כותרות TheMarker >
  ';

  רווית ביקורות קולנוע

  בלוג ביקורות סרטים וקולנוע.

  0

  האח הגדול חזר לעצמו - ניתוח מצב עדכני

  2 תגובות   יום חמישי, 19/7/18, 03:25

  ''Related image

   

   

  התחלנו.

   

  חברים, אחרי חודשיים וחצי של בלבולי ביצים, רייטינג, אחות גדולה ואח גדול ומגי ושמאגי ושאר הדברים שהתעניינו בהם באמת כי לא היה לנו ברירה - קיבלנו את מה שרצינו. וזה כל כך טוב.

   

  כי די, אין לי כבר כח לשקר. אף אחד לא רואה את התכנית הזאת בשביל שירי בוקר ורומנטיקה של ילדי תיכון. בכללי, אף אחד לא רואה את התכנית הזאת, כי היא פשוט איבדה טעם טוב מזמן - הדיירים פח, המשימות פח, העריכה פח, ובכללי, הרמה הסטנדרטית של הריאליטי בעונה הזו באמת איבד כל טעם אנין שיכולנו לייחס לה (וכמו שאמרתי בעבר, פעם היא באמת הייתה מעניינת) 

   

  ואז - הם פשוט החליטו להשתגע. אין קווים אדומים, נגמר. עושים מה שרוצים, איך שרוצים. אין פוליטיקלי קורקט. העונה הזו של האח הגדול היא כנראה העונה הכי פחות מצונזרת או מעודנת שהייתה אי פעם - הם אשכרה עושים סרט פורנו על הריסת נפשות. וזה נהדר.

   

  למה זה נהדר? נתחיל מזה שזה נהדר כי אני אוהב לראות פורמטים כושלים שלוקחים את עצמם ברגליים ונהפכים לדבר הכי מדובר במדינה. אני אזכיר שוב - לפני חודשיים העונה הזו הייתה בדיחה. אף אחד לא דיבר עליה כי אף אחד לא התעניין בה. הליהוק היה זוועתי. העריכה מזעזעת. השילובים בין הדמויות פשוט לא עבדו, בשום אופן. הם פשוט לא הצליחו להציל את הפורמט הזה בשום צורה.

   

  הגיע אדם חדש למגרש - רועי עוז. המשימה שלו הייתה נורא פשוטה - לתקן את עוולות הליהוק והרעיונות המזעזעים של רווית מנדל, ורבאק, להביא קצת כסף. די. הם נתנו בדבר הזה חצי מהתקציב של רשת בערך. הם ציפו שהם יותירו לקשת אבק, שהם יהיו הכי טובים שיש, שאסי ועופר יגרמו לנו לחשוב שאסי וארז היו מופע חימום סביר, וכו' וכו'. האחות הגדולה - רעיון רע. הליהוק - רע. בחירת המנחים? פשוט לא מתאימה. שום דבר לא הלך להם, וזה ממש אבל ממש מתסכל. לכן, המשימה של רועי הייתה המשימה הכי קשה שיש - לקחת את הכישלון הטלווזיוני הזה ולהפוך אותו לדבר שלפחות יוכל להחזיר את ההוצאות המטורפות שלו. בשלב הזה יש לי תחושה שהוא הצליח.

   

  רועי, כאח גדול, לא רואה בעיניים. רשת נותנים לו להתפרע, בלי סנטימנטים. משימת ה''החלפה'' עם הדיירים החדשים? גיאוני. משימת הדיירים החדשים על אמת? גיאוני. משימת הלייקים? אנלוגיה מדליקה למעמדות בבית, אהבתי. אביבית בר זוהר? מבריק. 

   

  אחד מהדברים שאני הכי אוהב בהתפתחות הנוכחית, הוא שבאמת הם מראים מה שבא להם. אתם יודעים, נורא ברור מי הדמויות הראשיות בסיפור ומי פשוט לא מעניין. אם עד היום היה נסיון ליצור יעני-'איזון' כלשהו לדמויות כדי שהאנשים בבית יחשבו שאשכרה נותנים זמן מסך לקרוב אליהם או משהו - העונה אין. אם מריה לא מעניינת, אין מריה. אם תומר לא מעניין, הוא לא ייראה. התכנית נורא ברורה בדמויות המרכזיות שלה, בציר הסיפור שלה. הגיע הזמן. 

   

  באופן מעניין רועי בוחר לקחת זווית מעניינת על הפרוטגוניסטים שלנו לאחרונה. בעוד עד היום הגברים לקחו את התפקיד הראשי, גם בעונה הזו, הפעם הנשים הן הפרוטגוניסטיות שלנו. הן בולטות, הן מנהלות את הדילמות החברתיות, הן לוקחות את ציר העלילה המרכזי. סימה, כאם בגיל ה40 שעובדת בעבודה סבירה וחיה חיים סבירים ונוטה להומור עממי לא הכי מצחיק שיש ואין לה כישרון או משהו מיוחד, למשל, מקבלת את תפקיד הדמות הראשית פעם אחר פעם - אבל דמות שעוברת התעללות של ממש. זה ממש מרגיש לפעמים כאילו הסדרה הזו נהפכת למופע שוביניסטי אפל שפשוט נהנה להשפיל נשים ולגרום להן לסבול בכדי שאנחנו נהנה לראות אותן ברגעי השפל. 

  אך למעשה, בחירת הפרוטגוניסטיות המצויינות שלנו העונה לדעתי נובעת מדבר הרבה יותר גדול משנאת נשים - זו שנאת בני אדם באופן כללי. זו שבירת חוקים. זה לא ש'הגברים בחוץ', זה שהאנשים המעניינים בחוץ. היוצאי דופן, הגדולים, העממיים שכולם עפים עליהם, כל הדמויות התבניתיות האלה להיות בפרונט מקבלים מקום נחמד על הספסל. העונה הזו מוקדשת לפשטות, לבנאליות, לחוסר ייחודיות. זה מצחיק, כי הדמויות עצמן בטוחות שהן בתפקיד השולי, וזה מה שמכניס אותן לכל כך הרבה סטרס, חוסר ביטחון וחוסר אונים. והרי מה תעדיפו; לראות דמות של אדם תבניתי בפרונט שעושה קמפיין טבעונות / גזענות, או אדם שפשוט סובל על זה שאין לו באמת שום דבר מעניין להגיד? התשובה ברורה. 

  **

   

  לאחרונה כולם מדברים על סצינת המשחק בגן הילדים שהתפתחה לגיהנום של צעקות שנשמעות כמו סרט אימה ממש רע. 

  אספר בקצרה; יש לנו בבית שלושה דמויות ראשיות, הנשים של הבית. עד כה הייתה לנו תחושה שאליאב או ישראל מקבלים סוג של דמות גבר-אלפא ראשי, אבל נו באמת, הם בקושי מדברים. העונה הזו היא של הנשים, ובעיקר על הסבל של הנשים.

   

  שלושת הדמויות הללו חוות מעין בוז שמכוון אליהן באופן שיטתי; סימה, אביבית ומרב. סימה ואביבית משקפות את האישה הנרקיסיסטית, שיחס הגבר והמראה, הכסף והכבוד הם חלק אינטגרלי מתפיסת ה'עצמי' שלהן. האגו שלהן קם איתן בבוקר, מביט איתן במראה, הולך איתן יד ביד לכל אינטרקציה, כל פעולה. בפעם הראשונה היחס מראה הזה מקבל זווית של אסון, כי לאביבית יש פור על סימה; היא פשוט יודעת מי היא ושלמה עם זה שהיא.. אישה עם חזה גדול ואגו ענק, וסימה עוד בטוחה שהיא מיס עולם לנשים נשואות או משהו. היא פשוט רואה לראשונה את עצמה בגרסה שהיא הכי שונאת את עצמה. 

   

  אבל מרב, לעומת שתיהן, היא למעשה הפרוטגוניסט שלנו בפרקים האחרונים - היא מקבלת את תפקיד הסיידקיק של סימה, והיא לצדה בכל מחיר שיהיה. והיא, למעשה, הורגת את עצמה מבפנים, כי היא פשוט אוכלת ריבים על חשבון של כעסים של אחרים. אין לה מה לקנא באביבית, ובתכלס, לולא סימה היא ואביבית יכלו להיות אחלה חברות - יש בניהן דינמיקה של פשטות והומור נשי סימפטי, כזה שלא מצריך יותר מידי רוחות לוהטות. אבל היא נאמנה לסימה, וסימה נאמנה לטינתה לאביבית. מפה לשם, בלאגן.

   

  הבחירה של האח לשים את שלושת הנשים האלה על מרכז המסך רק מזכירה לנו באמת למה בנו לראות את התכנית הזאת, ובעיקר, בעיקר, מזכירה לנו את החשיבות בחוסר צנזורה. אמרתם שזה תת רמה? אמרתם שזה אלים? שזה בוטה? שזה חסר אנושיות? שאנחנו רואים גלאדיאטורים בגרסה המודרנית? שזו סדרה לאנשים טיפשים או אנשים משועממים? הנה. זה זה. זה התת רמה שרציתם. זה הגועל, זה הרפש. זה השנאה. זה התת רמה שכל כך צעקתם עליו, בלי צנזורה, בלי זיוף, בלי יעני-אידיאולוגיה, בלי בלבולי מוח. אבל זה לא סתם הטינה לשעמום ולשטחיות באנשים בבית, זה גם הבוז לקהל שצופה בזה. יש כאן דמויות שמשפילות את עצמן וזוכות למרכז הבמה. צופים שמשפילים את עצמם כשהם נותנים להם במה. מנחים שמשפילים את עצמם כי הם אפילו לא יודעים איך לקחת את הכאוס הזה ברצינות.

   

  ורועי עוז? עושה עליכם קופה. אבל לא רק קופה של כסף, זה כבר נתתם לו מזמן. הוא עושה עליכם קופה הרבה יותר גרועה; הוא גם אונס אתכם לצפות במופע ההרס וההתעללות האנושי שלו, וגם מלמד אתכם שיעור על אנשים. הרי זה היה האתגר האמתי; הליהוק השנה חרא, ואין איכות. אין דיונים חברתיים, שמאל ימין, להט''ב, מזרחים אשכנזים, שוביניזם, שי חי, טל גלבוע, טהוניה, נכים, שום דבר. יש כאן אנשים פשוטים עם עקרונות פשוטים, שמייצרים שיח פשוט. ובכל זאת? בלאגן. למה? כי בני אדם תמיד עושים בלאגן, הם לא חייבים סיבה. זה למה. 

   

  תודה רועי.

  דרג את התוכן:

   תגובות (2)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS
     25/7/18 23:31:

   צטט: ששת שצ 2018-07-21 14:38:15

   ברגע שאני רואה את שני הצרצרים שמנחים את התכנית , כל התכנית הולגת לאבדון, מדברים על ליהוק? זה הליהוק הכי גרע שהיה יכול להיות, שלא לדבר על אנשים שצריכים טיפול דחוף שם, לא זו לא עונה של אנשים מוזרים זו עונה של מטורפים. תודה על הניתוח המושקע

    

   כמו שאמרתי; הליהוק של רווית מנדל כאחות הגדולה התיימר לספק בידור אבל כשל לחלוטין בכל פרמטר, והבחירה של רועי עוז הוא פשוט לקחת את חבורת האנשים המטורפים והרדודים האלה ולספק לנו אקשן מלוכלך וכיפי, כי בתכלס זה מה שבאנו לראות מלכתחילה. דרך הזילות שבליהוק אנחנו זוכים לזכור בשביל מה באמת אנחנו כאן - לצפות במופע גלאדיאטורים חברתי הכי אלים במדינה. כמה אפשר לשקר לעצמנו שבאנו לראות משהו חוץ מזה? 

     21/7/18 14:38:
   ברגע שאני רואה את שני הצרצרים שמנחים את התכנית , כל התכנית הולגת לאבדון, מדברים על ליהוק? זה הליהוק הכי גרע שהיה יכול להיות, שלא לדבר על אנשים שצריכים טיפול דחוף שם, לא זו לא עונה של אנשים מוזרים זו עונה של מטורפים. תודה על הניתוח המושקע

   ארכיון