כותרות TheMarker >
  ';

  רווית ביקורות קולנוע

  בלוג ביקורות סרטים וקולנוע.

  0

  האם האח הגדול עדיין גדול?

  0 תגובות   יום שני, 9/7/18, 06:31

  ''

   

  טוב, הגיע הזמן שנדבר על זה, האח הגדול. שוט.

   

  מין הסתם, אדם כמותי שמתעסק בקולנוע אמנותי ושירי ארט האוס יגיד באופן הכי פשוט שיש ש''האח הגדול זה תת רמה''. זה הכי מיינסטרים שיש, זה מדובר, זה ידוע. זה אפילו לא איכותי או מתנשא להגיד את זה, זה ממש קונפורמיסטי. 

   

  והנה, השנה, צדקתם. אני איתכם. ''האח הגדול'' זה תת רמה. זה המיץ של הזבל. זה כמו האלכוהול הזול הזה שאתה מתפשר עליו ליציאות של גיל 16 כי אבא נתן רק 50 שקל. זה כמו לקנות נייס ב15 שקלים ולעשן את זה בבאנג כאילו זה אינדיקה רפואית משובחת כלשהי. זה כמו שאתה מלקק את הסכין של השוקולד אחרי שסיימת את הפרוסה כדי להרגיש את הטעם בפה. זה מגעיל. זה כלום. זה שאריות על הנאה שאנחנו נשענים עליהם כי באמת אין לנו משהו אחר לעשות. 

   

  אז כן, קיבלתי על עצמי את הדעה הרווחת והמקובלת שהאח הגדול זה תת רמה, ו-וואלק, זה מעצבן אותי, כי זה לא תמיד היה ככה.

   

  במשך שנים הייתי צופה אדוק של האח הגדול. מהעונה הראשונה עד עכשיו. כל ההתבגרות שלי סביבה. הייתי גיק. מהאלה שמחכים לימים בהם זה משודר ולא מאפשרים לאף אחד לגלות לך מי הודח ואם יצא ופספסת ומישהו גילה לך אתה נכנס להתקף חרדה פסיכוטי. וזה הגיוני שהייתי ככה, כי הייתי ילד, וילד שמתעניין באנשים ובריבים של אנשים, ומ'כפת לי אני, כל עוד זה עשה לי טוב אין סיבה שלא, ובתכל'ס, זה לא שיש כיום ריאליטי שבאמת שווה לבזבז את הזמן שלך עליה כמו פה. האפקטיביות, ההפתעות, ההדחות, התככים, זה כיף, תמיד כיף.

   

  אבל הייתי גם ילד חכם. תמיד שמעתי את הדיונים סביב התכנית, כל עונה מחדש, על כמה שהיא 'תת רמה'. ותמיד אנשים היו מדברים על ה'קטע ההוא' שהם 'ראו במקרה' וכמה שהוא מביך ובהמי ואיך שהתכנית המגעילה הזו רק מראה תככים ומזימות, אבל משום מה, כולם 'ראו במקרה' את הקטעים האלה, שנה אחר שנה, עונה אחר עונה, ותמיד פיתחו את הדיון על כך שהתכנית הזו היא כלום ושום דבר ושמי שרואה אותה הוא בן אדם שפל.

   

  ואני, כילד חכם, תמיד ידעתי מה לענות, כי גם היה לי מה לענות. תמיד אמרתי שהאח הגדול, בין כל הוויכוחים שלה, יוצרת פרוייקט חברתי חסר תקדים, שמקבל נפח מלוטש כשמדברים על החברה הישראלית. האופי הדיוני של האנשים שם, הקונפליקטים סביב אישיות, אידיאולוגיה.. תמיד מתפתחת האמונה הזו שלא משנה מה יקרה התוצאה תנצר בבלאגן או בהרס, כי כמו שהאמנתי, אנשים נועדו ליצור בלאגן והרס, ואנשים לא מסתדרים כי הם בסופו של דבר חושבים רק על עצמם. התכנית חיזקה את האמונות המיזנטרופיות שלי לגבי האדם פעם אחר פעם והערצתי אותה על זה, כי הרגשתי שהפרוייקט המחקרי האינטנסיבי הזה מוכיח ברמה פרדוקסאלית כמה שאנשים תמיד מובילים להרס ולשקר, ומה לעשות, אהבתי את זה. אבל לא בא לי לדבר על זה. זה מספיק בשבילי, לא בשבילכם.

   

  התכנית הזו ברגעיה הטובים יצרה אמירות חברתיות חורצות שריגשו אותי לא מעט. זוכרים את בובליל ושפרה? העונה הראשונה ההיא, לפני עשור, שבאמת העזה להביא לטלווזיה חס ושלום דיון אינטלגנטי על קונפליקטים שהגיוני שיתפרצו גם במציאות עצמה? זה היה אינטנס. שפרה הייתה היוצאת בשאלה המופנמת והחדת מחשבה, ובובליל היה הטייפ המזרחי הזועם, עם בתו המסורתית משהו, שפשוט 'נשבר להם הזין' מלשמוע את ה'אשכנזיה החופרת המתנשאת' הזו, וזה היה ממש חזק. הארץ התחלקה לשניים; אלו שמחזקים את הגישה התוקפנית והבהמית שכל אדם בהיר שמנסח משפט באופן תקין הוא מתנשא, ואלה שמנסים לגונן ולהגיד שנשענו על טריק העממיות והגזענות רחוק מידי. שפרה נצחה, והעם הוכיח את עצמו ככזה שכן שואף לכבוד.

   

  וזה לא נגמר כאן. טהוניה ורוני מיילי? זוכרים? כמה שהגזענות הייתה חזקה וכמה שטהוניה עמדה בה בראש מורם והעזה פעם אחר פעם להשאר ולהלחם למען העדה שלה? קלישאתי, אבל יפה, ושוב, קונפליקט שמייצר שיח. זו הייתה עונה פרו להט''בית בה למקום השני הגיעה לסבית מהסוג המאוד 'לא אהוד' בחברה, ושוב, הייתה כאן אמירה על ראיית האנשים מעבר לתבניות השיפוטיות שלנו. אהבתי את זה.

   

  זוכרים את טל גלבוע? הבחורה ההיא שהעזה להביא לטלווזיה אידיאולוגיה חיה ובועטת על התעללות בבעלי חיים שיצרה שינוי עצום בתפיסה הישראלית לגבי טבעונות? היא אולי קצת שילמה לשינוי הזה במחיר הנפשי שלה, ובכל זאת, נוצר שיח. 

   

  זוכרים את שי חי ואור סיונוב, בעונה ההיא שלאף אחד אין מושג מי ניצח ומה קרה שם, שיצרו את השיח הזה של הגבר הכוחני שמעז לעשות הכל מול האישה הכביכול מוחלשת? והרגעים האדירים האלה בהם מאזן הכוחות השתנה והבנו שהנשים לא תמיד כאלה תמימות ומוחלשות ושגם הגברים האלימים והחזקים שהערצנו יכולים לגלות רגישות צורמת וקורעת לב?

   

  אפילו העונה האחרונה ההיא, עם שני גולדשטיין ואביחי משהו, הייתה עונה שדנה ביחסים, בהתנגשות של המיניות עם הדת בכל הסיפור סביב אורנה ודן, בצורך להשלמה עצמית אחרי ילדות שהיא גיהנום (אז מה אם העיוור זכה בסוף, עדיין מקום שני זה יפה לאללה), וכן, גם שם היה פאקינג על מה לדבר.

   

  אנשים אמרו שהיא תת רמה, ושהיא לא אומרת כלום, ושהכל זבל, והלכתי והזכרתי ודיברתי לזכותה פעם אחר פעם שמעבר לטראש ולצביעות זו תכנית שבוחנת את החברה הישראלית בתנאי הלחץ הכי מוגברים שיש, וכזו שגם מאפשרת שיח לנושאים בוערים בחברה שאנחנו מתעלמים ממנה.

   

  ואז הגיעה העונה הזו.

  **

   

  זה התחיל רע, אל תשקרו לעצמיכם. ה'אחות הגדולה' הייתה קטנה, והאנשים היו ממש לא מעניינים. זה היה נראה שישראל או לירז (שהודחה הערב, למה לעזאזל?) עומדים לספר לנו משהו מעניין אבל זה חלף מהר. מגי ההיא הייתה נראית אישה מגניבה אבל התגלה כסתם עוד בחורה שעיניים יפות ושרירים עומדים מסוגלים לגרום לה לבגוד בקלות. קצת לא נעים שהיא עשתה את זה מול חצי מליון צופים אבל איך היא אומרת, 'זה שלה'. 

   

  אבל זה נראה שרשת לא עושה עם הפורמט הזה שום דבר הגיוני. מהר מאוד המשימות וההתנהלות בבית מובילות לסוג של הרס עצמי מאוד מתיש. תומר, הקירח עם הגוף מפוטושופ, יוצא על כל דבר שזז ומתנצל על כל דבר שזז יותר מידי. ישראל, ה'גבר גבר' בבית, מיום ליום מוכיח את עצמו כדפ''ר אגרסיבי שלא מסוגל להגיד שום משפט רציני מבלי להשמע ערס צעצוע שלא התפתח מגיל 16. יש גם את עמי ותמי - סימה ומירב - שכל התפקיד שלהם הוא פשוט לצעוק ולהצחיק. סימה צועקת, ומירב מצחיקה. הבעיה שהן תמיד עושות את זה באופן שמשפיל את שאר הסובבים אותם. סימה צועקת על כל דייר שלא בא לה בטוב, והיא יודעת לצעוק. היא חייבת לצעוק. אי אפשר לעצור אותה כשהיא צועקת, ואם היא צועקת כולכם תשבו ותקשיבו לה כי הייי עכשיו היא מדברת ואתם כלום ושום דבר! והשנייה, מירב, דווקא מקסימה, אבל כמה אפשר לעשות בדיחה מכל דבר בחוסר רגישות ואז כשפוגעים בך להיות רגישה כלפי עצמיך על 200 קמ''ש?

   

  יש אחד או שניים מעניינים, אבל אבדו. לירז הייתה מעניינת במסר שלה על אהבת גוף ודימוי גוף, אבל מהר מאוד הם העיפו אותה, כשהסיבה הרציונאלית היחידה שעלתה - כי היא אוכלת יותר מידי. אשכרה.

  היה גם את מריה, שהייתה בחורה צעירה ויפה שמן הסתם שותקת רוב הזמן, ונורא הופתעתי מהעדינות והחשיבה המפותחת שהייתה לה יחסית לגילה, והיו לה שם ממש רגעים שגרמו לי להחזיק ממנה. ואז רועי נצמד אליה והיא נעשתה אחלה של בובת ברבי סביבו. אני די בטוח שההפקה אפילו לא בודקת אם יש לה בכלל מיקרופון מרוב שהיא שותקת כמו במנזר מטופש.

   

  אז, כן. העונה הזאת בעיקר מעצבנת אותי כי היוצרים לא ניסו ליצור שיח וזה לא עניין אותם. עניין אותם מה שאנשים אומרים על התכנית לרעתה - התככים, הריבים, הפרחיות, הערסיות, ה'צ'אחליות', העממיות, הצורך להתפרק אחד על השני ועל הזין מי שמחפש חלילה אנשים איכותיים או מאתגרים שמנצלים את המסך כדי להגיד משהו, מ ש ה ו שבאמת יכול לחדש לנו משהו. זהו? באתם לתכנית לעשות רעש ולראות מי עושה מספיק חזק כדי לזכות? זה כל העסק?

   

  לאח הגדול החדש אין רייטינג וזה בסדר גמור, כי זה אומר שעכשיו באמת אנשים כבר לא מתעניינים. נמאס מהשפה היענטי- ערבית אבל ישראלית הזו. נמאס שכל שיחה מרגשת חייבת להיות מלווה ב30 ''כפרעליך'' וב60 ''וואלה אחי אני מבין אותך אחי אתה אח יקר בלב אתה!''

   

  דווקא דמות שאני ממש לא מסמפט היא רועי, שהוא כביכול החבר היותר משכיל בחבורה. זה נראה שהוא כל כך מתאמץ להתחבר ל'דמות הגברית' שלו בבית, שהוא חייב לפלוט איזה 10 'אחי' בכל משפט שלו. אנשים רואים בו בחור שתקן ורגיש שמאוהב בבלונדינית ההיא שלא שמה עליו, אבל הם קצת שוכחים כמה מניפולציות הוא עשה לה כשהיא אמרה לו שהיא לא מעוניינת וכמה שהוא ניסה לפתות אותה כמו שישראל פיתה את מגי, סתם כי זה מגניב לגרום למישהי מהבית לבגוד בחבר שלה. אז לא הייתי אומר שהוא רגיש או שתקן או כנה ווטבר, הוא פשוט פוץ. בחור ישראלי פוץ שעושה פואטרי סלאם על הכיבוש ומקנא בגברים שמצליחים להזרים את הבחורות מהצד ש'אחי' היא מילה בלתי נפרדת מהלקסיקון שלו. אבל איכותי, הא?

   

  ***

   

  בואו נדבר על דבר אחר העונה - ההפקה. אסי ועופר היו אמורים להיות ממש מצחיקים וטובים, אבל הם לא מצחיקים ולא טובים. אני לא יודע אם הטקסטים מזעזעים או שפשוט התכנית לא החלטית לגבי הבחירות ההומוריסטיות או הסמכותיות יותר שלה, אבל זה פשוט לא עובד. גם לירון ויצמן חמודה וכו', אבל אם את כבר מנחת צד שולית לגברים שמנהלים את העסק באופן מוגזם, למה שלא תשארי עם גיא פינס וזהו? 

   

  המעבר מקשת לרשת לא עשה לתכנית טוב. הבחירה ללהק אנשים שהIQ המשותף של כולם ביחד הוא חד ספרתי לא היה רעיון טוב. העניין שאנחנו חיים במדינה מערבית והבית נראה בגוון אוכלוסיה של מדינה ערבית בגירעון גם לא תרם. הקטע שהכל נע ונד סביב פרחיות, ציצים, מילים במרוקאיות שלא קיימות (צ'אחלות זה באמת מילה?!) וריבים על הסנדוויצ'ים של לירז - התכנית סוף סוף מצדיקה אותה, ומקבלת את תואר ה'תת רמה' הכי מכובד שהיה לה עד עכשיו. 

   

  אבל דווקא האביבית בר זוהר ההיא, שאנחנו מכירים שנים, שהיה ברור לנו שבאה לעשות בלאגן ופרובוקציות, דווקא היא בינתיים היחידה שיש לה משהו חשוב להגיד. לא יודע אם היא הדמות האידיאלית להעברת מסרים, אבל היי, לפחות היא מנסה להגיד משהו. זה נראה ששאר הצ'אחלות וערסוואת'ים יתקדמו שם הרבה אחריה. טוב נו, אולי לפחות זה יהיה כיף לראות עם החבר'ה במוצ'ש או משהו. 

  דרג את התוכן:

   תגובות (0)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   אין רשומות לתצוגה

   ארכיון