כותרות TheMarker >
  ';

  רווית ביקורות קולנוע

  בלוג ביקורות סרטים וקולנוע.

  0

  עוד קצת על האח הגדול - למה כולם מאוכזבים שתומר יצא?

  1 תגובות   יום חמישי, 26/7/18, 06:20

  Image result for ‫האח הגדול תומר‬‎

   

  טאי, לירון, תמי, תומר.

   

  4 דיירים עזבו את הבית העונה. זו עונה לא קלה, שלא תטעו. ציינתי לא פעם ולא פעמיים שהעונה הזו סובלת מבחירות הפקה שגויות, ליהוק כושל ועריכת תוכן בעייתית שגרמו לה להיהפך לכאוס הגרוטסקי שהיא כרגע. זה לא אמור להפתיע אף אחד, כי האח הגדול תמיד היה כאוס גרוטסקי, אבל נו, מה לעשות, על בחירות שגויות משלמים במחירים קשים, וכמו שאמרתי, העונה הזו כל כך חייבת את הרייטינג שלכם שהיא תלחם בכל גבול צנזורה ומוסר שקיים בשביל לספק בידור. זה מה שמוביל למצב הבעייתי ההוא, בו אשכרה יש אלימות בבית שמצריכה טיפול רפואי.

   

  הנה 2 הגרוש שלי על המקרה המבולגן עם תומר; אני שמח שתומר יצא, כי תומר נכון לעכשיו פשוט לא רלוונטי. אני די בטוח שאם סימה או מירב היו עושות דבר דומה (בוודאי אם אביבית) היו מוצאים את הדרך להשאיר אותן. אבל נכון לעכשיו, האח הגדול דוחף להחזיק את מי שרלוונטי לסיפור שלנו. סיפור של מחנה נשים חזקות ונשים שצריכות חיזוק, סיפור על קנאת אגו וספיגת עלבונות. תומר לא מצא מקום בסיפור הזה כי הוא חשב שאם הוא ייצא בסדר הוא גם יראה בסדר, והנה, עף משם. 

   

  אני חושב שהבחירה להעיף את תומר אכן נובעת משיקולי הפקה נטו ושאין שום פרמטר מוסרי או חוקי שתומר ליטרלי עבר עליו מבלי שיכלו למחול לו. נו באמת; סימה עשתה שם רצח אישיות של שלוש שעות כלפי אביבית שהראה בטלווזיה את הדבר הכי קרוב לפיגוע טרור מילולי שראיתי, והוא עף מהבית על זה שהוא לקח ממישהו תפוח? דברים יצאו משליטה כי הם טבעיים לצאת משליטה, ותכלס, אביבית באותה המידה יכלה להתעלף ולאבד הכרה מההשפלה שסימה עשתה לה וסימה הייתה נשארת. הכל אינטרסים. 

   

  זה ממש לא מערער אותי. זה ממש לא גורם לי להגיד 'הכל מכור' ולא גורם לי לבוז להפקה, להפך. אני חושב שנכון לעכשיו ההפקה ממשיכה ברצף הציר הסדיר שלה - להעיף את מי שלא חשוב. העונש של תומר זה לא על זה שהוא לקח תפוח, אלא על זה שהוא גבר 'מאצ'ו' עם אגו בשמיים ושכל משוטט ברצפה שמחפש איך לצאת.. 'גברי'. זה מה שאתה רוצה? לצאת גברי? חמוד, יש לך פין, ויש לך קוביות, אתה גבר. הכל טוב. אנשים רואים מי אתה ואתה לא חייב להוכיח את זה. אין דבר שאני שונא יותר מקנאת אגו גברי וחשיבות עצמית גברית, בעולם הזה.

   

  תומר בכללי נספג אצלי כאישיות בלתי נסבלת כל העונה הזו. פשוט תסתכלו על הפרק הזה ותראו איך הוא מתגאה, 'התאפקתי לא להרביץ לו', 'אני מתאפק לא להחזיר לו', וכו' וכו'. וכשהוא נשבר - אביבית עושה לכולם שיח על 'מהי גבריות', איך מטפחים גבריות, מה ההגדרות המילוניות של המושג, וכו' וכו'. כמה עוד אפשר לשבח את השיח המגדרי המטופש הזה, שמחייב אנשים להתנהג על פי מה שיש להם בין הרגליים? אנחנו ב2018 והדבר היחידי שמניע אותנו הוא מגדר?

   

  והתשובה היא, חברים, כן. מגדר זה הכל. תומר בז ללירז על היותה שמנה, אבל זה לא השומן שלה, זה העובדה שהיא גם אישה וגם שמנה, מה שבעיני תומר היה בלתי נסבל בצורה שמחייבת אותו להתנהג כמו שמנופוב מגעיל. תומר בז לישראל כי הוא 'לא גברי כמוהו' וכמובן שמקטין אותו כמה שאפשר על הדרך, 'ברמן קטן', 'חסר גבריות', וכו'. בכללי, המלחמה על גבריותו של תומר לא נפסקה - הוא היה חייב, בכל ריב, איכשהו, לציין את כמה שהוא גברי, והוא גבר, והוא חזק, והוא אומר את דעתו, והוא נלחם על שלו, וכו' וכו'. אם הוא רק היה יודע כמה הדעות שלו מטומטמות וילדותיות אולי הוא היה מבין שהוא לא גבר גברי, אלא גבר טיפש. גבר שמחפש איך להעצים את עצמו בכל סיטואציה.

   

  נו באמת, יש אפילו את השלב ההוא בו רואים אותו לשניה וחצי בפרקים הכאותיים הללו על הריב בין אביבית לסימה, בו הוא מצהיר 'איזה מסכנה סימה', ומסביר לאביבית שהיא חייבת להתחשב בסימה כי סימה מסכנה ועושים לה את המוות וכו' וכו'. אפילו בפרק הזה, ששודר היום, הוא מסביר לישראל למה סימה שעשתה טרור חברתי היא בן אדם פגוע. בסדר, כל מי שעושה דבר רע עושה את זה מתוך פגיעה כלשהי, אתה לא המצאת את הגלגל. גם טרוריסטים, רוצחים, אנסים, גנבים, ועוד אנשים שאנחנו אוהבים. זה לא הופך אותם לבסדר, זה הופך אותך לפסיכולוג בשקל שממש אוהב להצדיק אנשים גרועים במהותם.

   

  עוד שיח מגדרי מטופש שהבחור הילל היה כשנתנו לו לעשות מופע דראג, והוא לא הסכים ללבוש עקבים אז הוא פגע בכל דיירי הבית. למה? כי הוא לעולם לא יראה כמו אישה! או נשי! אף פעם! הוא לא ישפיל את עצמו ויתן לעצמו, חלילה, להצטלם בטלווזיה כאישה! הוא גבר אחי! גבר גברי אחי! הכי גברי שיש אחי! 

  תעשו לי טובה. 

   

  תומר עף מהבית כי הוא דמות משעממת, אבל בעיקר כי הוא שייך לעבר. נכון, השיח המגדרי בעונה הזאת מאוד משמעותי, והוא בעיקר נוטה לכיוון הנשים בבית, או בעיקר לשנאת הנשים בבית, אבל גם השיח המגדרי הבולט הזה שמתעסק בלהנציח סטיגמות לא נותן לדמות ה'מהללת גבריות' הזו מקום. 

   

   אז כן, תומר עף, ואני שמח, כי נמאס. אבל לא הוא מעצבן אותי, הוא שילם את המחיר, וספג הרבה זמן מסך על הדרך. מי שמעצבן אותי, כרגיל, זה הקהל.

   

  מבט בפייסבוק או סתם שיחות מסדרון בעבודה מזכירות לי עד כמה הקהל של האח הגדול נוטה ליפול בפח הטפשי של הדמויות בבית. כל ההערצה הזו לתומר, ההערכה האינסופית כלפיו. 'זה לא פיר שהוא עף!' הם אומרים. 'האח הגדול טיפש עם בחירות מגעילות והעונה חרא!' ממשיכים. 'עכשיו באמת אין בשביל מה לראות! העפתם את הבחור האיכותי היחידי בבית!'. 

   

  רגע, רגע - אין מה לראות? העונה נמצאת אולי ברגעי השיא שלה בה מהדבר הכי משעמם שיש היא נעשתה לדבר ההוא שכולם מדברים עליו, ואין מה לראות? בכללי, מישהו בכלל ראה את תומר ב3, 4, או 10 פרקים אחרונים? ויותר מזה - זה איכות? זה אדם איכותי? למה, כי הוא לבן? גברי? כי הוא מתעסק עם הרבה כסף? אם אתם מחפשים ניסוח כביכול 'אינטלגנטי', תשמעו קצת את אביבית. היא אולי לא העיפרון הכי חד בקלמר, אבל לפחות היא מגיעה עם סטנדרטים בסיסיים כלשהם. גם אדל לא רעה בזה. אפילו לסימה יש הברקות. אבל תומר? חוץ מלהצהיר לחבריו בבית 'זה לא גברי אחי' ברגעי משבר, מה גורם בו להיות כל כך אהוד ורצוי בקרבת הקהל? נו, קהל של האח הגדול. 

   

  קיצר, תומר הודח כי הוא בן אדם לא משהו ובעיקר כי הוא דמות לא משהו, והוא לא קשור לסיפור שלנו יותר. האלימות הייתה רק טריגר לבעוט בו החוצה כדי שלא יציק לנו בעין כי מי צריך קוביות כשיש את אביבית וסימה בפרונט. אני מבסוט מהיציאה שלו, פחות מבסוט על התגובות הזועמות על כך. הדבר היחידי שקומם אותי זה זה שכל יציאה של דייר בעיני סימה ומירב היא מינימום הלוויה של הילדים שלהן. שום דבר לא פרופורציונאלי אצל הנשים האלה. 

   

  ***

   

  מה חוץ מזה? הכל כרגיל, נראה לי. אין הרבה מה לחדש לכם; אביבית בעיני חוזרת לעצמה ולרגעיה הרגועים והמתונים, סימה בדיכאון כי מי לעזאזל לא יהיה בדיכאון כשכל מי שחי איתו אומר לו שהוא אדם פח, ומרב מחפשת את עצמה בין כל החברים כי יש לה חרדת נטישה. שום דבר מעניין לא קרה. בעצם כן פספסנו משהו - אלי. בחור מקוסטה ריקה, הכי 'פשוט', עממי, מדליק, נו, החומר הרגיל הזה שהעונה צריכה בשביל להוסיף צבע וקונפליקטים. 

   

  אלי היה אם לא הזכרנו עד כה הסיבה שבגללה העיפו את תומר, כי תומר שפך לאלי את הקפה, ואלי שפך לתומר את השייק, ותומר לקח מאלי את התפוח מהפה, ואלי שפח עליו תה. אתם שומעים כמה דבילי המשפט הזה נשמע? ואנחנו לוקחים את זה פאקינג ברצינות? נו טוב, זה עדיף על פני לקחת את ביבי ברצינות, אז נמשיך עם זה - 

   

  אלי הוא דמות מפתח באח הגדול העונה, ואני מאוד מסמפט את הבחור. מעבר לזה שהוא כן שנון ולא פוליטיקלי קורקט ומעז לעשות בלאגן כמו שאנחנו אוהבים, בפרקים האחרונים יש בו מבע מעט אינטלגנטי ובוגר יותר, ילדותי פחות, וכזה שכן מערער על אנשים ועל יחסים בין אנשים. הוא לא פראייר, האלי הזה. יש לו דעה, והיא פחות מטופשת ממה שאתם חושבים. אבל כן, הוא לא אוהב את תומר, כנראה מאותה הסיבה שאני לא אוהב את תומר - תומר קנאי, ורציני מידי, ומלא חשיבות עצמית, ומחפש כל הזמן לעשות סדר, הגיסטפו של האח הגדול או משהו. הוא לא בא בטוב לאלי בעין, וטוב שכך, כי קצת כמו סימה ואביבית, גם אלי ותומר הם מראה, אבל כזו שיוצרת בעיה. 

  שניהם גברים, אבל גברים חזקים. יש להם שרירים והם לא מתביישים להראות אותם. נשות הבית אוהבות אותן, אבל מאוד. והם צריכים תשומת לב, כי מי לא צריך תשומת לב. אבל ההבדל כאן הוא סמנטי, כמו במקרה של סימה ואביבית - לאלי יש מודעות לשיח המגדרי שהוא מייצר. הוא יודע שהוא משחק'ותה גבר, ושהמיתוסים האלה לא באמת מזיזים לו. הוא מתנהג כמו גבר כי מגניב אותו להתנהג כמו גבר, ולא כי, חלילה, אם יצא לא גבר, יקרה אסון טלווזיוני לאופי שלו. הוא לא קנאי לגבריות שלו, ולא מייחס לה חשיבות עצמית של הר סיני. הוא יודע טוב מאוד שלהיות גבר זה משחק, אבל משחק כיפי, לא כזה שצריך לקחת ברצינות מידי. בעוד תומר מאוהב באידיאל האגו הגברי השולט, אלי רואה בזה אלמנט משחק משעשע, ותומר לא אוהב את זה, כי נו, איך אתה מעז לזלזל בגבריות, 'אחי'?! 

   

  **

   

  אני רק רוצה להזכיר שאני במהותי לא מעריץ של האח הגדול. לא באתי לנפח להם ערך או להגיד שהם טובים במשהו או שזו תכנית ששווה לראות. אני כן חושב שהאח הגדול עצמו, רועי עוז, הוא גאון, והוא מספק לי בידור קולנועי מדהים של עריכה ובניית סיפור ודמויות ראשיות מפאקינג כלום באופן שממש מעורר מחשבה והשראה. אני לא באתי לאח הגדול בתדמית של אחד שמחפש 'תמונה של החברה הישראלית' או אחד ש'מת על אליאב כפרעליו לגמר!!1' וכו'. באתי לאח הגדול כי אני אוהב לראות קולנוע, ואוהב עריכה, ואוהב בנייה. העונה הזו מושתתת על כל הזבל שבחברה הישראלית, אבל היא עוסקת השנה בהמון שואו, המון עריכה, המון סיפור. אבל מה לעשות, הליהוק הראשוני של קודמתו רווית מנדל עושה עמו עוול, וכרגע אנו מכים על חטא. 4 דיירים שעוזבים עונה ללא הדחה זה לא מגניב, וטריק החסינות להדחה תמורת מאה אלף שקל של אחד הדיירים מהפרס היא די צעד לא הוגן כלפי אף אחד. אבל די ברור לי שיש לאח השנה סיפור מעניין לספר, שאפילו לאח עצמו אין מושג מה הוא יהיה, אבל הוא יהיה מעניין.

   

  בעצם לכו תדעו, בשלב הזה באמת האח הגדול רואה הכל, אפילו את העתיד. בנימה הזו - מישהו יודע מתי העונה הבאה של משחקי הכס יוצאת?

  דרג את התוכן:

   תגובות (0)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   אין רשומות לתצוגה

   ארכיון