כותרות TheMarker >
  cafe is going down
  ';

  עורך דין פלילי מיקי חובה

  זכות השתיקה

  0 תגובות   יום שלישי, 22/5/18, 21:57

  זכות השתיקה הינה זכות בסיסית הניתנת לכל אדם הניצב בפני חקירה משטרתית ואף במתן עדות לגוף ממשלתי. זכות השתיקה מעוגנת בחוק סדר הדין הפלילי (סמכויות אכיפה – מעצרים), בסעיף 28, אשר קובע כי בעת מעצר של אדם, יש להזהירו שאינו חייב לומר דבר העלול להפלילו, מכיוון שכל דבר שיאמר, עלול לשמש כראיה נגדו. זאת ועוד, הדין גם מחדד ומציין כי במידה ואדם מעדיף לשתוק, עליו לדעת כי הימנעות מלהשיב על שאלות, עלולה לחזק את הראיות נגדו. 

  יוער, כי ישנן שאלות שעליהן יחויב הנחקר, כלומר, החשוד, לענות, כגון שאלות המפלילות אדם אחר. שאלות אלו אינן גורמות להפללתו שלו ולפיכך קבע המחוקק כי על הנחקר לענות עליהן. כך גם בהתאם לפקודת הפרוצדורה הפלילית, משנת 1928, הקובעת: "(1) קצין משטרה בדרגת מפקח ומעלה, או כל קצין אחר או סוג אחר של קצינים המורשים בכתב, בדרך כלל או במיוחד, על ידי שר המשפטים, לערוך חקירות על ביצוע עבירות, רשאי לחקור בעל-פה כל אדם המכיר, לפי הסברה, את עובדותיה ונסיבותיה של כל עבירה, שעליה חוקר אותו קצין משטרה או אותו קצין מורשה אחר כנ"ל ורשאי הוא לרשום בכתב כל הודעה, שמוסרה אדם הנחקר כך. (2)  אדם, הנחקר כך, יהיה חייב להשיב נכונה על כל השאלות, שיציג לו בשעת החקירה אותו קצין משטרה, או קצין מורשה אחר כנ"ל, חוץ משאלות שהתשובות עליהן יהיה בהן כדי להעמידו בסכנת אשמה פלילית".

  בשורות הבאות נעסוק בזכות השתיקה: נציג בקצרה את החוק שבו מעוגנת זכות זו, נבחן מדוע זכות זו ניתנת לכולם וכן נסביר מה קורה בחקירות שאינן בגדר חקירה משטרתית. נבקש להבהיר כי מאמר זה הינו מאמר תוכן ולכן , אין לראות בו כתחליף לייעוץ עם עורך דין פלילי.

  חוק סדר הדין הפלילי (סמכויות אכיפה - מעצרים:
  החוק מסדיר את כל המצבים שבהם אדם עשוי להיות במעצר או בחקירה. כאמור, זכות השתיקה הינה הזכות המוחלטת לשתוק בהליכי חקירה. תכלית זכות זו, היא למנוע מהנחקר לענות תשובות שגויות או שקריות בזמן החקירה. מעמדו של חשוד בעבירה פלילית בחקירה משטרתית, אינו פשוט. תחילה, נשללת ממנו חירותו בשל עיכוב או מעצר שנעשה על ידי המשטרה, עקב חשד למעורבות או ביצוע בעבירה פלילית. שנית, עם שלילת חירותו של אדם, תגובתו עלולה להיות בלתי רציונאלית וזאת בשל סערת רגשות ולחץ שהוא שרוי בו. זאת ועוד, בעת הגעתו של חשוד לתחנת המשטרה או בתחילת החקירה (שלא תמיד חייבת להיערך בתחנת המשטרה), על החוקר לציין בפני החשוד את הזכות שלא להשיב לשאלות כלל. 

  למעשה, חובת היידוע נועדה לוודא כי החשוד ער לזכויותיו וכי במידה ויבחר לענות על השאלות שעלו במהלך החקירה המשטרתית, הוא יעשה זאת מדעת ומרצון חופשי. 

  פגיעה בזכות יסוד: 
  כאמור, בעת עיכוב או מעצר של חשוד כמעורב או כמבצע עבירה פלילית, נשללת חירותו. הזכות לחירות מעוגנת בחוק יסוד: כבוד האדם וחירותו. למעשה, ניתן לראות כי הסמכות שהמחוקק מקנה לרשויות החוק, לעצור או לעכב, עומדת בניגוד מוחלט לזכותו הבסיסית של אדם לחירותו. ניתן לומר כי זכות השתיקה, יוצרת איזון מסוים לפגיעה בחוק היסוד של אדם, בכך שעומדת לאדם הזכות שלא להפליל את עצמו. 

  שתיקה כהודאה?
  הדעה הרווחת בציבור בנוגע לשתיקה, הינה דעה מוטעית. אומנם שימוש בזכות השתיקה עלול לחזק את הראיות כנגד החשוד ולכן לזכות השתיקה יש גם פגם משמעותי – משפטי. מה גם ששימוש בזכות השתיקה עלול ליצור בבית המשפט ספק באשר לאמינותו של הנאשם. עם זאת, חשוב להבהיר, כי שימוש נכון בזכות השתיקה, דווקא יכול לעיתים לסייע לחשוד או נאשם במידה רבה, לצורך מתן גרסה במקרים מסוימים. 

  חשוב להעיר, כי הזכות להימנע מהפללה עצמית, היא זכות מהותית וחשובה בהליך הפלילי. הזכות לשתוק הוא למעשה נגזרת מהזכות המוזכרת. עם זאת, שתיקה במסגרת ההליך הפלילי – דהיינו בחקירה, יכולה לחזק את הראיות נגד החשוד. 

  דרכים להתמודדות בחקירה: 
  הדעה הרווחה היא, כי אלו שיהיו תחת חקירה משטרתית ארוכה ומייגעת, הם לרוב עבריינים "מוכרים" בעלי עבר פלילי עשיר – אך הדעה הזו שגויה. לצערנו, המציאות מלמדת כי כל אזרח נורמטיבי שכנגדו התעורר החשד בגין ביצוע עבירה פלילית, עשוי למצוא עצמו בחקירה משטרתית. לעיתים, נעצרים או נחקרים במשטרה, אנשים שכלל לא יודעים את הזכויות המגיעות להם. מצב זה יוצר מורכבות נוספת להמשך ההליך המשפטי שעתיד להיפתח כנגדם, לפעמים, עד לכדי שיבוש ההליך. 

  במידה ואתם מוזמנים לחקירה, זכרו כי התייעצות עם עורך דין מומחה בתחומו, נחוצה בכל שלב בהליך השיפוטי וככל שתקדימו להיוועץ, יותר טוב.  

  דרג את התוכן:

   תגובות (0)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   אין רשומות לתצוגה

   תגובות אחרונות

   ארכיון

   פרופיל

   מאירשלם
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין