כותרות TheMarker >
  ';

  אלי אלון עיתונות ישראלית

  באתר זה מוצגים מקצת מאמרים וכתבות פרי עטו של העיתונאי אלי אלון שפורסמו בעיתונות הישראלית

  אלי אלון החל כתיבתו העיתונאית בגיל 15 כשכתב במדור"חדשות לנוער" בעיתון "מעריב לנוער" לאחר שירותו הצבאי היה כתב עיתון "הארץ" פירסם מאות רבות של ידיעות ,כתבות ,ומאמרים בעיתונות הישראלית
  בשנים האחרונות כותב במספר אתרי אינטרנט חדשותיים.

  ארכיון

  האם קיימת "הדרת" חילוניים באנ"א תל אביב ?

  0 תגובות   יום שישי , 4/5/18, 10:26

  ''

  אכסנית בני דן [צילום:א.אלון]

   האם קיימת "הדרת" חילוניים באנ"א תל אביב ?

   

                                מאת: אלי אלון

   

   

  רוב  הלנים בשבתות וחגים  באכסניית "בני דן" ברחוב בני דן בתל אביב המשתייכת לאנ"א (אגודת אכסניות נוער), נמנים עם המגזר הדתי לאומי או זרמים דתיים אחרים. מבדיקה שערכתי עולה כי  התופעה המדהימה הזאת נמשכת כבר מספר שנים בעקביות וברצף .  הדברים הם בגדר עובדות.  יש אף  עדויות של פקידי קבלה בעניין.

   

  אחת מאורחות האכסניה מספרת : התארחתי עם בעלי באכסניית הנוער בני דן בתל אביב  לאורך השנים האחרונות לעתים קרובות ותמיד, אבל תמיד ,הבחנתי כי רוב רובם של המתארחים באכסניה  זו  בשבתות, הם דתיים. לעתים  קרובות מדובר  ברוב  אף של 90 אחוז .בהרבה מקרים מדובר במשפחות דתיות מורחבות  הנמנים עם המגזר הדתי לאומי שבאות להתאכסן  באכסניה ולחוג  בצוותא אירועי משפחה כמו "שבת חתן" וכיוצא בזה  .אותה אורחת מספרת כי באחת השבתות  היו אמורים לפתוח את חדר האוכל באנ"א "בני דן" בערב שבת בשעה 19:00 , על פי הרשום בלוח הזמנים שעל גבי דלת הכניסה , אולם חדר האוכל נפתח בסופו של דבר  בשעה 20:00 ונאמר לאנשים  שהמתינו  בכניסה לחדר האוכל  על ידי אנשי חדר האוכל, כי מחכים לאנשים שיסיימו את התפילה ורק אז יפתחו  את חדר האוכל.  ואכן חדר האוכל נפתח רק בשעה 8 בערב כשאנשים ממתינים בכניסה  זמן רב לפתיחתו .

  האם שומרים מקום מראש ?

  המבקש  להזמין  מקום לינה  לאכסניית בני דן בתל אביב  לשבת או לחגים,  אפילו מראש לעוד מספר חודשים כמו למשל לחודש ינואר  2019  כלומר בעוד  כחצי שנה, יתקשה מאד לעשות זאת . גם באמצעות הזמנות המקוונות לא ניתן בדרך כלל להזמין חדר  בשבתות וחגים  אפילו מראש  לעוד מספר חודשים. האם האכסניה משריינת  באופן אוטומטי מבעוד מועד מקומות בשבתות לקבוצות מסוימות ?  האם יתכן שקבוצות דתיות מבקשות מהנהלת האכסניה לשמור על אווירה וצביון דתי במשך השבת בתחומי האכסניה?  מידי שבת מוצבים  באולם הכניסה לאכסניית בני דן  שולחן מיוחד ועליו עשרות נרות   ומודעות מאירות עיניים  על זמני תפילות הנערכות  בבית הכנסת בבית הספר הדתי  "מירון" הצמוד לאכסניה. .זה בסדר גמור ששומרים על אווירה של שבת באכסניה ,אני אישית בעד. אבל צריך לאפשר גם  לכלל תושבי ישראל ,חילונים, יחידים ואף ממגזרים אחרים, הזדמנות שווה להתאכסן באכסניה, בבחינת כל הקודם זוכה,  אין ראוי להעדיף מראש קבוצות מסוימות  ולשמור באפן אוטומטי מקומות באכסניה לקבוצות או משפחות  מוגדרות .מי שמזמין ראשון ומשלם זכותו להתאכסן באכסניה.

  חשוב לציין ולהדגיש אכסניות הנוער של אנ"א הן לא גוף פרטי. ומנוהלות  על ידי  גוף ציבורי –עמותה ציבורית  בשם "אגודת אכסניות נוער בישראל בישראל"   שנמצאת תחת חסות משרד החינוך, ונתמכת על ידו בסכומים של מיליוני שקלים , בכסף ציבורי של כולנו . על פניו, נראה שיש כאן  למעשה "הדרת חילונים" או העדפה של מגזרים מסוימים  . וזאת לדעת ברגע שאכסניית אנ"א בני דן  שומרת באופן אוטומטי מראש מקום לקבוצות שונות לטווח ארוך, זה בא על חשבון קבוצות אחרות או אפילו יחידים שרוצים להתאכסן באכסניה   .כעמותה ציבורית הנהנת מתמיכת כסף ציבורי, מחויבת  אנ"א  לכללי  שיויון ואי אפליה לרעה, של  קהלים שונים באוכלוסייה הישראלית במה שנוגע להזמנת מקומות לאכסניה. האם שר החינוך  נפתלי בנט מ"הבית היהודי" שמשרדו תומך באגודת אנ"א  מודע לתופעה שציינתי? ,יתכן שאינו מודע כלל לתופעה .

   


   נדרשת בדיקת מבקר המדינה 

  העובדה  כי בעקביות וברציפות מזה מספר שנים בשבתות ובחגים  רוב משמעותי של  , אורחי  אכסניית "בני דן"  בתל אביב שהיא אכסניה ציבורית הפועלת בחסות  משרד החינוך, נמנים עם המגזר הדתי  ,מחשידה לאפשרות שהאכסניה מעדיפה (מדובר בשבתות וחגים ) קבוצות או משפחות  דתיות, , ובכך  מונעת למעשה, אולי לא במודע,  מחילונים או בודדים או מגזרים אחרים  להזמין  מקומות לינה באכסניה . יתכן שהזמנות לאכסניה  נעשות באמצעות סוכני תיירות שפועלים בפלח השוק הדתי הלאומי. מה שברור  שהנושא מחייב ברור. אפילו אצל מבקר המדינה. 

  תגובת סמנכ"ל אנ"א 

   על אף שמדובר במאמר אישי ודעה פרטית שלי ,פניתי לעופר שפירא סמנכ"ל אנ"א וביקשתי  תגובתו לדברים ואני מביא תגובתו במלואה וכלשונה :"אינני יודע מהיכן נלקחו  הנתונים שאתה מציין, יש כאן טעות והטעיה .אכסניית בני דן מקבלת אורחים ללא אפליית גזע, מין דת או לאום של המזמין, פתוחה לכלל ציבור הישראלים והתיירים. סוף שבוע של האכסניה עם ביקוש גדול ביותר לכלל סוגי האוכלוסייה, כך כשאני בודק את הצפי לחודשים הקרובים (כולל דצמבר, ינואר....) אני רואה בסופ"ש קבוצות תגלית, קבוצות נוער, צליינים, קבוצות מטיילים ישראלים ומטיילים שונים מהארץ ומהעולם." עד כאן תגובתו של עופר שפירא סמנכ"ל אנ"א  שנשלחה אלי.

   

  אם כל הכבוד  לעופר שפירא, סבורני כי הוא לא מעודכן כנראה בנעשה באכסניית בני דן . אני קובע באחריות  :רוב המתארחים בשבתות באכסניית "בני דן" והדבר נמשך מזה כמה שנים, הם דתיים ומדובר לעיתים קרובות ברוב משמעותי  ובולט . בחודשים יולי אוגוסט מגיעות מידי שנה באופן מסורתי קבוצות גדולות  של בני נוער וסטודנטים מחו"ל לא דתיים בהכרח ,אבל ברוב חודשי השנה וזה בדוק, רוב המתארחים כאמור באכסניה בני דן הם משפחות או קבוצות  דתיות רבים מהם הם  מהמגזר הדתי לאומי ,ושלא יהיו אי הבנות אין לי דבר נגד המגזר הדתי לאומי ,אני בעד צדק .

   

  ''


  על קיר הכניסה לאכסניית הנוער של אנ"א  בית שאן  קבוע שלט וזה לשונו :"על פי אמנת הפדרציה הבינלאומית של אכסניות הנוער מתחייבת אנ"א (ישראל) לארח כל אדם ללא אפליה בין גזעים שונים, לאומיים, צבעים, דתות, מין, עמדות כלכליות ופוליטיות. צילמתי את השלט. מעניין...

   

   

  כתבה נוספת של כותב זה 

   

   

  ''

  אכסנניית אנא תל-אביב

  האם קיימת "הדרת" חילוניים באנ"א ת"א רוב הלנים בשבתות וחגים באכסניית "בני דן" ברחוב בני דן בתל אביב המשתייכת לאנ"א (אגודת אכסניות נוער), נמנים עם המגזר הדתי לאומי או זרמים דתיים אחרים '' מבדיקה שערכתי עולה כי התופעה המדהימה הזאת נמשכת כבר מספר שנים בעקביות וברצף '' הדברים הם בגדר עובדות '' יש אף עדויות של פקידי קבלה בענייןאלי אלון   |   לסיפור המלא


   

   

  דרג את התוכן:

   תגובות (0)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   אין רשומות לתצוגה

   חדשות ומבזקים

   תגובות אחרונות