כותרות TheMarker >
  ';

  עיתונאי אזרחי

  יומן אישי של ד"ר מיכאל מירו, עיתונאי אזרחי שחוקר את החברה האזרחית למעלה משלושים שנה.
  © כל הזכויות בבלוג הזה שמורות למחבר, מיכאל מירו.

  אזרחים בעלי מעמד מיוחד / ד"ר מיכאל מירו

  4 תגובות   יום רביעי, 1/8/18, 20:43

  הפוליטיקאים של "כאן ועכשיו" נבהלו ממחאת הדרוזים בעקבות חוק הלאום. ראש הממשלה הזדרז והקים וועדה וכהרף עין נמצא הפתרון, חוק חדש, נוסף, שיסדיר את המעמד המיוחד של העדה הדרוזית. ראש הממשלה בנימין נתניהו הוציא הודעה בטלגרם שנפתחת בזו הלשון:

  "השגנו היום מתווה היסטורי שמביא מהפך במעמד החוקי של בני המיעוטים המשרתים בכוחות הביטחון, ובפרט בני העדה הדרוזית".

  אמירה "חשובה" בעקבות חוק הלאום שנותן מעמד מיוחד ליהודים בישראל. אך האם המעמד שקובע חוק הלאום כולל גם את האחרים? את התשובה אנחנו מקבלים צפי הגבורה. הוועדה המליצה וראש הממשלה החליט שעבור העדה הדרוזית והעדה הצ'רקסית יהיה חוק חדש:  "עיגון בחוק של מעמד העדה הדרוזית, וכן של מעמד העדה הצ'רקסית. החוק יוקיר את תרומתה של העדה הדרוזית למדינת ישראל בבניין הארץ, בחיזוק הביטחון ובעיצוב פני החברה הישראלית כחברה שוויונית ומגוונת, ויכלול: תמיכה במוסדות העדה (דת, חינוך, תרבות); חיזוק היישובים הדרוזים, כולל פתרונות לבניה למגורים, והקמת יישובים חדשים לפי הצורך; ושימור המורשת הדרוזית והנחלתה". במקביל תעגון בחוק זכאותם להטבות של בני מיעוטים, מכל הדתות והעדות, המשרתים בכוחות הביטחון, להשגת שוויון חברתי. מעבר לכל אלה תעוגן בחוק יסוד הכרה בתרומתם של אלו הנוטלים חלק בהגנת המדינה, מכל הדתות והעדות, בהם בני העדה הדרוזית. ראש הממשלה יקים וועדת שרים בראשותו לפיקוח על החוק שמגדיר את המעמד המיוחד של הדרוזים בישראל.

  משמעות המתווה והחוק שיגדיר את המעמד המיוחד של הדרוזים בישראל היא "סימונם" כקבוצה מיוחדת מבין כל אזרחי ישראל. הם בעצם מורחקים בחוק מהמעמד המיוחד של היהודים אזרחי ישראל. הזכויות שלהם כאזרחים ישמרו בדרך אחרת מזו של היהודים, אלה זכויות שיוגדרו בחוק חדש. כך גם בחוק הלאום תקבל השפה הערבית מעמד מיוחד, שונה ממעמדה של העברית שהיא שפתם של הישראלים היהודים, חוץ מהיהודים החרדיים ששומרים על האידיש כשפתם. כך בעצם הסתיים הפרק הראשון של המחאות בעקבות חוק הלאום. הדרוזים נפגעו ובצדק וקיבלו בשל כך מעמד של אזרחים מיוחדים. תארו לכם מה היתה אומרת ממשלת ישראל אילו בבריטניה או בצרפת היו מגדירים את היהודים כבעלי מעמד מיוחד.

  אמליץ בכל פה לעצור את המרוץ ולחדול מהחקיקה הלא מרוסנת ומפלגת ולהתחיל להבין את משמעות המילים. אחרת נראה כאן חוקים חדשים דומים למשל כדי לפתור את בעיית חוק הפונדקאות יהיה חוק שיגדיר את מעמדם המיוחד של הלה"טבים, או חוק שמגדיר את מעמדן המיוחד של הנשים, חוק שמגדיר את מעמדם המיוחד של החילוניים, חוק שמגדיר את מעמדם המיוחד של המזרחיים ועוד רעיונות חקיקה שכעת נראים דימיוניים אבל מחר עלולים להתממש עם נשאר עם אותה תפישת עולם.

  דומה שמקבלי ההחלטות בישראל פשוט איבדו את הדרך. לדידם הכל הסדרים, דילים, קומבינות, חוקים שעוברים בזה אחר זה ברוב טכני כזה או אחר. אין חשיבה מתכללת ואין כל רצון לייצר שיח מאחה אלא שיח של מריבה ופירוד. זהו דפוס שחוזר על עצמו כבר שנים רבות ואין מי שיערער ויכיר בשיטה הקלוקלת. לכל היותר מחאות רפות, כי לכל נציגנו בכנסת ברור שכך זה צריך לעבוד. אין רגע אחד של נוהל עצור או רגע של אמירה "התבלבלנו".

  דרג את התוכן:

   תגובות (4)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS
     7/8/18 17:19:

   צטט: עיתונאי אזרחי 2018-08-07 16:46:21

   דורון הבעיה היא לא חוק כזה או אחר אלא השיטה שכל החוקים מתקבלים בדילים ובקומבינות ולא בהכרח משרתים את האינטרס הציבורי הכללי. חוק שמתקבל ב 62 בעד ו55 נגד אינו משקף את רצון האזרחים אלא את רצון מחציתם. להערכתי אי אפשר להמשיך בשיטה הזאת. ובוודאי שלא מחוקקים חוק כדי לחסום את נסיונם של ערביי ישראל להעביר את חוק מדינת כל אזרחיה. חייבים לעצור את מסע החקיקה האינסופי ולהתחיל לחשוב איך אנחנו רוצים לחיות כאן.


   אכן, הבעיה בהא הידיעה היא השיטה השלטונית.

     7/8/18 16:46:
   דורון הבעיה היא לא חוק כזה או אחר אלא השיטה שכל החוקים מתקבלים בדילים ובקומבינות ולא בהכרח משרתים את האינטרס הציבורי הכללי. חוק שמתקבל ב 62 בעד ו55 נגד אינו משקף את רצון האזרחים אלא את רצון מחציתם. להערכתי אי אפשר להמשיך בשיטה הזאת. ובוודאי שלא מחוקקים חוק כדי לחסום את נסיונם של ערביי ישראל להעביר את חוק מדינת כל אזרחיה. חייבים לעצור את מסע החקיקה האינסופי ולהתחיל לחשוב איך אנחנו רוצים לחיות כאן.
     7/8/18 10:18:

    
   מה הפתרון למשבר חוק הלאום?
    
   פתרון אפשרי למשבר חוק הלאום יכול להיות הוספת חוק יסוד: זכויות מיעוטים, שיעניק במפורש זכויות שוות לכל אזרחי המדינה, ללא מתן גמול, טובות הנאה מיוחדות כפרס לעדה מסוימת תמורת תרומתה למדינה (פרטים כאן).

    

    

   זכויות מיעוטים במובן האזרחי מעוגנות בחוקי המדינה אם כי בצורה מופנמת - לא מפורשת. המילים שוויון ודמוקרטיה אינן מופיעות בחוקים אלו. גם את העיוות הזה מן הראוי לתקן. זה נושא אחר שצריך לדון בו בנפרד.

     3/8/18 12:01:

   ליקוי מאורות!

   ארכיון

   פרופיל

   עיתונאי אזרחי
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין