כותרות TheMarker >
  cafe is going down
  ';

  עורך דין פלילי מיקי חובה

  מעשה מגונה

  0 תגובות   יום רביעי, 25/4/18, 23:20

  במשפט הישראלי, יש מגוון רב של עבירות מין, כאשר כל עבירת מין, היא עבירה חמורה מאוד. אומנם, קיים מדרג של עבירות, שנלוות להן עונשים חמורים יותר ופחות, אך אין להתעלם מכך שביצוע עבירת מין, מהווה פגיעה חמורה בקורבן העבירה. במאמר שלפניכם/ן,  בחרנו לעסוק בעבירת מין מוכרת מאוד, שאנו שומעים עליה לא אחת ברשת – שהיא עבירת מעשה מגונה.

  מעשה מגונה הינו מעשה הנעשה למען סיפוק, גירוי או ביזוי מיני וזאת ללא הסכמת הצד שבו מבצעים את המעשה. עבירה זו, בדומה לעיקר עבירות המין, קבועה בחוק העונשין, תשל"ז–1977 (להלן: "חוק העונשין"), אשר מגדיר מגוון רב של מעשים הנחשבים למעשה מגונה, ביניהם ניתן גם למצוא מעשים המתרחשים בפומבי או שלא בפומבי.

  כמו כן, נעיר כבר בשלב זה, כי לעיתים קיים בלבול בקרב הציבור, בין מעשה מגונה לבין עבירות מין אחרות. למעשה, ההבדל טמון באופי העבירה, שכן עבירות מין כגון אונס או מעשה סדום, הן עבירות שבהן מתבצע אקט של "חדירה", לעומת עבירת מעשה מגונה. במאמר המובא לפניכם/ן, נעסוק בהגדרת חוק העונשין בנוגע למעשה מגונה, נציג בקצרה את יסודות העבירה וכן נדון בעונש בגין עבירות אלו.

  כל זאת – נכתב לידיעתכן\ם ונוחיותכם\ן, הגולשות והגולשים, אך נעיר כי אין במאמר זה כדי להוות תחליף לייעוץ משפטי ספציפי.

  חוק העונשין:
  חוק העונשין עוסק בשורה ארוכה של עבירות מין, שבתוכן נכללות עבירות המעשה המגונה. מאחר ומדובר בעבירות חמורות, שבהחלט עלולות להוביל לביצוע עבירות נוספות ומאחר ומדובר בעבירות שמלבד הפגיעה הפיזית, נגרמת גם פגיעה נפשית קשה לקורבן, בחר המחוקק להחמיר את חומרת הענישה בגין עבירות אלו.

  סעיף 348 לחוק העונשין, מגדיר מהו מעשה מגונה. מעשה מגונה הינו מעשה הנעשה למען סיפוק, גירוי או ביזוי מיני, ללא הסכמתו של הקורבן. כיון שמדובר בהגדרה רחבה ולא נקודתית למקרה, נראה כי ישנן אין ספור התנהגויות שיכולות להיחשב כמעשה מגונה. לדוגמא, חשיפת איבר מין בפני אדם, תיחשב כעבירת מעשה מגונה, או נגיעה בגופו של אדם בצורה לא נאותה ועוד.

  יסודות העבירה:
  כדי שמעשה ייחשב כמעשה מגונה, על מבצע העבירה "לענות" על יסודות העבירות. היסוד הראשון הוא ההתנהגות, דהיינו – על העבריין לבצע מעשה שבו קיים אלמנט של מיניות לא ראויה ולא מוסכמת על פי אמות מידה של "אדם סביר". לדוגמא, נגיעה בשד של אישה, לעולם לא תיחשב כמעשה סביר ולכן תהווה אוטומטית מעשה מגונה, על כל המשמעות החוקית שלו. יסוד נוסף הוא היסוד הנפשי, לפיו על העבריין לבצע את העבירה, תוך שאיפה להשגת אחת המטרות הקבועות בסעיף החוק, דהיינו, גירוי מיני, סיפוק מיני או ביזוי מיני.

  העונשים הקבועים בחוק:
  כאמור, עבירות שבהן ישנו אקט מיני חמור, הן עבירות חמורות יותר, שאותן רוצה המחוקק למנוע ואף להרתיע אנשים מביצוען. לכן, על פי חוק העונשין, ישנן ארבע דרגות חומרה של מעשים והעונש – בהתאם. נציג את דרגות הענישה בקצרה, מהקל אל הקשה:

  ביצוע מעשה מגונה בפומבי, בפני מי שגילו אינו עולה על 16 שנים – העונש עומד על עד שנת מאסר אחת, אך אם גיל הקורבן אינו עולה על 14 שנים – משתנה העונש ועומד על עד 3 שנות מאסר.

  ביצוע מעשה מגונה אשר לא בוצע באופן פומבי, כנגד אדם שגילו עולה על 16 שנים – העונש עומד על עד 3 שנות מאסר. עם זאת, במידה והעבירה נעשית אל מול אדם שגילו נמוך מ–18 אך גבוה מ–14 והמעשה בוצע במסגרת יחסי תלות, מרות, חינוך או השגחה – אזי העונש עומד על עד 4 שנות מאסר.

  ביצוע מעשה מגונה אשר לא התבצע באופן פומבי, אך נעשה תוך שימוש בכוח ו/או אמצעי לחץ, או מעשה  שנעשה כנגד אדם הלוקה בנפשו וכנגד קורבנות שגילם נמוך מ–14 שנים –  העונש עומד על עד 7 שנות מאסר.

  הדרגה החמורה ביותר, היא ביצוע מעשה מגונה בקטינים בתוך המשפחה וכן מעשים המלווים בהתעללות, איומי נשק קר או חם וכן בגרימת חבלות – במקרים אלו, העונש עומד עד על 10 שנות מאסר.

  לסיכום:
  מעבר להשלכותיהן הקשות של עבירות מין, הרי שבביצוען ישנה פגיעה בוטה בחוק היסוד: כבוד האדם וחירותו וכן הזכות לפרטיות. בהתאמה, אין ספק כי אדם זכאי להגנה על צנעת גופו. הפסיקה רחבה בכל הנוגע לעבירות בעלות אקט מיני והעונש בגינן חמור מזה של אחרות.

  דרג את התוכן:

   תגובות (0)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   אין רשומות לתצוגה

   תגובות אחרונות

   ארכיון

   פרופיל

   מאירשלם
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין