כותרות TheMarker >
  cafe is going down
  ';

  ציורי תנ"ך/ מאת: אהובה קליין.(c)

  ציורים המשמשים מדרשי תמונה לפסוקים בתנ"ך-
  הטכניקה: שמן על בד.
  שירה מקראית.
  * הציורים מוגנים בזכות יוצרים ואין להשתמש בהם בכל דרך שהיא.

  ציורי תנ"ך/ בלעם משקיף על אוהלי ישראל/ ציירה: אהובה קליין (c)

  34 תגובות   יום שישי , 29/6/18, 08:50

  Biblical paintings

  Balaam looks at the tens of the people of Israel

  "וַיַּרְא בִּלְעָם, כִּי טוֹב בְּעֵינֵי יְהוָה לְבָרֵךְ אֶת-יִשְׂרָאֵל, וְלֹא-הָלַךְ כְּפַעַם-בְּפַעַם, לִקְרַאת נְחָשִׁים; וַיָּשֶׁת אֶל-הַמִּדְבָּר, פָּנָיו.  וַיִּשָּׂא בִלְעָם אֶת-עֵינָיו, וַיַּרְא אֶת-יִשְׂרָאֵל, שֹׁכֵן, לִשְׁבָטָיו; וַתְּהִי עָלָיו, רוּחַ אֱלֹהִים.  גוַיִּשָּׂא מְשָׁלוֹ, וַיֹּאמַר:  נְאֻם בִּלְעָם בְּנוֹ בְעֹר, וּנְאֻם הַגֶּבֶר שְׁתֻם הָעָיִן.   נְאֻם--שֹׁמֵעַ, אִמְרֵי-אֵל:  אֲשֶׁר מַחֲזֵה שַׁדַּי יֶחֱזֶה, נֹפֵל וּגְלוּי עֵינָיִם.   מַה-טֹּבוּ אֹהָלֶיךָ, יַעֲקֹב; מִשְׁכְּנֹתֶיךָ, יִשְׂרָאֵל.  כִּנְחָלִים נִטָּיוּ, כְּגַנֹּת עֲלֵי נָהָר; כַּאֲהָלִים נָטַע יְהוָה, כַּאֲרָזִים עֲלֵי-מָיִם".    

   

  [במדבר  כ"ד, א-ז]

  ''

   

  ציורי תנ"ך/ בלעם משקיף על מחנה ישראל/ ציירה: אהובה קליין (c)

   

  בלעם ותגליתו

  אהובה קליין ©

  נְאֻם בִּלְעָם  בן בְעֹר

  עת התייצב ברֹאשׁ הַפְּעוֹר

  נחרץ בדעתו חיש לפעול

  על ישראל בקללות למשול.

   

  לפתע חש רוח אלוקים

  רגליו רועדות על הסלעים

  בעינו האחת מביט בישימון

  ה' בשרביטו נותן את הטון!

   

  אוהלים סדורים לרגלי ההר

  כִּנְחָלִים נִטָּיוּ, כְּגַנֹּת עֲלֵי נָהָר

  נטועים כַּאֲרָזִים עֲלֵי-מָיִם

  צמחיה עשירה מרהיבת עין.

   

   משכנות ישראל נשקפים ברקיע

   מראה נשגב אותו מפתיע

   עם יוצאי מצרים

   לעד מבורך משמים!

   הערה: השיר בהשראת פרשת  בלק [חומש  במדבר]

   

   הרעיון מאחורי היצירה והשיר:


        


  פרשת בלק - מי היה בלעם  ומה גילה על עם ישראל ?

  מאת: אהובה קליין


  פרשה זו  מתארת לנו כיצד שאף בלק - מלך מואב לכלות את עם ישראל.       את השליחות הזאת הפקיד בידי בלעם - שהיה נביא הגויים.

  בלק, היה נחוש ונחרץ לבצע את אשר זמם  לאחר שהשקיף על עם ישראל והבחין  בעוצמתו הרבה, כפי שהכתוב מציין: "וַיַּרְא בָּלָק, בֶּן-צִפּוֹר, אֵת כָּל-אֲשֶׁר-עָשָׂה יִשְׂרָאֵל, לָאֱמֹרִי.  וַיָּגָר מוֹאָב מִפְּנֵי הָעָם, מְאֹד--כִּי רַב-הוּא; וַיָּקָץ מוֹאָב, מִפְּנֵי בְּנֵי יִשְׂרָאֵל". [במדבר  כ"ב, ג-ד]

  לאחר כמה ניסיונות  כושלים לקלל את עם ישראל , בלעם מבחין בייחודיות של עם זה  ומסיק - כי המשימה איננה פשוטה כלל, כפי שהכתוב מתאר:

