כותרות TheMarker >
  cafe is going down
  ';

  אתיקה אזרחית

  תכני הבלוג: דמוקרטיה, אתיקה, חברה, חינוך, היסטוריה, ערכים וספרות יפה

  0

  איתי, עד מתי? ריטה טייטלר

  0 תגובות   יום שלישי, 10/7/18, 22:42

  משוב על הספר, מאת זהבה חן- טוריאל

   

  אני מאמינה שתהליך כתיבת ספר, הוא תהליך מרפא לגוף, לנפש ולרגש. תהליך כתיבת ספר הוא מסע אל תוך הנפש, אל תוך העצמי.


  פגשתי לפני כשבועיים את ריטה טייטלר, אותה לא ראיתי אי אלו שנים. דרכנו המקצועיות נפרדו כבר מזמן והנה פגשתי אותה באופן אקראי, קורנת, מאושרת ומחויכת. לאחר שהחלפנו מעט חוויות משותפות, ריטה ספרה לי על ספרה החדש. הסתקרנתי מאוד לשמוע על התהליך שעברה, מאחר שבאותה עת נמצאתי בשלבים האחרונים של הפקת הספר שלי.


  ריטה, העניקה לי במתנה את ספרה, ואני התיישבתי לקרא, מרותקת, מתוודעת לעולמה של חברתי לעבודה מימים ימימה. עולם שלא היה מוכר לי ואשר נחשף לפני, במלוא עוצמתו בפעם הראשונה.


  חשבתי בתחילה שהספר הוא ספר הנצחה לאחיה של ריטה שנפל במלחמת לבנון הראשונה, אך הבנתי מהר מאוד שהספר הינו הרבה מעבר לספר הנצחה. הספר הוא ספר שכולו טוב, ספר אופטימי ורגיש על רעות וחברות, ספר על מנהיגות ויזמות. ספור עלילתי לבני הנעורים שגם מבוגרים ואנשי חינוך ימצאו בו עניין רב. ספר שכולו אתיקה אזרחית.


  לאורך כל הספר ניתן לחוש את האהבה למילה הכתובה ולעלילת הסיפור שרקמה המחברת. ריטה השכילה לשלב בתוך הספור את עולמה הפרטי והתמודדותה עם האובדן האישי שלה, יחד עם עולמה המקצועי כמחנכת, כאדם שמנסה להעביר לדורות הבאים, מסר אופטימי, מסר של ערכים, מסר של התמודדות חברית אמיצה בתוך מציאות של שכול.


  הערכים הבולטים בספר הם ערכים חברתיים ואזרחיים שמהווים תשתית ערכית לפעילותו של רועי, חברו של איתי, ופעילותם של כל השותפים לתכנון ולביצוע המיזם, בהתמודדותם עם מציאות כואבת  שבה הם חשים את צערו של חברם, את הבדידות שלו, את האובדן, ההסתגרות, הכאב וחוסר האונים שלו. הערכים המובילים והמאזנים את המציאות הכואבת הם ערכים של חברות, הקשבה, אחריות, יוזמה, אכפתיות, מעורבות ומנהיגות לצד ערכים כאהבת המולדת והקרבה.


  כתבתי בתחילת הכתבה, שהספר הוא כולו ספר של אתיקה אזרחית וברצוני להסביר את כוונתי: אני רואה בספר ספר הדרכה ליזמים צעירים. הוא מכיל בתוכו את כל הפרמטרים של יזמות.


  הסיפור עצמו, מצבו של איתי לאחר האובדן הגדול של חייו, הוא הרקע למיזם של חברו רועי. רועי לא ישב על הגדר ולא התעלם ממצבו של חברו איתי. רועי איתר בעיה, ניסה למצוא לה פתרון יצירתי ונקט פעולה- זו אחריות חברתית.


  בספר מופעים כל השלבים ההכרחיים בניהול מיזם חברתי: הרקע למיזם, מטרת העל, מטרות אופרטיביות, איתור שותפים פוטנציאלים לביצוע המיזם, גיוס כוח אדם התנדבותי, איתור וקביעת מקום הפעילות, תכנון וניהול תקציב, תכנון וניהול לוחות זמנים, חלוקת משימות ותפקידים, תכנון יום השיא בו התבצע המיזם, משוב ובקרה על התהליך ויום השיא.


  הקשר הבין- דורי, בא לידי ביטוי בצורה מושכלת ודיאלוגית: האב, המחנכת והמדריך משתלבים בעלילת הספור. הם ברקע, מייעצים, תומכים, מלווים, מסייעים, אך משאירים את הבמה לנערות והנערים הצעירים העושים מעשה כדי לשנות במקצת את מציאות חייו של איתי.


  ריטה השתמשה בכלים דידקטיים מעוררי עניין וסקרנות אצל הקורא, כמו המשימה בעמוד הראשון של הספר.


  האופטימיות של ריטה באה לידי ביטוי באיורים המלווים את הספר, הדמויות האפרוריות, הכמעט מטושטשות והרחוקות, נצבעות בצבעים חיים ושמחים ככל שעלילת הספר מתפתחת.


  ולסיום:


  הספר איתי, עד מתי? נכתב לפני חודשים רבים. חודשים רבים לפני שסאגת עפיפוני הנפץ התחילה לפגע ולשרוף את שדותינו בדרום, העפיפונים הנשלחים מעבר לגבול מתוך עזה, שהם גם סמל זיכרונות ילדותינו, המסמל צבעוניות, שמחה ואופטימית, הפכו למאיימים , רעים, מסוכנים.


  העפיפונים של ריטה לעומתם, הם עפיפונים צבעוניים, אופטימיים ושמחים. עפיפונים שנכתבו עליהם מסרים של אהבה, רעות, תקווה ושלום.


  משפחתו של הדר  גולדין, לא נחשפה עדיין לספר של ריטה, אבל הרעיון שלהם להפריח עפיפונים של שלום ושל אחווה, הוא מסר דומה למדי וראוי שמסר זה ילמד בכל בתי הספר בארץ ואולי יוביל למיזם ארצי של הזדהות כלל אזרחית עם סבלם של תושבי הדרום בהפרחת עפיפונים של תקווה ואחווה, ואולי גם מסרים לצד שמעבר לגבול שיש גם עפיפונים אחרים  וגם דרך אחרת.

   

  ולריטה היקרה, בהצלחה רבה עם ספרך!

  דרג את התוכן:

   ארכיון

   פרופיל

   זהבהחן
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין