר הראשוני עם ג'ון, טוב לא בדיוק איתו אלא עם מישהו שמכיר מישהו ש.... הבנתי שאיאלץ לפעול בדרכים "עדינות" יותר (ישראלי לא?), לאחר מספר חודשים הגעתי לבסוף לתכתובת עם המנהלת האישית/אשתו אשר בנימוס רב הסבירה לי שהם מאוד היו שמחים להתארח כאן אבל הם עסוקים בהרצאות והופעות עד 2012 לערך......

  כמובן שלא הצלחתי להבין מתוך עודף הנימוס שבמכתב שישראל היא לא ממש מרכז העולם מבחינתם (רק אנחנו חושבים ומאמינים בכך) והמשכתי בהצעות רבות ונסיונות שכנוע לגבי אתרי הצלילה הנפלאים ועדת המעריצים הגדולה כאן..... לא ממש הלך לי!

  בנובמבר האחרון, יצא אחד ממקורבי לתערוכת הצלילה הגדולה בעולם בארה"ב עם הוראות ברורות וחדות, ג'ון נמצא שם, אתה ניגש אליו בנימוס הראוי (ובתקיפות ישראלית טיפוסית) ומציע לו הצעה שאי אפשר לסרב לה....... ביקור מדהים בארץ הקודש הכולל טיול במקומות הקדושים וכו'.....

  ואז באמצע הלילה אני מקבל טלפון צוהל  "ג'ון צ'טרטון בידינו ויש לנו חלון קצר של 4 ימים במרץ".............יש !!!

   

  רקע בקצרה

  הסיפור החל כאשר ג'ון צ'טרטון מחוץ לחופי ניו- ג'רזי . לאחר מחקר של חיל הים האמריקאי והגרמני הגיעו למסקנה שהעובדה שהגיעה ספינת U (צוללת) גרמנית כל כך קרוב אל חופי ארצות הברית בזמן מלחמת העולם השנייה היא בלתי אפשרית. התיעוד הקרוב ביותר לצוללת גרמנית היה כמה מאות מיילים רחוק מהנקודה. במשך 7 שנים מנסה צ'טרטון ושותפו ריצ'י קוהלר לגלות את זהותה של הצוללת. האובססיה עם הצוללת הזו גובה מחיר אישי יקר משני השותפים עד שבסוף מצליחים השניים, יחד עם שאר חברי המשלחת, לאתר את זהות הצוללת ובכך משנים את דפי ההיסטוריה לעולם.

  מחקר ספינות טבועות במעמקי הים תמיד הייתה תשוקתו הגדולה ביותר ובשנת 1991 גילה את הצוללת U-869 בחופי ניו ג'רסי (New Jersey). זו הפכה למושא תיעודי מעמיק בסדרות טלוויזיה רבות.

  לאחרונה כתב רוברט קארסון (Robers Kurson) ספר בשם Shadow Divers המתעד את סיפור מציאת הצוללת והוא הפך לרב מכר אדיר של הניו-יורק טיימס (New York times bestselling book). זכויות היוצרים של הספר נקנה על ידי 20th Century Fox ורידלי סקוט יהיה הבמאי והמפיק לסרט שייצא לאקרנים ב-2009.

   

   

  ג'ון צ'טרטון הוא אחד מצוללי וחוקרי הספינות הטבועות הידוע ביותר בעולם. בנוסף, הוא משמש כיועץ טלוויזיה וסרטים בנושא וכבר שיתף פעולה עם חברות כמו:

   20th Century Fox, Paramount Pictures ו- CBS. לפני כניסתו של צ'טרטון לעולם הטלוויזיה, עבד במשך כ- 20 שנה כצוללן מקצועי - Commercial diver. בעת נפילת התאומים ב- 9.11.2001 עבד צ'טרטון מתחת לעיר ניו יורק מתחת למים באותו אזור ממש, מעבר לכביש של מגדל מספר 1.

   

  קצת היסטוריה

  בשנת 1994 יצא צ'טרטון כחלק ממשלחת הצוללים הטכניים הראשונה לאירלנד בה צללו אל אחת האוניות הטרופות המפורסמות בעולם - RMS Lusitania. זו הייתה ספינת נוסעים בריטית אקסקלוסיבית שהושקה למים בשנת 1906. הספינה מצאה את סופה הטראגי במלחמת העולם הראשונה בשנת 1915, שם נפגעה מטורפדו ספינה גרמנית. הספינה טבעה במרחק של כ-15 ק"מ מול חופי אירלנד תוך 18 דקות בלבד. 1,198 מתוך 1,959 אנשים נהרגו. טביעתה היוותה מפנה רציני בדעה הציבורית כלפי גרמניה באותה תקופה.

   

  האחות של...

  כמה שנים מאוחר יותר, בעומק של כ-130 מ', היה צ'טרטון הצולל הראשון שהשתמש במערכת צלילה סגורה (CCR) בעת צלילה לאוניה הטרופה HMHS Britannic (אחות תאומה לטיטאניק) הנמצאת על קרקעית הים ליד האי Kea שביוון. זו טבעה בשנת 1916 לאחר שפגעה במוקש ימי.

   

  ומצאתי קשר למורשת היהודית

  בהמשך הקריירה שלו הצטרף צ'טרטון, האמריקאי היחיד בין קבוצה אנגלית, למשלחת מטעם מוזיאון השואה האמריקאי אשר חיפשו אחר הספינה הטבועה Struma בים השחור באזור איסטנבול. הסטרומה הובילה פליטים יהודים מרומניה לישראל בימי מלחמת העולם השנייה. בשנת 1942, בעת שהמנוע שבק חיים, נגררה הספינה מאיסטנבול דרך מיצרי הבוספורוס אל הים השחור שם הושארה להיסחף עם הזרם ועליה כל הפליטים. הספינה הוטבעה על ידי טורפדו מצוללת רוסית שהרג 768 גברים נשים וטף. היה רק אדם אחד ששרד. טביעת הסטרומה נחשבת לאחת הקטסטרופות הגדולות ביותר של המלחמה הקשורה לחיי אזרחים. צלילותיו באזור טורקיה תועדו לסדרה בשם 'סטרומה' ששודרה בערוץ HBO.

   

   

  SS Andrea Doria

  בנוסף, צ'טרטון ביצע מעל 160 צלילות באוניה הטרופה הידועה אנדריאה דוריה

  ((SS Andrea Doria. ספינת הנוסעים האיטלקית, האנדריאה דוריה, נשאה על סיפונה כ-1200 נוסעים וכ-500 אנשי צוות. משקלה נערך בכ-29,000 טון והיא הייתה מושא גאוותה של איטליה בעת ניסיונות ההתאוששות הכלכלית והמוראלית לאחר מלחמת העולם השנייה. בתקופתה, נחשבה האנדריאה דוריה לספינה הגדולה, המהירה והבטוחה ביותר בצי האיטלקי. ביולי 1956, עם התקרבותה לחוף המזרחי של ארה"ב (בדרך לניו יורק) התנגשה האנדריאה דוריה בספינת נוסעים אחרת. התנגשות זו הפכה לאחת המפורסמות בהיסטוריה. ספינות רבות הגישו עזרה לספינה והצליחו להציל את כל הנוסעים והצוות, כ- 1660 אנשים, אך 46 אנשים מתו כתוצאה מההתנגשות עצמה שעד היום לא ברור בדיוק מה גרם לה.

   

   

   

   

   

   

   

  הדבר האמיתי

  באוגוסט 2005 גיבש צ'טרטון וחבריו למקצוע משלחת לספינה הטבועה המפורסמת ביותר בעולם - הטיטאניק (RMS Titanic). הם צללו אל הספינה לעומק של כ-3800 מ' בצוללת זעירה MIR השייכת לספינת מחקר רוסית. המשלחת וכל המחקר מתחת למים הוקרן בערוץ הנשיונל ג'אוגראפיק. ג'ון צ'טרטון ושותפו למקצוע ריצ'י קוהלר זכו בפרס עבור פרויקט זה על כך שהיו הן מאחורי והן מול המצלמה.

   

   

   

  בתאריך 21-23 למרץ 2008  יארח מועדון הצלילה דיפ-סיאם http://www.deepdivers.co.il/ את ג'ון צ'טרטון אשר יבלה איתנו סופשבוע שיכלול הרצאות, חתימה על ספרים וצלילות.

  האירוע יסוקר ע"י מגזין ים, טבע הדברים, העתונות הארצית והטלוויזיה.

  האירועים בחסות, סנפיר ציוד צלילה, צומת ספרים ועוד.

   

  כנראה ששווה להתעקש ולהיות קצת "ישראלי" קורץ

   

   

  דרג את התוכן:

   תגובות (17)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS
     7/8/09 20:13:

   מרתק. תודה.

   הרבה בהצלחה!

     13/3/08 21:59:

   מה עושה מי שמכירה את הדרך

   אבל בגלל אורכה נבצר ממנה להגיע

   ליבי ליבי יהיה שם איתכם בכל מקרה.

   בטוחה שיהיה פיצוץ...

   סומכת עלייך....