  "וַיַּרְא בִּלְעָם, כִּי טוֹב בְּעֵינֵי יְהוָה לְבָרֵךְ אֶת-יִשְׂרָאֵל, וְלֹא-הָלַךְ כְּפַעַם-בְּפַעַם, לִקְרַאת נְחָשִׁים; וַיָּשֶׁת אֶל-הַמִּדְבָּר, פָּנָיו.  וַיִּשָּׂא בִלְעָם אֶת-עֵינָיו, וַיַּרְא אֶת-יִשְׂרָאֵל, שֹׁכֵן, לִשְׁבָטָיו; וַתְּהִי עָלָיו, רוּחַ אֱלֹהִים.  וַיִּשָּׂא מְשָׁלוֹ, וַיֹּאמַר:  נְאֻם בִּלְעָם בְּנוֹ בְעֹר, וּנְאֻם הַגֶּבֶר שְׁתֻם הָעָיִן. נְאֻם--שֹׁמֵעַ, אִמְרֵי-אֵל:  אֲשֶׁר מַחֲזֵה שַׁדַּי יֶחֱזֶה, נֹפֵל וּגְלוּי עֵינָיִם.  ה מַה-טֹּבוּ אֹהָלֶיךָ, יַעֲקֹב; מִשְׁכְּנֹתֶיךָ, יִשְׂרָאֵל.  כִּנְחָלִים נִטָּיוּ, כְּגַנֹּת עֲלֵי נָהָר; כַּאֲהָלִים נָטַע יְהוָה, כַּאֲרָזִים עֲלֵי-מָיִם.  יִזַּל-מַיִם מִדָּלְיָו, וְזַרְעוֹ בְּמַיִם רַבִּים; וְיָרֹם מֵאֲגַג מַלְכּוֹ, וְתִנַּשֵּׂא מַלְכֻתוֹ.  אֵל מוֹצִיאוֹ מִמִּצְרַיִם, כְּתוֹעֲפֹת רְאֵם לוֹ; יֹאכַל גּוֹיִם צָרָיו, וְעַצְמֹתֵיהֶם יְגָרֵם--וְחִצָּיו יִמְחָץ.  כָּרַע שָׁכַב כַּאֲרִי וּכְלָבִיא, מִי יְקִימֶנּוּ; מְבָרְכֶיךָ בָרוּךְ, וְאֹרְרֶיךָ אָרוּר". [במדבר  כ"ד ,א- י]

  השאלות הן:

  א] מי היה בלעם?

  ב] במה הבחין בלעם?

  בלעם

  בלעם היה נביא הגויים , גר בפתור אשר בארם נהריים על נהר פרת- צפון סוריה בקרבת גבול תורכיה.

  בלעם היה אחד משלושת יועציו של פרעה , יחד עם איוב ויתרו.  הוא הציע  לפרעה לשעבד את ישראל, איוב שתק, יתרו התנגד וגורש ממצרים. כתוצאה מכך, בלעם נהרג בסופו בחרב, על איוב באו ייסורים - יתרו לעומתם, זכה שבתו תינשא למשה. [תלמוד מסכת סוטה דף יד ע"א]

  בלעם היה ירא חטא – הכוונה, הוא  פחד שייענש על ידי אלוקים אם יפעל בניגוד לרצון ה'.

  את זאת ניתן ללמוד ממילותיו: "וַיַּעַן בִּלְעָם וַיֹּאמֶר אֶל עַבְדֵי בָלָק אִם יִתֶּן לִי בָלָק מְלֹא בֵיתוֹ כֶּסֶף וְזָהָב לֹא אוּכַל לַעֲבֹר אֶת פִּי יְהוָה אֱלֹהָי לַעֲשׂוֹת קְטַנָּה אוֹ גְדוֹלָה".

  [במדבר כ"ח, י"ח]

  אך מנגד היה בלעם מוכן לקלל את ישראל במידה ואלוקים היה מאשר לו לעשות כן.

  על פי המתואר בספר יהושע -  בלעם  נחשב לקוסם , סופו היה שנהרג על ידי ישראל: "וְאֶת בִּלְעָם בֶּן בְּעוֹר הַקּוֹסֵם הָרְגוּ בְנֵי יִשְׂרָאֵל בַּחֶרֶב אֶל חַלְלֵיהֶם". [יהושע י"ג, כ"ב]

  בלק - מלך מואב, בטח בבלעם שיוכל לסייע לו בהחלשת עם ישראל באומרו:  "כי ידעתי את אשר תברך מברך ואשר תאר יואר".

  במסכת אבות- מתואר בלעם: "עַיִן רָעָה, רוּחַ גְּבוֹהָה וְנֶפֶשׁ רְחָבָה, מִתַּלְמִידָיו שֶׁל בִּלְעָם הָרָשָׁע". [מסכת אבות, ה' . י"ט]

   כלומר : היה גאוותן גדול ואנוכי.

  ישנו פירוש ידוע- אשר לפיו-בלעם הוא שיעץ למואב לגרום לישראל לחטוא בשיטים עם בנות מואב, התוצאה הייתה - מגיפה קשה בעם ישראל.

  על פי חז"ל- לבלעם היו כוחות מיוחדים :יש רגע אחד ביום, בו הקב"ה כועס על עובדי ע"ז. בלעם ידע לכוון לרגע הזה, והיה מנצל את הזמן  כדי לכוון את קללותיו למישהו מסוים ברגע הזה , מה שהיה פוגע בהם אנושות, כי כשהקב"ה כועס, כביכול, הוא שומע לקללתו ונפרע מהם (ברכות ז, ב).

  חז"ל סבורים: כי בלעם בן בעור היה בגדר "נביא"

  רש"י  מבהיר: אע"פ שבלעם היה רשע ולא ראוי לנבואה, האלוקים העניק לו נבואה , כדי שלא יהיה פתחון פה לאומות העולם לומר: אילו היו לנו נביאים חזרנו למוטב.

  בסופו של דבר איבד בלעם את  כוח נבואתו.

  על פי תנחומא: גם בלעם וגם בלק היו גדולים  מאבותיהם, בלק בן ציפור  זכה למלוכה - היה מלך מואב ובלעם זכה לנבואה.

  בלעם היה עיוור בעינו האחת כפי שנאמר:" שְׁתֻם הָעָיִן"- בלשון יחיד.

  רש"י  מביא את דברי רבותינו: הקב"ה היה סופר את בני ישראל ובמיוחד שם דגש על זרע הצדיק ואמר: מי שהוא קדוש ומשרתיו קדושים יתבוננו בדברים אלו, היות ובלעם היה רשע – עין אחת  נסתמה לו כדי שלא יתבונן בזרע הצדיקים.

  מעניין , בלעם אפילו מתפאר במום זה בכך שהוא  ראה ושמע שהקב"ה יושב ומונה... וההוכחה לכך בדבריו:

  "נְאֻם בִּלְעָם בְּנוֹ בְעֹר, וּנְאֻם הַגֶּבֶר שְׁתֻם הָעָיִן. נְאֻם--שֹׁמֵעַ, אִמְרֵי-אֵל:  אֲשֶׁר מַחֲזֵה שַׁדַּי יֶחֱזֶה"

  רבי יוחנן אומר: "בלעם חיגר ברגלו אחת היה שנאמר:  "וַיֵּלֶךְ, שֶׁפִי", סומא באחת מעיניו היה שנאמר:" שְׁתֻם הָעָיִן". [מסכת סנהדרין ק"ה]

  רש"י מפרש את המילים: "נֹפֵל וּגְלוּי עֵינָייִם" –  בשני פירושים:                              א] לפי הפשט: מכאן שהקב"ה היה נראה אל בלעם רק בלילה במיטתו.          ב] מדרש:  כשאלוקים היה נגלה אל בלעם מיד היה נופל- מאפיסת כוחות- על פניו- מהטעם שהיה ערל ומאוס.

  לפי אונקלוס, בלעם היה ברמה פחותה ולכן ה' התגלה אליו רק בחלום.           לפי מדרשו: כשאלוקים היה מתגלה אליו, מיד נופל על פניו.

  רבינו בחיי מציין את ההבדל בין בלעם לבין נביאי ישראל: אל נביאי ישראל ה' מתגלה ביום, לפי שנאמר:" וַיְהִי, בְּיוֹם דִּבֶּר יְהוָה אֶל-מֹשֶׁה--בְּאֶרֶץ מִצְרָיִם"  במדבר ו, כ"ח]

  אצל  נביאי אומות הוא פונה בלילה.

  הבחנתו של בלעם.

  על הפסוק:"וַיִּשָּׂא בִלְעָם אֶת-עֵינָיו, וַיַּרְא אֶת-יִשְׂרָאֵל, שֹׁכֵן, לִשְׁבָטָיו; וַתְּהִי עָלָיו, רוּחַ אֱלֹהִים"

  רש"ר [הרב שמשון רפאל הירש] מסביר: כאשר בלעם נשא את עיניו וראה את עם ישראל "לשבטיו" חונה בסדר מופתי- לפי השבטים לבתי אבות ומשפחות מיד הבין מהי תשובתו לבלק- מלך מואב.

  באותו רגע רוח אלוקים שרתה עליו ,כעת לא היה עוד כלי שלא מרצון לדברים שה' שם בפיו ,מעתה ואילך-את כל אשר יגיד יהיה מתוך רוח טהורה של נבואה!

  רוח אלוקים זו שכעת חש אותה -היא הייתה עבורו לגמרי חדשה ומעולם לא הרגיש בה קודם. ולכן בניגוד לנביאי ישראל- בלעם מתייחס תחילה אל עצמו ומחשבה זו  מעסיקה אותו לגמרי. הוא כה טרוד עם השינוי החדש הזה עד שאיננו מגיע למה שבאמת עליו לומר.

  עתה הוא מרגיש  שנפקחה עינו והוא חש באלוקים העומד מעל סדר העולם וקובע לו מידה , גבול- חוק וסדר,  כלומר- מאפשר לו לחזות בדבר מה מסדר העולם שהוא קבע. כעת בעקבות אותה רוח אלוקים -שהכריעה אותו, בלעם -נעשה "גלוי עיניים" –דעתו צלולה וערנית.

  הרי שאלת בלק אל בלעם הייתה: כיצד אתה רואה את עם ישראל "מראש הפעור"? מהו היחס שלהם לצניעות ומוסריות?

  בלק, מבחין ב"אוהלי יעקב" ו"במשכנות ישראל" המספק לכל ילד ידע- מיהו אביו - השבטים המקובצים לפי ייחוס האב- שהרי "משפחת האב" קרויה: משפחה וכאן הם קנה המידה- שעל פיהם אפשר לדון את מוסר העם בענייני אישות.

  "מַה-טֹּבוּ אֹהָלֶיךָ" כמה טובים הבתים - הם בהתאם לחזון המוסריות וטובתו האמתית  של העם בין אם הם אוהלי העראי של עם ישראל תוך כדי מסעותיו במדבר ובין אם הם המשכנות הקבועים שלהם: "מִשְׁכְּנֹתָם לְדֹר וָדֹר קָרְאוּ בִשְׁמוֹתָם עֲלֵי אֲדָמוֹת". [תהלים מ"ט, י"ב]

  הכוונה למשכן בשילה ובית המקדש ,בתי ישראל- הם כמו נחלים מבורכים וגני ירק – מבורכים.

  כל בית אב מעביר לדור הבא את הברכות החומריות והרוחניות- כנחל וכל אחד מבורך בשפע  גשמי, מוסרי ושכלי. כל אחד הוא נחל  בפני עצמו הזורם באופן עצמאי  בשונה מאחרים. וכל הנחלים האלה מתאחדים לנהר אחד גדול וכך גם כל אחד ואחד כולל שפע  פירות וצמחייה בזכות אותו נהר גדול ומשותף.

  הנהר - זו היא התורה הקדושה - אשר לפיה חיים עם ישראל.

  לסיכום, בלעם שהיה נביא הגויים, ראה את חיי הקדושה של ישראל בחיי היום, יום ולפי המדרש: ראה את המשכן בשילה ואת המקדש. לכן הסיק: שישראל הם חץ ה' בידי אויביו- והאויבים לא יצליחו לפגוע  בהם.

  כדבריו: "כָּרַע שָׁכַב כַּאֲרִי וּכְלָבִיא, מִי יְקִימֶנּוּ; מְבָרְכֶיךָ בָרוּךְ, וְאֹרְרֶיךָ אָרוּר".

   עוד יצירות  שלי מתוך הפרשה.

  ''    

        

  ציורי תנ"ך/ בלק- מלך מואב- משקיף על נחלת עם ישראל -המתרבה במדבר/ ציירה: אהובה קליין (c)

  העלאת תמונות    

  ציורי תנ"ך/ בלק- מלך מואב- שולח מלאכים אל בלעם/ ציירה: אהובה קליין (c)

   

   

  ''ציורי תנ"ך/ זקני מדיין וקסמים בידיהם- מתייצבים בפני בלעם/ ציירה: אהובה קליין (c)

  העלאת תמונות    

  ציורי תנ"ך/ בלעם ואתונו/ ציירה: אהובה קליין (c) [שמן על בד]

  ''    

   

   ציורי תנ"ך/ בלעם ואתונו ליד המלאך/ ציירה: אהובה קליין (c).

  ''

  ציורי תנ"ך/ עם ישראל משול  לאריה/ ציירה: אהובה קליין (c)

   "כָּרַע שָׁכַב כַּאֲרִי וּכְלָבִיא, מִי יְקִימֶנּוּ"   

   

  ''    

   

  ציורי תנ"ך/  "הן--עם לבדד ישכון ובגויים לא יתחשב"    / ציירה: אהובה קליין (c)

   

  ההפטרה השבת:

   קריאה במיכה ה'

  "וְהָיָה שְׁאֵרִית יַעֲקֹב בְּקֶרֶב עַמִּים רַבִּים כְּטַל מֵאֵת יְהוָה כִּרְבִיבִים עֲלֵי עֵשֶׂב אֲשֶׁר לֹא יְקַוֶּה לְאִישׁ וְלֹא יְיַחֵל לִבְנֵי אָדָם....."    


   

   

    

  * כל הזכויות שמורות לאהובה קליין על היצירות באתר(c)

   שבת שלום לכל עם ישראל- כאיש אחד בלב אחד.


  דרג את התוכן:

   תגובות (34)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS
     7/7/18 22:15:

   צטט: לואיס קרול 2018-07-05 18:47:38

   הפרשה   אכן מרשימה, לכן ככל שתוסיפי ....את מעשירה את בסיס הידע של כולנו

   והנה שתי מחשבות אקטואליות מהפרשה:

    

   לפעמים אפילו אתון רואה יותר טוב ממומחה עולמי ,שלדעתו, ולדעת הכל, הוא המבין העולמי, וישלמו לו על כך הון.

   האתון שרואה ומגיבה....חוטפת רק מכות ...ואף התנצלות לא תקבל ממי שיותר חזק ממנה

   והמומחה, הנבל שהתכוון לקלל ,תפס עמדה מהצד, חיפש  מזוויות הרכילות המירביות ,מה אפשר לתפוס רכילות ללכלך על הקורבן (עם ישראל) ,והתהפך לו ,עד כדי כך, שעד היום אנחנו חוזרים על התפילה שלו ( "מה טובו אוהלייך יעקב..")

   אם תמקמו את קרייני הטלויזיה , עורכי הטלוויזיה , חוקרי כל ערוץ שמפשפשים באשפתות על כל מנהיג... 

   אולי יש הקבלה  ??? אולי לא השתנה מאומה ?  

   שמעון

    

   ''

   שמעון היקר.

   תודה, מקרב לב לדבריך המחכימים -

   אשר נותנים  מרחב רב למחשבה -

   ויישר כוח גם על התמונה הנפלאה- 

   המצורפת למסר הנהדר!

    שבוע טוב ובשורות טובות.


    בברכה

    אהובה.

     5/7/18 18:47:

   הפרשה   אכן מרשימה, לכן ככל שתוסיפי ....את מעשירה את בסיס הידע של כולנו

   והנה שתי מחשבות אקטואליות מהפרשה:

    

   לפעמים אפילו אתון רואה יותר טוב ממומחה עולמי ,שלדעתו, ולדעת הכל, הוא המבין העולמי, וישלמו לו על כך הון.

   האתון שרואה ומגיבה....חוטפת רק מכות ...ואף התנצלות לא תקבל ממי שיותר חזק ממנה

   והמומחה, הנבל שהתכוון לקלל ,תפס עמדה מהצד, חיפש  מזוויות הרכילות המירביות ,מה אפשר לתפוס רכילות ללכלך על הקורבן (עם ישראל) ,והתהפך לו ,עד כדי כך, שעד היום אנחנו חוזרים על התפילה שלו ( "מה טובו אוהלייך יעקב..")

   אם תמקמו את קרייני הטלויזיה , עורכי הטלוויזיה , חוקרי כל ערוץ שמפשפשים באשפתות על כל מנהיג... 

   אולי יש הקבלה  ??? אולי לא השתנה מאומה ?  

   שמעון

    

   ''

     4/7/18 22:30:

   צטט: עט סופר 2018-07-04 16:42:16

   פשוט מושלם ...מאמרי חזל שהבאת והציורים המרהיבים שציירת ...ראויים להיות מקובצים שניהם בספר ערוך שיהיה ספר חובה הנלמד בבתי ספר....מקווה שזה יקרה יום אחד....ועל זה נאמר "אורך ימים בימינה בשמאולה עשר וכבוד" אשרייך..שאת זוכה ומזכה את הרבים...יפוצו מעיינותיך חוצה. 

    

   לעניין פרשת בלעם אומר המדרש שמשה כתבה...באספקלריא המאירה ... מפי הגבורה.  ("כי במראה אליו אתוודע")..

   שהרי הכתוב אומר "ולא אבה ה' אלוהיך שמוע אל בלעם  ויהפוך ה' אלוהיך את הקללה לברכה כי אהבך ה' אלוהיך" ...ומכאן שבלעם קלל את ישראל...אלא שאלוהים הפך את הקללה לברכה.... ואת הברכה שם ברוח הנבואה באספקליה המאירה בידי משה... ומשה כתבם בתורה...  ואילו דברי הקללה לא הובאו...כי עדיפה האספקלריה המאירה של משה...על פני האספקלריה המלוכלכת של בלעם....

   ועל זה אמר דוד המלך בתהילים: מי חכם וישמור אלה נבון וידעם.... ויתבוננו חסדי ד'"...ישר כח ...!!

    עט סופר היקר.


    תודה, מקרב לב  למילים הטובות והשבחים,

    הכל  בסיוע אלוקים.

    יישר כוח על  ההסברים היפים שכתבת - שהם בבחינת:

    "תּוֹרַת יְהוָה תְּמִימָה, מְשִׁיבַת נָפֶשׁ;

      עֵדוּת יְהוָה נֶאֱמָנָה, מַחְכִּימַת פֶּתִי".

    ועל הפירושים -  "הַנֶּחֱמָדִים--מִזָּהָב, וּמִפַּז רָב;

      וּמְתוּקִים מִדְּבַשׁ, וְנֹפֶת צוּפִים".    


   ובעניין הספר: זה בהחלט אחד החלומות שלי -

   ובע"ה יגיע הרגע שיתגשם.

     המשך שבוע טוב ובשורות טובות.


    בברכה

    אהובה.

     4/7/18 16:42:

   פשוט מושלם ...מאמרי חזל שהבאת והציורים המרהיבים שציירת ...ראויים להיות מקובצים שניהם בספר ערוך שיהיה ספר חובה הנלמד בבתי ספר....מקווה שזה יקרה יום אחד....ועל זה נאמר "אורך ימים בימינה בשמאולה עשר וכבוד" אשרייך..שאת זוכה ומזכה את הרבים...יפוצו מעיינותיך חוצה. 

    

   לעניין פרשת בלעם אומר המדרש שמשה כתבה...באספקלריא המאירה ... מפי הגבורה.  ("כי במראה אליו אתוודע")..

   שהרי הכתוב אומר "ולא אבה ה' אלוהיך שמוע אל בלעם  ויהפוך ה' אלוהיך את הקללה לברכה כי אהבך ה' אלוהיך" ...ומכאן שבלעם קלל את ישראל...אלא שאלוהים הפך את הקללה לברכה.... ואת הברכה שם ברוח הנבואה באספקליה המאירה בידי משה... ומשה כתבם בתורה...  ואילו דברי הקללה לא הובאו...כי עדיפה האספקלריה המאירה של משה...על פני האספקלריה המלוכלכת של בלעם....

   ועל זה אמר דוד המלך בתהילים: מי חכם וישמור אלה נבון וידעם.... ויתבוננו חסדי ד'"...ישר כח ...!!

     3/7/18 11:53:

   צטט: ד. צמרת 2018-07-02 19:47:13

   כמדי שבוע גם השבוע הזכרת לי תלמוד שנשכח. בלעם שהיה שתום עין כתוצאה ממחלת הגרענת, נרפא כאשר ראה את בני ישראל.

    

    ד, צמרת היקר.


    תודה לתגובתך הנפלאה.

    המשך שבוע טוב ובשורות טובות.

    בברכה

    אהובה

     3/7/18 11:52:

   צטט: dmeir 2018-07-02 16:41:21

   יפה מאוד

    מאיר היקר.

    תודה למילים הטובות.
    המשך שבוע טוב ויצירתי.

    בברכה
    אהובה.
     3/7/18 11:51:

   צטט: עמנב 2018-07-01 08:31:13

   תודה, אהובה, נהניתי כרגיל. בלעם בא לקלל ויצא מברך, ובכל זאת נהרג בחרב בני ישראל. ברכתו "מה טובו אוהליך יעקב" שגורה היום בפי רבים! שבוע טוב, עמוס.
    עמוס היקר.
      תודה לתגובתך  הנפלאה.
    אכן, מתברר שאת עם ישראל - לא ניתן לקלל,
   אלא רק לברך.
    המשך שבוע טוב ובשורות טובות.

    בברכה
    אהובה.
     3/7/18 11:37:

   צטט: תנועת כמוך 2018-07-01 04:16:48

   ראויה לכוכב מאיררררררר

    

    דוד היקר.


    תודה לעידוד הרב והמאיר.

    המשך שבוע טוב ויצירתי.

    בברכה

    אהובה.

     3/7/18 11:35:

   צטט: שטוטית 2018-07-01 03:27:21

   בנוסף ליצירתך היחודית הן במילים והן בצבעים

   הידע העמוק שלך מרשים ביותר אהובה יקרה

    

   שבוע טוב

   נשיקה

    

   שטוטית היקרה.

   נשיקה

    תודה , מקרב לב, לתגובתך הנפלאה.

    המשך שבוע טוב ויצירתי.


    בברכה

    אהובה.

     3/7/18 11:33:

   צטט: דו-קוטבי 2018-06-30 20:41:08

   מכל מלמדיי השכלתי,ימים אהובה היקרה, משכילים מדי שבוע ורבים מאד כאן נפעמים מציורייך המרהיבים. שבוע טוב אהובה היקרה ,וכרגיל התרשמתי מאד מכתיבתך ומציורייך הנפלאים.
   דו-קוטבי היקר.

   תודה רבה על המילים הטובות.
    ברוך תהיה ותלך מחיל אל חיל.
    המשך שבוע טוב ובשורות טובות.

    בברכה
    אהובה
     2/7/18 22:44:

   צטט: א ח א ב 2018-06-30 12:38:46

   יִּפְתַּח ה' אֶת פִּי הָאָתוֹן וַתֹּאמֶר לְבִלְעָם מֶה עָשִׂיתִי לְךָ כִּי הִכִּיתַנִי זֶה שָׁלֹשׁ רְגָלִים. וַיֹּאמֶר בִּלְעָם לָאָתוֹן כִּי הִתְעַלַּלְתְּ בִּי לוּ יֶשׁ חֶרֶב בְּיָדִי כִּי עַתָּה הֲרַגְתִּיךְ. וַתֹּאמֶר הָאָתוֹן אֶל בִּלְעָם הֲלוֹא אָנֹכִי אֲתֹנְךָ אֲשֶׁר רָכַבְתָּ עָלַי מֵעוֹדְךָ עַד הַיּוֹם הַזֶּה הַהַסְכֵּן הִסְכַּנְתִּי לַעֲשׂוֹת לְךָ כֹּה וַיֹּאמֶר לֹא. וַיְגַל ה' אֶת עֵינֵי בִלְעָם וַיַּרְא אֶת מַלְאַךְ ה' נִצָּב בַּדֶּרֶךְ וְחַרְבּוֹ שְׁלֻפָה בְּיָדוֹ וַיִּקֹּד וַיִּשְׁתַּחוּ לְאַפָּיו. וַיֹּאמֶר אֵלָיו מַלְאַךְ ה' עַל מָה הִכִּיתָ אֶת אֲתֹנְךָ זֶה שָׁלוֹשׁ רְגָלִים הִנֵּה אָנֹכִי יָצָאתִי לְשָׂטָן כִּי יָרַט הַדֶּרֶךְ לְנֶגְדִּי. וַתִּרְאַנִי הָאָתוֹן וַתֵּט לְפָנַי זֶה שָׁלֹשׁ רְגָלִים אוּלַי נָטְתָה מִפָּנַי כִּי עַתָּה גַּם אֹתְכָה הָרַגְתִּי וְאוֹתָהּ הֶחֱיֵיתִי.

   ציורים נהדרים . 

   שבת שלום לכל החמורים והאתונות :)

    אחאב היקר.

    תודה להבאת הפסוקים מהמקרא -

   בהם  האתון רואה דברים שבלעם אינו רואה

    ואף רומזת לו:

   שלא יצליח לפגוע בעם שאת שלושת הרגלים[ פסח, שבועות וסוכות]  מקיים!

    המשך שבוע נפלא.

    בברכה

    אהובה.

   ו

    


    

     2/7/18 22:36:

   צטט: ~ ~ 2018-06-29 20:48:46

   ציורים נפלאים

   שבת שלום אהובה

    

   יקירה.

   נשיקה

    תודה מקרב לב לתגובתך היפה.

    המשך שבוע טוב ויצירתי.


    בברכה

    אהובה.

     2/7/18 19:47:
   כמדי שבוע גם השבוע הזכרת לי תלמוד שנשכח. בלעם שהיה שתום עין כתוצאה ממחלת הגרענת, נרפא כאשר ראה את בני ישראל.
     2/7/18 16:41:
   יפה מאוד
     1/7/18 08:31:
   תודה, אהובה, נהניתי כרגיל. בלעם בא לקלל ויצא מברך, ובכל זאת נהרג בחרב בני ישראל. ברכתו "מה טובו אוהליך יעקב" שגורה היום בפי רבים! שבוע טוב, עמוס.
     1/7/18 04:16:
   ראויה לכוכב מאיררררררר
     1/7/18 03:27:

   בנוסף ליצירתך היחודית הן במילים והן בצבעים

   הידע העמוק שלך מרשים ביותר אהובה יקרה

    

   שבוע טוב

   נשיקה

     1/7/18 00:23:

   צטט: ברוךהלוי-סגל 2018-06-29 18:19:32

   אהובה היקרה,

   מי ידמה לך ומי ישווה לך
   בכישרונותיך השואבים
   את השראתם מספר התנ"ך
   המקפל בתוכו את קורותינו
   ומשמר את הברכה המופלאה
   של בלעם לכל הדורות 
    בתפילת שחרית.
   מה טובו אוהליך יעקוב
   ומה נאוו יצירותיך אהובה
   היקרה, דברי אלוהים חיים
   במילותיך וברכת שמיים
   בציוריך המופלאים.

    

   שבת שלום לך וליקיריך,

         ב ה ו ק ר ה ,

            ב ר ו ך

    ברוך היקר.


    תודה, מקרב לב-

   לתגובה כה יפה ומיוחדת.

    תבורך- אתה וכל יקירך בשבוע טוב-

   גדוש ברכות והצלחות- עד  בלי די...


    בברכה

    אהובה.

     1/7/18 00:21:

   צטט: תכשיט 2018-06-29 17:38:41

   שבת מבורכת לך אהובה יקרה...

    

    תכשיט היקרה.

   נשיקה

    תודה לברכתך היפה.

    המברכת- תתברך כפליים בשבוע טוב ומוצלח.

    בברכה

    אהובה.

     1/7/18 00:19:

   צטט: רונית אברהם 2018-06-29 16:34:12

   הלוואי ותמיד קללה תהפוך לברכה.

   אהבתי במיוחד את הציור של זקני מדיין עם בלעם, בגלל הצבע הכחול - יפה ומיוחד.

   גם יתר הציורים מרהיבים, ותודה על דברי התורה.

   שבת שלום וברכה!

    

   רונית היקרה.

   נשיקה

    תודה לדברייך המשמחים, שמחה שאהבת.

    שבוע טוב ובשורות טובות.


    בברכה

    אהובה.

     1/7/18 00:15:

   צטט: sari10 2018-06-29 14:55:29

   יפה יפה... מעניין מעניין... כמו תמיד אצלך יקירתי ❤

   שרי היקרה.

   נשיקה

    תודה, מקרב לב- למילותייך הטובות.

    שבוע טוב ויצירתי.

    בברכה

    אהובה.

     30/6/18 22:26:

   צטט: * חיוש * 2018-06-29 14:44:29

   אהובה האהובה נשיקה

   עונג של שבת ללמוד על הפרשה דרך ציורייך הנפלאים, שירך

   וההסבר לאותה פרשה.

   הציור הראשון מרגש כל כך- את המילים בשירך העברת בצורה קסומה

   ומרשימה בציורך הראשון

   " אוהלים סדורים לרגלי ההר, ........ נטועים כארזים עלי מים 

   ..... משכנות ישראל נשקפים ברקיע"

   תבורכי יקירה על שאת מביאה לנו, מחכימה ומשובבת את הנשמה

   * כוכב אהבה וחיבוקים אוהבים

   שבת נהדרת ומבורכת גם לך יקירה ולכל אהובייך

    *חיוש* היקרה.נשיקה


    תודה מקרב לב לדברייך הנהדרים- 

   כהרגלך בקודש.

   כושר ההתבוננות שלך ביצירה- הוא מופלא בעיניי.

   שבוע טוב והרבה שמחה-

   לך- ולכל יקירייך.

    באהבה וחיבוקים.


    אהובה.


         30/6/18 22:18:

   צטט: מכבית- coach לכתיבה 2018-06-29 14:35:49

   תודה אהובה; (פרשה זזו העסיקה אותי כמו גם - בעבר - את קבוצת המשוררים "הכנענים" ביניהם רטוש. (שלח), שכתיב שיר מהפנט בשם "גביע " https://library.osu.edu/projects/hebrew-lexicon/00634_files/00634205.pdf )

    

   מכבית היקרה.

   חיוך

    תודה לדברייך הנפלאים ולקישור שנתת, אשמח  לראות את :"גביע"

    שבוע טוב ובשורות טובות.


    בברכה

    אהובה

     30/6/18 20:41:
   מכל מלמדיי השכלתי,ימים אהובה היקרה, משכילים מדי שבוע ורבים מאד כאן נפעמים מציורייך המרהיבים. שבוע טוב אהובה היקרה ,וכרגיל התרשמתי מאד מכתיבתך ומציורייך הנפלאים.
     30/6/18 12:38:

   יִּפְתַּח ה' אֶת פִּי הָאָתוֹן וַתֹּאמֶר לְבִלְעָם מֶה עָשִׂיתִי לְךָ כִּי הִכִּיתַנִי זֶה שָׁלֹשׁ רְגָלִים. וַיֹּאמֶר בִּלְעָם לָאָתוֹן כִּי הִתְעַלַּלְתְּ בִּי לוּ יֶשׁ חֶרֶב בְּיָדִי כִּי עַתָּה הֲרַגְתִּיךְ. וַתֹּאמֶר הָאָתוֹן אֶל בִּלְעָם הֲלוֹא אָנֹכִי אֲתֹנְךָ אֲשֶׁר רָכַבְתָּ עָלַי מֵעוֹדְךָ עַד הַיּוֹם הַזֶּה הַהַסְכֵּן הִסְכַּנְתִּי לַעֲשׂוֹת לְךָ כֹּה וַיֹּאמֶר לֹא. וַיְגַל ה' אֶת עֵינֵי בִלְעָם וַיַּרְא אֶת מַלְאַךְ ה' נִצָּב בַּדֶּרֶךְ וְחַרְבּוֹ שְׁלֻפָה בְּיָדוֹ וַיִּקֹּד וַיִּשְׁתַּחוּ לְאַפָּיו. וַיֹּאמֶר אֵלָיו מַלְאַךְ ה' עַל מָה הִכִּיתָ אֶת אֲתֹנְךָ זֶה שָׁלוֹשׁ רְגָלִים הִנֵּה אָנֹכִי יָצָאתִי לְשָׂטָן כִּי יָרַט הַדֶּרֶךְ לְנֶגְדִּי. וַתִּרְאַנִי הָאָתוֹן וַתֵּט לְפָנַי זֶה שָׁלֹשׁ רְגָלִים אוּלַי נָטְתָה מִפָּנַי כִּי עַתָּה גַּם אֹתְכָה הָרַגְתִּי וְאוֹתָהּ הֶחֱיֵיתִי.

   ציורים נהדרים . 

   שבת שלום לכל החמורים והאתונות :)

    

     29/6/18 20:48:

   ציורים נפלאים

   שבת שלום אהובה

     29/6/18 18:19:

   אהובה היקרה,

   מי ידמה לך ומי ישווה לך
   בכישרונותיך השואבים
   את השראתם מספר התנ"ך
   המקפל בתוכו את קורותינו
   ומשמר את הברכה המופלאה
   של בלעם לכל הדורות 
    בתפילת שחרית.
   מה טובו אוהליך יעקוב
   ומה נאוו יצירותיך אהובה
   היקרה, דברי אלוהים חיים
   במילותיך וברכת שמיים
   בציוריך המופלאים.

    

   שבת שלום לך וליקיריך,

         ב ה ו ק ר ה ,

            ב ר ו ך

     29/6/18 17:38:
   שבת מבורכת לך אהובה יקרה...
     29/6/18 16:34:

   הלוואי ותמיד קללה תהפוך לברכה.

   אהבתי במיוחד את הציור של זקני מדיין עם בלעם, בגלל הצבע הכחול - יפה ומיוחד.

   גם יתר הציורים מרהיבים, ותודה על דברי התורה.

   שבת שלום וברכה!

     29/6/18 14:55:

   יפה יפה... מעניין מעניין... כמו תמיד אצלך יקירתי ❤

     29/6/18 14:44:

   אהובה האהובה נשיקה

   עונג של שבת ללמוד על הפרשה דרך ציורייך הנפלאים, שירך

   וההסבר לאותה פרשה.

   הציור הראשון מרגש כל כך- את המילים בשירך העברת בצורה קסומה

   ומרשימה בציורך הראשון

   " אוהלים סדורים לרגלי ההר, ........ נטועים כארזים עלי מים 

   ..... משכנות ישראל נשקפים ברקיע"

   תבורכי יקירה על שאת מביאה לנו, מחכימה ומשובבת את הנשמה

   * כוכב אהבה וחיבוקים אוהבים

   שבת נהדרת ומבורכת גם לך יקירה ולכל אהובייך

       תודה אהובה; (פרשה זזו העסיקה אותי כמו גם - בעבר - את קבוצת המשוררים "הכנענים" ביניהם רטוש. (שלח), שכתיב שיר מהפנט בשם "גביע " https://library.osu.edu/projects/hebrew-lexicon/00634_files/00634205.pdf )
     29/6/18 14:15:

   צטט: kimchid 2018-06-29 13:57:32

   תודה.שבת טובה.

    דניאל היקר.

    תודה גם לך שבת של אושר ושמחה.
    בברכה
    אהובה.
     29/6/18 13:57:
   תודה.שבת טובה.

   ארכיון

   פרופיל

   אהובהקליין
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין