כותרות TheMarker >
  ';

  אקטואליה, בילוי, בריאות, קולנוע, אהבה

  כתבות איכותיות, בצירוף כתבות וידאו

  ארכיון

  0

  אני לא ספילברג, אפילו לא קרוב, אבל גם בסרט שלי יש זיכרון מהמלחמה

  0 תגובות   יום ראשון, 29/4/18, 22:52

  בקשה של ספילברג מפסטיבל טרייביקה בניו יורק לאומה כולה.

   

  במהלך הקרנה מרגשת של סרטו המפורסם של ספילברג, "רשימת שינדלר", אמר ספילברג שצריך להוסיף את השואה כלימודי חובה בבית הספר באמריקה.

   

  מאת: שרון מור

   

  ", כך אמר במאי הקולנוע סטיבן ספילברג בסוף השבוע בפסטיבל טרייבקה, לאחר הקרנה חגיגית של סרטו "רשימות שינדלר" המציין 25 שנה לצאתו. 

  כמו בכל שנה מתקיים בניו יורק פסטיבל סרטים מרשים ויוקרתי, פסטיבל טריבייקה, רק שהשנה היו שם רגעים מרגשים, וכל דבר שקורה כדי להנציח את זכרונם של קורבנות השואה זה חשוב מאוד, מאחר שאנחנו דור אחרון שיזכה לשמוע סיפורים ממקור ראשון מניצולים טובי המוחות חושבים איך להנציח, בלתי נתפס.

   לפני הרבה שנים קרה לי מקרה אישי שבו נתבקשתי לצאת למשלחת לפולין בתור פראמדיקית לקבוצה של 120 תיכוניסטים, הכל קרה כל כך מהר ובשל בעיה אישית של הרופא שביקש שאחליף אותו הסכמתי, לא ידעתי שלדבר כזה צריך הכנה נפשית, למרות שהיום אני יודעת ששום דבר לא יכול להיה להכין אותי לאמת, למראות, מה שראיתי גרם לי להבין באמת מה קרה שם, שמוח אנושי לא יוכל להכיל, זה לא רק המחנות ריכוז, מחנות ההשמדה, תחנות רכבת מזוייפות שמורידים נוסעים מכל אירופה ישר לתאי גזים, היערות שבהם חיסלו ילדים, וכפרים שלמים, הסיפורים של המדריכים, המוזאונים עם החפצים האישיים של אנשים אמיתיים, בערמות והקלות הבלתי נסבלת שבה כל בור עלול לצעוק בתקשורת על הכחשה, או השוואה של השואה לדברים אחרים, זה פשוט בלתי נתפס.  שחזרנו מפולין חליתי מאוד זה גרם לי לתשישות קשה, וכל השמחת חיים שלי נעלמה, הבנתי שכל אדם באשר הוא במיוחד לא יהודים צריכים לבקר שם ולעבור על כל המקומות שנשמרו שם כעדות מצמררת.

   

  בטרייבייקה השנה בחרו לעשות הקרנה מיוחדת של הסרט רשימת שינדלר, בנוכחות ספילברג והשחקנים, הייתם מאמינים שעברו 25 שנה מאז הפקתו של הסרט?

  ואלו דבריו של ספילברג:

     "לימודים על השואה לא נחשבים כיום לתנאי מקדים לסיום הלימודים בתיכון - אבל כך זה צריך להיות, לאחר הקרנת הסרט, שזכה בשבעה פרסי אוסקר, ביניהם לסרט הטוב ביותר, ענו ספילברג וכוכבי הסרט ליאם ניסן, בן קינגסלי, אמבת דייווידס וקרוליין גודאול לשאלות הקהל. לפי "הוליווד ריפורטר", דיברו השלושה בין היתר על הרלוונטיות של הסרט בימים אלה, במיוחד לאור עליית כוחן של תנועות ניאו־נאציות. ספילברג הבהיר שאינו מתכוון שדווקא "רשימת שינדלר" יהיה חלק מתוכנית הלימודים בבתי הספר, אלא ש"הסיפורים שלניצולי שואה יש אומץ לספר" הם לדבריו שצריכים להיות חלק מתוכנית הלימודים.

  ספילברג סיפר שהיתה זו הפעם הראשונה מאז 1993 שצפה בסרט, העוסק לדבריו ב"בנאליות של הרוע העמוק ביותר", באולם מלא קהל. הוא ציין כי הופתע מהמבט הממושך שאמילי שינדלר נועצת בקברו של בעלה בסצינת הסיום של הסרט, המציגה יהודים מניחים אבנים על קברו של אוסקר שינדלר. את הסצינה הזאת, סיפר, הוא הכניס לסרט בגלל חוסר הביטחון שגאה בו במחצית השנייה של העבודה על הסרט, כשחשש שאנשים לא יאמינו שהסרט מבוסס על אירועים אמיתיים.

  "אני כל כך ידוע בזכות סרטים השונים לחלוטין מהסרט הזה. לא הייתי בטוח אם האופן שבו אנשים תופסים אותי, והאופן שבו אני תופס את עצמי, יספיקו כדי שאוכל להציג את הסרט הזה כאמת. זה באמת הדאיג אותי. ואז חשבתי 'אולי נוכל לאסוף כמה שיותר ניצולי שואה שניצלו בזכות שינדלר, כדי שיניחו אבנים על קברו? זה רעיון שלא היה בתסריט, זה היה ניסיון נואש שלי לקבל אישור מקהילת הניצולים עצמה, אישור שיאפשר לנו להבהיר שמה שעשינו אמין".

  ספילברג וניסן דיברו גם על החוויה הטראומטית של צילום סצינות במחנות ריכוז. הבמאי סיפר ששני שחקנים ישראלים התמוטטו לאחר שצילמו סצינה שבה היה עליהם להתפשט ולהתקלח יחד, עם רבים אחרים, בצפיפות בחדר קטן, מחשש שעומדים להרעיל אותם למוות באמצעות גז. "המרחק האסתטי שקיים בין הקהל להתרחשות? הוא נעלם לחלוטין, וזו היתה טראומה. הטראומה היתה בכל מקום ואנחנו לכדנו אותה. זה משהו שאי אפשר לזייף. סצינה נוספת, שבה כולם הסירו את בגדיהם, היתה ככל הנראה היום הטראומטי ביותר שהיה לי לכל אורך הקריירה שלי  לראות מה זה אומר להתפשט לחלוטין, ואז לדמיין שזה עלול להיות היום האחרון שלך עלי אדמות", אמר.

  לפי "הוליווד ריפורטר", ניסן סיפר כי לא הרגיש ראוי לשחק בתפקיד הראשי בסרט הזה, וכי כאשר עמדו לצלם סצינה ליד שער הכניסה לאושוויץ, מפיק הסרט בראנקו לוסטיג, בעצמו ניצול שואה, אמר לו: "רואה את הצריף ההוא שם? זה הצריף שבו אני הייתי". "זה היכה בי, בגדול", אמר ניסן וסיפר שברכיו רעדו בזמן צילום הסצינה ושהוא התקשה לזכור את השורות שלו.

   

   

  בתור תסריטאית שמפיקה סרטים, לתומי חשבתי שבעקבות כל הסרטים שמופקים ללא הפסקה, תהיה איזה השפעה על אוכלוסיית העולם, איזה שהיא הבנה בססית, ואני באופן אישי שמעתי צעקות אנטישמיות אפילו פה בלוס אנג'לס, ואם נוסיף את אלמנט הזמן שעובר, וההשמדה המזעזעת הופכת להיות היסטוריה רחוקה... שעלולה אפילו לחזור על עצמה.

  לכן אני מצטרפת לקריאתו של ספילברג להכניס תוכן חובה מפורט על העובדות שהיו שם במלחמה.

   

  השנה באופן אישי גם אני מוציאה סרט דרמה צנוע אך מרתק שמספר סיפור קטן שכולל בתוכו גם עדות אמיתית של ניצול שפוגש את הנשמה התאומה שלו.

   

  http://cafe.themarker.com/image/3063218/

  בכל מקרה שווה לצפות שוב בסרט של ספילברג שמשחקים בו עשרות של שחקנים ישראלים.

   

  לחיי הקולנוע והאהבה שלי העצומה לסרטים

   

  http://cafe.themarker.com/image/3415967/

  שרון היא מפיקה ותסריטאית בשאולינה הפקות, סרטים דוקומנטאריים וסדרות אינטרנט וטלוויזיה

  .אימייל:  shaulina7@gmail.com  אתר אינטרנט : www.shaulina.com

  דרג את התוכן:

   פרופיל

   Shaulina
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין

   אקטואליה, בידור, ועוד