כותרות TheMarker >
  ';

  המשבר הפוקד את הטלוויזיה החינוכית

  0 תגובות   יום חמישי, 14/6/18, 00:59

  אם לא יקרה איזשהו נס,תיסגר באמצע אוגוסט הטלוויזיה החינוכית,ותהפוך להיות יחידה לילדים ולנוער בתוך תאגיד השידור הציבורי.

  כזכור, מועסקים כיום בטלוויזיה החינוכית כמאה ושמונים עובדים המוגדרים כעובדי מדינה המאוגדים על-ידי ההסתדרות ,לפי חוק השידור הציבורי החדש החינוכית אמור להיסגר שנה ושלושה חודשים לאחר תחילת שידורי התאגיד ,אך נכון להיום לא ברור היכן ייקלטו העובדים שיפוטרו.

                                 מצבם של עובדי החינוכית

  נכון לעכשיו,לא נראה שיש מישהו שדואג לרווחת העובדים, הם מצדם החליטו שלא לשתוק ושלחו מכתב למנהלת החינוכית הד"ר ארנה בן-שמחון בבקשה שתדאג למקום עבודתם,ולא להורות להעביר את ארכיון הטלוויזיה החינוכית לתאגיד השידור הציבורי.

  ד"ר בן-שמחון הודיעה לעובדים כי נקבעה עמם פגישה ביום ראשון הקרוב (18\05\13) שבה יקחו חלק בין-השאר התסתדרות העובדים הכללית,משרד האוצר,ונציבות שירות המדינה כדי לסייע להם למצוא עבודה. 

  העובדים טוענים בתגובה שהפגישה תיערך רק עם מנכל"ית החינוכית,ולא עם אף-אחד מהגופים שצויינו לעיל.

                                    האם קיים פתרון למצוקת העובדים

  במצב שבו רוב תכניות הטלוויזיה הן לא מגוונות ולא מעמיקות, צריך לעשות הכל שהטלוויזיה החינוכית לא תסגר.

  על שולחן הכנסת מונחת הצעת-חוק של יו"ר ועדת הכנסת ח"כ מיקי זוהר (ליכוד) לפיה תקציב הטלוויזיה החינוכית העומד כיום על 120,000,000 שקלים יקוצץ,כך שבשנה הבאה הוא יעמוד על 90,000,000 שקל ,ובשנה שלאחר מכן הוא יעמוד על 70,000,000 שקל .

  בנוסף, ייאלצו לפטר עובדים (דבר לא פשוט כיום).

  נכון לעכשיו, הסיכוי שהצעת החוק תעבור היא לא גבוהה ,מאחר ושר האוצר כחלון לא מעוניין לפתוח את חוק השידור הציבורי.

                                      התפתחות נוספת בפרשה

  מנכ"לית הטלוויזיה החינוכית , ד"ר אורנה שמחון, פנתה היום לשר האוצר משה כחלון בבקשה שיתמוך בהצעת החוק של ח"כ מיקי זוהר (ליכוד) שאמורה למנוע את סגירת הטלוויזיה החינוכית בעוד כחודשיים.

  במכתב מעלה ד"ר שמחון את מצבם של 180 מעובדי החינוכית שלא יודעים היכן ימצאו מקום עבודה חדש באם יפוטרו .

  לאחרונה חלה התקדמות במשא ומתן הקיים בין ועדי הטלוויזיה החינוכית ,לבין נציגי הממשלה בנוגע לתנאי הפרישה של 180 עובדי התחנה.

  בפגישה שהתקיימה בשבוע שעבר בין ועדי העובדים בחינוכית המייצגים את העיתונאים, מנכ"לית החינוכית ד"ר אורנה שמחון, נציג משרד האוצר, נציגת נציבות שירות המדינה ונציג הסתדרות - הוחלט כי מי שיסיימו את עבודתם בטלוויזיה החינוכית יקבלו תנאי פרישה זהים לאלה שסוכמו עם עובדי רשות השידור שנסגרה במאי 2017.

  כלומר,על פי המתווה המסתמן , עובדי הטלוויזיה החינוכית שפורשים וגילם הנו עד 50 יקבלו פיצויים בשיעור העולה על הקבוע בחוק, ואילו העובדים הפורשים בגילאי 50 - 65 יקבלו מענק בצירוף פנסיית גישור.

                                  מצב ההצעה הקיימת

  , הצעת החוק של ח"כ מיקי זוהר  (ליכוד), שנועדה למנוע את הכנסת החינוכית לתוך תאגיד השידור הישראלי  בעוד כחודש וחצי, הוסרה אמש (א') מסדר היום של ועדת השרים לענייני חקיקה ולא נדונה בה, לבקשת מפלגת השלטון

  כזכור, הצעת החוק של זוהר אמורה הייתה לעלות גם בשבועות קודמים לדיון בוועדה, וגם אז נדחתה, על רקע התנגדות ש.ר האוצר משה כחלון לתיקון החוק.

  עובדי הטלוויזיה החינוכית  קיוו כי היום ההצעה בכל זאת תעלה לדיון, גם על רקע העובדה שבשל החלטת הממשלה לסגת בה נכון לעכשיו,מנושא פיצול התאגיד  ,ושהיא תחליט לפתוח את חוק התאגיד כדי להציל את הטלוויזיה החינוכית. התיקון לביטול פיצול התאגיד אכן אושר היום בוועדה.

  נכון לעכשיו נראה שאפסו הסיכויים להצלת הטלוויזיה החינוכית בשל התנגדות משרד האוצר לפתוח מחדש את ההסכמים שהושגו בעבר.

                                 עדכון נוסף בנושא

  היום (ד') התקיימה ישיבה נוספת בוועדה שבראשה עומד ח"כ מיקי זוהר שדנה בתיקוני חוק השידור הציבורי.

  לאחרונה החליטה ועדה זו להקים צוות בדיקה שיבדוק את פיצול חטיבת החדשות מהתאגיד, והיום החליטה הוועדה שארבעים עובדים מהטלוויזיה החינוכית ייקלטו בתאגיד השידור הציבורי.

                                 הסיבה לקיומה של ההחלטה

  כזכור, כיום עובדים בטלוויזיה החינוכית 180 עובדי מדינה, שהחוק הנוכחי לא קובע בצורה מפורשת מה יעלה בגורלם. במהלך הדיון בוועדה ציינה המנתחת מטעם משרד האוצר, רעיה עדני, כי במסגרת המגעים שמנהל המשרד מול העובדים - המאוגדים ב-4 ועדים של ההסתדרות - הם קרובים לסיכום לפיו 40 מהעובדים ייקלטו בתאגיד.

  בהמשך לכך הוסכם בוועדה כי העניין יוכנס לחוק, שבו ייקבע כי לתאגיד יוקצו לשם כך עד 12 מיליון שקל, שיועברו לתקציבו החל מינואר 2019.

  מנכ"ל התאגיד, אלדד קובלנץ  ציין בדיון כי לשם הפעלת הערוץ הילדים שאמור להתחיל לפעול תחת התאגיד ב-15 באוגוסט, הוא זקוק ל-13 עובדים בלבד.

  ערוץ הילדים תחת התאגיד מתוקצב ב-40 מיליון שקל בשנה, אך אלה מיועדים להפקת תכנים באמצעות חברות הפקה פרטיות, ואינם נוגעים לתפעול הערוץ עצמו או לשכר לעובדים הקבועים.

  במקביל, יו"ר הוועדה, ח"כ זוהר, ממשיך לנסות למנוע את הכנסת החינוכית לתוך התאגיד, ולהחלטת הוועדה היום הוספה הסתייגות שהועלתה על-ידו, שלפיה סגירת החינוכית תידחה בשנה ל-15 באוגוסט 2019.

  מדובר בהסתייגות בעלת השלכות תקציביות, כך שלצורך אישורה יידרש רוב של לפחות 51 חברי כנסת, אך המשוכה המרכזית שעומדת בפניה נוגעת לעובדה שהיא מנוגדת לעמדת הקואליציה, כרגע נראה שהסיכוי שההסתייגות תעבור היום במליאת הכנסת איננה גבוהה.

                                      סגירתה של הטלוויזיה החינוכית

  עכשיו זה סופי: בתאריך ה-18\08\15 תפסיק לפעול הטלוויזיה החינוכית כערוץ עצמאי, והיא תהפוך לערוץ "כאן חינוכית" אשר ישתייך לתאגיד השידור הישראלי "כאן".

  בשלב ראשון הערוץ יפעל באפיק 23 ,ויתבסס רובו ככולו על הפקות חיצוניות.

  גם הארכיון ההיסטורי של החינוכית יועבר, על-פי החוק, לידי התאגיד (בינתיים, בשל מחאת העובדים, זה עוד לא קרה). 

  בנוסף, התכניות של החינוכית שמיועדות למבוגרים ("חוצה ישראל", "101") ישודר בשעות הצהרים באפיק 11 (בבוקר ימשיכו שם תכניות הרדיו המצולם). למעשה, לפי דבריו של קובלנץ עצמו בדיונים בכנסת, לוח השידורים של החינוכית תחת התאגיד יהיה כמעט זהה בשלב הראשון לזה של החינוכית כיום.

  מה שכן ישתנה הוא שתכניות האקטואליה של החינוכית, שהיו אמורות להיות מופסקות כבר עם תחילת שידורי התאגיד במאי 2017, אך עד כה נמשכו בכל זאת, כמו "ערב חדש", "סוגרים חשבון" ו"תיק תקשורת", לא ישודרו יותר.

                              המאבק האחרון של עובדי החינוכית

  למרות שהתקבלה בכנסת ההחלטה לסגור את הטלוויזיה החינוכית, עובדי המוסד לא מתייאשים והגישו שלשום (ב') עתירה לבג"ץ כדי למנוע את סגירתה של מקום עבודתם בשנים האחרונות.

  העתירה הוגשה נגד ממשלת ישראל, שר החינוך נפתלי בנט, שר האוצר משה כחלון, הממונה על השכר באוצר, ממלא-מקום נציב שירות המדינה ותאגיד השידור "כאן". היא מייצגת למעלה מ-140 עובדים של החינוכית, המבקשים שהממשלה תפעל לחתימת הסכם העסקה חדש עמם, בתנאים הוגנים, וזאת עוד בטרם מועד הפסקת פעילות החינוכית.

  עתירה, שהוגשה באמצעות עורכי הדין יובל יועז ודורון ברקת ממשרד יועז-ברקת, דורשים העובדים שהממשלה תמצא עבורם פתרונות הוגנים - או על-ידי קליטתם ב"כאן" תאגיד השידור הציבורי, או בקליטתם לתפקידים מקבילים בשירות המדינה, או שיאפשרו להם הליכי פרישה הוגנים. 

                                        פרטי העתירה שהוגשה לבג"ץ

  על-פי העתירה, המצב המשפטי הנוכחי של העובדים הוא בלתי נסבל, כששיש תאריך קבוע על-פי חוק להפסקת פעילות החינוכית, אך נציבות שירות המדינה והממשלה נמנעות מלהכריז על סגירת יחידת-הסמך במשרד החינוך, שהיא הטלוויזיה החינוכית.

  כתוצאה מכך העובדים אינם מפוטרים, אלא אמורים להמשיך להגיע לאולפני החינוכית גם אחרי הפסקת שידוריה ולהמשיך לקבל שכר (מופחת) במסגרת אבטלה גלויה, ביוזמת הממשלה.

  בנוסף, נטען בעתירה כי הפסקת פעילות החינוכית מנוגדת להסכם ההיסטורי שנחתם עם קרן רוטשילד, שמכוחו הועברו לידי הממשלה בשנת 1969 כל נכסיה של "נאמנות הטלוויזיה הלימודית", שהוקמה על-ידי קרן רוטשילד ושבמסגרתה פעלה הטלוויזיה החינוכית בשנותיה הראשונות.

  העובדים טוענים כי ממילא "כאן" אינו ערוך לקליטת עובדי החינוכית, וכי גם בעבר רצו לסגור מוסד זה ,ומועדו נדחה מפעם לפעם.

  בג"ץ דחה ביום ראשון (18\08\12) את העתירה שהגישו עובדי החינוכית.

  בינתיים התברר לעובדים על-ידי הודעות וואטסאפ,שביום רביעי (18\08\01) חתמה ההסתדרות עם תאגיד השידור הציבורי "כאן" על הסכם קיבוצי חדש אשר מתייחס לתנאי הפרישה של עובדי הטלוויזיה החינוכית.

  ההסכם נחתם למרות שוועדי העובדים העלו לגביו שורה ארוכה של הסתייגויות והתנגדויות, שכן להבנתם ההסכם כפי שהוצג להם בשלבי המשא-ומתן מותיר שאלות רבות פתוחות ולא מספק מתווה כולל.

                                    ההכנות לפתיחתה המחודשת של החינוכית

  אם לא יהיו הפתעות החינוכית תעלה באריזה מחודשת ביום רביעי הבא כאשר ערוץ "חינוכית 23" ישנה את שמו לערוץ "כאן חינוכית" וישדר רק תכניות לילדים ולנוער, ואילו התכניות למבוגרים שאינן תכניות אקטואליה ישולבו בשידורי ערוץ "כאן 11" .

  ביום שני (18\08\06) הועברו לעובדי הטלוויזיה החינוכית הצעות לאיוש 24 משרות נוספות שאליהן הם רשאים להגיש מועמדות .

   במקביל צפוי להתפרסם בשבוע הבא מכרז לניהול הערוץ החדש, שייקרא "כאן חינוכית".

  במסדרונות התאגיד מוזכר בימים האחרונים שמו של עומר מנור כמועמד המוביל לניהול "כאן חינוכית" וכמי שמנהל כרגע את התהליכים בפועל. 

  כזכור, מנור נחשב למקורב למנכ"ל התאגיד אלדד קובלנץ, והוא הובא על-ידו לחינוכית כיועץ חיצוני ואף היה נוכח בצמתים משמעותיים של ייצור תוכן של הערוץ - למשל, במכרזים לבחירת חברות הפקה.

  חשוב לציין כי הוא נשאר בתפקיד גם לאחר שקובלנץ עבר לנהל את התאגיד, כשהאחרון שומר על תפקידו כמנכ"ל החינוכית. 

  בשלב מאוחר יותר, מינה קובלנץ את מנור כיועץ חיצוני גם בתאגיד, כחלק מ-20 המינויים שהותר לו למנות ללא מכרז. בתקופה מסוימת הוא אף ייעץ במקביל לשני הארגונים באותו פרק-זמן.

                                    תגובת ועדי העובדים למהלך

  ועדי העובדים של הטלוויזיה החינוכית לא ראו בעין יפה את מה שנתפס ביניהם כניגוד אינטרסים, וביולי 2017 נשלח מכתב לקובלנץ ולעובדים שבו הודיעו הוועדים למנכ"ל כי הורו לעובדי התאגיד שלא לשתף פעולה עם מספר אנשים המצויים בניגוד עניינים - אחד מהם היה מנור.

                                עדכון נוסף בנושא

  לאחרונה ביקשו עובדי החינוכית מאנשי משרד האוצר להאריך את מועד ההודעה על פרישת עובדי החינוכית כאשר התאריך האחרון להודעה על פרישה מרצון אמור להיות ב-7 בספטמבר (יום שישי הקרוב).

  נכון לעכשיו ,סבורים עובדי החינוכית כי אין בידיהם מספיק מידע  לגבי אפשרויות התעסוקה שלהם באופן שיאפשר להם לקבל החלטה מושכלת, זאת מאחר שטרם הסתיים תהליך המכרזים שאמורים לקבוע מי מהם ייקלט בשורת תאגיד השידור  הישראלי "כאן", וכן, משום שעדיין לא הוצאה להם מכסת המשרות המלאה שהחוק קבע כי התאגיד יציע להם.

  במכתב ששלח דורון קרני, ממלא-מקום יו"ר הסתדרות עובדי המדינה למשרד האוצר, הוא מציין כי תאגיד השידור אמור להציע 40 משרות לעובדים ולקלוט אותם לשורותיו, אך עד עתה, 3 ימים לפני המועד, התאגיד טרם הודיע לעובדים שהגישו מועמדות אם התקבל, וגם לא הוצאו לעובדים מלוא המשרות שהתאגיד אמור היה להציע.

  לטענת קרני, לוח הזמנים למרבית העובדים להחליט אם רצונם לפרוש הוא בלתי אפשרי, נוכח העובדה שעובד שירצה לעבוד בתאגיד ייאלץ לפרוש משרות המדינה.

  בנוסף, ניתן לראות כי בערוץ "כאן חינוכית"   מודאגים ממידע שהגיע אליהם, לפיו משרד האוצר מפרש את הסעיף העוסק בקליטת 40 עובדי חינוכית בתאגיד, כאילו מדובר בהצעת 40 משרות, ולא בקליטת חובה של 40 עובדים.

  ולכן, מבהיר ועד החינוכית  כי אם לא ייקלטו 40 עובדים, הוא לא יהסס לנקוט את האמצעים החוקיים העומדים לרשותו.

  כמוכן, נעשתה פנייה ליו"ר התאגיד אלדד קובלנץ בבקשה לפרסם עד מחר בבוקר,את רשימת העובדים שייקלטו בשורות התאגיד, וכן את היקף משרותיהם של אותם עובדים.   


  דרג את התוכן:

   תגובות (0)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   אין רשומות לתצוגה

   ארכיון

   פרופיל

   יואב 16
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין