כותרות TheMarker >
  ';

  עקיצות וחיוכים

  העוולות, הטמטום, אטימות המוח, רוע הלב, תאוות הבצע ותאוות השלטון - כל אלה אינם מעצבנים אותי בכלל.
  זה משעשע אותי לכתוב ולחשוף ברבים את ערוותם ואת קלונם של עלובי הנפש האלה.
  ומידי פעם אכתוב על הדברים היפים שבחיים, אלה שבשבילם שווה לקום בבוקר, לחייך ולשמוח על מה שזכינו לו.
  ותודה לחברותיי ולחבריי שקוראים ומגיבים.

  פרופיל

  הנריק הצייר
  1. שלח הודעה
  2. אוף ליין
  3. אוף ליין

  ארכיון

  0

  התוספת השלישית לחוק התכנון והבניה בעקבות תיקון מספר 126 - חיבור ראשון בסדרה

  0 תגובות   יום שני, 16/7/18, 17:28

  התוספת השלישית לחוק התכנון והבניה בעקבות תיקון מספר 126 

  חיבור ראשון בסדרה 

  מאת: ד"ר הנריק רוסטוביץ עו"ד 

  תיקון מספר 126 לחוק התכנון והבנייה אושר בקריאה שלישית בכנסת ביולי 2018, ועתיד להכנס לתוקפו לאחר פרסומו בספר החוקים. תיקון זה כולל שני עניינים נפרדים: בקשה של בעל המקרקעין להשתת שומת היטל השבחה לפני מימוש הזכויות; אי השתת היטל השבחה בגין תכנית כוללנית כדוגמת תכנית המתאר הכוללנית של תל אביב יפו תא / 5000. בחיבור זה נעסוק בבקשה של בעל המקרקעין להשתת שומת היטל השבחה לפני מימוש הזכויות. 

  בסעיף 4(א) לתוספת השלישית כנוסחה הקודם נקבע: 

  "החליטה הועדה המקומית על דחיית עריכת השומה עד למימוש הזכויות, רשאי כל בעל מקרקעין לדרוש מהועדה המקומית לאפשר לו לשלם מיד את ההיטל החל עליו; משנתקבלה דרישה כזו, תיערך שומת ההשבחה לגבי מקרקעין אלה תוך 90 ימים מיום קבלת הדרישה;" 

  הפסוק  "לאפשר לו לשלם מיד את ההיטל החל עליו" יצר תקלה חמורה כאשר בעל המקרקעין ביקש להשית עליו שומת היטל השבחה מבלי שמימש את הזכויות במקרקעין, ומבלי שהייתה לו כוונה לשלם בסמוך לאחר השתת שומת היטל ההשבחה. 


  מטרתה של בקשה להקדים את שומת היטל ההשבחה למימוש נועדה ליתן בידי בעל המקרקעין שהות להתנגד לשומת היטל ההשבחה בפני שמאי מכריע או בפני ועדת הערר, וכן להגיש ערעור לבית המשפט המחוזי בשבתו כבית משפט לנעיינים מנהליים מבלי שחרב הזמן מונחת על צווארו. מיצוי הליכים משפטיים אלה עלול להימשך שנים רבות, ומי שמבקש לתכנן את חבותו בהיטל השבחה, מקדים את התנגדותן לשומת היטל ההשבחה למימוש הזכויות. 

  נמצא, כי הנוסח הקודם של סעיף 4(א) לתוספת השלישית, דן בהקדמת התשלום ולא בהקדמת שומת היטל ההשבחה, ובתיקון מספר 126 לחוק התכנון והבנייה בוטל הפסוק "לאפשר לו לשלם מיד את ההיטל החל עליו", והוסף הפסוק "בכל עת לערוך את שומת ההשבחה עבור אותם מקרקעין". לפסוק החדש אין קשר לתשלום היטל ההשבחה, וכך נאה. 


  בהמשך לתיקון האמור, הוספו שלושה סעיפים קטנים, נצטט אותם ונדון בהם אחד לאחד. 

  בסעיף 4(ב) לתוספת השלישית כנוסחה החדש נקבע: 

  "שר הפנים, בהסכמת שר האוצר ובאישור ועדת הפנים והגנת הסביבה של הכנסת, רשאי לקבוע אגרה בעד עריכת שומת השבחה כאמור בפסקת משנה (א), שתשולם לוועדה המקומית, בהתחשב, בין היתר, בעלות עריכת השומה." 

  הוראה זו נועדה להסדיר נוהג פסול ולא חוקי של ועדות מקומיות לתכנון ובנייה, שדרשו מבעל המקרקעין, שביקש להשית עליו שומת היטל השבחה מבלי שמימש את הזכויות במקרקעין,  לשלם את שכרו של שמאי המקרקעין של הוועדה המקומית כתנאי להשתת שומת היטל ההשבחה, תוך "הבטחה", כי התשלום יופחת מהיטל ההשבחה בעתיד. בעקבות תיקון התוספת השלישית, ולאחר שיותקנו התקנות, תהיה הוועדה המקומית לתכנון ובניה רשאית להתנות כדין את השתת שומת היטל ההשבחה בתשלום אגרה.  

  בסעיף 4(ג) לתוספת השלישית כנוסחה החדש נקבע: 

  "שולמה אגרה לפי הוראות פסקת משנה (ב), ינוכה סכום האגרה ששולם מסכום ההיטל שחלה החובה לשלמו לפי שומת ההשבחה בתוספת הפרשי הצמדה וריבית מיום תשלומו ועד יום ניכויו; לעניין זה, "הפרשי הצמדה וריבית" -  כהגדרתם בחוק פסיקת ריבית והצמדה, התשכ"א - 1961." 

  הוראה זו הופכת את "ההבטחה" שניתנה בעבר לנכות את המקדמה ששולמה בגין שכרו של שמאי המקרקעין של הוועדה המקומית לחובה חקוקה. 

  בסעיף 4(ד) לתוספת השלישית כנוסחה החדש נקבע: 

  "נערכה שומת השבחה כאמור בפסקת משנה (א), וניתן פטור מתשלום ההיטל לפי סעיף 19, בעת מימוש הזכויות, למי שדרש את עריכת השומה, או לא חלה חובת תשלום היטל לגבי אותם מקרקעין, תחזיר הוועדה המקומית למי שדרש את עריכת השומה את סכום האגרה ששולם; לעניין זה, "פטור מתשלום ההיטל לפי סעיף 19" - למעט לפי הוראות סעיפים קטנים (א), (ב)(4) עד (6) או (ג) של אותו סעיף;" 

  הוראה זו נועדה להחזיר לבעל המקרקעין את המקדמה ששילם בגין שכרו של שמאי המקרקעין של הוועדה המקומית אם לא חלה חובת תשלום היטל השבחה על בעל המקרקעין. 

  לסיכום, תיקון זה מבורך על שום שהוא ימנע מוועדות מקומיות לתכנון ובנייה לעבור על החוק ולדרוש מה שאינו מגיע להן. 

   

  __________

   

  לנוסח המלא של התיקון ראו פוסט קודם 


  דרג את התוכן:

   תגובות (0)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   אין רשומות לתצוגה