     9/3/08 12:35:

    

   צטט: דינה ד 2008-03-09 11:49:55

   גם אני כמו טליה מגרדת את הראש על קריאת פוסט שלם בנושא ועל אדם - מרתק מסתבר - שלא הכרתי עד כה. כל הכבוד לך על הנחישות והידד על ההצלחה בהבאתו לכאן.

    

   נ.ב. מה העומק המירבי שניתן לצלול/להגיע אליו בים סוף? 

   העומק המירבי במפרץ אילת הוא סביבות 450 מטר

   באיזור דהב 800

   השיא בצלילה פתוחה (ציוד לא צוללת) עומד היום על 330 מטר

     9/3/08 11:49:

   גם אני כמו טליה מגרדת את הראש על קריאת פוסט שלם בנושא ועל אדם - מרתק מסתבר - שלא הכרתי עד כה. כל הכבוד לך על הנחישות והידד על ההצלחה בהבאתו לכאן.

    

   נ.ב. מה העומק המירבי שניתן לצלול/להגיע אליו בים סוף? 

     9/3/08 10:07:

   זה היתרון של גבר במערכת סגורה

   הוא נראה אטרקטיבי כל עוד  .....

    

   בטל את המקום שהזמנתי לסופ"ש מחייך

     9/3/08 09:48:

    

   צטט: כוכב שביט 2008-03-09 09:31:41

   שאפו על הדרך ועל הישראליות בלווי כוכבון

    

   *יש תמונה של ג'ון ? קורץ

   רק בשבילך

   http://www.johnchatterton.com/index.php

   תראי אותו כאן

     9/3/08 09:35:

    

   צטט: מיהשחף 2008-03-09 07:59:59

   חובה משפט "מורתי"קורץתמיד האמנתי בך והנה..רואה שאתה מסוגל צוחקבהחלט!

    

   תודה, המורהקורץ

    

     9/3/08 09:34:

    

   צטט: shayerel 2008-03-09 06:16:42

   קראתי את הספר

   מכיר את האישיות את האדם ואת מה שהוא מייצג

   אבל

   אני לא צולל טכני

   האם יש אפשרות  רק לבוא לשמווע , לאכול אם צריך כמובן  אבל לא להשתתף בצלילות הטכניות ?

   אודה מראש

   שי

   כמובן שיהיה אוכל.......................הבילוי הישראלי האולטימטיבי :-)

   אפשר להשתתף ללא הצלילות באירוע, הצלילות הן רק תירוץ....

   נתראה

     9/3/08 09:32:

    

   צטט: טליה bizns energizer 2008-03-09 01:46:21

   כוכב ענק על הנחישות, ההצלחה בהבאתו... ולא פחות על הכתיבה המשובחת שהותירה אותי מגרדת בראש בניסיוני לעכל את העובדה שקראתי פוסט שלם (ולא קצר) על צוללן שמגיע ארצה... צוחק *

   תודה על הכיכוב והסבלנותצוחק

     9/3/08 09:31:

   שאפו על הדרך ועל הישראליות בלווי כוכבון

    

   *יש תמונה של ג'ון ? קורץ

     9/3/08 07:59:

   חובה משפט "מורתי"קורץתמיד האמנתי בך והנה..רואה שאתה מסוגל צוחקבהחלט!

    

     9/3/08 06:16:

   קראתי את הספר

   מכיר את האישיות את האדם ואת מה שהוא מייצג

   אבל

   אני לא צולל טכני

   האם יש אפשרות  רק לבוא לשמווע , לאכול אם צריך כמובן  אבל לא להשתתף בצלילות הטכניות ?

   אודה מראש

   שי

     9/3/08 02:04:
   מרתק ,תודה על הנחישות מעוררת ההשראה.
     9/3/08 01:53:

    

    

   עוד ספינה שטובעה כשעל סיפונה כ-300 יהודים, כל הקהילה היהודית של העיר חאניה שבכרתים. הנאצים טיבעו אותה בפתח הנמל של חאניה.

     9/3/08 01:46:
   כוכב ענק על הנחישות, ההצלחה בהבאתו... ולא פחות על הכתיבה המשובחת שהותירה אותי מגרדת בראש בניסיוני לעכל את העובדה שקראתי פוסט שלם (ולא קצר) על צוללן שמגיע ארצה... צוחק *
     9/3/08 00:53:
   תודה, מכירה את הדרךקורץ
     9/3/08 00:52:

   בהחלט שווה קורץ

   רוצה להיות שם כשהוא מגיע . . .

   שבוע טוב:))

   פרופיל

   ilandive
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין

   תגיות